Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

boli porci

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
claudia72

claudia72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2011
buna, am o scroafa care a fatat acum 10 zile si de atunci are febra 40 in fiecare zi. i am facut tratament cu antibiotice 7 zile dar are febra in continuare . ce tb sa fac sa continui tratamentul cu antibiotice ?ce antibiotice tb facute?in primele 4 zile  a facut moldamin si penicilina iar 3 zile ceva pe baz ade cefalosporina

#2
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 claudia72, on 23rd August 2011, 10:56, said:

buna, am o scroafa care a fatat acum 10 zile si de atunci are febra 40 in fiecare zi. i am facut tratament cu antibiotice 7 zile dar are febra in continuare . ce tb sa fac sa continui tratamentul cu antibiotice ?ce antibiotice tb facute?in primele 4 zile  a facut moldamin si penicilina iar 3 zile ceva pe baz ade cefalosporina

"Medic veterinar" iti zice ceva?

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In primul rand, ai facut foarte rau ca ai "amestecat" antibioticele.
2: Moldaminul este tot o penicilina, dar retard. De ce ai combinat moldaminul cu penicilina ? (cine te-a invatat..?)
3: Cat ai administrat zilnic (la fiecare produs in parte) ?
4. Scroafa are scurgeri ? Cati purcei a fatat ? Toti au fost fatati vii ? Scroafa mananca ? Sta in picioare ? Alte semne ? (tuse, diaree etc...?)

#4
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Vin si eu cu o problema mai ciudata. Am o scrofita care a fatat iar la doi dintre purcei li s-au uscat cozile. Se poate sa fie ceva boala? Merita sa chem veterinarul sau ma fac de cacao. Ma gandesc sa nu fi intrat in cotet vreun sobo si de acolo sa li se traga.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu mai degraba ma gandesc ca "li se trage" de la ceilalti purcei. Muscarea cozilor si a urechilor se manifesta destul de des la porcine, pe fond carential si de aglomeratie. Badijoneaza-le coditele cu betadina. Ideal ar fi sa vina cineva (medic, tehnician...) si sa le amputeze.

Edited by horia66, 10 October 2011 - 21:26.


#6
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Multumesc.

#7
valentinaoprea

valentinaoprea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2011
buna.am si eu o intrebare. cu o saptamana in urma mi s-a imbolnavit un porc. nu manca si nici nu poate sa se ridice de jos. am chemat medicul veterinar si i-a administrat niste calciu si niste moldamin(cam asa ceva).dar din pacate tot nu isi revine. nu stiu ce sa-i mai fac.ce pot sa fac?multumesc

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mai multe date.

Febra (ca^t)? Tuseste ? Diaree ? Tremuraturi musculare ? Pete pe piele ? Modificarea culorii urechilor ? Ce varsta are ? Ce greutate ?

De cate ori i s-a facut calciu, ce doza zilnica si pana cand  ? De cate ori i s-a facut moldamin ? Ca^t Moldamin ? Care a fost diagnosticul ? Cel care a inceput tratamentul este medic veterinar sau tehnician ?

#9
Michael_001

Michael_001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.06.2013
Purcica are niste basici in regiunea capului si pe spate de culoare roz, ce poate sa fie?

#10
benteaandreea

benteaandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2013
buna.am si eu un purcelus de 3 luni care de vreo 2 zile nu mai mananca deloc nu se ridica de jos are febra mare ,i-am taiat de sange codita si urechea si nu ia curs sange,respira greu si geme tare mai ales daca il atingi ca sa ii misti pozitia,pt ca sta intins pe jos.mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune ce sa ii fac sa nu se mai chinuie asa.multumesc

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 benteaandreea, on 24 noiembrie 2013 - 20:06, said:

...i-am taiat de sange codita si urechea si nu ia curs sange,
Da' de ce l-ati chinuit asa ???

Quote

mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune ce sa ii fac sa nu se mai chinuie asa.multumesc
Chemati urgent un veterinar. De ce ati asteptat 2 zile ?

#12
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
in general la porci cand sunt raciti sau cand dau semne de boala, urechile sunt ca o alarma, cand ii pui mana pe urechi si sunt reci, uneori si vinete atunci porcul tau are ceva, de unde sa-i curga sange saracului daca el are circulatia proasta la extremitati. Fuga la veterinar daca nu vrei sa vina ignatu mai devreme! Si nu mai aplicati masuri dinastea barbare la porci ca nu-s caini daca le tai coada or sa fie mai rai!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate