Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

obiectiv Hanimex merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
am gasit la cineva un obiectiv Hanimex automatic 28mm 1:2.8 montura f pe care l-am probat pe d5000 si cu toate reglajele care sunt manuale a iesit poza mai bine cu obiectivul pe care il am in incapere lumina obscura...obiectivul din poza/...merita 25 de euro? atata cere pe el

Attached Files



#2
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postrazvan_77, on 12th August 2011, 19:29, said:

am gasit la cineva un obiectiv Hanimex automatic 28mm 1:2.8 montura f pe care l-am probat pe d5000 si cu toate reglajele care sunt manuale a iesit poza mai bine cu obiectivul pe care il am in incapere lumina obscura...obiectivul din poza/...merita 25 de euro? atata cere pe el
daca iti place cum au iesit pozele , de ce nu  :peacefingers: .

#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Orice obiectiv merita 25 de euro, la banii astia e bun si de lupa de citit.

#4
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postnicolaie, on 12th August 2011, 20:06, said:

Orice obiectiv merita 25 de euro, la banii astia e bun si de lupa de citit.
ok mercic de raspuns...deja am dat banii..vorba aia ce e 25 de euro?::)
inca o intrebare...cand focalizez ..manual...cand e cel mai bun focusul se aprinde punctul verde din vizor primul din stanga jos...nikon d5000...cum face asta? ca nu are nici un contact cu body?e din body?ma rog nu prea ma pricep acum descopar si eu cu ce se mananca..dslr astea...fapt e ca mai bine am focalizat pe manual decat tamronul pe auto....nus de ce..

Edited by razvan_77, 12 August 2011 - 21:20.


#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu stiu, D5000 am folosit doar cu obiective conventionale.

Edited by nicolaie, 12 August 2011 - 21:48.


#6
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Aparatul detecteaza daca focusul este corect chiar daca nu are contacte prin care sa comunice cu obiectivul. Senzorul de autofocus "analizeaza" imaginea, iar cind aceasta este clara se aprinde ledul verde din vizor. La obiectivele AF punerea la punct a claritatii se face automat, aparatul reglind obiectivul pina imaginea devine clara; la obiectivele manuale tu pui la punct claritatea, iar aparatul confirma ca focusul este corect. Probabil ca la d5000 confirmarea se face doar pe punctul de focus central.
Focalizezi mai bine cu el decit cu obiectivul Tamron pentru ca ai o deschidere mai mare a diafragmei (profunzime de cimp mai scazuta la aceeasi distanta focala si mai multa lumina).

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,261
  • Înscris: 24.02.2007
Si mai mult ca sigur ai si o cursa mai lunga incat sa poti regla mai fin focusul.

#8
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
multumesc de raspunsuri...vreun link pe undeva sa mai citesc si eu despre cum analizeaza senzorul claritatea imaginii? pana acum credeam ca doar daca e obiectivul cu af se aprinde punctul verde in vizor...nu stiam ca aparatul poate aprecia claritatea unei imagini singur...sigur mai am mult de citit...
la practica e mai usor..

Attached Files



#9
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
va rog sa analizati imaginea..e una din 3-4 care mi sa parut mai reusita..nus de ce dar am focalizat pe fata si totusi numi place..punctul verde era aprins in vizor...

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,261
  • Înscris: 24.02.2007
Când e jumatate de față arsă nici mie nu-mi place.

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e chiar arsa, e la limita. Oricum, se vad ceva aberatii cromatice, imaginea e putin soft din cauza ca obiectivul nu este asa bie corectat. Cam asa arata imaginile trase la diafragme foarte deschise, sau diafragma maxima.

#12
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postnicolaie, on 14th August 2011, 00:38, said:

Nu e chiar arsa, e la limita. Oricum, se vad ceva aberatii cromatice, imaginea e putin soft din cauza ca obiectivul nu este asa bie corectat. Cam asa arata imaginile trase la diafragme foarte deschise, sau diafragma maxima.
e 2.8 ,iso 200 , 1/400 speed parca sau 500....oricum subiectul era neastamparat afara era inourat......fac 2-3 poze minim pana reglez iso si speedul...nu stiu cum sa incep cu manualul asta..

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
In cazul asta este foarte ok obiectivul, daca arata asa direct de la 2.8. Ca sa iti placa mai mult, pe viitor planifica poza si inchide diafragma la 4-5.6-8, o sa vezi ceva diferente pe cat inchizi mai mult. Cu un 28 nu prea ai ce profunzime redusa sa scoti, decat daca pozezi de la jumatate de metru, deci nu are rost sa pozezi la f2.8.

Edited by nicolaie, 14 August 2011 - 00:28.


#14
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postnicolaie, on 14th August 2011, 01:27, said:

In cazul asta este foarte ok obiectivul, daca arata asa direct de la 2.8. Ca sa iti placa mai mult, pe viitor planifica poza si inchide diafragma la 4-5.6-8, o sa vezi ceva diferente pe cat inchizi mai mult. Cu un 28 nu prea ai ce profunzime redusa sa scoti, decat daca pozezi de la jumatate de metru, deci nu are rost sa pozezi la f2.8.
ma gandeam sa inchid diafragma in cazul in care era soare afara...fiind nori am alsat la 2.8...ok..am bagat la cap o sa incerc si alte combinatii...

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,017
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrazvan_77, on 13th August 2011, 23:15, said:

multumesc de raspunsuri...vreun link pe undeva sa mai citesc si eu despre cum analizeaza senzorul claritatea imaginii?
http://en.wikipedia.org/wiki/Autofocus

http://www.bobatkins...opic,285.0.html

http://graphics.stan...utofocusPD.html

Edited by DannyMC, 14 August 2011 - 08:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate