Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

sea cu gel sau husa cu gel? + mitul prostatei si mersul pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 pg-soare, on 19th October 2011, 22:41, said:

onlyone, mai ai vreun review de scris p-aci? multam!
Pai eu am ramas la husa cu pricina din pagina precedenta, pe motiv ca e satisfacatoare pentru nevoile mele.
Am parcurs cu ea in total sub 200 km, si-a pastrat forma si nu s-a turtit, deci orice material o fi inauntru sigur nu este gel.
Poate mi se pare sau nu, parca am simtit seaua putin mai calda decat o simteam cand nu avea husa pe ea, adica cu alte cuvinte parca te incalzesti putin mai tare la sezut.
Am ridicat si seaua mai mult. Pot sa zic ca efectul este okay, am mai scris despre atenuarea foarte buna a denivelarilor din asfalt.
In linii mari merita cei 12 dolari cat costa.
Eu insa nu am pedalat niciodata la 1 singur drum mai mult de 25 km asa ca daca se preteaza la cineva care pedaleaza mult / sedinta asta doar respectivul o poate hotara dupa ce o probeaza.

#56
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
intre sa cu gel si sa cu silicon e diferenta?

#57
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
E acelasi lucru.

#58
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@StaVAraSH, sînt tot "geluri", doar că le zice fiecare producător altfel ca să pară mai interesant. Cred că "silicon" se folosește mai mult pentru husele suplimentare de șa iar "gel" pentru șeile propriu-zise.

Dacă vrei să-ți iei așa ceva eu te sfătuiesc să te mai gîndești. Sînt mai mult o chestie de marketing pentru începători. Șeile foarte moi nu fac decît să se muleze aiurea și să te apese pe interiorul coapselor și rezultatul pe termen lung e mai rău decît la o șa "tare". Se poate sta confortabil pe o șa tare pentru că ai deja "amortizare" de la fundul propriu, contează mai mult forma ei, ori dacă forma nu e corectă degeaba este șaua moale sau pui deasupra o husă de silicon. Dacă vrei amortizare suplimentară există alte soluții, cum ar fi șa cu arcuri sau suspensie pe tija de la șa.

#59
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Eu am avut bicicleta asta http://www.dimisport...ravokormilo.htm pe care am vandut-o din cauza faptului ca dupa un timp, am resimtit dureri de spate puternice.
Dupa niste controale am constatat ca problemele erau de fapt niste dureri musculare la nivelul spatelui, dar din pacate, vandusem cursiera.
Acum o sa-mi iau alta, probabil acelasi model, pt ca alte modele sunt prea scumpe pt bugetul meu.
Insa o alta problema vreau sa va expun. Vi s-a intamplat ca dupa ce faceati in jur de 30-40km zilnic sa aveti probleme de erectie?
Eu, dupa cateva luni, deja nu mai functionam corect din punctul asta de vedere si m-am ingrijorat f tare aspectul, incat si acest lucru a contat f tare in decizia de a vinde cursiera.
Dupa ce nu am mai mers deloc cu bicicleta, totul a revenit la normal. Ce stiti depre acest aspect?

#60
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Știu că problemele de genul ăsta sînt semnalate de dureri, amorțeală etc. Nu ți-a dat nimic de bănuit că ceva nu e în regulă? Dacă da, de ce ai persistat?

#61
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Pt ca nu stiam ca de la bicicleta au aparut acele probleme.
Acum, vreau sa-mi iau din nou o alta cursiera si mi-e teama sa nu se repete pataniile.
Imi amintesc ca saua ma jena f tare si ma simteam f rau cu ea. Ma gandesc acum ca poate nu reglasem bicicleta cum trebuie.
De asta intrebasem aici, poate mai sunt si alti colegi care sa fi avut probleme similare si astfel, sa aflam cum s-au rezolvat.

Se pare ca exista o legatura intre disfunctiile erectile tranzitorii si ciclismul.
http://www.libertate...ile-294242.html

#62
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate am vazut in articole, poti reduce riscul de a avea probleme daca schimbi saua cu una cu gel, deoarece suprafata destul de moale a unei sei de gel nu exercita o presiune chiar asa mare asupra vaselor de sange si a nervilor din zona perineului.

#63
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 mesersmith, on 11th March 2012, 22:11, said:

Pt ca nu stiam ca de la bicicleta au aparut acele probleme.[..]Imi amintesc ca saua ma jena f tare si ma simteam f rau cu ea.

E o contradicție pe aici pe undeva. :)

Quote

Se pare ca exista o legatura intre disfunctiile erectile tranzitorii si ciclismul.
http://www.libertate...ile-294242.html

"Legătura" nu a fost niciodată dovedită și eu personal consider că nici n-o să fie, pentru că singurele dovezi sînt cazuri ca al tău, de oameni care își fac rău singuri. Poți să stai așezat pe un gard de sîrmă ghimpată dacă vrei dar un articol care spune că "gardurile de sîrmă ghimpată provoacă impotență" tot stupid ar suna. Pentru că te face să te gîndești automat "de ce ar sta cineva pe sîrmă ghimpată?" Dar "de ce ar sta cineva pe o șa care-l jenează foarte tare" nu întreabă nimeni. :)

Problemele acestea apar cînd stai pe o șa care nu permite oaselor ischium și feselor să stea pe ea, ci apasă între ele pe zona inghinală. Asta-i tot. Caută o șa mai lată și încearcă să-ți corectezi poziția.

În cazul cursierelor există anumite poziții (foarte aplecată în față, aproape orizontală) în care e imposibil să eviți contactul perineului cu șaua, și acela e singurul caz în care anumite design-uri (șanț central, forma ciocului șeii) au sens. Nu știu dacă a fost cazul tău, dacă mergeai des cu trunchiul aproape orizontal.

 From 11th March 2012, 22:30:

Din cate am vazut in articole, poti reduce riscul de a avea probleme daca schimbi saua cu una cu gel, deoarece suprafata destul de moale a unei sei de gel nu exercita o presiune chiar asa mare asupra vaselor de sange si a nervilor din zona perineului.

Perineul n-ar trebui să vină în contact cu șaua deloc, și atunci nu contează din ce e făcută. "Gelul" e doar o șmecherie de marketing. Brooks sînt printre cele mai bune șei din lume și au realizat asta prin forma lor și prin faptul că se adaptează treptat la oasele ciclistului. Dar sînt făcute din piele naturală și-s mai degrabă dure la atingere.

Dimpotrivă, "gelul" poate fi nociv pentru că fiind maleabil este împins spre interior și apasă pe interiorul coapselor cu efecte neplăcute. Încearcă să stai pe un scaun pe o pernă masivă și moale cîteva minute și o să înțelegi problema.

Edited by wirespot, 11 March 2012 - 23:10.


#64
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Nu, nu e nicio contradictie.
Am cumparat cursiera, am inceput sa ies zilnic 30-40km. Dupa cateva zile au aparut durerile de fese si amorteli ale zonei perineului.
Am zis ca e asa pana ma obisnuiesc.
M-am mai obisnuit, dar tot nu era ok.
Apoi, ceva mai tarziu, a aparut si problema cu erectia, dar pe care nu am asociat-o cu ciclismul, gandindu-ma la o afectiune sau pur si simplu ceva legat de varsta, desi era mult prea devreme.
Dupa ce am renuntat la a mai iesi cu ea, incet-incet mi-am revenit si cu fesele si cu erectia, pana mi-am revenit total. Cand am facut legatura exacta intre toate aceste lucruri, deja vandusem bicicleta.

Si da, pozitia mea e aproape orizontala. M-am gandit la acea vreme sa schimb saua, insa una mai lata ar fi aratat destul de urat pe o cursiera.
Deh, sufera baba la frumusete. :P

#65
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Well, pe viitor să știi că nu e ok să te doară sau amorțească nimic pe bicicletă. Dacă se întîmplă e o problemă și trebuie rezolvată, nu există "mă obișnuiesc". Nu e la fel ca febra musculară, cel mai des nu e problemă de mușchi care pot fi antrenați ci de oase și articulații.

#66
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu daca merg mai multi km (peste 30) fara sa ma ridic din sa am uneori amorteala. E adevarat ca saua mea e noua si nu am mers foarte mult pe ea ca sa ma obisnuiesc.

#67
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Ce parere aveti de aceasta sa de la Selle Italia dpdv al confortului? Dar de aceeasi sa insa fara Max in titlu?

#68
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nici o parere? Voi pune in paralel cele doua sei la care m-am hotarit. Prima are 130mm si 240g, a doua 145mm si 290g. Vreau confort la ture lungi.
Attached File  gel.jpg   341.13K   16 downloadsAttached File  max_gel.jpg   61.3K   20 downloads

#69
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
După cum probabil știi, depinde mult de fizicul tău și cum se va potrivi pe șa. Dacă ți-ai determinat deja lațimea optimă a șeii ar trebui să fie o alegere simplă. Dacă nu... e puțin probabil ca experiența altcuiva, chiar personală, să te ajute.

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Seile vind de regula cu 3 latimi rotunjite aproximativ in jurul valorilor de 130mm, 140mm si 150mm. Daca in urma masuratorilor un ciclist are nevoie de o sa de 145mm sa spunem, pe care o alege, pe aia mai lata sau mai ingusta? Latimea e portiunea unde nimeni de pe o cursiera nu prea sta, in partea anterioara cam toate sint la fel iar referindu-ma strict la cele de mai sus care au gel si un padding mai bun ca la SLRul actual nu cred sa fie probleme cu vreuna mai ales ca pozitia probabila a oaselor va fi incepind cu 1/3 din stinga a gaurii spre dreapta. Am zis ca are cineva vreun Flite din asta si a mai incercat si altele pentru comparatie dpdv al conforului.

#71
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Vreau sa mai iau o sa mai confortabila, alba. M-am orientat la 3 modele:
http://www.bike-comp...aufmodell-.html
http://www.bike-comp...aufmodell-.html din pacate doar neagra se gaseste.
http://www.bike-comp...-Gel-Flow-.html e varianta mai lata a celei precedente.
Daca are cineva vreuna din ultimele doua modele... eu am avut primul model in teste pentru 1-2 zile si nu m-a dat pe spate.

#72
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
In afara de seile de care am intrebat mai sus aveti vreunul aceasta sa de la SanMarco?
http://www.bike24.co...pgc=0;orderby=2
San Marco Concor Racing Protek Blue Edition....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate