Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Vizita Strasbourg

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Maine planuiesc sa fac o mica vizita Strasbourg-ului, ca idee m-am uitat cam ce ar fi de vazut dar as vrea sa primesc niste sfaturi/tips despre ce si cum ar trebui sa vizitez acest oras in numai o zi.
Multumesc

#2
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Eu am fost acum 2 ani, e superb orasul. Ai putea sa treci pe la catedrala, Parlamentul European si Parc de l'orangerie (parca asa se numea, e foarte frumos, oricum).
Cand am fost eu, in centru era si un cort de la Udrea unde se dadeau mici si bere la 1 euro. In rest, preturi destul de piperate.
Drum bun!

#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Merci, as vrea sa mai stiu pe unde mi-as putea lasa masina? Gasisem la un moment dat o parcare cu 6 euro toata ziua dar sa fiu al naibii daca o mai gasesc :( Ideea e ca as vrea sa o las cat mai aproape de centru sau macar langa ceva de transport in comun...

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Uite ca am mai adaugat un oras pe lista mea de vizite :)
Strasbourg este un oras incantator, un fel de Amsterdam de 1000 de ori mai curat si mai linistit dar la fel de plin de turisti. Chiar daca nu are la fel de multe canale ca Amsterdam tot nu trebuie ratata o plimbare pe apa (de altfel barcutele astea sunt dotate cu casti si pe tot traseul ti se explica ce vezi si putina istorie, in Amsterdam nu aveau asa ceva). Noi am luat de la gara un fel de pachet cu 13 euro in care erau incluse gratuitati si reduceri (catedrala, ceasul astronomic, plimbarea cu barca au fost gratis), ideea e sa vi se explice cand cumparati pachetul asta cum e treaba cu orele ca nu la toate orele sunt gratuitati.
- Ceasul astronomic nu pot spune ca a fost impresionant, de altfel dupa vreo cateva minute in care am auzit doar un clopotel si o mica miscare am iesit... doar odata pe zi se poate vedea acest ceas si intrarea e la ora 11:30... la 12:05 am iesit, dar ni s-a spus ca la 12:30 e cel mai interesant (nu am stat sa vad ce e asa de interesant).

- Catedrala: este putin mai mica decat cea din Koln dar la fel de impresionanta; dupa ce urci 300 si ceva de trepte in spirala ajungi undeva pe o platforma de unde poti vedea orasul in toata splendoarea lui.

- "Le Petit France" este "breath taking", este romantic si intim, este extraordinar... am numai cuvinte la superlativ despre acest mic cartier. casute vechi si foarte bine intretinute, pline de flori pe la geamuri si balconase... este ca si cum te-ai intoarce inapoi in timpuri medievale.

- Plimbarea cu baca pe canal este foarte frumoasa, mai ales ca afli cate ceva despre oras si despre anumite cladiri, plus ca pe parcurs sunt 2 mini-ecluze care fac lucrurile interesante.

-Planetariul: dupa o zi in care am tot umblat, planetariul a fost o relaxare: chiar daca s-a vorbit numai in franceza (am ceva cunostinte de franceza dar nu enorm de multe) sa stai intins in niste fotolii foate confortabile si sa privesti cerul artificial creat pe o jumate de sfera... ne-am mai reincarcat putin bateriile!

Cam acesta a fost in linii mari Strasbourg-ul si in mod sigur este in topul oraselor preferate.
In curand sper sa revin cu ceva poze sau un link.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Dupa cum am promis am revenit cu poze de prin Strasbourg:
Attached File  CR053391.JPG   263.17K   24 downloads Attached File  CR053400.JPG   293.94K   22 downloads Attached File  CR053609.JPG   343.54K   27 downloads
Attached File  CR053622.JPG   280.94K   24 downloads Attached File  CR053641.JPG   302.57K   23 downloads Attached File  CR053659.JPG   456.31K   19 downloads
Attached File  DSC_4836.JPG   331.93K   19 downloads Attached File  DSC_4868.JPG   311.18K   18 downloads Attached File  DSC_5120.JPG   248.43K   18 downloads
Attached File  DSC_5173.JPG   342.92K   19 downloads Attached File  DSC_5255.JPG   322.23K   21 downloads Attached File  DSC_5526.JPG   274.23K   22 downloads
Attached File  DSC_5531.JPG   199K   21 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate