Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Monoglutamatul de Sodiu - E 621

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 12.12.2006

View PostRabbit, on 11th August 2011, 04:22, said:

Oricum, ce contează atâta timp cât este aceeași substanță chimică?
Cam cum conteaza daca bei suc de lamaie sau facut din sare de lamaie :)

View PostRabbit, on 18th August 2011, 22:56, said:

Uleiul de floarea soarelui rezistă până la 107 grade (smoke point)
Nu panica lumea, inafara de uleiu de masline toate uleiurile obisnuite rezista peste 200 C
(Sunflower oil Refined 227°C)

Safflower   265 degrees C
Sunflower   246 degrees C
Soybean   241 degrees C
Canola   238 degrees C
Corn   236 degrees C
Peanut   231 degrees C
Sesame   215 degrees C
Olive   190 degrees C
Lards   183 to 205 degrees C

#38
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMorosanul, on 27th August 2011, 18:10, said:

Cam cum conteaza daca bei suc de lamaie sau facut din sare de lamaie :)
Sarea de lămâie e acid citric, adică ceea ce conține lămâia în proporție de doar ~10%. Deci contează, chiar dacă substanța e aceeași. Ideea era că nu are importanță de unde provine o anumită substanță (natură sau sinteză) atât timp cât ea se prezintă sub aceeași formă, având la bază molecule ale aceleiași substanțe.

View PostMorosanul, on 27th August 2011, 18:10, said:

Nu panica lumea, inafara de uleiu de masline toate uleiurile obisnuite rezista peste 200 C
Dacă e așa, înseamnă că diferența o face menținerea unei temperaturi constante sub "smoke point". În tigaie presupun că temperatura o ia razna pentru că nu ai nici un control, de aceea iese fum.

Edited by Rabbit, 27 August 2011 - 19:08.


#39
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 12.12.2006

View PostRabbit, on 27th August 2011, 20:06, said:

Sarea de lămâie e acid citric, adică ceea ce conține lămâia în proporție de doar ~10%. Deci contează, chiar dacă substanța e aceeași. Ideea era că nu are importanță de unde provine o anumită substanță (natură sau sinteză) atât timp cât ea se prezintă sub aceeași formă, având la bază molecule ale aceleiași substanțe.
Teoretic, practic lucrurile nu stau chiar asa.
Substantele chimice de sinteza sint in general nesanatoase, chair atunci cand sint bine rafinate, in timp ce aceiasi compusi obtinuti prin metode naturala sint mai buni si ami usor de asimilat de organism, acesta e un principiu general acceptat.
Chimia care se invata in scoala simplifica lucrurile, fiind doar la nivel de principii. In realitate lucrurile sint mai complicate.

Explicatia e ca niciodata o substanta nu e singura. In procesele chimice artificiale, se genereaza compusi colaterali, care nu sint sanatosi. Dar nu numai prezenta lor, ci si absenta unor compusi importanti care se gasesc in natura in combinatie cu cei pe care ii cautam, fac ansamblul mult mai dezirabil.
De exemplu mierea e recomandata in cantitati contrilate chiar si diabeticilor, datorita enzimelor si vitaminelor care contribuie la asimilarea si metabolizarea acesteia.
De asemenea calciul si vitaminele din legume si fructe crude se asimileaza mai bine decat cele din capsule.

In cazul sucului de lamaie, 10% acid citric e un procent mare, pentru ca sucurile de fructe contin un procent de peste 80% apa.

Quote

Dacă e așa, înseamnă că diferența o face menținerea unei temperaturi constante sub "smoke point". În tigaie presupun că temperatura o ia razna pentru că nu ai nici un control, de aceea iese fum.
Corect  :peacefingers:

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
acu vin si eu cu o observatie in privinta monoglutamatului: chiar daca e o substanta care se gaseste si in mod natural in alimente, acu depinde si de cantitatile in care se gaseste in mod natural si cat se pune in alimente ca intensificator de aroma. ca de exemplu sa bei o cafea nu-i nici pe departe acelas lucru cu a ingurgita o fiola de cofeina. la fel e si cu lamaia si sarea de lamaie si cam orice exces, chiar cu alimente naturale nu-i sanatos.

#41
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
am vazut la tv o chinezoaica care gatea cu glutamat,ca mai toata china,si care afirma ca mama sau bunica ei a gatit toata viata cu glutamat si are peste 90 de ani si sanatoasa tun

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
o gramada de romani gatesc cu glutamat. vegeta si produsele similare si multe mezeluri au asa ceva. de multe ori au cate doi intensificatori de aroma care se potenteaza reciproc....

si eu folosesc de multe ori vegeta in loc de sare. nu sunt un fan al alimentatiei eco si bio, dar e bine de stiut ce efecte au unele substante folosite in alimentatie.

#43
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostFane, on 28th August 2011, 19:40, said:

o gramada de romani gatesc cu glutamat. vegeta si produsele similare si multe mezeluri au asa ceva. de multe ori au cate doi intensificatori de aroma care se potenteaza reciproc....

si eu folosesc de multe ori vegeta in loc de sare. nu sunt un fan al alimentatiei eco si bio, dar e bine de stiut ce efecte au unele substante folosite in alimentatie.

am cumparat mirodenia lui peste fara glutamat de sodiu si asemnea vegetei fara MSG, adusa cu sacrificii din Canada, are un gust de ***... defapt nu are niciun gust...

Acum mirodenia e pe sfirsite si o sa cumpar delikat sau vegeta cu MSG pt ca doresc sa dau mincarii gust... daca vreau doar sa o sarez, pun sare...

Edited by H725, 28 August 2011 - 19:20.


#44
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Saptamana trecuta, bintuind prin Muntenegru, am gasit soiul de Vegeta din fotografiile atasate !
Cica-i natural, dar habar n-am daca contine sau nu, monoglutamat de sodiu, ca n-am reusit sa ma dumiresc dupa ce scrie pe eticheta !
La gust e ca vechea Vegeta, aia "nenaturala" !

Attached Files



#45
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcalinjack, on 28th August 2011, 18:02, said:

am vazut la tv o chinezoaica care gatea cu glutamat,ca mai toata china,si care afirma ca mama sau bunica ei a gatit toata viata cu glutamat si are peste 90 de ani si sanatoasa tun
e foarte simplu, gatesti cu ce ai! daca la ei se exploateaza sare d-asta, d-asta folosesc
romanul are castraveti cu samburi in gradina, d-aia foloseste chiar daca sunt  :death:

Edited by opop, 28 August 2011 - 20:18.


#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Readuc in discutie acest topic cu o intrebare: foloseste cineva de aici la gatitul acasa monoglutamat de sodiu ? Daca da in ce doze, de unde il cumpara, are efecte vizibile, etc. ?

#47
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View PostLunaCrystal, on 14 ianuarie 2014 - 18:28, said:

Readuc in discutie acest topic cu o intrebare: foloseste cineva de aici la gatitul acasa monoglutamat de sodiu ? Daca da in ce doze, de unde il cumpara, are efecte vizibile, etc. ?

Aia care gatesc cu vegeta.
De ce ai gati cu ceva care te face sa mananci dublu decat ai manca de obicei?Si mai e si daunator.

Edited by Insidiouss, 14 January 2014 - 18:33.


#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Pentru un gust mai bun, paradoxal pentru a manca mancare ,,sanatoasa" care altfel nu imi place. Nu cred ca as manca dublu, pentru ca destul de des mananc in oras la fast-fooduri.

#49
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
Intr-o mancare de calitate nu ai nevoie de monoglutamat sarea simpla e suficienta ca sa fie o mancare foarte gustoasa.Doar intr-o mancare cu gust naspa bagi monoglutamat ca sa o faci mai "buna".Acum depinde ce mananci tu..ca daca mananci niste mancaruri facute din resturi,clar iti trebuie monoglutamat.

Edited by Insidiouss, 14 January 2014 - 18:49.


#50
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
secretul gustului mi se pare cea mai ok vegeta din punct de vedere gustativ.contine glutamat la fel ca celelalte vegeta.doar ca mie mi se pare ca-i mai gustoasa,nu zic ca ar fi si sanatoasa dar comparativ cu celelalte mi se pare cea mai buna.plus ca nu-i prea sarata.oricum in tot ce mancam exista E-uri,unele chiar ma nashpa decat glutamatul.de exemplu amidonul sau soia,care nu e un E dar e mai nociva decat glutamatul,ca sa nu mai vorbim de gelatina prezenta in carnea cruda,mezeluri,pate,pana si-n iaurt sau smantana.nimic nu-i mai aiurea decat iaurtul cu gelatina de pork.sau pate de ficat de pui,rata gasca cu grasime si gelatina de pork.AIUREA.pana si porcul manca gelatina,dupa care o produce again!

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La Auchan, dar banuiesc ca si in alte parti, exista tot felul de legume uscate. Nu sunt scumpe, si nici nu se compara cu vegeta, care are doar 5-8% legume uscate. Restul, sare si glutamat.

#52
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostLunaCrystal, on 14 ianuarie 2014 - 18:28, said:

Readuc in discutie acest topic cu o intrebare: foloseste cineva de aici la gatitul acasa monoglutamat de sodiu ? Daca da in ce doze, de unde il cumpara, are efecte vizibile, etc. ?

Il poti comanda de pe internet, cauta sare chinezeasca. Sau daca te stii cat de cat cu vreun ospatar de la un restaurant chinezesc, te poate ajuta fara probleme, inclusiv cu alte chestii specifice lor. Sper ca vrei sa faci doar o experienta, nu un mod de viata din acest lucru. Asa cum au zis si altii mai sus, se poate obtine mancare gustoasa si fara porcaria asta, trebuie doar ceva vointa si cateva experimente.

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
O sa caut si comand. Cu ospatarii de la restaurante chinezesti mai greu. Da, o experienta insa daca imi place posibil sa o repet tot mai des ca si alternativa la mancarea in oras. Posted Image Greu de obtinut mancare gustoasa fara ,,porcaria asta".

Edit: Am gasit aici pentru cine mai doreste http://livrari-manca...NEZEACA-WEIJING cred ca asta e. Merge pus la aproape orice mancare ? Cred ca un varf de lingurita e suficient la o portie de 300-400 de grame.

Edited by LunaCrystal, 14 January 2014 - 20:46.


#54
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
Mai bine incearca cu sare de baie.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate