Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Apostilare certificat de casatorie, din strainatate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008
Trebuie sa obtin o apostila dupa certificatul de casatorie, locuiesc in strainatate si se pare ca Ambasada nu ofera astfel de servicii si oricum probabil ar dura mai mult timp astfel.

Intrebarea mea, daca trimit documentul unor rude (sau unei firme care se ocupa de asa ceva) din RO prin curier rapid , pot acestia sa faca o apostila sau li se va cere o procura notariala ? Nu stiu cum se procedeaza in astfel de situatii, daca se pot obtine astfel de documente prin intermediul unor terte persoane sau daca se pot obtine doar personal/prin procura.

Va rog nu raspundeti decat daca aveti cunostinte in domeniu nu am nevoie de pareri neavizate.

Multumesc

#2
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 lawrence38, on 20th July 2011, 15:30, said:

Trebuie sa obtin o apostila dupa certificatul de casatorie, locuiesc in strainatate si se pare ca Ambasada nu ofera astfel de servicii si oricum probabil ar dura mai mult timp astfel.

Intrebarea mea, daca trimit documentul unor rude (sau unei firme care se ocupa de asa ceva) din RO prin curier rapid , pot acestia sa faca o apostila sau li se va cere o procura notariala ? Nu stiu cum se procedeaza in astfel de situatii, daca se pot obtine astfel de documente prin intermediul unor terte persoane sau daca se pot obtine doar personal/prin procura.

Va rog nu raspundeti decat daca aveti cunostinte in domeniu nu am nevoie de pareri neavizate.

Multumesc

Certificatul de casatorie este emis de statul roman, nu? Eu am incercat si mi s-a spus ca doar prin procura.

#3
blockbuster

blockbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 21.07.2011

 lawrence38, on 20th July 2011, 16:30, said:

Trebuie sa obtin o apostila dupa certificatul de casatorie, locuiesc in strainatate si se pare ca Ambasada nu ofera astfel de servicii si oricum probabil ar dura mai mult timp astfel.

Intrebarea mea, daca trimit documentul unor rude (sau unei firme care se ocupa de asa ceva) din RO prin curier rapid , pot acestia sa faca o apostila sau li se va cere o procura notariala ? Nu stiu cum se procedeaza in astfel de situatii, daca se pot obtine astfel de documente prin intermediul unor terte persoane sau daca se pot obtine doar personal/prin procura.

Va rog nu raspundeti decat daca aveti cunostinte in domeniu nu am nevoie de pareri neavizate.

Multumesc
Se poate face aceasta apostilare , insa procura trebuie sa fie speciala, altfel e posibil sa nu fie recunoscuta de catre autoritatile in drept sa elibereze aceasta apostila. Eu am facut aceasta apostila pentru o alta persoana,insa doar cu procura speciala. Pentru intrebari suplimentare, ma poti contacta la email: [email protected]. Bafta!

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008

 blockbuster, on 28th July 2011, 19:08, said:

Se poate face aceasta apostilare , insa procura trebuie sa fie speciala, altfel e posibil sa nu fie recunoscuta de catre autoritatile in drept sa elibereze aceasta apostila. Eu am facut aceasta apostila pentru o alta persoana,insa doar cu procura speciala. Pentru intrebari suplimentare, ma poti contacta la email: [email protected]. Bafta!

Am rezolvat pana la urma prin intermediul unui notar, le-am trimis actul in original + o copie dupa C.I. si s-a putut si fara procura. La ambasada se facea doar prin procura, costa de 2-3x ori mai mult, plus ca dura aproape o luna, asa prin posta rapida o sa dureze cam 6 zile dus-apostilat-intors

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate