Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Pot construi o casa la cheie de 90 mp util cu 35000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postmihaionescu, on 13th October 2011, 19:48, said:

Peste tot in Stupini e la fel. Si la mine a fost la fel.  Asteaptate sa dai de apa pe la 1 - 1.5 m.


Merci, o sa fac un studiu geo inainte de proiect oricum, ai avut costuri mari cu fundatia din cauza panzei freatice sus?

Edited by clau1842002, 15 October 2011 - 08:52.


#56
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008
Am avut ceva timp sa schitez o varianta de proiect, mentionez ca sudul este in partea stanga a proiectului, va rog sugestii:

Attached Files



#57
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postclau1842002, on 17th October 2011, 19:45, said:

Am avut ceva timp sa schitez o varianta de proiect, mentionez ca sudul este in partea stanga a proiectului, va rog sugestii:

Sa inteleg ca totul este ok? Chiar nu aveti nici un comentariu despre proiect?

PS. La mansarda mai este un geam la scara pe care am uitat sa-l trec in proiect, o sa modific.

#58
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postnovigelu, on 5th October 2011, 18:58, said:

Cred ca ai facut casa din chirpici,PFL si in fundatie ai bagat borduri,d'aia a iesit asa ieftin. Sau din furaciuni!!!
Caramida Poroterm furata legal cu 300 lei  mc, am fisierul xls la zi si socoteala e de 75000 lei casa la gri cu geamuri termopan. Beleve it or not, furaciunea (de fapt cu acordul vecinului) a fost curentul si apa industriala. A ramas de inchis scara, terminat cosul, de luat usi, de acoperit podul, de finisat de bun simt. Trebuie sa ma hotarasc cum fac incalzirea, am auzit de un sistem cu ventilatie si as scapa de trasul tevilor
Nu as putea estima costul ei final in euro intrucat totul (inclusiv manopera) este luat pe lei, estimez undeva la 120000 lei terminata adica 80 salarii lunare medii.
Deci daca iti faci casa ta muncesti cam 6 ani pentru ea, daca o faci cu o firma si pe credit cam 30 de ani (nu stiu de ce draq o evaluaza in euro cand ei tot numai cheltuieli in lei au, apropos, materialul de constructie inclusiv geamurile termopan sunt romanesti), fiecare face cum vrea si cum poate !
Un vecin mai sarac si-a facut casa din chirpici cu baie si bucatarie cam 60 mp cu 35000 lei muncind el (inclusiv finisaj) iarasi poata parea SF, dar la un salariu minim de 600 lei este un lucru normal sa fie asa

Edited by banat, 19 October 2011 - 10:29.


#59
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbanat, on 19th October 2011, 11:26, said:

Caramida Poroterm furata legal cu 300 lei  mc, am fisierul xls la zi si socoteala e de 75000 lei casa la gri cu geamuri termopan. Beleve it or not, furaciunea (de fapt cu acordul vecinului) a fost curentul si apa industriala. A ramas de inchis scara, terminat cosul, de luat usi, de acoperit podul, de finisat de bun simt. Trebuie sa ma hotarasc cum fac incalzirea, am auzit de un sistem cu ventilatie si as scapa de trasul tevilor
Nu as putea estima costul ei final in euro intrucat totul (inclusiv manopera) este luat pe lei, estimez undeva la 120000 lei terminata adica 80 salarii lunare medii.
Deci daca iti faci casa ta muncesti cam 6 ani pentru ea, daca o faci cu o firma si pe credit cam 30 de ani (nu stiu de ce draq o evaluaza in euro cand ei tot numai cheltuieli in lei au, apropos, materialul de constructie inclusiv geamurile termopan sunt romanesti), fiecare face cum vrea si cum poate !
Un vecin mai sarac si-a facut casa din chirpici cu baie si bucatarie cam 60 mp cu 35000 lei muncind el (inclusiv finisaj) iarasi poata parea SF, dar la un salariu minim de 600 lei este un lucru normal sa fie asa

Unde ai construit?

#60
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadadoi, on 1st August 2011, 16:44, said:

ai gãsit teren în Stupini la 15000???? Cât, unde?

on topic, s-ar putea sã te încadrezi, cu mare, mare grijã, finisaje ieftine ºi multã muncã.
Tot în Stupini, beci, parter, mansardã, cam 98mp construit am ieºit la aprox. 65000. Dar n-am plãtit proiectul (sotul meu e inginer de case ºi un arhitect i-era dator pânã peste cap), construcþia s-a ridicat "în regie proprie" cu muncitorii unui prieten (adica n-am plãtit tva la o grãmadã de chestii), am avut reducere la fier, beton, cãrãmizi ºi þigle (tot pile, cunoºtinþe etc) ºi încã niºte mici ºmecherii de-astea.

Cand ai construit?

Am gasit in spate la Mondotrans, curentul si apa la 20 m, parcela de 500 mp+cota de drum cu 13500 euro, e super zona, o sa pun poze cand o sa apuc sa fac.

#61
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postmihaionescu, on 13th October 2011, 18:48, said:

Peste tot in Stupini e la fel. Si la mine a fost la fel.  Asteaptate sa dai de apa pe la 1 - 1.5 m.
Cum te indepartezi de lunca paraului situatia se schimba,panza variaza de la 7-8 m pana la 1-1,5 spre albie.

#62
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbanat, on 19th October 2011, 11:26, said:

Caramida Poroterm furata legal cu 300 lei  mc

Vorbeºti serios în legãturã cu cãrãmida ? Adicã ai dat 300 lei/mc ? ce model ?

#63
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postclau1842002, on 17th October 2011, 19:45, said:

Am avut ceva timp sa schitez o varianta de proiect, mentionez ca sudul este in partea stanga a proiectului, va rog sugestii:

Chiar nici o parere in legatura cu proiectul?

Apropo, are cineva idee cam cat costa pe la Brasov un studiu geo?

Attached Files

  • Attached File  P_M.zip   81.3K   45 downloads


#64
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008
Inca nu am reusit sa finalizez actele cu terenul, am facut un antecontract cu proprietara in Octombrie urmand a face o comasare si parcelarea pana in 15 Noiembrie din pacate dna. spune ca a tot intampinat tot felul de piedici cu comasarea si a tot intarziat dar va fi gata saptamana viitoare cu tot si facem actele finale.

Partea buna este ca mi-am gasit arhitect, am si o varianta de proiect facuta de el, mai urmeaza o terasa si o copetina la intrarea principala, probabil o sa incerc si o alta varianta de lucarana, le atasez mai jos.

Partea cu multe geamuri este la SUD.

Attached Files


Edited by clau1842002, 03 February 2012 - 16:25.


#65
blue_bogdan

blue_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2008

View Postclau1842002, on 3rd February 2012, 17:23, said:

Inca nu am reusit sa finalizez actele cu terenul, am facut un antecontract cu proprietara in Octombrie urmand a face o comasare si parcelarea pana in 15 Noiembrie din pacate dna. spune ca a tot intampinat tot felul de piedici cu comasarea si a tot intarziat dar va fi gata saptamana viitoare cu tot si facem actele finale.

Partea buna este ca mi-am gasit arhitect, am si o varianta de proiect facuta de el, mai urmeaza o terasa si o copetina la intrarea principala, probabil o sa incerc si o alta varianta de lucarana, le atasez mai jos.

Partea cu multe geamuri este la SUD.


Salut,

Foarte frumusica casuta, sa o construiesti cu placere :)

Am o mica recomandare: incearca sa faci scara cu o odihna sau 2 (cu un plan intermediar sau 2) si nu in forma de spirala (cu 2 evantaie). Acest tip de scara (cu spirala) reduce foarte mult spatiu la urcare/coborare in acea zona - intr-o parte este foarte lata iar in celalalt cap este foarte ingusta.


Am atasat o mica imagine sa-ti dai seama de diferenta


Bafta!

Attached File  tipuri_de_scari.JPG   23.95K   225 downloads

#66
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postblue_bogdan, on 4th February 2012, 22:02, said:

Salut,

Foarte frumusica casuta, sa o construiesti cu placere :)

Am o mica recomandare: incearca sa faci scara cu o odihna sau 2 (cu un plan intermediar sau 2) si nu in forma de spirala (cu 2 evantaie). Acest tip de scara (cu spirala) reduce foarte mult spatiu la urcare/coborare in acea zona - intr-o parte este foarte lata iar in celalalt cap este foarte ingusta.


Am atasat o mica imagine sa-ti dai seama de diferenta


Bafta!

Attachment tipuri_de_scari.JPG

Multumesc, o sa vorbesc cu arhitectul, din ce vad eu nu prea imi permite spatiul, mie nu mi se pare foarte ingusta avand in vedere ca sunt doar 3 trepte in locul fiecarui podest, o sa mai analizez cu arhitectul.

#67
alinreddog

alinreddog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.03.2012

View Postclau1842002, on 27th October 2011, 11:02, said:

Chiar nici o parere in legatura cu proiectul?

Apropo, are cineva idee cam cat costa pe la Brasov un studiu geo?
spor la construit .... ma bucur ca vrei sa o faci cu bani putini , cam atat am si eu . Si vreau sa ma apuc de ridicat la toamna , poate la anu ...... te urmaresc cu atentie

#68
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postclau1842002, on 6th February 2012, 12:32, said:

Multumesc, o sa vorbesc cu arhitectul, din ce vad eu nu prea imi permite spatiul, mie nu mi se pare foarte ingusta avand in vedere ca sunt doar 3 trepte in locul fiecarui podest, o sa mai analizez cu arhitectul.


E buna observatia colegului, fa o scara ca lumea sa poti cara mobila pe ea, nu sa cazi in cap. Inca o obiectie: de cate ori crezi ca vei folosi terasa de la etaj? Iti spun eu: foarte rar. De cele mai multe ori vei fi in curte.
In rest, bafta si iar bafta.
P.S. Chestia cu panza freatica sus nu e gluma, chiar deloc.

#69
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postdenky, on 3rd April 2012, 19:55, said:

E buna observatia colegului, fa o scara ca lumea sa poti cara mobila pe ea, nu sa cazi in cap. Inca o obiectie: de cate ori crezi ca vei folosi terasa de la etaj? Iti spun eu: foarte rar. De cele mai multe ori vei fi in curte.
In rest, bafta si iar bafta.
P.S. Chestia cu panza freatica sus nu e gluma, chiar deloc.

Am facut studiu GEO, prima panza freatica este la 1.8 m, solutia de fundare a fost la 1.1m adancime, probabil voi face un drenaj la fundatie si o hidroizolatie, sa vad ce solutie imi ofera arhitectul.

Din pacate scara va ramane asa cum e, in legatura cu balconul cred ca are rol mai mult estetic, ca si terasa o voi folosi frecvent  pe cea de la parter (atasat planul).

In legatura cu actele am scos certificatul de urbanism, am de scos 9 avize (apa, gaz, electrica, salubritate, SGA, sanatate publica, comisia de circulatie a drumurilor, telefonie si mediu), astept sa fac ridicarea topo sa ma pot apuca de actele pentru avize, cred ca ma prinde toamna lejer pana obtin autorizatia  : :naughty:))

Intrebare: cum e mai bine,  cos de fum pe interior sau pe exterior?

Cateva capturi cu palnurile si fatadele:

Attached Files



#70
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Solutia spatiilor la Parter nu este ideala. Intri in casa intr-un hol, ca mai apoi sa dai in alt hol. Spatiu irosit aiurea. Eu as fi cautat sa fac intrarea intr-o parte (dreapta, in holul cu scara) iar in holul de intrare as fi facut un grup sanitar.

#71
danny_04

danny_04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2012
salut. ma alatur jurnalului tau in speranta ca voi afla lucruri importante despre constructia unei case.si eu sunt in faza de proiect a acesteia, dar putin mai avansat. proiectantul a ajuns la faza de proiectare a rezistentei si sper ca dupa Pasti sa depun documentatia la primarie pentru AC. gandul meu este ca anul asta sa o ridic la rosu. sper  sporr si bafta :peacefingers:

#72
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View PostCristiALF, on 8th April 2012, 16:29, said:

Solutia spatiilor la Parter nu este ideala. Intri in casa intr-un hol, ca mai apoi sa dai in alt hol. Spatiu irosit aiurea. Eu as fi cautat sa fac intrarea intr-o parte (dreapta, in holul cu scara) iar in holul de intrare as fi facut un grup sanitar.

Eu sunt adeptul spatiilor vitrate, primul hol este windfang-ul la care nu vreau sa renunt, in plus partea dreapta este spatele casei la nord, retragerea la limita de proprietate va fi de 1 m neavand nici un geam, o baie exista deja la parter sub scara.

View Postdanny_04, on 8th April 2012, 18:43, said:

salut. ma alatur jurnalului tau in speranta ca voi afla lucruri importante despre constructia unei case.si eu sunt in faza de proiect a acesteia, dar putin mai avansat. proiectantul a ajuns la faza de proiectare a rezistentei si sper ca dupa Pasti sa depun documentatia la primarie pentru AC. gandul meu este ca anul asta sa o ridic la rosu. sper  sporr si bafta :peacefingers:

Merci, multa bafta si tie! Unde construiesti? Si eu sunt destul de avansat cu proiectul din pacate partea de avize ma omoara, am scos CU, facut studiu GEO, bagat actele la cadastru pentru ridicarea topo si imi pregatesc documentatia pentru avize.

Si eu am de gand sa o construiesc la rosu anul asta (probabil prin toamna la cate avize am de scos:)), o las peste iarna si cum da caldura bag tare cu finisajele la primavara.

M-am hotarat, cosul de fum va fi la interior in felul asta recuperez o parte din caldura avand in vedere cosul care va mai ramane cald cateva ore dupa ce se stinge focul, in plus cred ca si tirajul va fi mai bun fara coturi.

Edited by clau1842002, 09 April 2012 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate