Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

suplimente nutritive

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sebascienn

sebascienn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.02.2007
buna. acum am la activ 1 an si 4 luni fara sport. Am facut karate timp de aproape 4 ani. Acum as dori sa ma apuc de sala + karate. Scopul este: 3 antrenamente pe saptamana de sala si 3 de karate. As dori sa imi ajut organismul cu niste suplimente nutritive..si daca se poate sa pun un pic de calitate musculara.
Ce suplimente nutritive imi recomandati?  Mentionez ca efortul va fi destul de intens. Am inteles ca proteinele milk&egg sunt destul de bune in special pt calitatea musculara. Va multumesc anticipat. Scuze daca s-a mai discutat.
Buget maxim 250 ron.

#2
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011

View Postsebascienn, on 19th June 2011, 10:20, said:

buna. acum am la activ 1 an si 4 luni fara sport. Am facut karate timp de aproape 4 ani. Acum as dori sa ma apuc de sala + karate. Scopul este: 3 antrenamente pe saptamana de sala si 3 de karate. As dori sa imi ajut organismul cu niste suplimente nutritive..si daca se poate sa pun un pic de calitate musculara.
Ce suplimente nutritive imi recomandati?  Mentionez ca efortul va fi destul de intens. Am inteles ca proteinele milk&egg sunt destul de bune in special pt calitatea musculara. Va multumesc anticipat. Scuze daca s-a mai discutat.
Buget maxim 250 ron.
Frate eu iti spun ce mi s-a spus si mie: cele mai bune suplimente sunt cele naturale, adica de exemplu ouale. Poti sa-ti fierbi 3 4 oua la micul dejun sau inainte de antrenament dar sa le mananci numai albusul. Cand faci efort e bine sa iei totusi un energizant (cauta pe la magazinele care se ocupa cu astfel de lucruri ) sau o ciocolata. As vrea totusi sa stiu ce varsta ai caci de la un anumit punct poti lua aminoacizii care te ajuta la antrenament dar si in cresterea masei musculare. Sau poti incerca pilule kre-alkalyn efx. Vezi sa fie neaparat efx pt ca astea sunt mai putin nocive pt organism.

#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postsebascienn, on 19th June 2011, 10:20, said:

buna. acum am la activ 1 an si 4 luni fara sport. Am facut karate timp de aproape 4 ani. Acum as dori sa ma apuc de sala + karate. Scopul este: 3 antrenamente pe saptamana de sala si 3 de karate. As dori sa imi ajut organismul cu niste suplimente nutritive..si daca se poate sa pun un pic de calitate musculara.
Ce suplimente nutritive imi recomandati?  Mentionez ca efortul va fi destul de intens. Am inteles ca proteinele milk&egg sunt destul de bune in special pt calitatea musculara. Va multumesc anticipat. Scuze daca s-a mai discutat.
Buget maxim 250 ron.

Vitamine+minerale
OptiMen/Animal Pak + magneziu + calciu + potasiu

Pentru masa musculara trebuie sa manaci alimente care contin proteine, la bugetul ala mai greu cu suplimentele.
De ajuns totusi pentru ce am scris mai sus.
Nu uita sa bei apa.

#4
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postsebascienn, on 19th June 2011, 09:20, said:

As dori sa imi ajut organismul cu niste suplimente nutritive..si daca se poate sa pun un pic de calitate musculara.

Am incercat o singura data niste Muscle Milk. Am luat doua zile dupa care credeam ca am un cutit in stomac, aveam niste dureri vai de capul meu.
Am aruncat un bidon intreg, dadusem vreo $15 pe el, si de atunci mai bine lipsa.

Suplimentele sunt pentru culturisti profesionisti. Ca sa arati bine la plaja nu ai nevoie.

Nu te arunca prea tare in exercitii. Importanta e calitatea nu cantitatea. Cu flotari, tractiuni si sprinturi poti face un corp de invidiat. Dar trebuie sa fii foarte atent cum le faci.

Mie mi-a luat mult timp sa ma prind, dar o data ce am prins miscarea la flotari, imediat s-a cunoscut. In principiu trebuie sa tii umerii trasi in spate tot timpul si sa fii atent la miscare sa vezi cand trage pieptul si cand nu.

Asa nu (se vede ca muschii lucreaza foarte putin, e mai mult inertie):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DQB315SgS7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa da:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S990kHLMVFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5ikRk9VByIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EOyy-zmnLHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Posttzibman, on 19th June 2011, 10:02, said:

Poti sa-ti fierbi 3 4 oua la micul dejun sau inainte de antrenament dar sa le mananci numai albusul.

Ouale sunt foarte bune, si nu arunca galbenusul ca ala e cel mai bun: vitamine, grasimi saturate (care NU sunt daunatoare).

Edited by malicious earn, 19 June 2011 - 16:09.


#5
sebascienn

sebascienn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.02.2007
am ales sa merg pe una din aceste variante: gfx8 vs milk&egg. Diferenta de pret fiind cam de 50-60 ron. Problema este ca deocamdata nu stiu ce sa aleg. ma intereseaza foarte mult calitatea musculara...nu doar masa "bruta". Totusi...merita diferenta de pret pentru milk&egg?

#6
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postsebascienn, on 29th June 2011, 10:51, said:

am ales sa merg pe una din aceste variante: gfx8 vs milk&egg. Diferenta de pret fiind cam de 50-60 ron. Problema este ca deocamdata nu stiu ce sa aleg. ma intereseaza foarte mult calitatea musculara...nu doar masa "bruta". Totusi...merita diferenta de pret pentru milk&egg?


... Pentru definire musculara ai nevoie de concentrat proteic cu continut foarte scazut de carbohidrati. Iti recomand WheyProtein de la California Fitness, detalii gasesti aici

#7
sebascienn

sebascienn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.02.2007
Multumesc. am decis sa merg pe WheyProtein de la pronutrition. La mod de administrare spune asa: "Se amestecă 2 măsuri (50g)...." deci fiecare masura are 50 de grame sau 2 masuri au 50 de grame?

#8
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Varianta a doua mi se pare logica.

#9
sebascienn

sebascienn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.02.2007
si pentru un efort intens....ajunge o portie formata din  50 de gr pe zi? sau trebuiesc 2 portii? mentionez ca am 66 kg. efort fizic 6 zile pe saptamana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate