Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Autostrazile din Romania

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7049 replies to this topic

#1963
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Am fost zilele trecute prin Ungaria și am trecut pe lângă o autostradă, nu am întrat pe ea, dar am trecut pe un pod deasupra.
Îmi venea să plâng văzând frumusețea aia de drum, știind că se întinde pe mulți kilometri neîntrerupt. Totodată, m-a apucat un sentiment de furie: de ce maghiarii pot (și bravo lor pentru asta!), dar la noi nu se poate?
Eu zic că ar trebui și câteva proteste serioase pentru infrastructură.

#1964
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ne pasă. Nu ştiu dacă cu ieşitul în stradă se mai rezolvă ceva. Trebuie să începem prin a-i schimba pe cei din jur.

#1965
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
Ice master, n-ai vazut centura Budapestei. Plangeai in hohote.
O parte negativa e ca au o bucata buna de autostrada unde nu poti merge cu 80 km/h din cauza denivelarilor. Si e asa de 2 ani si nu au facut nimic.
In rest toata stima pt unguri la capitolul autostrazi.

#1966
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Ba da, am și fost pe centura Budapestei, acum vreo 2 ani, când am traversat Ungaria ca să ajung în Vienna. Nici nu se compară cu România.
Din Satu Mare până în Vienna am făcut vreo 7 ore (din care 100 km sau așa drum național până la autostradă).
Comparați asta cu Satu Mare - Brașov - 7 ore, plin de sate.
Ha, la un moment dat parcă "mă plictiseam" pe autostradă : păi cum să nu dau eu de o localitate în care să reduc viteza la 50 km/h? Cum să nu fie localitate după localitate în care să mi se bage un biciclist bețivan în față, de să trebuiască să îl ocolesc ca să nu îl lovesc?
Ce să spun? Să traversezi Ungaria pe autostradă este o adevărată plăcere, ca să nu spun de siguranță și rapiditate. Mergi frumos pe banda 1,daca depășești, ai banda 2,după care revii iarăși pe banda 1. În plus, este o normalitate, una care, asemeni multor altor lucruri, lipsește cu desăvârșire de la noi.

#1967
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
in Bucuresti nu e frumos/bine de sarbatori??..de ce trebuie sa plecati toti in grup si sa va intoarceti in turma oriunde in tara asta si apoi sa va plangeti ca stati in coloana,doar stiti la ce va inhamati...consider ca tre' sa fi masochist sa pleci din buc' in anumite perioade ale anului cu masina.
Am avea si noi provincia acum ocazia sa spunem stati la voi acasa si nu ne mai sufocati ....asa cum faceti si  voi cu provincialii care vin in bucuresti.
Totusi pt turism tre' sa recunosc ca voi sunteti baza,cazari hoteluri/pensiuni ca doar n-om merge noi de la munte tot la munte,partea proasta ca stricati preturile la cazari/restaurante...cu cat mai departe de bucuresti cu atat mai ieftin cazare/mancare/portie mai mare de mancare/activiati asociate locatiei.
Bafta in anii ce vor urma ca oricum nu se va schimba mai nimic in domeniul rutier!

#1968
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Posttraby, on 11 aprilie 2018 - 01:19, said:

in Bucuresti nu e frumos/bine de sarbatori??

E absolut genial, de-ar fi asa tot anul ar fi paradis. Ar putea fi, cu metrou+SBahn+tramvaie+troleibuze+bicicleta si super sosele la periferie da' nu incep iar.

Edited by shefu_de_combinat, 11 April 2018 - 01:41.


#1969
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
1951 de morti pe soselele Romaniei in 2017. 98 de morti la un milion de locuitori. Stam cel mai rau in UE.


#1970
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Degeaba statisticile astea. Pe guvernanți oricum îi doare la patină.
Pe români? La fel, altfel i-ar presa în stradă pe guvernanți să facă autostrăzi.

#1971
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
5 morti pe zi, cam asta e media. Lumea nu-si da seama ca intr-o luna mor mai multi oameni decat au murit la Colectiv. Practic in fiecare luna avem cate o tragedie Colectiv.

#1972
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postthe_ice_master, on 11 aprilie 2018 - 14:48, said:

Degeaba statisticile astea. Pe guvernanți oricum îi doare la patină.
Pe români? La fel, altfel i-ar presa în stradă pe guvernanți să facă autostrăzi.

Mai bine românii i-ar presa pe guvernanți să mărească drastic pedepsele pentru depășirea vitezei legale, consum de alcool la volan, nu mai zic de pedepse pentru cei care dau flash-uri când e un radar.
Astea sunt principalele cauze, simplu și ieftin de rezolvat, nicidecum lipsa autostrăzilor!


View PostBursul, on 11 aprilie 2018 - 14:51, said:

5 morti pe zi, cam asta e media. Lumea nu-si da seama ca intr-o luna mor mai multi oameni decat au murit la Colectiv. Practic in fiecare luna avem cate o tragedie Colectiv.

Teoretic și practic avem câte un Colectiv pe lună din vina celor care nu respectă legile, dar ne dăm corecți și căutăm vinovații în altă parte .... că așa e la români!

#1973
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
There is hope .... not
https://ziarulunirea...ructori-469559/

Io nu înțeleg treaba asta cu insolvența. Fie:
  • n-a fost plătită firma constructoare de CNADR - tre' să cadă câteva capete din CNADR sau mai sus
  • n-avea situație financiara bună de la început deci nu trebuia să câștige licitația deci iară buba la CNADR
  • e insolvență ce maschează transfer de fonduri și bunuri pe altă firmă, lucru practicat din greu în România, unde CNADR ar trebui să conteste pe la tribunal
Da' văd că CNADR preferă să se judece cu oamenii care au fost expropriați fără respectarea legii fix de ... CNADR (și iegzperții contractați, ce n-au nici o responsabilitate asupra muncii lor, prin contract - wtf!?!)

#1974
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
Cnadr e o mafie incompetenta. E anti autostrazi. Ar trebui toti de-acolo dati afara.

#1975
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,117
  • Înscris: 04.08.2007

View Postmiki74, on 11 aprilie 2018 - 16:48, said:



Mai bine românii i-ar presa pe guvernanți să mărească drastic pedepsele pentru depășirea vitezei legale, consum de alcool la volan, nu mai zic de pedepse pentru cei care dau flash-uri când e un radar.
Astea sunt principalele cauze, simplu și ieftin de rezolvat, nicidecum lipsa autostrăzilor!
Habar n'ai.
Depasirile periculoase, depasirea vitezei, flashuri, etc sunt din cauza lipsei infrastructurii. Asta e cauza in cele mai multe cazuri.
In plus, adauga calitatea strazilor, astea care sunt. Cand trebuie sa fii atent nu la trafic cum ar trebui ci la tot felul de capcane care iti apar in fata, cand lipsesc marcajele, chiar semnele de circulatie, rezultatul sunt accidentele.
Vrei sa se interzica flashurile... tu daca circuli 10 km pe saptamana nu ai cum sa intelegi.
Nu mai bine interzicem total masinile, aram toate drumurile si nu va mai fi niciun accident.

Edited by remvirg, 11 April 2018 - 17:44.


#1976
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt toate la un loc. Autostrazile nu vor educa soferii, dar vor scadea sansele sa se produca accidente.
Accidente pe DN-uri vor mai fi, acolo unde e aglomeratie, iar romanul chiar daca va merge jumate de drum pe autoastrada, pe DN se va comporta necivilizat.

Nemtii au autostrazi, dar DN-urile sunt si ele pline mai ales cand vine lumea acasa de la lucru, dar soferii sunt destul de educati.

#1977
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postremvirg, on 11 aprilie 2018 - 17:40, said:

Habar n'ai.
Depasirile periculoase, depasirea vitezei, flashuri, etc sunt din cauza lipsei infrastructurii. (....)

Da dom`le, ai dreptate.... mi-e limpede ca apa plată cu cine stau de vorbă!
Lipsa de educație și bun-simț e evidenta la români, însă ne place să-i arătăm cu deștu`  doar pe ăia care apar la TV, fără să ne uităm în propria ogradă.

#1978
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003

View Postmiki74, on 11 aprilie 2018 - 16:48, said:

Mai bine românii i-ar presa pe guvernanți să mărească drastic pedepsele pentru depășirea vitezei legale, consum de alcool la volan, nu mai zic de pedepse pentru cei care dau flash-uri când e un radar.
Astea sunt principalele cauze, simplu și ieftin de rezolvat, nicidecum lipsa autostrăzilor!

[ http://ec.europa.eu/avservices/avs/files/video6/repository/prod/photo/store/16/P036696000302-917324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ec.europa.eu/avservices/avs/files/video6/repository/prod/photo/store/16/P036696000302-917324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ec.europa.eu/avservices/avs/files/video6/repository/prod/photo/store/16/P036696000302-917324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://ec.europa.eu/avservices/avs/files/video6/repository/prod/photo/store/16/P036696000302-917324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://ec.europa.eu/...0302-917324.png

[ http://ec.europa.eu/avservices/avs/files/video6/repository/prod/photo/store/16/P036696000302-917324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Graph 3: Road fatalities in the EU by type of roads

Edited by oaspetele, 11 April 2018 - 20:59.


#1979
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Cre' ca sunt sanse sa apuc sa merg pe autostrada asta inainte sa mor.. desi se misca astia..

CNAIR a publicat joi anunţurile de intenţie privind licitarea construcţiei a încă 68 de kilometri din Autostrada Sibiu - Piteşti, cel mai important proiect rutier al României.

#1980
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postthe_ice_master, on 10 aprilie 2018 - 22:41, said:

Am fost zilele trecute prin Ungaria și am trecut pe lângă o autostradă, nu am întrat pe ea, dar am trecut pe un pod deasupra.
Îmi venea să plâng văzând frumusețea aia de drum, știind că se întinde pe mulți kilometri neîntrerupt. Totodată, m-a apucat un sentiment de furie: de ce maghiarii pot (și bravo lor pentru asta!), dar la noi nu se poate?
Eu zic că ar trebui și câteva proteste serioase pentru infrastructură.

Pot pentru că au doar câmppie și e mult mai ieftin și ușor să faci autostradă la câmpie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate