Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

(feitosak1) casa Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
6677 replies to this topic

#1765
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Pozi sa plantezi si in ianuarie dar e pamantul tare, Ideea este ca plantele sa fi intrat in pauza de vegetatie. Adica sa pice toate frunzele, sa intre in hibernare.
Nu e greu deloc. Faci o groapa, torni o galeata de apa, pui pe fund niste mranita, balegar de vaca mai vechi amestecat cu pamant, bagi radacinile pomisorului intr-o mranita de consistenta smantanii ca sa acopere bine toate firisoarele, il bagi in groapa si pui pamant peste (eu am pus la radacina cate o lopata-doua de pamant de flori). Groapa o umpli in straturi si compactezi cu picioarele fiecare strat. Punctul de altoire trebuie sa ramana afara. Il uzi des pana vine inghetul si inainte sa inghete, faci un musuroi de pamant la baza pomisorului ca sa-i aperi radacina de frig. Primavara, indepartazi musuroiul. Cam atat. Oricum, satisfactia pe care o ai cand se prind e mai mare stiind ca tu ai fost cel care a facut-o.

#1766
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Asa se procedeaza. Adaug doar ca:
Mranita poate fi orice gunoi de grajd mai vechi de un an.
Trebuie facuta o balta, dupa ingroparea radacinii, in jurul ei.

#1767
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Legat de lucrarile care vor urma in aceasta toamna........

Ma gandeam ca deasupra beciului, pe placa respectiva, sa amplasez gratarul (in viitor), cu sursa de apa. Langa gratar, tot pe acea placa, as vrea sa pun o casuta din aceea de gradina, cum se gasesc pe la drico stor. Chepengul de la beci as vrea sa fie cumva in interiorul casutei, ca iarna sa nu fiu nevoit sa caut chepengul prin zapada Posted Image))
Stiu ca nu prea e indicata casuta de lemn langa gratar, dar voi pastra o distanta suficienta intre ele. Am nevoie de acea casuta de gradina pentru ca:

1. nu e nevoie de autorizatie
2. e necesara pentru scule de gradina, roti de iarna, etc.....eventual o lada frigorifica pt zilele de vara cand voi sta 10-12 ore pe afara, pot depozita acolo proviziile pentru gratar, solide si lichide. Planuiesc sa-mi fac si un pat de gradina, am vazut pe undeva pe forum, sa pot sta toata ziua afara. In zona curtii din spate e umbra mai toata ziua.
3. pot amplasa casuta peste chepengul beciului, ceea ce cred ca este foarte util. Pe timp de iarna pot lasa un calorifer electric la minim, in casuta.

Desi nu am ajuns inca la aceste amenajari, ma framanta lucrurile astea deoarece trebuie sa ma decid cum le amplasez. Beciul va fi intr-un colt al terenului, unde este putzul. Casuta respectiva ar putea fi pusa exact in colt, astfel ar ocupa putin spatiu. Iar langa ea ar fi gratarul.

Nu stiu inca cum va arata respectiva casuta de gradina in raport cu casa, insa varianta cu o "magazie" zidita e cam putin probabila, in special datorita autorizatiei, retragerilor, etc. Casuta o pot amplasa lipita de gard fara probleme. In caz de vreo inspectie, ceva, o mut imediat si reusesc sa am si retrageri Posted Image))

Ceva pareri?

Multumesc pt sfaturile cu pomii, hdi si budrom.
Cristi, e frumos ce fac cei cu gradina, dar eu momentan n-am ajuns acolo, vreau sa pun niste pomi, ca trec anii si conteaza. Si sa imprastii niste gazon, fara a avea sistem de irigatii, etc (un gazon provizoriu, sa-i zic asa), sa am ceva verdeata la anul.

Edited by feitosak1, 07 September 2012 - 16:31.


#1768
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Posthdi, on 06 septembrie 2012 - 23:26, said:

Nu e greu deloc. Faci o groapa, torni o galeata de apa, pui pe fund niste mranita, balegar de vaca mai vechi amestecat cu pamant, bagi radacinile pomisorului intr-o mranita de consistenta smantanii ca sa acopere bine toate firisoarele, il bagi in groapa si pui pamant peste (eu am pus la radacina cate o lopata-doua de pamant de flori). Groapa o umpli in straturi si compactezi cu picioarele fiecare strat. Punctul de altoire trebuie sa ramana afara. Il uzi des pana vine inghetul si inainte sa inghete, faci un musuroi de pamant la baza pomisorului ca sa-i aperi radacina de frig. Primavara, indepartazi musuroiul. Cam atat. Oricum, satisfactia pe care o ai cand se prind e mai mare stiind ca tu ai fost cel care a facut-o.
punctul de altoire sa fie afara si orientat de preferinta spre sud (in orice caz nu spre nord).
daca n-ai mranita/balegar pui o pastila nutritiva dedicata plantarii pomilor. e bine sa pui si daca ai balegar.
mai conteaza ca la puieti sa ai groapa mai mare decat strictul necesar, ca sa fie mai libere la crescut radacinile, ca cand e mic n-are putere.

iar treaba cu compactarea exagerata la plantare eu o consider discutabila, desi n-o repudiez neaparat.
eu n-am compactat niciodata pamantul, nici la pomi, nici la vie, nici la trandafiri, nici la alte plante.
dar pamantul cu care am acoperit radacinile l-am udat exagerat pana cand a devenit totul o mocirla moale si apoi cu ajutorul cazmalei, la marginea gropii tocmai astupate, am "vibrat" noroiul vascos pentru a iesi tot aerul.
am considerat ca tasarea exagerata ar impiedica radacinile sa se dezvolte bine, dupa cum indica toti producatorii, o groapa de 50x50 cm tocmai pentru a avea radacinile inconjurate de pamant relativ netasat.
dar nu neg metoda cu tasarea, daca altora le-a reusit.

treaba cu musuroitul punctului de altoire e buna pentru toate obiectele altoite, trandafiri, vita, pomi..., nevasta, copii, vecini, amici...
musuroiul peste punctul de altoire nu il faci de la plantare, ca sa poti sa uzi in castron, dar cand vine inghetul ridici piramida de pamant peste nod.
dezmusuroitul primavara e obligatoriu.

Edited by casuta_papusilor, 07 September 2012 - 16:59.


#1769
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Ce imagine idilica, pana vei sta tu in pat la aer curat....va curge multa apa de Db...
Pune niste salcii, ceva, in jurul casutei de lemn, macar alea sa te scape de praf.

Si nu e praf de pamant, ca la tara, e un praf albicios dat de: poluare, constructii, trafic, lipsa vegetatiei in zona si lipsa acuta a asfaltului.
Nici pe strada ta nu s-a pus macar balast compactabil, cel care devine macadam, adica cel care produce cel mai putin praf, dupa asfat si beton.

#1770
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
iti dau eu niste salcii gata prinse nici mici nici mari.
eu am pus pari de gard din crengi mai groase de la salcii si unii s-au prins.
daca pui pari si ii uzi pana vine gerul, sigur mai bine de jumatate se prind.
in casa a stat unul mai bine de juma de an si tot ii dadea frunze.

Edited by casuta_papusilor, 07 September 2012 - 17:17.


#1771
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salcii parca n as pune, cresc cam mari si si asa am curtea mica.....am uitat sa ti multumesc si tie casuta pt sfaturi.

#1772
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Tine-i pt mine :)

#1773
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postfeitosak1, on 07 septembrie 2012 - 17:18, said:

Salcii parca n as pune, cresc cam mari si si asa am curtea mica.....am uitat sa ti multumesc si tie casuta pt sfaturi.

da, cresc al naibi de mari.
si cresc si destul de repede, ca eu vad cand le curat coroana.
daca n-ai loc, pune ce trebuie si ce-ti place.
eu am pus cativa meri (golden, granny smith, ionathan), doi ciresi, un visin, cais, peri, gutui, piersic, nectarin, 27 de vite de vie (27  de soiuri diferite de masa si am mai comandat inca 22), trandafiri, si alte maimute...

View PostAstrul, on 07 septembrie 2012 - 17:19, said:

Tine-i pt mine Posted Image
ok.

Edited by casuta_papusilor, 07 September 2012 - 17:34.


#1774
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
http://forum.softped...2#entry11955073

#1775
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Inc-o intrebare:

ce distanta trebuie lasata intre pomii fructiferi (mar, cais, cires, visin, par)? De ce "raza" libera are nevoie fiecare? Sau pun acum la inceput mai multi, mai apropiati, si vad care se prinde si apoi ii mai raresc?

#1776
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
parul creste mai "lung".
poti sa-l lasi mai apropiat.
ciresul vrea sa se labarteze.
daca n-ai prea mult loc, vreo 5-6 m intre ei.

#1777
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Si inca ceva. Daca am un cires sa zicem si se labarteaza peste gard, in curtea vecinului, si lui nu-i convine....in afara de a-i taia crengile care intra la el in curte, are ceva de spus? (dpdv al legii)

#1778
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcasuta_papusilor, on 07 septembrie 2012 - 17:30, said:

ok.
pai vii la mine, sa bei din visinata aia pregatita cu multa sudoare, nu asa...

#1779
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 07 septembrie 2012 - 19:14, said:

pai vii la mine, sa bei din visinata aia pregatita cu multa sudoare, nu asa...
cand se face vremea de scos pomii, ii scot, ti-i aduc si ii bagam la pamant.
dar trebuie sa-i uzi, ca cica nu cresc. Posted Image


View Postfeitosak1, on 07 septembrie 2012 - 19:10, said:

Si inca ceva. Daca am un cires sa zicem si se labarteaza peste gard, in curtea vecinului, si lui nu-i convine....in afara de a-i taia crengile care intra la el in curte, are ceva de spus? (dpdv al legii)
parca era in codul civil ca poti sa-ti pui pomii in curte la 2 metri de gard si nu te doare capul legal.
o regula ceva cam in genul ferestrelor catre nevestele vecinilor.
oricum, stiu ca exista o retragere, dar nu mai stiu care e cu noul cod.

#1780
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Ar fi bine sa-ti montezi hidroforul in beciul pe care il visezi, sub "casuta" respectiva.

#1781
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postciudin, on 09 septembrie 2012 - 08:04, said:

Ar fi bine sa-ti montezi hidroforul in beciul pe care il visezi, sub "casuta" respectiva.

Pai acolo va fi. Nu stiu exact solutia [hidrofor, pompa cu vas tampon, etc], dar acolo va fi.

#1782
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostAstrul, on 07 septembrie 2012 - 19:14, said:

pai vii la mine, sa bei din visinata aia pregatita cu multa sudoare, nu asa...

http://simplitaly.fi...12/06/flori.jpg
[ http://simplitaly.files.wordpress.com/2012/06/flori.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://simplitaly.files.wordpress.com/2012/06/flori.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate