Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Monoglutamatul de Sodiu - E 621

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
O idee foarte bună, dar din păcate nu pot face același lucru și cu grăsimile saturate la modul general (uleiul de palmier, de ex.), care sunt aproape la fel de nocive ca trans fat-urile. Dacă le-ar interzice, ar muri jumătate din industria alimentară.

#20
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostRabbit, on 18th August 2011, 16:04, said:

O idee foarte bună, dar din păcate nu pot face același lucru și cu grăsimile saturate la modul general (uleiul de palmier, de ex.), care sunt aproape la fel de nocive ca trans fat-urile. Dacă le-ar interzice, ar muri jumătate din industria alimentară.
*uleiul ars/prajit

#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostRabbit, on 18th August 2011, 17:04, said:

O idee foarte bună, dar din păcate nu pot face același lucru și cu grăsimile saturate la modul general (uleiul de palmier, de ex.), care sunt aproape la fel de nocive ca trans fat-urile. Dacă le-ar interzice, ar muri jumătate din industria alimentară.
+ jumatate din populatia globului. Ne imbatam cu apa rece, vrem nu vrem asta este viitorul daca nu vrem sa murim de foame...desigur sanatosi tun! Stiu ca o sa sara multi in sus dar mai vorbim peste 20 de ani (cine apuca) si vedem atunci. Eu sincer sa fiu, daca ar exista o mina de monoglutamat de sodiu as cumpara-o....garantat as fi miliardar curand. Afacerile cu petrol sunt pistol cu apa prin comparatie.

#22
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postopop, on 18th August 2011, 21:05, said:

*uleiul ars/prajit
Nu e foarte sănătos uleiul încins, dar uleiurile folosite în industria fast food-ului sunt create să reziste la temperaturi mari și la nenumărate refolosiri. Uleiul de floarea soarelui rezistă până la 107 grade (smoke point), cel de palmier la 235. Deci în cazul celui de-al doilea nu-i mare bai. Problema constă în calitatea lui în sine, indiferent cât de incins ar fi: 86% din el e compus din grăsimi saturate, pe când cel de măsline conține 14%, iar cel de floarea soarelui doar 11% acizi grași saturați. Rezultatul se vede pe la 50-55 de ani, când arterele încep să ți se înfunde.

#23
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Povesti.
In industria fast-foodului nu grasimile saturate sunt problema (ba ce bine ar fi sa fie totul prajit in grasime de vaca/rata sau in ulei de cocos, din pacate au fost niste destepti acum vreo 40 de ani care i-au obligat pe cei de la mcdonalds & co sa nu mai foloseasca grasime animala ca sa-si prajeasca cartofii; vedem unde s-a ajuns cu recomandarile astea...) ci transfat-urile, uleiurile din seminte de orice, painea in exces, sosurile cu polonicul, lipsa legumelor, "carnea" falsa, excesurile de omega-6, individual si luate la un loc.

Sa zici ca pe termen lung (sau scurt) e mai bine sa mananci margarina decat unt mi se pare atac la sanatatea populatiei ;).

#24
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu sunt deloc povești. Excesul de grăsimi și o dietă foarte calorică sunt marile probleme, alături de consumul de zahăr care facilitează instalarea diabetului de tip II pe terenul deja pregătit (pentru că oamenii sunt supraponderali). Trans fat-urile sunt, într-adevăr, cea mai nocivă chestie, dar pe locul doi se află, după părerea mea și poate la egalitate cu zahărul, grăsimile saturate. Slana aceea minunată pe care o înfulecă ardelenii le scurtează simțitor viața, producând accidente vasculare și boli de inimă. Sunt de acord cu tot ce ai spus și mă doare sufletul să văd copii mâncând un McWhatever cu o foiță infimă de salată, în rest totul fiind rău: pâinea din făină super-albă, carnea gătită în cine știe ce grăsime, sosurile din belșug, cartofii prăjiți etc. Însă nu aș scoate din discuție grăsimile saturate, care cresc colesterolul LDL și te ucid lent, dar sigur.

#25
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
Dar daca arunc uleiul de palmier dupa fiecare folosire tot nu e bine?
Si de ce dracu' e asa de scump daca e mai naspa decat uleiul de masline, de exemplu?

#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Te referi la ulei de palmier (din fruct) sau ulei din sambure de palmier (palm kernel oil)? Daca-i vorba de primul, il poti folosi linistit. Asta nu inseamna ca trebuie sa faci orice deep-fried :D. Ce prajesti de obicei?

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De unde se poate cumpara o cantitate mica de monoglutamat de sodiu?

Edited by Quantum, 19 August 2011 - 17:29.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
m-am uitat pe etichete in supermarket la salamuri, marea majoritate contin monoglutamat. n-am reusit sa gasesc un salam fiert care sa nu-l contina. numai salamuri crud-uscate (ca de exemplu salamul de sibiu) am gasit fara.

#29
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

View PostDev, on 19th August 2011, 17:18, said:

Te referi la ulei de palmier (din fruct) sau ulei din sambure de palmier (palm kernel oil)? Daca-i vorba de primul, il poti folosi linistit. Asta nu inseamna ca trebuie sa faci orice deep-fried :D. Ce prajesti de obicei?


Nu stiu exact din ce e facut ca am aruncat recipientul. Era o canistra galbena de 2 litri, producator: Cargill. Stiu ca per litru a fost mai scump decat uleiul de masline presat la rece. L-am luat doar asa, sa-l incerc si mi se pare foarte misto. Nu are gust, miros si nu scoate fum. De folosit eu folosesc ulei doar pentru prajit carne si pun putin doar cat sa nu fie seaca.

#30
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu, desi am mancat multi cartofi prajiti in ulei de floarea soarelui, am colesterolul prea mic. Doctorita care mi-a interpretat analizele a spus sa mananc mai mult ulei de peste si ulei de masline. No.

Referitor la monoglutamat: eu folosesc Fuchs Mirodenia. Fara monoglutamat. Cel putin asa scrie. :D

#31
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Există două feluri de colesterol: HDL și LDL. Primul trebuie să fie mare, al doilea mic. Pe scurt, grăsimile saturate (grăsime animală de orice fel, anumite uleiuri vegetale) cresc LDL, cele nesaturate (prezente în majoritatea plantelor uleioase) cresc HDL, iar trans fat-urile (margarina) atât cresc LDL, cât și scad HDL, deci fac rău în două direcții.

Edited by Rabbit, 19 August 2011 - 22:12.


#32
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostRabbit, on 19th August 2011, 22:11, said:

Pe scurt, grăsimile saturate (grăsime animală de orice fel, anumite uleiuri vegetale) cresc LDL

Gresit, cresc si HDL si LDL. In plus, de obicei creste putin numarul particulelor LDL mari care sunt nepericuloase si nu al celor mici (small density) care blocheaza arterele ;).

Si uite asa, daca nu faci VAP test ci doar masurarea colesterolului in mod traditional te sperii ca ai LDL mare si blamezi grasimile saturate ;)

#33
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Al meu e sub limita inferioara. Da' tre sa ma uit care, LDL sau HDL.

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Probabil HDL-ul si e asa din cauza ca esti vegetariana si iti lipsesc omega-3-urile esentiale ;).

#35
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDev, on 19th August 2011, 23:29, said:

Probabil HDL-ul si e asa din cauza ca esti vegetariana si iti lipsesc omega-3-urile esentiale ;).

Ai dreptate. :)

40,10, limita inferioara 65.

LDL e OK, 103,91.

#36
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDev, on 19th August 2011, 23:23, said:

Gresit, cresc si HDL si LDL.
Mă crezi că acum ceva timp știam asta? :blush:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate