Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

sea cu gel sau husa cu gel? + mitul prostatei si mersul pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Vreau sa imi dotez bicla cu o sea de pe care cand ma dau jos sa nu ma resimt....
Seile care arata bine sunt si suple, deci zona de contact cu sezutul fiind mica, presiunea este corespunzatoare = mare.
Sunt multumit de forma pe care o are seaua acum, este destulde moale dar e loc de mai bine asa ca ma gandesc ori:
1 -  sa iau o alta sea cu gel si suprafata de contact mai mare sau
2 - sa incerc cu o husa cu gel, ceva de genul asteia care e destul de groasa = 4cm in zona inalta si pare a fi okay?
Attached File  Q00448_1.jpg   46.53K   215 downloadsAttached File  Q00448_2______.jpg   36.58K   191 downloads

Ati folosit huse cu gel? Multumiti? Nemultumiti?

Al 2-lea punct: cat de adevarat e ca mersul pe bicicleta afecteaza prostata? mie mi se pare o prostie asa ca poate cineva care a capatat probleme (nu din auzite) poate sa ne impartaseasca despre asta.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cu prostata nu stiu sigur, dar cu reproducerea poti avea probleme daca calaresti bicicleta la fel de mult ca si concurentii din Turul Frantei. Poate si problemele de prostata au legatura tot cu presiunea exercitata de corp atunci cand stai pe sa.

Edited by Hider141, 22 July 2011 - 22:40.


#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Daca vrei sa nu te resimti dupa ce cobori, incearca sa porti pantaloni cu bazon , ceva mai de calitate, si nu o sa mai ai problema, mai ales daca ai si o sa /husa cu gel.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Astept o recomandare de sa foarte buna pentru cursiera (sa fie cu gaura sau fara, sa fie cu gel sau fara, ingusta sau mai lata?). Voi folosi pantalon cu bazon in viitorul apropiat. Cineva spunea ca pe orice sa se va simti un oarecare disconfort la inceput. Pina la urma nu se poate pune o sa mai lata (gen MTB) pe o cursiera doar dpdv estetic, chiar daca ea asigura un confort sporit? (de curiozitate).

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Defineste "la inceput". Eu as zice ca disconfortul apare cand faci mai multi km decat esti obisnuit. Eu la 160km anul trecut n-am avut nimic, cu toata ca n-am folosit pantaloni cu bazon.  Anul asta, n-am mai facut km atat de multi ca in precedentul an si dupa 100km, m-am resimtit, fiind invatat cu ~50km.

Si eu sunt interesat de discutia asta, si eu vreau sa-mi schimb saua la batrana mea, dar n-am apucat sa ma documentez. Pe unele site-uri spuneau ca tehnologia a evoluat destul incat sa nu mai avem probleme, dar totusi eu nu-i cred. Uitati ceva interesant aici.

Cu potenta si pisulica, nu prea am sesizat nimic ciudat.  Mai "rau" patesc cand sunt stresat si obosit.

#6
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 gozmyn, on 22nd July 2011, 23:58, said:

Daca vrei sa nu te resimti dupa ce cobori, incearca sa porti pantaloni cu bazon , ceva mai de calitate, si nu o sa mai ai problema, mai ales daca ai si o sa /husa cu gel.

Subscriu la postul asta.
Si eu cand mi-am cumparat bicicleta dupa prima tura mai serioasa am avut probleme cu durerile sezutului. Am cautat sei, am gasit chiar una foarte buna cu silicon, m cumparat-o si s-a simtit diferenta fata de cea veche, dar tot nu a fost de ajuns, ... problema s-a rezolvat definitiv dupa ce am cumparat pantalonii cu bazon!

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Bun, in afara de pantalon cu bazon, ce fel de sa e bine de avut in vedere: cu sant pe centru, cu gel, etc..

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Am impresia ca gelul ala este de fapt silicon. Eu unul mi-am comandat husa aia pe care am postat-o mai sus, ar trebui sa ajunga in cam 1 saptamana. Teoretic are 4 cm de silicon in zona groasa asa ca ar trebui sa asigure suficient confort dar poate ma insel si o sa fie naspha.
Acum dupa ce am mai iesit de cateva ori la plimbari de circa 15 km / plimbare , pot sa zic ca m-am mai obisnuit cu seaua de la bicla si ma resimt doar in primele 2 minute dupa ce ma dau jos.
Referitor la pantaloni aia, presupun ca se pot purta si pe sub alti pantaloni normali? Ca eu nu prea ma simt in largul meu in colanti in public.

Edited by onlyone, 31 July 2011 - 00:42.


#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Doar ce m-am intalnit cu un ciclist cu o astfel de sa si mi-a spus ca isi merita banii. Avea o cursiera , nu arata inestetic  cu dansa!  Onlyme, asa e la inceput, dar te obisnuiesti, nu-i problema!.

#10
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Pentru incepatori nu exista scapare, nici o sa si nici un bazon nu sunt infailibile, trebuie un timp si pentru "tabaceala" fundului. Eu am asteptat aproape doi ani. Abia acum ma pot urca pe bicicleta cu pantaloni fara bazon si pot megre fara probleme 20-30km.
Ma refer aici la seile pentru cursiere, pentru ca nu ai ce sa cauti pe o asemenea bicicleta cu husa sau sa de treking.

#11
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
De ce nu ai ce cauta?

#12
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Am mers pe o sa cu husa cu gel si experienta a fost una destul de buna la inceput, adica primii km, dupa care gelul se lasa pe parti si nu mai e ca la inceput, si nici gras nu sunt sa zici ca din cauza aia :P .
Eu am la a mea fara gel, ca atunci cand am luat saua nu am gasit cu, dupa care dupa vreo zi am vazut o sa cu gel si mi-a parut rau, dar asta e, m-am obinuit chiar si cu gropile, le ocolesc cat pot si la trecerea peste liniile de tramvai iesite in afara din asfalt, pedalez in picioare.
Cred ca tot mai buna e o sa cu gel din fabrica decat husa aftermarket...

Edited by lacoste, 02 August 2011 - 02:17.


#13
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008

 pg-soare, on 1st August 2011, 22:29, said:

De ce nu ai ce cauta?
Esenta unei cursiere este rigiditatea si o pozitie cat mai fixa si aplecata spre fata a ciclistului. O husa cu gel nu poate fi fixata cum trebuie pe o sa de cursiera, care e subtire in partea din fata tocmai ca sa permita o pozitie cat mai agresiva, deci aerodinamica. Husa aia "flencane" tot timpul pe sa si o ingroase acolo unde ar trebui sa fie subtire si comoda. Am folosit si eu(o mai am de fapt) o husa cu gel, dar doar de vreo doua ori la inceput. Bine daca as vrea sa fiu tipicar ca unii dintre prietenii mei de pedala, as putea sa mai spun si ca o asemenea husa adauga o greutate un plus bicicletei. Ei se chinuie sa bage sute si mii de euro ca sa o mai scada cu cateva sute de grame, dar eu desi mi-am facut-o destul de usoara, ma ingrijorez prea putin de aspectul asta atata vreme cat inca am suficiente kile in plus la burta. :)

Edited by Radu-S, 02 August 2011 - 06:27.


#14
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Multam pentru detalii!

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Intrebare pentru cei care stiu limba rusa: am o sa al carei nume e compus din 3 litere, prima este ci din rusa apoi ultimele 2 ZA... cuvetaria este FSA si distantierele de deasupra pina sub pipa sint aceasta marca la fel ca si saua care este modelul Stratos de la aceasta firma. Ce natie o fi?

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am o sa de exact 283 grame si vreau una noua, daca se poate la 1/2 de greutate. Am gasit pe ebay unele chiar de 100 grame insa habar n-am daca au ceva moale pe ele sau stai ca pe gard... Nu stiu ce sa iau...

#17
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008

 danghetau, on 16th August 2011, 17:27, said:

Am o sa de exact 283 grame si vreau una noua, daca se poate la 1/2 de greutate. Am gasit pe ebay unele chiar de 100 grame insa habar n-am daca au ceva moale pe ele sau stai ca pe gard... Nu stiu ce sa iau...

Ai mai jos un clasament. Sub rezerva ca nu este infailibil si ca oricum o sa e o problema care tine de dimensiunile personale, poate ca o sa te ajute. Eu o folosesc pe cea de pe locul 3, San Marco SKN luata de la Emmedue cu 280ron.
http://www.bikeradar...p;submit=Search

Edited by Radu-S, 16 August 2011 - 16:51.


#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am gasit asta:
http://www.bike24.co...5:154;orderby=2
si mai sint vreo citeva. Nu cred ca merita o diferenta de 50 euro pentru 20 grame si ca 130-140 grame e suficient. Am gasit si noname la 90 grame dar nu ma intereseaza.
Dupa aspect as fi luat un Fizik blue exact ca si cursiera dar mai vad...
Apropo, de acolo ce ai lua?

Edited by danghetau, 16 August 2011 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate