Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#3007
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postzexelica, on 26 aprilie 2021 - 18:19, said:

mantuirea Aia costa ceva sute de lei, din cate stiu eu Posted Image

Asa am gasit si eu pe interneti. Cica costa cateva sute de lei mantuirea aia si e garantata, ca cica au mai fost si altii inainte la ea(mantuirea). Posted Image

#3008
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postajax2854, on 26 aprilie 2021 - 18:56, said:


Asa am gasit si eu pe interneti. Cica costa cateva sute de lei mantuirea aia si e garantata, ca cica au mai fost si altii inainte la ea(mantuirea). Posted Image
Eh, io nu mai am voie sa-ti spun nimic. Poti intreba direct. Bine, acum ca i-am dat schema completa, nu cred ca va da curs solicitarii tale.

#3009
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 26 aprilie 2021 - 14:59, said:

Fratiuer, mortu' aude Posted Image Tu realizezi cam cat de prosti suntem noi cei care sustinem ca mortii sunt......morti?
Daca mortii sunt morti, atunci de ce mai au trebuinta de judecata?

1 Petru 4:6 – "Căci tocmai în vederea aceasta a fost vestită Evanghelia şi celor morţi....

Edited by Elihu_66, 26 April 2021 - 22:45.


#3010
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Mortii spirituali nu au cum sa creada, sa aleaga sa iubeasca. Trebuiesc inviati, DUPA CARE aud, aleg, iubesc, etc...... Prima actiune este a lui Dumnezeu, nu a omului.

#3011
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,119
  • Înscris: 10.09.2008
Au nevoie doar să audă, suficient cât să creadă sau să respingă. Dacă cred în Cristos (că este sfârșitul Legii), vin la viață.

#3012
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 07:47, said:

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Mortii spirituali nu au cum sa creada, sa aleaga sa iubeasca. Trebuiesc inviati, DUPA CARE aud, aleg, iubesc, etc...... Prima actiune este a lui Dumnezeu, nu a omului.
Îmi dai voie sa ma șterg cu scrisoricile lui Pavelica la fundulet?
Vad ca nu ești din tabăra de la miazăzi, tu ești din cealaltă tabăra.

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 09:03, said:

Au nevoie doar să audă, suficient cât să creadă sau să respingă. Dacă cred în Cristos (că este sfârșitul Legii), vin la viață.
Cine a spus sa nu preacurvesti, a spus de asemenea sa nu furi, sa nu ucizi și asa mai departe.
Spiritul legii nu desființează legea, ci lucrează împreună cu aceasta.

Edited by Elihu_66, 27 April 2021 - 12:27.


#3013
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 09:03, said:

Au nevoie doar să audă, suficient cât să creadă sau să respingă. Dacă cred în Cristos (că este sfârșitul Legii), vin la viață.
Un mort ca sa auda trebuie sa fie VIU. Mortii nu pot FACE nimic.

View PostElihu_66, on 27 aprilie 2021 - 12:24, said:

Îmi dai voie sa ma șterg cu scrisoricile lui Pavelica la fundulet?
Vad ca nu ești din tabăra de la miazăzi, tu ești din cealaltă tabăra.
Fiecare face exact ce vrea. Doar nu ma supar eu, ca nu sunt nici scrierile mele nici legile mele. Nici biserica nu am, asa ca.....have fun!

#3014
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 12:26, said:


Un mort ca sa auda trebuie sa fie VIU. Mortii nu pot FACE nimic.


Fiecare face exact ce vrea. Doar nu ma supar eu, ca nu sunt nici scrierile mele nici legile mele. Nici biserica nu am, asa ca.....have fun!
Vino cu argumente din vechiul Testament.

#3015
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 12:25, said:

Un mort ca sa auda trebuie sa fie VIU. Mortii nu pot FACE nimic.
Cand esti lumesc  esti mort (spiritual) , dar in Hristos isus esti considerat(vesnic) viu . Deci cine are duhul lui Hristos, are si duhul lui Dumnezeu, si nu va pacatui. Pentru cel fara pacat legea e inutila.

#3016
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 12:26, said:


Un mort ca sa auda trebuie sa fie VIU. Mortii nu pot FACE nimic.
Înainte ca sa te naști din nou auzi vuietul.

#3017
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,119
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 12:26, said:

Un mort ca sa auda trebuie sa fie VIU. Mortii nu pot FACE nimic.

Morții fizic, da, dar discuția era despre morti in ce priveste duhul, cei fără Dumnezeu în lume. 1 Petru 4;1-6.

#3018
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 13:39, said:

Morții fizic, da, dar discuția era despre morti in ce priveste duhul, cei fără Dumnezeu în lume. 1 Petru 4;1-6.
Mortii fizic nu aud fizic, mortii spirituali nu aud spiritual.

View PostElihu_66, on 27 aprilie 2021 - 12:28, said:

Vino cu argumente din vechiul Testament.
5. Asa vorbeste Domnul Dumnezeu catre oasele acestea: "Iata ca voi face sa intre in voi un duh, si veti invia!

Oasele nu au acceptat nimic, nu au ales nu au crezut.

View PostElihu_66, on 27 aprilie 2021 - 12:46, said:

Înainte ca sa te naști din nou auzi vuietul.
Iniainte sa invii faci de mancare Posted Image  Nu stiu daca poti intelege penibilul afirmatiei tale, pe bune.

#3019
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,119
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 14:10, said:

Mortii fizic nu aud fizic, mortii spirituali nu aud spiritual.

Trebuie să afle mesajul. Prin auzire, citire, nu contează. Dacă se conving și îl acceptă (= îl aud spiritual), devin vii în duh.

1 Petru 4:1, 2, 6, BTF.

Întrucât Cristos a suferit în carne, înarmaţi-vă şi voi cu aceeaşi minte, pentru că cel ce a suferit în carne (adică a murit) a încetat cu păcatul, pentru ca să nu mai trăiască în carne restul timpului său pentru poftele oamenilor (să fie mort în ce priveşte carnea), ci (să trăiască în duh, v. 6) pentru voia lui Dumnezeu. Fiindcă ne este destul că în timpul trecut al vieţii am lucrat voia neamurilor, pe când umblam în desfrânare, pofte, exces de vin, îmbuibări, banchete şi idolatrii nelegiuite. În aceasta li se pare ciudat că voi nu mai alergaţi cu ei la acelaşi exces de destrăbălare, vorbindu-vă de rău; Aceia vor da socoteală celui ce este gata să judece pe vii (în duh) şi pe morţi (în duh). Fiindcă pentru acest scop a şi fost evanghelia predicată celor morţi (în duh), ca să fie judecaţi (după ce devin vii) conform oamenilor, în carne, dar să trăiască conform lui Dumnezeu, în duh.



#3020
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 19:27, said:

Trebuie să afle mesajul. Prin auzire, citire, nu contează. Dacă se conving și îl acceptă (= îl aud spiritual), devin vii în duh.

1 Petru 4:1, 2, 6, BTF.

Întrucât Cristos a suferit în carne, înarmaţi-vă şi voi cu aceeaşi minte, pentru că cel ce a suferit în carne (adică a murit) a încetat cu păcatul, pentru ca să nu mai trăiască în carne restul timpului său pentru poftele oamenilor (să fie mort în ce priveşte carnea), ci (să trăiască în duh, v. 6) pentru voia lui Dumnezeu. Fiindcă ne este destul că în timpul trecut al vieţii am lucrat voia neamurilor, pe când umblam în desfrânare, pofte, exces de vin, îmbuibări, banchete şi idolatrii nelegiuite. În aceasta li se pare ciudat că voi nu mai alergaţi cu ei la acelaşi exces de destrăbălare, vorbindu-vă de rău; Aceia vor da socoteală celui ce este gata să judece pe vii (în duh) şi pe morţi (în duh). Fiindcă pentru acest scop a şi fost evanghelia predicată celor morţi (în duh), ca să fie judecaţi (după ce devin vii) conform oamenilor, în carne, dar să trăiască conform lui Dumnezeu, în duh.


Stimabile, sunt unii care aud si citesc si accepta zilnic. Si pupa icoane sau/si maini de morti. Hai sa nu facem pe prostii de dragul doctrinei bisericii. Auzirea spirituala se poate DUPA ce esti inviat. Care vine, evident, prin propovaduire. Acceptarea, credinta, alegerea sunt cerute de lege. Daca le faci de la tine, nu ca ROADA a Duhului Sfant se cheama ca lucrezi legea. Evident, nu va convine, ca nu mai luati credit si nu va mai simtiti in control.

#3021
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,119
  • Înscris: 10.09.2008
Versetele citate nu susțin ce zici tu. Chinezul care se convertește nu are cum să ”lucreze” legea, pentru că nu a auzit de ea.

Roada duhului este ulterioară „auzirii, credinței, alegerii”. Adică nu este credința în Cristos, ci credința de neclintit în lucrurile promise de Dumnezeu, cum au avut-o patriarhii și alții din Vechiul Testament. Evrei 11:1.

#3022
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 19:56, said:

Versetele citate nu susțin ce zici tu. Chinezul care se convertește nu are cum să ”lucreze” legea, pentru că nu a auzit de ea.
Stimabile, eu nu sunt stimata noastra colega.

18. Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor.
19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.
20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

Daca nu alegi binele, nu crezi, este pacat.

Quote

Roada duhului este ulterioară „auzirii, credinței, alegerii”. Adică nu este credința în Cristos, ci credința de neclintit în lucrurile promise de Dumnezeu, cum au avut-o patriarhii și alții din Vechiul Testament. Evrei 11:1.
Stimabile, credinta care duce la mantuire nu este de la tine. Deci intai te aduce la viata DUPA CARE crezi.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Deci, daca-mi spui tu mie ca azi ai luat tu singur decizia sa crezi, neavand prea multa treaba prin oras..........  Nu te mira ca nu esti capabil sa pui un singur inteles duhovnicesc desi te crezi crestin. Se verifica in 3 secunde daca esti sau nu.

#3023
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,119
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 27 aprilie 2021 - 20:04, said:

Stimabile, credinta care duce la mantuire nu este de la tine. Deci intai te aduce la viata DUPA CARE crezi.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Deci, daca-mi spui tu mie ca azi ai luat tu singur decizia sa crezi

Darul lui Dumnezeu nu este credința, ci mântuirea prin har, dacă crezi asta.

Faptele se fac ca roade ale duhului, nu ale legii, și echivalează cu dreptatea atribuită prin har, care dreptate este condiția vieții sau mântuirii.

#3024
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 aprilie 2021 - 20:55, said:

Darul lui Dumnezeu nu este credința, ci mântuirea prin har, dacă crezi asta.
Senor logic..... Scrie dreq direct, negru pe alb ca acea credinta NU VINE DE LA VOI.


8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
  

Quote

Faptele se fac ca roade ale duhului, nu ale legii, și echivalează cu dreptatea atribuită prin har, care dreptate este condiția vieții sau mântuirii.
Deci nu inteleg ce scrii.
Faptele se fac ca roade: scrie in semnatura mea ca Dumnezeu este Acela care TE FACE sa faci. No credit for you.

Restul, poate sunt io prea obosit sa ma chinui sa inteleg. Oricum, la ce spui aici pierderea mantuirii pe care, de asemenea o sustii, nu face sens.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate