Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Paine traditionala, dulceturi, gemuri si alte produse artizanale

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Cand ne-am mutat din Bucuresti la tara si lumea ne caina ca o sa facem foamea, eu le raspundeam metaforic sa nu aiba grija, ca daca o fi ceva, o sa mancam...dude ! Ulterior, am constatat ca in noua ograda aveam 2 duzi mari, care de curand au inceput sa-si arate roadele, multe dude mari si carnoase. Cum expresia cu care raspundeam cunoscutilor era doar o metafora ca sa scap de gura lor, eu nefiind un mare mancator de dude, cand am vazut cum se indoaie crengile celor 2 copaci de cate dude sunt, mi-am pus problema ce sa fac cu ele. Cum nu suntem nici amatori de tuica, am cautat o alta solutie si asa am ajuns la...dulceata de dude.

Desi nu am mancat niciodata o astfel de delicatesa, cautand un pic pe net, am dat de marturiile multor oameni care se jurau ca dulceata mai buna ca cea de dude nu au mancat. Asa ca m-am pus pe treaba si am facut cateva serii de borcane cu dulceata de dude. Vreau sa spun ca imediat ce am gustat-o, acest desert minunat a urcat in TOP 3 al dulceturilor preferate ( celelalte 2 fiind cea de macese si de lapte ). Cei ce au mancat dulceata de smochine, spun ca este asemantoare la gust cu aceasta. In orice caz in momentul de fata am deja vreo 20 de borcane si stocul va creste in fiecare zi cam cu cate 5, asa ca luand exemplu' prietenului si colegului Kos, care vinde alte bunataturi taranesti, am zis sa ies cu ele la " piata ", adica aici, pe bursa agricola.

Pe langa dulceata de dude rosii si albe, am descoperit de curand o alta delicatesa, dulceata de lapte. Cum laptele pe aici e la discretie si nu mai mancasem niciodata asa ceva, m-am pus pe treaba si am facut mai multe borcane, am vazut cat de buna e, asa ca am pregatit alte cateva borcane pentru Targul Mainilor Dibace, ca sa testez si parerea altora. Bineinteles ca s-au dat ca painea calda, mai ales dupa ce au gustat niste clatite facute cu aceasta bunatate.

Asa ca iata-ma aici, la vanzare cu urmatoarele produse, facute de mana mea, in bucataria propie:

Dulceata de dude - 10 lei / borcanul
Dulceata de lapte - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc - 10 lei / borcanul
Paine traditionala ( cu maia ) - 10 lei / buc. de 1 kg.


Comanda minima e de 50 de lei si include 4 produse, care pot fi de acelasi fel sau combinate oricum cum doriti.
Transportul este inclus in pret pentru orasele de mai jos.

Pot livra si trimite in tara, in urmatoarele orase, Timisoara, Lugoj, Otelu Rosu, Cluj Napoca, Alba Iulia, Caransebes, Ramnicu Valcea, Deva, Orastie, Simeria, Calan, Turda, Petrosani, Horezu, Targu Jiu, Pitesti, Bucuresti. In aceste orase, produsele vor ajunge in cateva ore de la trimiterea lui. Pentru alte zone, pot trimite cu Posta Romana sau curier, transportul nefiind inclus in pret )

In functie de cereri, ulterior pot trimite si alte produse, in special lactate de bivolita, dar si de capra si vaca.

Pentru comenzi, PM sau 0727 733 828

#2
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Un UP de la mine ! :)

#3
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Merci Costi... vad ca tu ai mare cautare, succes in continuare !

Am vazut ca a disparut din oferta ta painea...dar a aparut faina, ce s-a intamplat ?
Ce tip de faina e ? La ce tip de moara e macinata ? Ai facut paine cu ea ?

Si daca tot mi-ai dat un up, trebuie sa spun ca dulceata de dude a a vut un succes destul de mare si acum sunt " out of stock " asa ca la anu' o sa fac mai multe borcane. In rest fac la comanda mustarul, dulceata de lapte si bineinteles painea mea cu maia. Adevaru' e ca cei mai multi dintre cei ce au cumparat de la mine sunt din Timisoara si sunt cei ce au fost la targurile la care am fost acolo, si care au cumparat atunci produsele noastre, le-au placut si apoi au revenit. Mai sunt si alte produse pe care le-as putea livra la cerere, in special branzeturi...dar la anu' poate o sa vin si cu alte noutati din gama " bunataturilor facute in casa ".

Pana atunci iata produsele mestesugite de mine, pe care le pot livra in mod constant:

Dulceata de lapte - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc - 10 lei / borcanul
Paine traditionala ( cu maia ) - 10 lei / buc. de 1 kg.

Comanda minima e de 50 de lei si include 4 produse, care pot fi de acelasi fel sau combinate oricum cum doriti.
Transportul este inclus in pret pentru orasele de mai jos.

Pot livra si trimite in tara, in urmatoarele orase, Timisoara, Lugoj, Otelu Rosu, Cluj Napoca, Alba Iulia, Caransebes, Ramnicu Valcea, Deva, Orastie, Simeria, Calan, Turda, Petrosani, Horezu, Targu Jiu, Pitesti, Bucuresti. In aceste orase, pachetul cu produse va ajunge in aceiasi zi ( in cateva ore de la trimiterea lui ).

Pentru comenzi, PM sau 0727 733 828

Edited by happyhippie, 26 September 2011 - 07:12.


#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Da, din pacate painea am retras-o pentru moment pentru ca dintr-o serie de motive sunt nevoit sa ma relochez. Va trebui sa plec de la socrii mei de la Teleorman si sa incep de la 0 intr-o comuna din jud Buzau unde locuieste bunica mea. Asa ca, pentru moment nu mai are cine face painea. Cu soacra sunt certat deci nu o mai pot pune la munca :) . Regret toate investitiile facute aici dar e mai bine asa.


Pe masura ce ma voi stabili dincolo voi cauta si acolo furnizori pentru produse. Am in vedere deja colaborarea cu o vecina a bunicii, experta in placinte. Sunt sigur ca si painea o face foarte buna !

Si ca sa fim si on topic, iti voi comanda si eu mustar si dulceata de lapte , dar dupa ce ma voi potoli un pic din alergatura! Acum fac ture intre Alexandria, Bucuresti , Buzau si mai trebuie sa ajung si la munte, in Palanca pt ca trebuie sa montez centrala la casa. Am in vedere sa stau in luna decembrie acolo pentru ca vreau sa simt cu adevarat febra sarbatorilor de iarna si Valea Trotusului e una dintre putinele zone in care traditiile sunt nealterate de sute de ani.

Edited by kos_funny, 26 September 2011 - 09:45.


#5
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Imi pare rau sa aud ca iar trebuie sa o iei de la capat ! Intre timp unde " domiciliezi "...in Bucuresti ?

Cand te mai linistesti, te astept cu o comanda !

#6
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthappyhippie, on 3rd July 2011, 01:14, said:

Cand ne-am mutat din Bucuresti la tara si lumea ne caina ca o sa facem foamea, eu le raspundeam metaforic sa nu aiba grija, ca daca o fi ceva, o sa mancam...dude ! Ulterior, am constatat ca in noua ograda aveam 2 duzi mari, care de curand au inceput sa-si arate roadele, multe dude mari si carnoase. Cum expresia cu care raspundeam cunoscutilor era doar o metafora ca sa scap de gura lor, eu nefiind un mare mancator de dude, cand am vazut cum se indoaie crengile celor 2 copaci de cate dude sunt, mi-am pus problema ce sa fac cu ele. Cum nu suntem nici amatori de tuica, am cautat o alta solutie si asa am ajuns la...dulceata de dude.

Desi nu am mancat niciodata o astfel de delicatesa, cautand un pic pe net, am dat de marturiile multor oameni care se jurau ca dulceata mai buna ca cea de dude nu au mancat. Asa ca m-am pus pe treaba si am facut cateva serii de borcane cu dulceata de dude. Vreau sa spun ca imediat ce am gustat-o, acest desert minunat a urcat in TOP 3 al dulceturilor preferate ( celelalte 2 fiind cea de macese si de lapte ). Cei ce au mancat dulceata de smochine, spun ca este asemantoare la gust cu aceasta. In orice caz in momentul de fata am deja vreo 20 de borcane si stocul va creste in fiecare zi cam cu cate 5, asa ca luand exemplu' prietenului si colegului Kos, care vinde alte bunataturi taranesti, am zis sa ies cu ele la " piata ", adica aici, pe bursa agricola.

Pe langa dulceata de dude rosii si albe, am descoperit de curand o alta delicatesa, dulceata de lapte. Cum laptele pe aici e la discretie si nu mai mancasem niciodata asa ceva, m-am pus pe treaba si am facut mai multe borcane, am vazut cat de buna e, asa ca am pregatit alte cateva borcane pentru Targul Mainilor Dibace, ca sa testez si parerea altora. Bineinteles ca s-au dat ca painea calda, mai ales dupa ce au gustat niste clatite facute cu aceasta bunatate.

Asa ca iata-ma aici, la vanzare cu urmatoarele produse, facute de mana mea, in bucataria propie:

Dulceata de dude - 10 lei / borcanul
Dulceata de lapte - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc - 10 lei / borcanul
Paine traditionala ( cu maia ) - 10 lei / buc. de 1 kg.


Comanda minima e de 50 de lei si include 4 produse, care pot fi de acelasi fel sau combinate oricum cum doriti.
Transportul este inclus in pret pentru orasele de mai jos.

Pot livra si trimite in tara, in urmatoarele orase, Timisoara, Lugoj, Otelu Rosu, Cluj Napoca, Alba Iulia, Caransebes, Ramnicu Valcea, Deva, Orastie, Simeria, Calan, Turda, Petrosani, Horezu, Targu Jiu, Pitesti, Bucuresti. In aceste orase, produsele vor ajunge in cateva ore de la trimiterea lui. Pentru alte zone, pot trimite cu Posta Romana sau curier, transportul nefiind inclus in pret )

In functie de cereri, ulterior pot trimite si alte produse, in special lactate de bivolita, dar si de capra si vaca.

Pentru comenzi, PM sau 0727 733 828
Felicitari!
E o idee f buna.
E prima oara cand aud de dulceata de lapte.
Cum este?
Mult succes iti doresc!
Prosperitate in afaceri.

#7
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc frumos !

Dulceata de lapte e unul din preferatele noastre si daca e cu cacao, este net superioara oricaror creme Finetti, Nutela sau altele asemenea.

#8
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthappyhippie, on 30th September 2011, 20:56, said:

Multumesc frumos !

Dulceata de lapte e unul din preferatele noastre si daca e cu cacao, este net superioara oricaror creme Finetti, Nutela sau altele asemenea.
Felicitarile mele.
Iti doresc mult succes in afaceri.

#9
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Produse foarte bune (lapte/smantana de bivolita)!

Multumesc!

#10
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc frumos pentru feedback si sa le consumi cu placere !

Te mai astept si alta data.

#11
sic_

sic_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2009
Toata vara am mancat inghetata cu fructe (sau ciocolata) avand ca baza "dulceata de lapte". N-am stiut pana acum ca  laptele condensat facut in casa este de fapt o dulceata. Spun ca a fost baza, pentru ca inghetata imi place mai cremoasa si in functie de cat lapte sau fructe pui iese mai cremoasa sau cu ace.
Super! Bafta la vanzari!

#12
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Pentru ca la sfarsitul saptamanii viitoare voi veni in Bucuresti cu ceva treburi, mai exact un atelier de paine buna, pot sa livrez celor doritori, produse taranesti, facute de noi sau de vecinii nostri:


Paine traditionala plamadita de mine cu maia si coapta pe foi de varza - 10 lei / buc. de 1 kg
Dulceata de lapte ( facuta de mine din lapte de vaca proaspat muls ) - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc ( facut de mine din boabe de mustar, otet, ulei, vin ) - 10 lei / borcanul

Smantana de bivolita, foarte grasa, noi o folosim in loc de unt - 15 lei / kg.
Branzica de bivolita, facuta doar din lapte acru de bivolita, scurs de zer, fara cheag / otet / zeama de lamaie sau orice altceva ( este destul de tare si "aspra", nu contine sare, foarte buna - 15 lei / kg.
Cas dulce de vaca, moale si untos, inchegat cu cheag natural - 15 lei / kg.
Cas sarat de oaie, tare si gustos, inchegat cu cheag natural ( e la fel ca telemeaua dar n-are forma paralelipipedica a acesteia, ci o forma libera ) - 25 / kg.

Cei doritori pot lasa comanda aici sau pe pm pana Sambata seara - 22 Ianuarie.

#13
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Noutati?

#14
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postimnotsmith, on 9th March 2012, 23:27, said:

Noutati?

Peste 2 saptamani vin din nou la Bucuresti pentru a sustine primele ATELIERE din cadrul unui program mai amplu, asa ca cei doritori de ceva produse taranesti naturale si autentice, facute cu pasiune prin metode traditionale la poalele Retezatului, sunt rugati sa-mi lase mesaj aici sau pe PM

Preturile actualizate sunt dupa cum urmeaza:

Paine traditionala plamadita de mine cu maia - 10 lei / buc. de 1 kg
Dulceata de lapte ( facuta de mine din lapte de vaca proaspat muls ) - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc ( facut de mine din boabe de mustar, otet, ulei, vin ) - 10 lei / borcanul

Smantana de bivolita, foarte grasa, noi o folosim in loc de unt - 15 lei / kg.
Branzica de bivolita, facuta doar din lapte acru de bivolita, scurs de zer, fara cheag / otet / zeama de lamaie sau orice altceva ( este destul de tare si "aspra", nu contine sare, foarte buna - 17 lei / kg.
Cas dulce de vaca, moale si untos, inchegat cu cheag natural - 17 lei / kg.
Cas sarat de oaie, tare si gustos, inchegat cu cheag natural ( e la fel ca telemeaua dar n-are forma paralelipipedica a acesteia, ci o forma libera ) - 25 / kg.
Vinars ( tuica / palinca din Tara Hategului ): 20 lei L.
Virsli de Salas ( carnaciori ): 4 lei perechea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate