Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Majorare tarife pentru ofertele noi Clicknet?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Vazand pe cateva topicuri discutandu-se de schimbarea pachetelor Dolce la oferta pentru tv si umbland zvonuri ca ar fi scumpit tarifele la Clicknet, am intrat pe pagina lor si am comparat tarifele actuale cu cele anterioare: oferta actuala vs oferta anterioara.
Si-n imagini (in caz ca se va actualiza cache-ul google):

Attached File  oferta_actuala.png   169.75K   275 downloads vs Attached File  oferta_anterioara.png   167.68K   235 downloads
Modificarile par minore, insa trendul este interesant. Oferta de voce sau cea pentru internet mobil nu am observat sa fi suferit schimbari.

PS Ofera ceva in plus (in afara de cele 3 luni gratuite pentru antivirusul Norton) la abonamentele de Internet care sa justifice cresterea tarifelor? Poate mi-a scapat mie...

Edited by soft0811, 05 April 2011 - 09:46.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Nortonul ala il poti lua si singur, gratuit ptr 90 de zile. Deci... NU. E doar o crestere de tarife si atat.

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu zic ca e destul de clar, au marit tarifele pentru toate abonamentele de internet fix.
Clicknet Surf 0,8 euro in plus
Clicknet Play 1,4 euro in plus
Clicknet Power 1,9 euro in plus

Nu trebuie sa ne asteptam la un anunt oficial pentru ca astea de dau numai cand e vorba de scaderi.
Cand cresc tarifele, nimeni nu sufla un cuvant, liniste totata tulburata eventual de vreo promotie cu reduceri sau gratuitati.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Pai n-au de ce sa sufle, mai ales cand pe cei abonati in urma cu 2-3 ani ii taxeaza in continuare cu pretul de atunci, si singurele "oferte speciale" ce ti le ofera sunt la acelasi pret, cu 1-2Mbps mai rapide si 2 ani prelungire.

#5
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdanutz1, on 5th April 2011, 10:58, said:

Eu zic ca e destul de clar, au marit tarifele pentru toate abonamentele de internet fix.
Clicknet Surf 0,8 euro in plus
Clicknet Play 1,4 euro in plus
Clicknet Power 1,9 euro in plus
Nu trebuie sa ne asteptam la un anunt oficial pentru ca astea de dau numai cand e vorba de scaderi.
Cand cresc tarifele, nimeni nu sufla un cuvant, liniste totata tulburata eventual de vreo promotie cu reduceri sau gratuitati.
La asta nu a crescut si viteza ?

Edited by DIVX2006, 05 April 2011 - 10:26.


#6
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Depinde de locatie. Fiecare dintre aceste 3 tipuri de abonamente au viteze cuprintre intre anumite limite. Ce apare in imagine este viteza maxima.
Se stie foarte bine ca RTC are tarife foarte diferentiate in functie de diverse criterii. De execplu un client din Bucuresti poate plati 9,3 euro pe luna pentru 100 Mbps (desi cred ca sunt foarte putin locatii unde e disponibila viteza asta) iar un client din alt oras sa plateasca acelasi pret pentru 50 Mbps sau mai putin.

Adevarul e ca aceste viteze sunt o raritate din punctul meu de vedere, din majoritatea testelor si posturilor de pe forum daca am auzit cativa useri sa se bucure de astfel de viteze.

Totul este foarte relativ la RTC si daca mai luam in calcul si tehnologia prin care este furnizat serviciul ajungem sa spunem ca pentru 1000 de clienti poate RTC poate oferi 100 de tarife diferite. Depinde de foarte multi factori daca vei beneficia sau nu de o oferta buna.

#7
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Da ... se pare ca Romtelecom vrea cu tot dinadinsul sa piarda clienti. Eu stau in zona de case in Baia Mare si inainte nu aveam de unde sa aleg alta varianta de internet CableLink-ul de la RDS fiind inferior ADSL-ului de la RTC. Dar recent cam toate zonele de case din oras au fost acoperite de GPON-ul de la RDS.
Ce anume m-ar determina sa raman la RTC ?

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Cand vei gasi un motiv intemeiat te rog sa ni-l impartasesti si noua, pentru ca nici eu n-am gasit inca motive intemeiate sa-mi las abonamentul Romtelecom in paralel cu cel de la RDS.

#9
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Am incercat sa fac o oarecare comparatie intre servicii similare de la RTC si RDS.

ClickNet Power + Voce Fix 1000+ + Clicknet Mobile 2GB + IPTV i Star = 144 lei

FiberLink2 + Digi Tel Fix 2 Nelimitat + Stick USB Net Mobil + Baza Special Digital  = 85 Lei

Cu mentiunile > ClickNet Power in locatia mea poate maxim 22 Mbps, La Voce Fix 1000+ - am un anumit numar de minute incluse in abonament, adica nu nelimitat ca la RDS, ClickNet Mobile de la RTC e mai lent si cu trafic limitat, IPTV iStar are mai putine programe normale si mai putine programe HD decat Baza Special Digital.

Deci toate serviciile inferioare si si aproape duble la pret... oricata buna-vointa ar avea cineva nu poate sa nu constate ca oferta RDS este mai tentanta.

#10
keheke

keheke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.08.2007

View Postdragosbm, on 5th April 2011, 15:04, said:

Am incercat sa fac o oarecare comparatie intre servicii similare de la RTC si RDS.

Deci toate serviciile inferioare si si aproape duble la pret... oricata buna-vointa ar avea cineva nu poate sa nu constate ca oferta RDS este mai tentanta.

Motive gaseste fiecare, dupa ce conteaza pentru el. Netul ma costa pe mine 6 euro la 100 mega (am facut schimbarea candva anu' trecut) - asa ca din punctul meu de vedere se putea. Oferta despre care vorbiti este, din cate pricep eu, pentru noii clienti - eu unul apreciez ca nu s-a mers pe burta pe principiul erdeesh: "taxa la toata lumeeaa, nu conteaza veche/nou, de la nashu' maree". Si daca mai pui si sosirea la 90 de zile dupa scripturi si fara cutii (ca echipamentele sunt chestii rare, scumpe, se gasesc greu ca pe vremea impuscatului)...

#11
b_ionut

b_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.09.2002

View Postdanutz1, on 5th April 2011, 11:13, said:

Depinde de locatie. Fiecare dintre aceste 3 tipuri de abonamente au viteze cuprintre intre anumite limite. Ce apare in imagine este viteza maxima.
Se stie foarte bine ca RTC are tarife foarte diferentiate in functie de diverse criterii. De execplu un client din Bucuresti poate plati 9,3 euro pe luna pentru 100 Mbps (desi cred ca sunt foarte putin locatii unde e disponibila viteza asta) iar un client din alt oras sa plateasca acelasi pret pentru 50 Mbps sau mai putin.

Adevarul e ca aceste viteze sunt o raritate din punctul meu de vedere, din majoritatea testelor si posturilor de pe forum daca am auzit cativa useri sa se bucure de astfel de viteze.

Totul este foarte relativ la RTC si daca mai luam in calcul si tehnologia prin care este furnizat serviciul ajungem sa spunem ca pentru 1000 de clienti poate RTC poate oferi 100 de tarife diferite. Depinde de foarte multi factori daca vei beneficia sau nu de o oferta buna.


N-ai dat cel mai fericit exemplu. Bine, toata lumea stie ca tu esti antiromtelecom, ceea ce nu-I un lucru rau pana la urma (toti avem dreptul la o parere). Totusi, acum cred ca ai incurcat ceva borcanele, adica, un client care plateste 9,3 euro si are 100 Mbps iar altul plateste la fel, dar are 50 Mbps nu prea se confirma. Sunt 2 abonamente distincte.

Btw, eu ma aflu printre norocosii care beneficiaza de 100Mbps si merge de rupe  http://www.romteleco...licknet-power/; http://www.romteleco.../clicknet-play/

#12
gigidelagaze

gigidelagaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2010

View Postb_ionut, on 5th April 2011, 15:59, said:

Totusi, acum cred ca ai incurcat ceva borcanele, adica, un client care plateste 9,3 euro si are 100 Mbps iar altul plateste la fel, dar are 50 Mbps nu prea se confirma. Sunt 2 abonamente distincte.
Gresit, mai nou la Clicknet Power ai:
- pentru VDSL: 30, 40, 50 Mbps
- pentru FTTX: 100 Mbps

Pretul Clicknet Power: 9.3 EUR, TVA inclus.

Si, ca sa fiu si mai la obiect, eu nu am FTTX, iar linia imi suporta ~74 Mbps, ceea ce inseamna ca pot beneficia de cei 50 Mbps pe VDSL si platesc la fel cat plateste un client care are fibra in bloc.

PS: nu inteleg nici eu motivele care stau in spatele acestor cresteri, dar trebuie ca exista ceva serios: probabil vor sa ramana cu clientii actuali, fara a mai avea aditii de clienti noi...

Edited by gigidelagaze, 05 April 2011 - 16:36.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil sunt multe persoane ce renunta la serviciile lor in favoarea unui alt colos care desi are probleme cu suportul tehnic totusi ofera in multe zone conexiuni mult mai stabile si la jumatate pretul (de exemplu 50.5 Ron pt. telefon+cablu TV+internet, fata de 98-105 Ron pentru telefon+internet).

Edited by Hider141, 05 April 2011 - 16:44.


#14
ciNicu

ciNicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.03.2008

View Postb_ionut, on 5th April 2011, 16:59, said:

Totusi, acum cred ca ai incurcat ceva borcanele, adica, un client care plateste 9,3 euro si are 100 Mbps iar altul plateste la fel, dar are 50 Mbps nu prea se confirma. Sunt 2 abonamente distincte.

Dar un client care plateste 9.3 euro si are 10 Mbps se confirma? Imi permit sa confirm eu acum: platesc de aproximativ un an   Clicknet Power, 9 euro si ceva, si am 10 Mbps in momentele fericite. Motivele sint simple : "asta e oferta locala" si "astea sint conditiile tehnice". Daca optam pentru Clicknet Play as fi avut maxim 6 Mbs, din motivele prezentate anterior.
E simplu, nu-si pierde nimeni timpul cu nuante: pretul e acelasi, fie ca ai 8 Mbps, fie ca ai 100 Mbps.

#15
b_ionut

b_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.09.2002

View Postgigidelagaze, on 5th April 2011, 16:34, said:

Gresit, mai nou la Clicknet Power ai:
- pentru VDSL: 30, 40, 50 Mbps
- pentru FTTX: 100 Mbps

Pretul Clicknet Power: 9.3 EUR, TVA inclus.

Si, ca sa fiu si mai la obiect, eu nu am FTTX, iar linia imi suporta ~74 Mbps, ceea ce inseamna ca pot beneficia de cei 50 Mbps pe VDSL si platesc la fel cat plateste un client care are fibra in bloc.

PS: nu inteleg nici eu motivele care stau in spatele acestor cresteri, dar trebuie ca exista ceva serios: probabil vor sa ramana cu clientii actuali, fara a mai avea aditii de clienti noi...

Pai daca beneficiezi de 50Mbps, platesti pt. play http://www.romteleco...clicknet-play/; cel putin asa reiese .

@ciNicu da, la tine cazul de adsl simplu iar mai sus vorbeam de fibra.

#16
ciNicu

ciNicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.03.2008

View Postb_ionut, on 5th April 2011, 20:01, said:

@ciNicu da, la tine cazul de adsl simplu iar mai sus vorbeam de fibra.

Iar eu cred ca vorbeam limbi straine. Ca e ADSL simplu, "compus", VDSL,  fibra sau ce o mai fi, ca ai viteza de 8,10,50 sau 100 de mega, abonamentul Clicknet Power are acelasi pret. Pentru Romtelecom nu e nici o diferenta, toti abonatii Clicknet Power platesc la fel, nu sint abonamente distincte. Diferenta o dau soarta, astrele, ursitoarele, etc., care fac ca X sa locuiasca intr-o zona in care ii trece fibra pe la usa, iar Y intr-o zona in care  daca prinde 10 mega se considera norocos.

#17
gigidelagaze

gigidelagaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2010

View Postb_ionut, on 5th April 2011, 19:01, said:

Pai daca beneficiezi de 50Mbps, platesti pt. play http://www.romteleco...clicknet-play/; cel putin asa reiese .

@ciNicu da, la tine cazul de adsl simplu iar mai sus vorbeam de fibra.
Nu.
Hai sa iti explic de ce.

Sunt 3 tipuri de abonamente: Surf, Play si Power.
La fel, sunt 3 tehnologii: ADSL, VDSL, FTTB.

La Surf ai, indiferent de tehnologie, 2 Mbps - 4.4 EUR, TVA inclus.
La Play ai intre 4 si 6 Mbps pe ADSL, 12 si 20 Mbps pe VDSL si 50 Mbps FTTB - 6.9 EUR, TVA inclus.
La Power ai 8, 10, 12, 14, 16, 18 și 20 Mbps pe ADSL, 30, 40, 50 Mbps pe VDSL si 100 Mbps pe FTTB - 9.3 EUR, TVA inclus.

Eu, avand doar VDSL si avand abonamentul POWER pot ajunge pana la 50 Mbps (pentru ca imi suporta linia) si platesc 9.3 EUR.
Chiar daca imi suporta linia 50 Mbps si as fi avut abonamentul Play nu puteam sa beneficiez de mai mult de 20 Mbps.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Oricum preturile astea sunt fix pix raportate la viteza fata de preturile ce le platim cei abonati cu 2-3 ani in urma. Eu platesc pentru abonament de 4Mbps ADSL poate chiar mai mult decat costa acum abonamentul POWER.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate