Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Nevoia de a vorbi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Johnnie_Walked

Johnnie_Walked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.09.2011
Salut!
Din ce motive/cauze apare la anumite persoane nevoia de a discuta cu absolut oricine despre problemele personale?
De ce apare nevoia de a te "descarca" fie si unei persoane pe care o cunosti de 10 minute ?

#2
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Probabil acele persoane nu au un prieten, doi cu care sa discute despre problemele lor atunci cand trebuie.
Ele se strang si atunci persoana aceea "izbucneste".

Zic si eu...

#3
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Stai linistit, ca pe Softpedia nici nu sunt valabile alea 10 minute.

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Depinde...eu cunosc cateva persoane care prefera sa se interiorizeze,sa nu se destainuie nimaiu,sa tina in ei toate probleme ce i apasa.

Eu unul ma simt mai bine cand vorbesc cu cineva.

#5
Johnnie_Walked

Johnnie_Walked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.09.2011
Da,si eu ma simt mai bine cand vorbesc cu cineva. :)
Dar sunt persoane care chiar de te stiu de 10 minute, iti explica de ce s-au despartit de pizbipda cu care erau, de ce au probleme acasa, s.a.m.d.

#6
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
instinctul primar...

#7
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
In general fac asta (descarcarea sau exteriorizarea) cum face orice om orisice,  cu un scop. Acum, scopul poate fi bine precizat sau nu, dar deja e alta discutie.

#8
MrAskMe

MrAskMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.08.2011

View Postdanutz96, on 17th September 2011, 22:46, said:

Depinde...eu cunosc cateva persoane care prefera sa se interiorizeze,sa nu se destainuie nimaiu,sa tina in ei toate probleme ce i apasa.
Decat sa povestesc unuia care ma poate barfi sau daca ma cert cu el sa spuna si la altii, mai bine sa tin in mine. -_-

#9
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostJohnnie_Walked, on 17th September 2011, 22:37, said:

De ce apare nevoia de a te "descarca"
Cel putin pot sa-ti spun ca se numeste catharsis.

http://dexonline.ro/...nitie/catharsis (sensul 2).

#10
Brukner

Brukner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2011
Catharsis-ul este considerat o ''descarcare'' emotionala (vezi modelul energetic-pulsional al lui Freud) in psihanaliza si in dezvoltariile sale.
Daca nu are o componenta compulsiva, egodistonica, nu cred sa dauneze nimanui acest ''vorbit despre sine'' (asa narcisistic cum pare). Totusi, cred ca lipsa contactelor sociale face-to-face, a unor legaturi/relatii bazate pe incredere, ii face pe majoritatea sa isi scrie intimitatile pe forumuri. Sau poate lipsa de intelegere (poate fi si una doar ''anticipata'') din relatiile sociale in care este implicat ii face sa caute acceptarea in lumea virtuala. In plus, aici beneficiezi de un pseudo-anonimat, si de protectia ''mastii'' pe care ti-o creezi.

#11
Johnnie_Walked

Johnnie_Walked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.09.2011
Inteleg. :)
Am observat ca si eu sufar de "sindromul" asta,dar doar cand beau putin peste masura.  :death: :death:  

Cat despre cei care o fac mai-mereu, e trist... e trist pentru ca tot mai multi ajung asa. Si cei care ajung pe un forum si se integreaza (macar un pic) in comunitate, deja nu mai are viata reala.. Si de vrei sa il aduci inapoi "pe Pamant", degeaba..

Daca ar cadea internetul pentru o saptamana in toata lumea, populatia s-ar reduce la 1/4 ..

#12
Brukner

Brukner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2011
@Johnie_Walked
Da, sunt de acord cu tine in privinta efectelor deprivarii de ''retelele de socializare''. Pana la urma e vorba de o dependenta, iar lipsa ''obiectului'' ei provoaca sevraj. Sever in unele cazuri. Unele persoane isi formeaza pana si legaturile sentimentale prin intermediul retelelor de socializare. Nu stiu daca nu cumva nu este doar un trend de moment, ci o evolutie in ceea ce va insemna comunicarea si relationarea in viitor. Pentru mine ar fi un pic cam distopic.
Dar pe langa extremele de mai sus, cred ca retelele de socializare (in care includ si forumul acesta) pot fi vehicule pentru impartasirea de idei, noutati, dezbateri etc.

Edited by Brukner, 22 September 2011 - 17:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate