Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Alegere pensiune litoral...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Salutare forumisti.
La inceputul lunii august vrem sa mergem 4 zile la mare cu fetita noastra care va avea atunci 10 luni. Eventual poate mai prelungim acolo daca ii va placea.
Doresc niste recomandari in privind pensiuni care sa satisfaca simultan cat mai multe conditii dintre urmatoarele:
-verdeata, liniste si patroni intelegatori daca vreau sa stau cu fiica-mea pe un colt de iarba sa ne jucam, eventual daca are amenajat e si mai bine;
-acces la un aragaz si cuptor cu microunde pentru supele/piureurile fetei si sterilizarea biberoanelor;
-camera mare si spatioasa ca sa incapa si patutul fetei (e la varsta cand intr-o secunda ajunge dintr-o parte a alta a patului si nu vreau sa cada de pe pat, asa ca-i luam patutul cu noi-e tip tarc si se strange usor deci fara probleme la transport);
-de perefart intr-un oras gen Eforie Nord pentru a avea acces la o piata cu legume-fructe si la un supermarket pentru avocado, mango etc. Sa zicem ca asta nu e chiar obligatoriu pentru ca as putea trage o fuga cu masina intr-un pranz cand doarme fata. Stiu ca asta se cam bate cu primul punct asa ca ala e mai important, prefer linistea, deci nu ezitati sa-mi sugerati de oriunde (mai putin Mamaia-pentru ca, la cat de obositi vom fi din cauza lui bebe numai de nebunia din Mamaia nu vom avea noi chef). Exclus strainataturile pentru ca nu stim cum va reactiona copilul si e posibil sa ne intoarcem si dupa 2 zile acasa.

Dati va rog denumirea cat mai exacta si eventual scrieti alaturi daca au site pe internet. Nu puneti linkul ca sa nu incalcam regulamentul, il gasesc singur.
Multumesc frumos din partea mea, a sotiei si in primul rand a fetitei. :*

Edited by daddy, 08 July 2011 - 08:43.


#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Anii trecuti, la inceputul lunii august greu mai gaseai ceva cazare la pensiuni. Nu stiu cum va fi anul acesta, tinand cont ca este criza. Cel mai bine este sa incepi sa cauti pe net, vezi conditii, poze, suna si fa rezervare de pe acum!

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
La Dinamo din 2 Mai are o curte misto, cu loc de joaca. Am niste amici care numai acolo au mers cind era copilul mic, ei se aratau multumiti.

#4
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
@ionut27
Pai asta fac, caut si eu, dar stii cum e, numai din poze nu prea iti dai seama de proverbul cu "gardul si leopardul". De asta prefer mai mult din experientele altora care au fost cu bebei sub 1 an.
P.S. Parca suntem in epoca fierului in privinta promovarii turismului pe internet. Dai cu tunul dupa niste poze daramite sa isi mai si promoveze pensiunile printr-un site. :puke:
@abancor
Multumesc frumos, am vazut, e interesant, bagam pe lista. ;)

Edited by daddy, 08 July 2011 - 10:08.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Daca alegi 2 Mai, e piata in sat, iar avocado sau mango gasesti in Mangalia, care e la 3 minute, la Penny Market sau alte magazine.

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
Confirm si eu cele spuse de abancor relativ la Dinamo - 2 Mai.

#7
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ma mai intereseaza daca in "2 mai" plaja pentru nudisti este separata. N-am nimic cu ei, prefer sa nu ma duc eu printre dansii.

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
vila blue lagoon,eforie nord ,dar sa cereti camera cu vedere spre terasa ,acolo e liniste
au spatiu amenajat pt copii,bucatarie ultramoderna,curatenie si gazdele f dragute :thumbup:

Edited by anonima1, 09 July 2011 - 14:03.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nudistii nu stau pe plaja principala, deci n-ai probleme. Ei stau (sau stateau, nu mai stiu acum) pe a doua plaja din sat, cea mai mica, de la pescari (situata la marginea dinspre Vama Veche a satului). Intre plaja lor si plaja principala, unde e si campingul, plaja este mai ingusta sau lipseste complet. In acea zona nu e prea aglomerat, si se poate intimpla sa fie si acolo nudisti, daca locul e liber. Oricum, in niciuna din aceste zone nu ai treaba, tu trebuie sa mergi pe plaja in partea nordica, de la tabara inspre camping, acolo e zona cea mai lata.

Cind fii-mea era mica si mergeam la mare preferam un gen similar de cazare, doar sa am acces usor la o terasa unde sa imi petrec vremea cit stateam "pe camera", cit dormea copilul etc. Vila de mai sus din Eforie, ca si Dinamo, au balcon, dar ideal ar fi ceva fie cu intrare direct din curte, fie de pe terasa. Pentru asta eu preferam Casa Mike din 2 Mai, ca si pentru apropierea de plaja. Luam mereu camerele 4 si 5 de la etajul 1 (104 si 105), cele mai departate, unde e terasa mai lata. De pe terasa intri in camera. Cind copilul dormea, aveam o masa mare unde sa stam, puneam televizorul afara, aveam unde ne trece vremea la carti, cu TV-ul, citind, la bere etc. Casa Mike insa nu indeplineste toate exigentele voastre. Are bucatarie, in curte, intr-un foisor, are frigider (mare) in fiecare camera, are ceva jucarii prin curte, dar curtea este mica, si inspre strada. Totusi are ceva iarba. Poarta e mereu inchisa si incuiata, nu poate iesi copilul singur pe strada. Camerele au 3 locuri. Eu mergeam mereu si cu aragazul portabil dupa mine, si cu cana de fiert apa, e drept ca n-aveam problema fierberii biberoanelor, prima data am mers la mare cind fii-mea avea un an si 4 luni.

Si pe linga Casa Mike sint ceva pensiuni cu intrarea direct din curte in camera, Rustic si inca una, chiar alaturi, dar nu ii mai stiu numele.

Io prefer sudul litoralului, preferam 2 Mai pentru ca ajungeam usor si in Olimp, la plaja preferata, stiam citeva patiserii cu produse traditionale si iaurturi, in 2 Mai si Mangalia, fugeam si pina in Vama (cind aveam socrii cu noi), mincam pe la circiumile alea cu tot soiul de pesti etc. Dar si Eforie Nord e potrivit, plaja e mare, e si oras, io nu il cunosc ca mie personal nu imi place in zona aia, asa ca nu pot recomanda nimic, decit ca, daca nu ai alte preferinte, il poti lua in calcul.

Edited by abancor, 10 July 2011 - 06:48.


#10
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Merci frumos Abancor.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Inca o observatie: deseori pensiunile construite in ultimii 10 ani au probleme la baie: scurgere proasta, perdea inutila - mai ales cind faci dus unui copil stropesti totul imprejur, uneori iese spuma prin sifonul de pardoseala etc. E bine sa ai la tine ceva cu care sa stergi pe jos dupa ce faceti baia copilului, ca sa re-devina baia utilizabila.

#12
Moshpedia

Moshpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 10.08.2005
Bine v-am gasit !

As vrea sa merg prin august la mare, insa nu stiu ce sa aleg intre 2 Mai si Eforie Nord... Caut pensiune pe cat posibil mai aproape de plaja, sa putem gasi ceva terase unde se poate manca decent ( inclusiv pt un baietel de 4 ani ) si nu in ultimul rand sa evitam ceva zgomotos, aglomerat. Cam multe pretentii, stiu, insa va cer sfatul la ce v-ati orienta voi . In Eforie N am mai fost cu ceva ani in urma, 2 Mai niciodata si m-ar tenta varianta a 2-a presupunand ca voi gasi mai putina aglomeratie si ceva mai rustic fata de Eforie .

Edited by Moshpedia, 20 July 2011 - 15:20.


#13
Moshpedia

Moshpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 10.08.2005
... Nici o sugestie , vreo parere ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate