Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Nuditatea la TV este acum ceva normal?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
xboy92

xboy92

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2008
Voi motiva deschiderea acestui subiect prin ceea ce am vazut in programele principale de stiri de la Pro tv si Antena 1. Trebuie sa mentionez ca nu am mai urmarit aceste canale/emisiuni informative de cateva luni si nu s-ar fi intamplat nici acum, dar am ramas fara internet cateva zile, iar de plictiseala am apelat la aceasta "ultima solutie". In timp ce butonam aiurea telecomanda am vazut pe Pro tv un reportaj care mi-a atras atentia despre numarul mare de turisti pe litoral. La un moment dat au fost "cateva" (ceva mai multe) cadre de pe plaja unde cateva doamne faceau plaja topless. Vazand asa ceva intr-o emisiune informativa de la ora 19, am ramas perplex. Am 19 ani si nu am avut sentimentul ca vad ceva necorespunzator pentru mine, dar m-am gandit ca in acelasi timp se uita la stiri si mama si e posibil sa fie langa ea si fratele meu care are 11 ani. Si, cu singuranta, acest caz nu este singular. Dupa ce a fost gata stirea respectiva pe Pro tv, am schimbat pe Antena 1, unde era tot un interviu despre litoralul romanesc. Crezand ca doar la Pro tv exista vreo exceptie si pot difuza nuditate la acea ora, am ramas si mai surprins sa vad ca intr-un interviu asemanator, si Antena 1 a inclus cateva cadre cu doamne care fac plaja topless.
Nu sunt la curent cu noutatile in domeniu, dar chiar asa de permisive au devenit regulile CNA-ului? Cel putin, emisiunile de stiri ar terbui sa fie semnalizate cu indicatorul "15" - astea stiam ca sunt regulile pentru emisiunile care contin nuditate.
Daca ar fi sa trec si la videoclipuri, am observat ca nu prea se mai poarta sutienele. O fi de la caldura... le inteleg pe bietele dansatoare care trebuie sa suporte caldurile din studiouri sau de pe plaja pentru a filma in plina vara, dar se mai uita si copiii.
3 exemple care imi vin in minte ad-hoc: Dan Balan - Chica Bomb (e ceva mai vechi, dar a spart gheata), Adrian Eftimie - Lonely, Andra - Telephone. Si acestea sunt difuzate tot fara avertizare.
Am deschis acest subiect doar pentru ca mi se pare o anomalie ce se intampla la tv in 2011, gandindu-ma la copiii care urmaresc aceste programe, poate in mod involuntar.

#2
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Sex sells.

Edited by HLG, 19 August 2011 - 11:02.


#3
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nu cred ca daca arata alea 2 tate se considera nuditate. Reportajul era despre faptul ca in Romania se poate face topless legal pe plaja, si daca se poate face legal topless pe plaja oricine poate sa vada, si daca acolo oricine poate sa vada de ce sa nu poti vedea si la TV?

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Sexul vinde tot în ziua de azi.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In afara de a trimite o sesizare catre CNA, nu iti mai ramane decat sa inchizi televizorul, sa-ti tai cablul TV si sa le arunci pe fereastra.

Ce ti se pare o anomalie deja a devenit o normalitate pt. posturile comerciale din RO care migreaza din ce in ce mai mult spre profilul 0TV.

#6
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
acum stiu sa ma uit si eu !

(me saliveaza pofticios)

#7
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008
sex/sexy/topless/(vedetism as mai putea adauga = toate duduile de pe la tv din zilele astea ) = rating = bani mai multi din publicitate !
Cui ii mai pasa ca vede si un copil mic sau aude ceva ce nu ar trebui ?

#8
xboy92

xboy92

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2008

View Postgumball3000, on 19th August 2011, 12:01, said:

In afara de a trimite o sesizare catre CNA, nu iti mai ramane decat sa inchizi televizorul, sa-ti tai cablul TV si sa le arunci pe fereastra.

Ce ti se pare o anomalie deja a devenit o normalitate pt. posturile comerciale din RO care migreaza din ce in ce mai mult spre profilul 0TV.
Nu pot sa-l tai, ca se uita mama la turcismele de la KKnal D.  <_< Eu la tv ma uit doar la AXN din cand in cand, sa mai vad vreo reluare la Scrubs sau Ghost Whisperer. Si din cand in cand mai e deschis tv-ul pe vreun canal muzical, din obisnuinta.
Tocmai mi-am dat seama ca sunt putin in urma si nu mai stiu care e trendul in presa romaneasca.
Si inca o data: nu am nimic impotriva difuzarii imaginilor, dar sunt stirile de la 7, cand copiii nu dorm inca. :P

#9
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Asa, si cu ce l-ar influenta pe acel copil faptul ca vede doua tate pentru 5 secunde???

#10
xboy92

xboy92

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2008

View Postgumball3000, on 19th August 2011, 12:01, said:

Multumesc! La asta ma gandeam, dar nu cautasem inca pe site-ul lor.

#11
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
se duce a 2-a zi la scoala si ridica tricoul colegei de clasa sa vada daca are si ea la fel :D

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Dati-mi voie sa va contrazic: sanii inseamna nuditate. Ca pentru fiecare epoca, nuditatea s-a definit special, asta este alta chestiune. Nu exista vreo autoritatea care sa reglementeze ce se difuzeaza la TV. Televiziunile au mana libera sa isi creeze audienta. Am ales intentionat verbul 'a crea' deoarece audienta se faureste in Romania, ori prin sondaje false, ori prin prezentarea unor subiecte injositoare pentru femei in primul rand si apoi pentru intreaga lume.
Autoritatea care reglementeaza tipurile de emisiuni si continutul acestora este si ea la randul ei supusa unor interese. Banuiesc ca este lesne de observat acest lucru, prin prisma faptului ca nuditatea de orice fel si-a gasit locul la toate intervalele orare in grila televiziunilor romanesti. In plus, emisiuni inculte, subtitrari incorecte gramatical, subiecte de mahala, filme pentru persoane cu dizabilitati mintale care nu utilizeaza umorul cult, stiti voi, genul acela de glume pe care trebuie sa il intelegi a.i. sa le gusti, ci rasete prostesti si filme cu rromi au  devenit tabu...sau monden?!.
Si daca intrebi pe cineva, ti se va raspunde ca 'asta cere publicul'. Pe de o parte, publicul cumpara ce se vinde, iar pe de alta, publicul cere si heroina. De ce nu se vinde aceasta la aprozar atunci? Sau incultura este mai putin nociva? Ba nu, prostia de orice fel este otrava care omoara incet-incet neamul romanesc, incepand de pe vremea lui Ceausescu si continuand in zilele acestea, din ce in ce mai alert.
Imi pare rau ca oamenii au inceput sa isi urasca tara, in loc sa se urasca pe ei insisi. Dar si asta tine tot de cultura.

#13
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Fii atent, doar ce am dat adineauri peste noul videoclip al lui Andra: http://www.220.ro/vi...deo/P9g7J4pKx6/ (nu fac reclamă, etc.).
Punem pariu că o să fie răsdifuzat pe toate posturile de muzică ?

Din primele secunde am rămas  :surprise: .

Edited by driftking91, 19 August 2011 - 11:16.


#14
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Si cu click si libertatea ce facem? Ca sunt copii care merg la scoala cu metroul si merg in acelasi vagon cu toti santieristii care cumpara aceste ziare cu persoane goale pusca pe prima pagina. :huh:

Edited by danutHD, 19 August 2011 - 11:16.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Stai liniștit !

Vine vremea dupã o vârstã cnd nu o sã mai sesizezi, o sã vezi cã este normal.

Ai telecomanda așa cã ești STÃPÂN !

Plus cã la o țâțã ai supt și tu, nu cred cã o țâțã, hai douã înseamnã mare nuditate.

Mergi la mare sã vezi lumea goalã pușcã de nu ști unde sã întorci privirea (în larg), sã îl vezi pe tipu' cu trompa de elefant de rãmâi complexat pe viațã, aia problemã.

#16
xboy92

xboy92

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2008

View Postdriftking91, on 19th August 2011, 12:15, said:

Fii atent, doar ce am dat adineauri peste noul videoclip al lui Andra: http://www.220.ro/vi...deo/P9g7J4pKx6/ (nu fac reclamă, etc.).
Punem pariu că o să fie răsdifuzat pe toate posturile de muzică ?

Din primele secunde am rămas  :surprise: .
De asta am zis si eu. L-am vazut mai devreme si m-am gandit ca ar fi putut face o poveste frumoasa la clip, chiar daca e melodie de club. Dar na, terbuie sa invete si cei mici anatomie. E totusi ceva educativ.

#17
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Aș putea să pun pariu că fratele tău de 11 ani nu se uită la știri (în general). Apoi, știrile ProTv sînt ultimele știri la care să te uiți atunci cînd vrei să fii informat (idem pentru Antena 1 și cam toate celelalte canale care dau știri).

În al treilea rînd, există ceva numit „nuditate nonsexuală”, care include topless-ul la plajă, și care poate fi difuzat în timpul zilei. Să te plîngi că vezi niște țîțe în condițiile în care toată lumea a fost la mare și a văzut așa ceva de la vîrste fragede, e o ipocrizie mare.

În al patrulea rînd, pe lîngă că fac rating, imaginile cu femei topless la mare se constituie în principala reclamă care se face litoralului românesc. Doar nu crezi că se duce lumea la mare pentru calitatea apei și a serviciilor de pe litoral, sper, nu ?

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu putem bloca acele publicatii. Dar ii putem face sa respecte legea: distribuirea de bauturi alcoolice, tigari, reviste deocheatea si orice materiale nepotrivite majorilor, inclusiv cele cu caracter violent sa fie pedepsit domnule, dar nu de glumele astea de organe legislative romanesti, incompetente si corupte, ci de oameni seriosi, care isi fac meseria cu daruire si cu respect. Si asta se face tot prin aplicarea REALA a legii. Nici nu aveti idee cum ne vad cei din afara. Ne numesc tigani, dar nu din cauza rromilor, ci din cauza haosului din tara noastra. Este pur si simplu rusinos ce se intampla aici. Eu sunt roman din neam in neam, dar in tara noastra, romanii sunt partea bolnava a natiunii. Putini rromi se afla in parlament, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate