Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#3043
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 28 aprilie 2021 - 17:47, said:

Creștinii fac faptele lor ca rod al duhului, al motivației pe care le-o dă iubirea, nu din porunci și frică de pedeapsa lor. Asta e tot ce spun aceste cuvinte în context.
Sigur. CRESTINII fac astea. Nu inainte sa fii crestin, cum sustii tu. Ca FACI si DUPA ACEEA devii crestin.
Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, (Gal.5:22)

Facerea de bine este alegerea binelui. Si credinta. Tot roade ale Duhului. Intai TE FACE Dumnezeu crestin, DUPA CARE faci ce trebuie.

Quote

O rămășiță din Israel a ales să se curățească și iasă din Babilon, constituind baza unui nou Israel. În care nu ești membru prin naștere, ci prin alegere. Asta e tot ce se înțelege în context.
Iar profetic, în noul Israel început cu Isus te naști de sus, nu din părinți.
O poveste minunata. Scrie ca pune Duhul. In toti crestinii pune Duhul. Lasa lozincile. Cred ca te-ai abtinut sa nu scrii "se refera" :lol:

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 18:09, said:

20. Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine. (Apoc. 3)
Cine deschide usa?
"Mortul" in niciun caz Posted Image  Cine aude este deja "viu" si e clar ca va avea viata eterna.

#3044
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 18:13, said:

"Mortul" in niciun caz Posted Image  Cine aude este deja "viu" si e clar ca va avea viata eterna.
Cum erau cei carora le vorbea Duhul Sfant prin  Stefan, reprosandu-le ca se impotrivesc  cuvintelor adevarate spuse de el?

51. …Oameni tari la cerbice, netaiati imprejur cu inima si cu urechile! Voi totdeauna va impotriviti Duhului Sfant. Cum au facut parintii vostri, asa faceti si voi. ( Fapte. 7)

Duhul Sfant nu -si face lucrarea daca te impotrivesti. Nu esti transformat cu forta, poti sa zici"nu", cum a facut si Iuda, unul din cei 12 apostoli, care a crezut ca Isus este "Hristosul, Sfantul lui Dumnezeu." (Ioan 6: 69) si totusi L-a tradat.

Edited by GRATEFUL, 28 April 2021 - 18:42.


#3045
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014
Isus a spus:
44. Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan 6)

Tatal Isi exercita atractia (ca un susur bland), dar te poti importrivi si poti sa nu cedezi acestei atractii... de aia vorbeam despre acceptarea celui care cedeaza in fata lui Dumnezeu cand aude "Cuvantul adevarului" ( Efeseni 1:13) si crede.

Edited by GRATEFUL, 28 April 2021 - 19:15.


#3046
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 18:30, said:

Cum erau cei carora le vorbea Duhul Sfant prin  Stefan, reprosandu-le ca se impotrivesc  cuvintelor adevarate spuse de el?

51. …Oameni tari la cerbice, netaiati imprejur cu inima si cu urechile! Voi totdeauna va impotriviti Duhului Sfant. Cum au facut parintii vostri, asa faceti si voi. ( Fapte. 7)

Wow..... Deci tu spui ca nu toti pacatosii se impotrivesc Duhului Sfant? Cum ar veni sunt unii pacatosi mai buni?


Quote

Duhul Sfant nu -si face lucrarea daca te impotrivesti. Nu esti transformat cu forta, poti sa zici"nu", cum a facut si Iuda, unul din cei 12 apostoli, care a crezut ca Isus este "Hristosul, Sfantul lui Dumnezeu." (Ioan 6: 69) si totusi L-a tradat.

Astea-s din pachetul God is a gentleman fara proba biblica.

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 19:01, said:

Isus a spus:
44. Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan 6)
Pai tu zici ca poti sa mergi la Hristos cand vrei tu. Ma minti acum sau, cum?

Quote

Tatal Isi exercita atractia (ca un susur bland),
Bine, poezie, poezie, spune-mi ce ti-am facut eu tie

Quote

dar te poti importrivi si poti sa nu cedezi acestei atractii... de aia vorbeam despre acceptarea celui care cedeaza in fata lui Dumnezeu cand aude "Cuvantul adevarului" ( Efeseni 1:13) si crede.

13. Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit

17. Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.

Da, auzi Cuvantul, crezi si esti mantuit. OK. Unde se afla povestea cu cedarea, acceptarea si alte lozinci de prost gust, satanice?

#3047
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 18:13, said:

Sigur. CRESTINII fac astea. Nu inainte sa fii crestin, cum sustii tu. Ca FACI si DUPA ACEEA devii crestin.
Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, (Gal.5:22)

Facerea de bine este alegerea binelui. Si credinta. Tot roade ale Duhului. Intai TE FACE Dumnezeu crestin, DUPA CARE faci ce trebuie.


O poveste minunata. Scrie ca pune Duhul. In toti crestinii pune Duhul. Lasa lozincile. Cred ca te-ai abtinut sa nu scrii "se refera" Posted Image

Creștinii evident, nu Dumnezeu pentru necreștini. Galateni 5 este scris pentru/către creștini. Versetul nu „se referă” la ce susții tu...

Povestea minunată este contextul din Ezechiel 36, 37.

Edited by logic1, 28 April 2021 - 19:29.


#3048
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 28 aprilie 2021 - 19:28, said:

Creștinii evident, nu Dumnezeu pentru necreștini. Galateni 5 este scris pentru/către creștini. Versetul nu „se referă” la ce susții tu... Posted Image

Povestea minunată este contextul din Ezechiel 36, 37.
Necrestinii daca fac ORICE SCRIE SA FACI ei LUCREAZA legea. Intai iti da Dumnezeu DUPA CARE faci fapte bune, alegi, iubesti, crezi, etc...

Il chem pe ajax sa incerce si el mantuirea pe uichend, asa? Ca voi ziceti ca merge.

View Postlogic1, on 28 aprilie 2021 - 19:28, said:

Povestea minunată este contextul din Ezechiel 36, 37.
Stimabile, tu ai spus cu gurita ta ca sfintii din NT si VT sunt la fel de sfinti. Deci, nu mai au sens miscarile "se refera la evrei", "primii crestini" si restul balariilor cunoscute. Bine, cred ca ti-a sosit masa de manevra, cu care-ti tin frumos povestile.

#3049
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 19:26, said:

13. Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit

17. Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.

Da, auzi Cuvantul, crezi si esti mantuit. OK. Unde se afla povestea cu cedarea, acceptarea si alte lozinci de prost gust, satanice?
Te poti impotrivi Cuvantului. Mai mult, Cuvantul poate fi innabusit. ( vezi Pilda din Luca 8)

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 19:26, said:

Wow..... Deci tu spui ca nu toti pacatosii se impotrivesc Duhului Sfant? Cum ar veni sunt unii pacatosi mai buni?
Din moment ce se naste in inima lor pocainta si dorinta de a nu mai pacatui, se pare ca unii pacatosi nu se impotrivesc atractiei lui Dumnezeu. Si asta nu din cauza ca sunt mai buni...

Edited by GRATEFUL, 28 April 2021 - 19:57.


#3050
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 19:49, said:

Te poti impotrivi Cuvantului. Mai mult, Cuvantul poate fi innabusit. ( vezi Pilda din Luca 8)
Stimabila, imi esti draga pentru ca am vazut o ravna diferita de a "exegetilor", insa nu te pricepi. Nu e un lucru rau, pune mana pe carte.

10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.

Toti cei fara Dumnezeu se impotrivesc Cuvantului care spune sa fii perfect ca Tatal din ceruri. Insa sa spui ca daca Dumnezeu vrea si nu poate denota carente mai grave in intelegere.

Quote

Din moment ce se naste in inima lor pocainta si dorinta de a nu mai pacatui, se pare ca unii pacatosi nu se impotrivesc atractiei lui Dumnezeu. Si asta nu din cauza ca sunt mai buni...
Bun. Cat zici sa te mai las ca sa analizezi cele de mai sus in lumina Scripturii? Ca aici nu ma joc jocul "tu esti fraier si eu jmecher", Dumnezeu trebuie sa te indrume.

#3051
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 20:04, said:

Stimabila, imi esti draga pentru ca am vazut o ravna diferita de a "exegetilor", insa nu te pricepi. Nu e un lucru rau, pune mana pe carte.

10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.

Toti cei fara Dumnezeu se impotrivesc Cuvantului care spune sa fii perfect ca Tatal din ceruri. Insa sa spui ca daca Dumnezeu vrea si nu poate denota carente mai grave in intelegere.

Eu nu am afirmat niciodata ca Dumnezeu vrea ceva si nu poate... As aprecia daca te-ai exprima in alt mod.

#3052
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 20:27, said:

Eu nu am afirmat niciodata ca Dumnezeu vrea ceva si nu poate...

Quote

Te poti impotrivi Cuvantului
Posted Image

Quote

As aprecia daca te-ai exprima in alt mod.
Cred. N-am ce face. Nu te jignesc, nu te injur.

#3053
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014
Dumnezeu ne indeamna sa ne pocaim si sa ne intoarcem la El, dar nu ne obliga cu forta* sa ne para rau de pacate...

19. Pocaiti-va, dar, si intoarceti-va la Dumnezeu, pentru ca sa vi se stearga pacatele, ca sa vina de la Domnul vremurile de inviorare
20. si sa trimita pe Cel ce a fost randuit mai dinainte pentru voi: pe Isus Hristos, (Fapte 3)

* Nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta? ( Romani 2:4)

#3054
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bunatatea te indeamna. Sa te pocaiesti e porunca.
Bine, e o discutie sterila din moment ce tu ai impresia ca Dumnezeu doar indeamna, nu pedepseste, etc......

#3055
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 20:31, said:

Posted Image

Te poti impotrivi Cuvantului
Da, prin impietrirea inimii in care nu patrunde Cuvantul lui Dumnezeu.

5. Dar, cu impietrirea inimii tale, care nu vrea sa se pocaiasca, iti aduni o comoara de manie pentru ziua maniei si a aratarii dreptei judecati a lui Dumnezeu, (Romani 2)

Deci, pe viitor incearca sa nu-mi atribui idei pe care nu le-am exprimat ca sa nu se creeze anumite insinuari la adresa mea. Mersi.

Edited by GRATEFUL, 28 April 2021 - 20:53.


#3056
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 20:48, said:

Da, prin impietrirea inimii in care nu patrunde Cuvantul lui Dumnezeu.

5. Dar, cu impietrirea inimii tale, care nu vrea sa se pocaiasca, iti aduni o comoara de manie pentru ziua maniei si a aratarii dreptei judecati a lui Dumnezeu, (Romani 2)
Deci tu iti si despietresti inima..... Nu e rau. Mai, pe bune, pune mana si citeste.

#3057
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 20:48, said:

Bunatatea te indeamna. Sa te pocaiesti e porunca.
Bine, e o discutie sterila din moment ce tu ai impresia ca Dumnezeu doar indeamna, nu pedepseste, etc......

Apostolul Petru a indemnat, nu a poruncit.

36. Sa stie bine, dar, toata casa lui Israel, ca Dumnezeu a facut Domn si Hristos pe acest Isus pe care L-ati rastignit voi."
37. Dupa ce au auzit aceste cuvinte, ei au ramas strapunsi in inima si au zis lui Petru si celorlalti apostoli: "Fratilor, ce sa facem?"
38. "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
39. Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru."
40. Si, cu multe alte cuvinte, marturisea, ii indemna si zicea: "Mantuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos."
41. Cei ce au primit propovaduirea lui au fost botezati; si, in ziua aceea, la numarul ucenicilor s-au adaugat aproape trei mii de suflete.

Faptul ca au ramas strapunsi in inima, inseamna ca nu au avut inimile impietrite cand au ascultat propovaduirea lui Petru.
Care a fost urmatorul pas la care i-a indemnat apostolul?
Pocairea si apoi botezul.

#3058
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cei care "l-au primit" ce inima aveau? De piatra sau de carne?

#3059
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,477
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 21:22, said:

Cei care "l-au primit" ce inima aveau? De piatra sau de carne?

Evident ca nu o aveau de piatra nici la propriu, nici la figurat.

#3060
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 28 aprilie 2021 - 21:27, said:

Evident ca nu o aveau de piatra nici la propriu, nici la figurat.
Am inteles. Atunci ai dreptate si am dreptate. Erau deja crestini.
Il chem pe ajax sa incerce si el mantuirea pe uichend? Ca are timp sa primeasca, zice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate