Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Noile tarife la internet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
va agitati degeaba, clienti vor avea
rtc are in continuare cea mai mare acoperire in zona rurala, acolo n-au concurenta, isi permit sa faca oricat pretul

#20
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View PostAllex, on 10th July 2011, 01:24, said:

Tot un grec este la conducere...

A fost pus de germani iar decizia de scumpire pe Dolce si internet a fost a germanilor.

#21
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postbello1, on 10th July 2011, 00:56, said:

Serios ? Fiecare client semneaza un contract si primeste si plateste cat este in acel contract.
Nu vad unde este problema. Pana la urma pretul vitezelor este afisat pe site dar acel site poate sa nu existe....corect ?
Deci repet fiecare plateste si primeste atat cat a semnat, este valabil in orice domeniu.

Eu daca am salariu x si colegul x*2 ma duc la OPC sa reclam ? NU ....in aceasta situatie imi caut in alta parte si imi bat joc de firma in ultimul hal. Corect ? ....

Asa si aici , daca ai 8Mbps si platesti cat pentru 100Mbps de ce nu mergi la altii care ofera 100Mbps ? A da ....corect pentru ca nu exista in acea zona . Ca nici Romtelecom nu e fraier de ce sa ofere mai mult de cativa Mbps acolo nu are concurenta serioasa ?

Mariri de tarife urmeaza si la Dolce (deja au spus altii pe forum nu avea sens sa repet si eu) dar si la telefonia fixa (intre 20% si 27%) insa in acest moment nu stui detalii dar promit sa va anunt.

Echipamentele se cumpara in $ sau euro iar costul echipamentelor este cea mai importanta cheltuiala in telecom.

Daca maine Vodafone face asta la sfarsitul acestei lui in mod sigur are cu 1-2 milioane de clienti mai putin. Vezi tu la mobil este o piata mult mai dinamica si tot grecii au facut-o asa.

1. Nu este normal ca furnizor sa ai 10 preturi pentru un serviciu fara sa ai si o justificare economica. Asta inseamna ca faci dumping si nu respecti regulile pietii. Daca autoritatile ar avea sange in oua, ar cerceta piata si ar descoperi la toti operatorii servicii care nu respecta regulile comertului. O sticla de cola sa zicem pleaca de la fabrica la 1 leu pe litru si ajunge la mic.ro 4 lei, iar in varf de munte, la unicul magazin, 10 lei. Vorbim de adaos comercial. Romtelecom ce face, are adaos comercial la propriile produse?! Este o aberatie! Si Orange are costuri diferite pentru reteaua de la cota 1400, dar nu-i vinde celui care locuieste acolo abonamentul la pret dublu. Hai sa nu mai explicam magaria Romtelecom, personal ii consider niste escroci si astept de la ANPC un raspuns la o sesizare impotriva lor.

2. Au toate tarifele exprimate in euro, de aceea spun ca managerii Romtelecom sunt incompetenti si au adus firma in pragul falimentului. Vino cu argumentul acesta in cazul operatorilor cu tarife exprimate in lei - vezi Digi, vezi UPC.

3. In locul ANCOM le-as cere explicatii serioase privind majorarea de tarife si i-as obliga sa scada si mai mult tarifele de interconectare.

4. Majorarile in lant de la Romtelecom imi arata ca sunt in gaura cu incasarile. Multi au incetat sa-si mai plateasca factura si au dat teapa, altii au renuntat complet la serviciile Romtelecom, iar clientii mai vechi au ramas pe serviciile ieftine. In lipsa clientilor noi care sa si plateasca luna de luna conform contractului, Romtelecom apeleaza la solutia disperata a scumpirii. Ii inteleg, insa sunt convins cu nu au o perspectiva clara in privinta efectului. Vor adanci criza Romtelecom si vor cersi iarasi bani de la statul roman. De ce managerii greci si romani de la Romtelecom nu dau socoteala pentru dezastrul in care se afla firma si nu scot din buzunarul propriu - in care au bagat in ultimii ani sute de mii de euro drept salariu, bonusuri si prime de toate felurile - bani sa acopere pierderile?

5. Germanii n-au habar ca Romtelecomul se afla in aceeasi situatie cu Grecia, adica ii cam paste falimentul in lipsa unei finantari fara pretentii de rambursare, profit sau orice alt beneficiu. Romtelecom este o gaura neagra in care trebuie sa se pompeze bani, foarte multi bani.

Gasiti o alta explicatie logica acestei miscari a Romtelecomului, eu doar asta am vazut prin prisma relatiei client - operator.
Acum inteleg ca "greselile" de facturare, de sistem etc. din ultimul an, prin care ciupeau 1-2-3 lei sau mai multi, nu erau intamplatoare, ci faceau parte din planul de "imprumut nerambursabil cu de-a sila". Degeaba am sesizat, degeaba am explicat, cei de la Romtelecom sunt surzi si muti, vor doar bani, cat mai multi bani. De ce spun si de orgoliul prostesc al Romtelecom? Pentru ca in situatia proasta dpdv financiar in care se gasesc, au preferat sa-mi storneze o saptamana de abonament pentru a ma sacai cu intreruperea serviciului mai devreme decat data notificata de mine. Fara banii foarte multi de la statul roman Romtelecom era in faliment de cel putin un an.

Edited by Allex, 10 July 2011 - 00:57.


#22
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View Postbello1, on 10th July 2011, 01:41, said:

.....decizia de scumpire pe Dolce si internet a fost a germanilor.

Multumim pentru informatii. Imi place ca deciziile de scumpire au ales sa la faca pe parcursul verii...ai idee vor fi "afectate" si tarifele pe iptv?mersi.

#23
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Nu stiu daca se va aplica aceasta scumpire, dar pentru cei care se agita ca sunt inca in "perioada contractuala", da, se prea poate sa fiti si voi trecuti la noile tarife. Este legal, trebuie doar sa fiti notificati (de preferat in scris) inainte cu cel putin 30 de zile (parca acesta era termenul) inainte de modificarea tarifului, iar in caz de refuz, puteti rezilia contractul fara alte plati (daune interese, taxe etc.)

Scumpiri ale serviciilor la clientii cu contract in derulare au facut si UPC (acum 1-2 ani), cat si RDS (vezi taxa de mentenanta introdusa anul trecut pentru telefonia fixa + scumpirile foarte mici (1-2 LEI) la internet si TV de acum 1-2 ani). Sa nu mai vorbim de scumpirea serviciilor Next-Gen, cu cativa lei - mai multi clienti au reclamat pe forum primirea "scrisorilor" de informare cu privire la majorare chiar luna trecuta. Ar mai fi de amintit si scumpirile cauzate de marirea cotei TVA la 24%, acum 1 an, unde operatorii au interpretat cum le-a convenit marirea tarifelor (unii, e drept, aveau exprimate in contracte tarifele in LEI + TVA).

Romtelecom tocmai ce scumpise abonamentele pentru clientii noi la Clicknet si Dolce... insa nu exclud ca zvonul lui bello1 sa se adevereasca, deoarece nimeni nu se asteapta ca nemtii sa intre pe piata noastra cu preturi mici + scumpirile de la Next-Gen de luna trecuta pot fi interpretate ca un preludiu la maririle viitoare/apropiate de tarife ale Romtelecom.

Edited by soft0811, 10 July 2011 - 10:22.


#24
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
vor fi notificati/atentionati si clientii care primesc factura online?

#25
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
N-am inteles o chestie, apare unul, fara nici o sursa oficiala, pune un post cu scumpiri, si hat, toti o iau de buna! Personal nu cred ca se va aplica aceasta scumpire, nu demult au scumpit cu cativa centi/euro, asa ca, pana nu apare ceva oficial, stati calmi si nu umpleti topicurile cu balarii!

#26
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005

View PostAirBoy, on 10th July 2011, 11:31, said:

N-am inteles o chestie, apare unul, fara nici o sursa oficiala, pune un post cu scumpiri, si hat, toti o iau de buna! Personal nu cred ca se va aplica aceasta scumpire, nu demult au scumpit cu cativa centi/euro, asa ca, pana nu apare ceva oficial, stati calmi si nu umpleti topicurile cu balarii!
Asa-i romanul ce viseaza noaptea crede ca-i adevarat...nu va speriati de scumpire este o minciuna inventata ....eu am auzit ca se ieftinesc serviciile romtelecom cu 10% de pe 1.08.11

#27
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Allex scuze ca iti spun dar trebuie sa ai o atitudine mai temperata. Inteleg ca esti foarte suparat pe ei dar de aici si pana la faliment mai este mult.
Romtelecom nu are legatura cu Grecia, de finantari nu au nevoie, au bani suficienti.

Iar legat de tarife iti explic eu.

Costul pe un port ADSL la Dilga din Deal este mai mare decat in Bucuresti. De ce ? Pentru ca densitatea de clienti este mai mica la sat. In plus la o interventie trebuie sa trimita angajatul la 30 km distanta de punctul de lucru.
Si totusi romtelecom nu practica tarife diferentiate in functie urban si rural.

Iar legat de banii primiti de la statul roman :)) Ma faci sa rad. Nu ai habar ce spui. Dar in fine nu are sens sa-ti explic.

Dar e trist ca un moderator al acestui forum poate sa spuna asemenea tampenii ....sa arunce cuvinte gen faliment cu atat de mare usurinta.

View PostAirBoy, on 10th July 2011, 11:31, said:

N-am inteles o chestie, apare unul, fara nici o sursa oficiala, pune un post cu scumpiri, si hat, toti o iau de buna! Personal nu cred ca se va aplica aceasta scumpire, nu demult au scumpit cu cativa centi/euro, asa ca, pana nu apare ceva oficial, stati calmi si nu umpleti topicurile cu balarii!

Mai vedem:)  Iar daca pentru tine o discutie pe un forum trebuie sa se bazeze pe articole din ziare ....
Si acesti mari ziaristi de IT se inspira tot de pe forumuri.

#28
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Să îi susținem totuși pe frații noștri de suferință greci... Criza lor e mai acută decât a noastră... La urma urmei cine are pachetul de control... Dacă avea Bucureștiul 54% din acțiuni se mai scumpea? Ciudat este că nu mi s-a scumpit Nextgenul deși altora li s-a scumpit. Probabil din cauza concurenței abundente pe zonă.

Edited by ParapantaFlavia, 10 July 2011 - 12:26.


#29
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postbello1, on 10th July 2011, 12:16, said:

Allex scuze ca iti spun dar trebuie sa ai o atitudine mai temperata. Inteleg ca esti foarte suparat pe ei dar de aici si pana la faliment mai este mult.
Romtelecom nu are legatura cu Grecia, de finantari nu au nevoie, au bani suficienti.

Iar legat de tarife iti explic eu.

Costul pe un port ADSL la Dilga din Deal este mai mare decat in Bucuresti. De ce ? Pentru ca densitatea de clienti este mai mica la sat. In plus la o interventie trebuie sa trimita angajatul la 30 km distanta de punctul de lucru.
Si totusi romtelecom nu practica tarife diferentiate in functie urban si rural.

Iar legat de banii primiti de la statul roman :)) Ma faci sa rad. Nu ai habar ce spui. Dar in fine nu are sens sa-ti explic.

Dar e trist ca un moderator al acestui forum poate sa spuna asemenea tampenii ....sa arunce cuvinte gen faliment cu atat de mare usurinta.

Recunosc exact atitudinea Romtelecom de care m-am saturat. Ce vrei sa facem, sa aplaudam Romtelecom ca mareste tarifele IN EURO?! Este normal sa cautam o explicatie, sub rezerva ca informatiile sunt inca neoficiale si se pot modifica.

Lipsa contraargumentelor e tipica Romtelecom, adica sunt plini de bani si dupa ce reduc cheltuielile cu disponibilizari in masa maresc tarifele... pentru toata lumea. Si nu traiesc pe banii statului, actionarul de baza. Sigur, si marmota...

N-am afirmat ca Romtelecom se afla in faliment, ci ca au o politica falimentara si masura disperata a majorarilor de tarife poate fi din cauza pericolului de faliment.

Voi, cei din Romtelecom, nu distingeti deloc nuantele, interpretati totul in cheia discursului din interiorul companiei. Daca tot ai lansat aceasta dezbatere, trebuia sa te astepti la reactii si semne de intrebare pertinente. Ca n-ai argumente care sa stea in picioare, te inteleg, nu cunosti toata povestea. Insa nu incerca sa discreditezi niste intrebari la care este normal sa existe raspunsuri de necontestat.

Te contrazici incercand sa scuzi practicile speculative ale Romtelecom. Pai cand acest operator da la sat 8 Mbps la acelasi pret cu 100 Mbps la oras nu se cheama ca practica preturi diferite? Romtelecom profita inca de pozitia dominanta pe piata in anumite zone.

Supararea mea pe Romtelecom este justificata si extrem de bine motivata. De aceea nu voi ezita sa-i critic cand gresesc, asa cum nu voi avea nicio problema sa-i laud cand revolutioneaza piata. Acum, daca vor majora abonamentele in euro, merita o reactie pe masura. Eu nu le gasesc nicio scuza in afara celor enumerate in postarile mele anterioare. Tot ce am spus insa, repet, este sub rezerva informatiei neconfirmate.

In calitate de initiator al topicului, cred ca ar trebui sa ai mai multa intelegere decat oricine vizavi de reactii, sunt convins ca nu te asteptai ca Romtelecom sa fie privit cu simpatie in acest context. Astept sa vedem daca vor avea tupeul sa faca aceasta miscare, desi, personal, nu cred.

#30
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
@bello1: e clar, daca tu vorbesti de ziare ca si sursa, te-ai demascat singur :)
@Allex, am vazut ca ai trecut pe la toti operatorii, imi poti spune, care din ei te-a multumit?

Edited by AirBoy, 10 July 2011 - 13:09.


#31
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
De ce este neverosimil? OTE va căuta constant o scădere a prețului acțiunilor pe care le mai deține statul. Niște clienți în minus din perspectiva prețurilor duc compania în direcția cea bună din perspectiva aceasta a OTE, nu se gândesc suficient de serios că pot cădea în extrema cealaltă. Iar unii clienți să acționeze ca piesele de domino. Eu când am portat de la ei am avut un minidomino propriu cu trei numere ale mele. Dacă ți se scumpește un abonament pe PF este una. Când ți se scumpesc trei abonamente simultan e deja altceva.

Edited by ParapantaFlavia, 10 July 2011 - 13:25.


#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostCutzu, on 10th July 2011, 00:32, said:

va agitati degeaba, clienti vor avea
rtc are in continuare cea mai mare acoperire in zona rurala, acolo n-au concurenta, isi permit sa faca oricat pretul
Asa zici tu, stii care sunt concurentii in zona rurala ? Iti spun eu, in principal  HOTII DE CABLU (mai ales ca in aceste zone Romtelecom nu prea are fibra ci cabluri de cupru sau alte tipuri de cablu).
Cui crezi tu ca-i convine sa -i mearga netul o luna da, una nu ? Sau cui crezi tu ca-i convine ca in locul abonamentului Clicknet PLAY sau  Power sa i se ofere internet mobil ? si pe deasupra sa mai plateasca abonamentul  dupa noua grila (adica cu  maririle de pret,daca vor  fi puse in practica  de  luna viitoare) ?
Si sa-ti mai spun ceva, de cand au aparut hotii de cablu,au aparut "ca ciupercile dupa ploaie"  si retelele de internet  sau/si tv (locale ) care culmea investesc in cabluri de fibra si  wireless (De telefonie , numai vorbesc sunt o gramada de retele mobile).
Or fi ele zone rurale dar nu mai sunt in evul mediu :D

Edited by stlk, 10 July 2011 - 13:57.


#33
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011
Ma tot intreb eu, de ce nu investeste Romtelecom in solutii mobile pentru mediul rural? Nu e mai ieftin sa acopere un grup de 10 sate cu WiMax (si sa le dea abonatilor "fixo-mobile") decat sa intinda atata cupru pe care sa-l mai si pazeasca apoi?

#34
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Licență de wimax...  :habarnam:

#35
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View PostParapantaFlavia, on 10th July 2011, 16:18, said:

Licență de wimax...  :habarnam:


Nu au nevoie. Pot sa bage Wimax in 450 Mhz sau LTE. Nu asta e problema .....

#36
catalinux1

catalinux1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.05.2010
daca se mareste si la cei care au contract activ, vor mai pierde 2 clienti (eu am doua locatii cu rtc), las doar intr-una abonamentul de 2 mega si gata! nu imi permit sa platesc 13 euro pentru 20 de mega (care si aia sunt defapt 16 real).

Edited by catalinux1, 10 July 2011 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate