Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

sea cu gel sau husa cu gel? + mitul prostatei si mersul pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nimeni nu are aceste sei? Nici macar dintre cele Selle Italia? Sau San Marco Concor?

#74
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
Esti mult prea pasionat pt acest forum, adica pe aici nu (prea) sunt oameni care sa dea 400lei doar pe sa Posted Image
Vezi pe ciclism ro, sau alte forumuri mai specializate

#75
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am si acolo cont de 2 ani dar am jurat sa nu mai intru (si anul asta nu cred ca am mai intrat decat la marketplace cand am pus un anunt).
Sunt niste unii care nu-s in stare sa citeasca un mesaj pana la capat, scot din context, interpreteaza, vor sa arate ca sunt superiori (mai ales daca ei sunt din Capitala iar celalalt din provincie) si tot asa... Si nu sunt singurul care am adoptat aceasta atitudine fata de acel forum.
O sa intru pe siteul "bicicletelor murdare" sa vedem ce se spune despre aceste sei, daca e vreun comentariu.

#76
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am copiat un paragraf din alt topic pe care am scris:
"Inca nu am gasit o setare corecta a seilor pe care le-am testat, am oarecare jena (arsura) si cam amortesc membrele inferioare in partea superioara. Nu stiu daca e o pozitie prea anterioara/posterioara a seilor dar nu simt vreo diferenta. Hai sa spunem ca scandura mea e cam inconfortabila insa am testat si o Selle Italia Gel, inca una Flow si nu am simtit schimbari esentiale dar parca e mai bine cand dau saua mai in spate si stau in partea anterioara. Am purtat ultimele doua ture si boxer cu bazon asa ca aveam 2... sa fie si asta o cauza?"

Haideti sa vedm care ar fi posibilele cauze ale disconfortului pe care-l resimt... sau prea in fata/spate (desi cursa pe sine e de cca 1-2cm maxim), prea sus/jos, un bazon mai slab calitativ (eu am pus si doua si tot dracul ala e), o pilozitate mai prezenta, o sa cu prea mult gel/fara gel etc.
Am testat Selle Italia si San Marco, m-ar tenta asta:
http://www.bike24.co...pgc=0;orderby=2
dar tare mi-e teama ca si asta ma va curenta. Nu pot sa spun ca-s nemers pe cursiera, anul asta am cateva sute de km si acum pe final a inceput sa se simta mai mult fata de primele doua ture din an. Nu am incercat Fizoc, parca sunt mai inguste si posibil sa fie asta o problema, eu nu am bazinul lat dar si masuratorile seilor prezinta doar lungimea si latimea maxime, forma corpului diferind deci avand variate latimi in aceeasi zona optima.

#77
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Hai sa rezum totul la o singura intrebare: credeti ca folosirea a inca unui boxer cu bazon (pe sub pantalonul lung cu bazon) ar putea cauza o compresiune mai mare pe nervii din zona inghinala si asta sa fie de fapt cauza neplacerilor?
N-am schimbat nimc la cursiera, nu-s la prima tura pe anul asta...

#78
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Ce parare aveti de aceasta sa pusa pe o cursiera?
http://www.google.ro...iw=1280&bih=687

Edited by danghetau, 28 April 2013 - 20:26.


#79
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
The last question, daca nu primesc vreun comentariu de la vreun utilizator merg la risc. M-am oprit la 3 sei: Selle Italia SL XC flow , Selle Italia C2 Genuine Gel si Selle Italia SL Team Edition. Care sa fie mai confortabila in turele mai lungi? Greutatea difera cu pana in 40g intre ele si asta nu e un criteriu, doar sa fie confortabila. Astept parerile utilizatorilor, daca sunt care au testat mai multe din aceste sei e si mai bine.

#80
nick58

nick58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 24.04.2007
Am dat jos husa cu gel, fiindca ma incomoda la pedalat. Acuma, am constatat ca e mai bine fara ea. Asa ca am o husa ca si noua de vanzare la pret micPosted Image

#81
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
La turele de peste 100km saua actuala imi creeaza un mic disconfort. Am de gand sa testez cateva sei:
http://www.bike24.co...7;product=31047 la cca 220 lei.
http://www.bike24.co...1;product=34301 la 130 lei
http://www.wunschrad...10781713_u4802/ la 75 lei, toate nou-noute din magazin.
Cea din mijloc nu are gel, celelalte doua au intre 260 si 300g conform producatorului. A testat cineva vreuna din seile astea? Se simte chiar asa de bine prezenta gelului la turele lungi de peste 4-5 ore?

#82
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Reinviu acest subiect.
Ma bate gandul sa-mi iau o sa de acest tip (Selle SMP), auzind numai de bine despre ea. Unul dintre ciclistii cu care am vorbit despre ea, mi-a spus ca el a dat 120lei, insa momentan cel mai mic pret pe care l-am gasit pe internet in Romania a fost de 170lei.

Unii dintre ei au zis ca nici dupa 150km parcursi nu au avut probleme, iar pedalatul este mult mai placut!

Ce parere aveti despre ea, cel putin la nivel de aspect? Personal cred ca-mi va rezolva amortelile de pana acum, care sincer nu prea sunt suparatoare la mine pentru ca stau cu greutatea mai mult pe oase, insa nu 100%, iar ca persoana sunt slabutz.

Dimensiuni: 280x160mm (barbati); 280x177 mm (dame)

Nu inteleg de ce la bartati e mai ingusta decat la femei, probabil din cauza pozitionarii oaselor?

Sanatate.

"Ce parere aveti despre ea, cel putin la nivel de aspect?" Ma refer la functionalitatea ce o confera, nu la cum arata.

Attached Files



#83
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014
Deci pana la urma ramai impotent sau steril ?

#84
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cred ca mai degraba impotent decat steril. Dar ce conteaza asta aici, conteaza calitatea turelor.

Unii au biciclete de mii de euro, insa dupa o tura mare, curul tot ii doare. La ce folos atunci?

#85
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@pg-soare: caută una pe care s-o testezi măcar 5 minute. Nu e nicio garanţie că o şa, indiferent cât de populară, ţi se va potrivi.

Posibilă excepţie să facă şeile din piele gen Brooks, pentru că pielea naturală se adaptează în timp la corpul tău. Dar şi asta rezolvă doar diferenţe mici, dacă iei o şa din piele mult mai îngustă decât îţi trebuie ţie n-o să te simţi bine pe ea niciodată.

#86
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am de gand s-o cumpar de pe internet, pentru a o putea returna daca nu mi se potriveste.. 5 minute nu ma ajuta cu nimic. Voi merge 100km cu ea cel putin sa vad care-i duda.

Am auzit de acele sei, dar sincer , la fel cum ai spus si tu, nu mi se par extraordinare. In esenta, depinde de fund.

#87
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Bullshit cu husele cu gel, se sparg. Dacă găsiţi una care nu se sparge, să-mi spuneţi şi mie!

#88
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
husele in general sunt o prostie, lidl a avut sei la 33lei, si subtiri, si medii si cat o canapea :)
De ce ia lumea huse n-am inteles, poate cred ca seile costa de la 100lei in sus.

#89
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Pănă la urmă mai bine iei una din aia clasică, pe arcuri, mă gândesc că dacă se duc husele, așa pocnește și șaua cu tot gelu' măsii.

#90
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016
Din experiența mea, îți trebuie o șa mai subțire dacă tragi la pedale și o șa mai groasă/lată dacă nu tragi. Concret, dacă ai bicicletă clasică, șa subțire îți trebuie. Evident, un brand bun ajută. Dacă te trage bicicleta, adică ai bicicletă electrică, mergi fără probleme zeci de kilometri cu o șa mai lată, obligatoriu cu gel. Dacă pedalezi serios pe acea șa lată, te ia dracu'.
Șaua mea:
https://scontent-amt...385634381_o.jpg
https://scontent-amt...797827930_o.jpg

 sirgoofy, on 09 aprilie 2016 - 14:56, said:

husele in general sunt o prostie, lidl a avut sei la 33lei, si subtiri, si medii si cat o canapea Posted Image
De ce ia lumea huse n-am inteles, poate cred ca seile costa de la 100lei in sus.
Eu am dat pe șaua mea 250 lei. Posted Image Am văzut și la 400 lei la același magazin din (cartierul) PANTELIMON.

Edited by Spring76new, 21 April 2016 - 23:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate