Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

modem 3G, tarifă la consum transformata în flat?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bantol

bantol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2011
având nevoie de o conexiune la internet pentru 2 săptămâni, azi am semnat un contract cosmote pentru 2 ani în care era cuprins un modem 3G cu cartela lor pe care aveam 300mb de trafic de probă. Pe contract scrie că dacă ma țin sub acest consum pentru 30 zile îl pot rezilia fără a plăti nimic în plus dar când l-am conectat la notebook după câteva minute monitorul de rețea din ubuntu îmi arăta ca am descarcat deja 10mb numai deschizând câteva pagini web. pentru asta am scos cartela lor din modem și am băgato pe a mea de la frog unde activasem deja o opțiune care pentru 6€ îmi dădea printre mai multe opțiuni și una cu 250mb de trafic date prin connect mobile. acum, problema mea, dacă se poate chema problemă, este ca pe aceasta cartela același monitor de rețea îmi spune ca am făcut peste 8gb de trafic și totuși nici viteza de navigare sa schimbat(4.5Mbit/s), nici banii de pe telefon. pentru siguranță am încercat sa opresc orice folosea rețeaua și am descarcat un file de 5mb, acțiune la care monitorul a răspuns exact cum trebuia înregistrând numai 5mb. pentru asta mă întreb, chiar dacă mi se pare o chestie imposibilă, nu poate fi ca în un mod sau altul abonamentul acesta poate fi independent de cartela, dar legat de modem?

#2
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Ma chinui sa citesc postul tau de cateva minute... si nu-mi prea dau seama exact ce vrei.... Poate is eu mai prost...

Abonamentul ti legat de cartela, nu de modem... asta daca am inteles eu ce trebuie :)

#3
tiby2006

tiby2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.05.2010
daca vrei doar modem, te duci in talcioc sau "la baieti" . Tata , de la wind a dat 90 euro pe un modem acum 2 ani de la WIND (Italia) si avea 100 de ore pe luna cu 15 euro, trafic nelimitat

#4
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,866
  • Înscris: 13.07.2010

View Postbantol, on 23rd August 2011, 01:00, said:

având nevoie de o conexiune la internet pentru 2 săptămâni, azi am semnat un contract cosmote pentru 2 ani în care era cuprins un modem 3G cu cartela lor pe care aveam 300mb de trafic de probă. Pe contract scrie că dacă ma țin sub acest consum pentru 30 zile îl pot rezilia fără a plăti nimic în plus dar când l-am conectat la notebook după câteva minute monitorul de rețea din ubuntu îmi arăta ca am descarcat deja 10mb numai deschizând câteva pagini web. pentru asta am scos cartela lor din modem și am băgato pe a mea de la frog unde activasem deja o opțiune care pentru 6€ îmi dădea printre mai multe opțiuni și una cu 250mb de trafic date prin connect mobile. acum, problema mea, dacă se poate chema problemă, este ca pe aceasta cartela același monitor de rețea îmi spune ca am făcut peste 8gb de trafic și totuși nici viteza de navigare sa schimbat(4.5Mbit/s), nici banii de pe telefon. pentru siguranță am încercat sa opresc orice folosea rețeaua și am descarcat un file de 5mb, acțiune la care monitorul a răspuns exact cum trebuia înregistrând numai 5mb. pentru asta mă întreb, chiar dacă mi se pare o chestie imposibilă, nu poate fi ca în un mod sau altul abonamentul acesta poate fi independent de cartela, dar legat de modem?


Cum să fie legat de modem? E legat de cartelă! O fi vreo șmecherie și-ți mănâncă traficul rapid doar! :cursing:

#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pai modemul iti arata ce trafic faci cu orice cartela. daca ai scoso pe aia de orange nu mai consumi nimic din ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate