Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Pot construi o casa la cheie de 90 mp util cu 35000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View Postclau1842002, on 28th July 2011, 19:22, said:

Nu are cum sa intre fum pentru ca eu ma gandeam sa inchid peretele dinspre livingroom, practic sa ramana doar intrarea principala, nu vad de ce la o casa atat de mica am nevoie de 2 intrari.



Merci pentru oferta, te anunt cnd ma apuc.

Cam cat m-ar costa sa trag curentul si apa la un teren care l-as gasi in cei 15000 euro, apox.?



Compartia era cu casa din link-ul : http://soceram.ro/mini.php, eu nu ma zis ca nu este mai ingramadita, ma refeream la faptul ca este mai ieftin de construit si intretinut.


Da- mi un PM si vorbim. Mai bine vezi zona daca iti place si dupa aia restul. La urma urmei tine si de zona. O sa traiesti acolo o viata. Curentul il tragi, insa casa nu o muti in fiecare an.

#20
Polonic

Polonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2006
Eu am sarit putin de 20.000 Euro cu o casa cu amprena la sol de 60 m patrati P+M asemanatoare cu cea din link-ul tau cu termoizolatie polistiren 10 si centrala pe lemne SH cu puffer. Mansarda inca nu am amenajat-o, iar odata ce a fost la rosu nu a mai calcat niciun mester la mine in casa, am facut absolut toul singur. Drept urmare cred ca e realizabil proiectul tau, insa utilitatile si "hartiile" te vor costa mult.

#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ai găsit teren în Stupini la 15000???? Cât, unde?

on topic, s-ar putea să te încadrezi, cu mare, mare grijă, finisaje ieftine și multă muncă.
Tot în Stupini, beci, parter, mansardă, cam 98mp construit am ieșit la aprox. 65000. Dar n-am plătit proiectul (sotul meu e inginer de case și un arhitect i-era dator până peste cap), construcția s-a ridicat "în regie proprie" cu muncitorii unui prieten (adica n-am plătit tva la o grămadă de chestii), am avut reducere la fier, beton, cărămizi și țigle (tot pile, cunoștințe etc) și încă niște mici șmecherii de-astea.

Edited by adadoi, 01 August 2011 - 15:58.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
inainte de criza? ce inginer e sotul tau? :)

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostFane, on 1st August 2011, 18:14, said:

inainte de criza? ce inginer e sotul tau? :)
de-acum doi-trei ani.
Proiectant. Rezistență. Case.

#24
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View Postadadoi, on 1st August 2011, 16:44, said:

ai găsit teren în Stupini la 15000???? Cât, unde?

Mai gsesti teren la pretul asta insa depinde foarte mult de zona si utilitati. Cu asfalt la poarta si toate utilitatile niciodata insa. Cine are acuma si l-a cumparat in boom il pastreaza, doar nu cere de mancare.

#25
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadadoi, on 1st August 2011, 16:44, said:

ai găsit teren în Stupini la 15000???? Cât, unde?

on topic, s-ar putea să te încadrezi, cu mare, mare grijă, finisaje ieftine și multă muncă.
Tot în Stupini, beci, parter, mansardă, cam 98mp construit am ieșit la aprox. 65000. Dar n-am plătit proiectul (sotul meu e inginer de case și un arhitect i-era dator până peste cap), construcția s-a ridicat "în regie proprie" cu muncitorii unui prieten (adica n-am plătit tva la o grămadă de chestii), am avut reducere la fier, beton, cărămizi și țigle (tot pile, cunoștințe etc) și încă niște mici șmecherii de-astea.

Inca nu am gasit, dar nu ma grabesc, beci-ul il las pentru mai tarziu, nu vreau sa imi cresca buget-ul care e mic oricum.

Si eu sper sa obtin reducere la materiale, o sa caut sa le i-au din acelasi loc in cantitate cat mai mare in acest fel sper sa obtin o reducere cat mai mare, mai ales ca o sa le platesc cash.

In legatura cu manopera au si eu ceva cunostinte care lucreaza in domeniu, probabil ca o sa am ceva reducere si aici, la termopane am un amic care are firma de termopane, o sa le i-au fara factura si cu ceva reducere.

View Postmihaionescu, on 2nd August 2011, 11:05, said:

Mai gsesti teren la pretul asta insa depinde foarte mult de zona si utilitati. Cu asfalt la poarta si toate utilitatile niciodata insa. Cine are acuma si l-a cumparat in boom il pastreaza, doar nu cere de mancare.

Nu vreau cu asfalt la poarta, dar vreau ceva aproape de drum/statie de autobuz, etc. Ca si utilitati ma intereseaza curentul sa fie aproape, apa m-am hotarat sa fac un put, gaz nu am nevoie.

Edited by clau1842002, 02 August 2011 - 11:31.


#26
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
caută pe Bârsei, pe lângă troiță, sau prin zona Tâmplarilor, Dulgherilor, Nicovalei.

LE: vezi că-n Stupini nu se mai dau avize de la SGA pentru proiecte de case cu puț și fosă proprie, pe motiv că până-n 2013 o să aibă de toate. Până atunci, "nu ne interesează unde vă căcați și cum vă spălați". Spune-i inginerului de instalații care-ți face proiectul să prevadă racordare la utilitățile publice și vezi să alegi unul "agreat" de Compania Apa.

Edited by adadoi, 03 August 2011 - 12:37.


#27
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadadoi, on 3rd August 2011, 13:32, said:

caută pe Bârsei, pe lângă troiță, sau prin zona Tâmplarilor, Dulgherilor, Nicovalei.

LE: vezi că-n Stupini nu se mai dau avize de la SGA pentru proiecte de case cu puț și fosă proprie, pe motiv că până-n 2013 o să aibă de toate. Până atunci, "nu ne interesează unde vă căcați și cum vă spălați". Spune-i inginerului de instalații care-ți face proiectul să prevadă racordare la utilitățile publice și vezi să alegi unul "agreat" de Compania Apa.

Merci pentru sfat, cam ciudat cu faptul ca nu se mai dau autorizatii pentru case care au put si fosa septica, daca fac proiectul cu racordare la utilitati si fac putul si fosa septica fara aprobari, presupun ca sunt multi care nu au aprobari, ce parere aveti?

#28
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
well, cu ceva tre' să te speli și undeva tre' să se ducă apa aia până binevoiesc ăștia să bage țevi, nu?

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
90 mp utili = 120-130 mp desfasurati (P+M) = 45- 50.000 euro.
La care mai adaugi toate utilitatile, gard, etc...inca vreo 10-12.000 de euro.

#30
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View PostPolonic, on 1st August 2011, 16:39, said:

Eu am sarit putin de 20.000 Euro cu o casa cu amprena la sol de 60 m patrati P+M asemanatoare cu cea din link-ul tau cu termoizolatie polistiren 10 si centrala pe lemne SH cu puffer. Mansarda inca nu am amenajat-o, iar odata ce a fost la rosu nu a mai calcat niciun mester la mine in casa, am facut absolut toul singur. Drept urmare cred ca e realizabil proiectul tau, insa utilitatile si "hartiile" te vor costa mult.


Merci, si eu cred ca este realizabil proiectul meu, in cel mai rau caz las etajul neamenajat pe interior si o sa-l fac in timp pe masura ce mai vin ceva banuti.

Ai iesit cu tot cu acte in cei 20000 euro? Unde ai construit casa?

Eu as vrea sa-mi trag doar curentul, pentru apa fac un put si fosa septica, nu am nevoie de gaz.

#31
Beriadanwen

Beriadanwen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2008
Si eu gasisem mai multe oferte de case caramida la 60 mp fundatia cu 12-13.000 euro dar nu cred ca sunt reali, decat poate la rosu.

( ada , si aici da Dante de voi ?  :thumbup: facem casa la curte sa se bucure si el de aer  :coolspeak:  )

Si noi am vrea o casa ca cea din link dar facuta cu firma doar fundatia si stalpii de rezistenta plus placa de beton sus pentru mansarda locuibila.
De restul ne ocupam noi.
Eu am alta intrebare , avand in vedere ca nu stiu nimic despre constructia unei case.
Daca faci totul cu mana ta , actele de proprietate ale casei cine le face ? cand sunt gata si cand poti sa spui  "casa asta e proprietatea mea " ?

Asta e o intrebare care ma macina de ceva timp si ptr ca sunt la inceput , va rog sa ma lamuriti si pe mine.

#32
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBeriadanwen, on 8th August 2011, 14:00, said:

Eu am alta intrebare , avand in vedere ca nu stiu nimic despre constructia unei case.
Daca faci totul cu mana ta , actele de proprietate ale casei cine le face ? cand sunt gata si cand poti sa spui  "casa asta e proprietatea mea " ?

Asta e o intrebare care ma macina de ceva timp si ptr ca sunt la inceput , va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Chiar daca o faci cu mana ta, iti trebuie autorizatie de constructie.
Aia se obtine pe baza altor acte, inclusiv a unui proiect.
Dupa ce faci casa pe baza proiectului, se fac alte acte, printre care si un proces verbal de receptie finala, semnat si de unii de la primarie.
Pe baza aluia, se face o masuratoare cadastrala, si esti proprietar.
Dar cel mai bine e sa mergi la primaria din localitatea in care vrei sa construiesti si intreaba acolo ce acte trebuie.

Tot asa, poti sa il intrebi pe cel care iti va face proiectul casei ce si cum.

EDIT: poate am gresit ordinea pasilor la partea cu masuratorile, dar ideea e ca se poate, daca vorbesti cu cineva din domeniu iti va spune exact ce si cum.

Edited by stuiberv, 08 August 2011 - 17:06.


#33
Beriadanwen

Beriadanwen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2008
Merci mult de raspuns :)

#34
Adina1981

Adina1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2006
Ti-ai gasit teren?

Avem un teren pe care dorim sa-l vindem este chiar langa Oligopol, chiar in statia de autobus pe Calea Feldioarei noi avem un lot de 1000 mp dintr-un intreg de 5800, terenul este chiar intre vile si are front de 11m.Din cauza frontul mic il dam sub pretul pietei. Daca te intereseaza lasa-mi un mesaj privat.

#35
mioaraviena123

mioaraviena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2011

View Postblue_bogdan, on 25th July 2011, 17:40, said:

Salut,

Am o camera tehnica de 3 x 2.5 m si am spatiu suficient pentru centrala pe lemne, hidrofor (cu camin sapat la ~1.5 m) si un boiler electric.


Bafta!




Salut,

Pana acum am "bagat" ~ 22.000 euro intr-o casa la rosu cu amprenta la sol de 112 mp P+1 (+ pod mansardabil)

Costuri aproximative:
- caramida Soceram 24 cm grosime - 65 mc x 210 lei = 13.650 lei
- fier bare la 12 m diverse grosimi 5.400 Kg x 2.8 lei = 15.120 lei
- lemn - scandura 10 mc x 390 lei = 3.900 lei
- dulapi pod (scandura cu grosimea de 5 cm) - 5 mc x 440 = 2.200 lei
- grinzi acoperisi (diverse lungimi si grosimi - majoritatea 15x15x4 m) = 5.000 lei
- ciment 100 saci x 20 lei = 2.000 lei
- multibat 100 saci x 21 lei = 2.100 lei
- beton pompa 80 mc x 200 lei = 16.000 lei
- sarma, cuie, discuri de flex etc... = 700 lei
- manopera constructor (o echipa formata din 5 persoane) = 30.000 lei

- Costuri Arhitect - 4.000 lei
- Costuri Credit - 4.500 lei


Toate materialele au fost cu transport si descarcare inclusa in pret.


Ca si incalzire centrala pe lemne 35 Kw + 12 calorifere + montaj ~ 15.000 - 17.000 lei



Ai grija la planuri/arhitect, am avut experiente neplacute!


Multa bafta!

              Buna!
Te rog frumos ,pot vedea si eu casa ta?

#36
mioaraviena123

mioaraviena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2011

View PostPolonic, on 1st August 2011, 15:39, said:

Eu am sarit putin de 20.000 Euro cu o casa cu amprena la sol de 60 m patrati P+M asemanatoare cu cea din link-ul tau cu termoizolatie polistiren 10 si centrala pe lemne SH cu puffer. Mansarda inca nu am amenajat-o, iar odata ce a fost la rosu nu a mai calcat niciun mester la mine in casa, am facut absolut toul singur. Drept urmare cred ca e realizabil proiectul tau, insa utilitatile si "hartiile" te vor costa mult.

  Buna, te rog frumos vreau sa vad si eu casa ta? sa-mi fac o idee! Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate