Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Alergatul

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Cauta pe aici.
Cam toate alea de pe la 89 lei in sus, care iti masoara frecventa cardiaca, iti vor calcula si caloriile in timp real.

#38
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 moroianu, on 6th July 2011, 12:11, said:

am ajuns la 12 minute dupa 1 saptamana, eu zic ca este totusi un progres (in prima zi am rezistat doar 4 min.) Exista un aparat care atasat la mana sa arate cate calorii arzi dupa ce alergi sau chiar in timp ce o faci? Ms.

Bravo, tine-o tot asa
Ohoho, eu alergam 200 m si ma opream , iarasi alergam iarasi ma opream , 12 min este foarte ok versus 4
Din ce cauza te opresti, te doare in stanga , dreapta , ramai fara aer ?

Ceasurile respective iti arata estimativ, fiecare ardem diferit
Aproximativ la o ora de alergat la intensitate medie arzi cam 1000 calorii (cam cat un meniu big mac)

#39
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc richelieu. In urma cu 3 zile am facut comanda la un ceas casio ca sa am cronometru si acum ma oftic cand vad astea pe site.
RossAdy nu ma doare in stanga sau dreapta motivul pt. care ma opresc este ca numai pot sa trag aer, ajung la un moment dat sa respir foarte foarte rapid si tare. Ieri am masurat exact distanta pe care o alerg - fix 1,7 km in 8 minute. Dupa ce ma opresc nu am incercat sa reiau, ma opresc si gata o las pe ziua urmatoare. Daca arzi 1000 calorii intr-o ora inseamna ca in 10 minute arzi undeva la 160-170 :( ...cam putin.

Edited by moroianu, 07 July 2011 - 08:06.


#40
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 moroianu, on 7th July 2011, 09:03, said:

RossAdy nu ma doare in stanga sau dreapta motivul pt. care ma opresc este ca numai pot sa trag aer, ajung la un moment dat sa respir foarte foarte rapid si tare. Ieri am masurat exact distanta pe care o alerg - fix 1,7 km in 8 minute. Dupa ce ma opresc nu am incercat sa reiau, ma opresc si gata o las pe ziua urmatoare.

Sa nu imi iei in nume de rau dar mai verifica odata timpul si distanta, daca esti de abia la inceput nu cred ca poti sa alergi atat de tare, 1.7 km in 8 min inseamna ceva de genul 12-13 km /h

#41
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Cel mai important lucru este sa nu te dezarmezi la inceput. 1.7 km in 8 minute este un timp foarte bun daca ai calcut bine.

Si eu m-am mirat putin de timpul lui dar nu stiu ce constitutie are.

#42
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Dau, on 7th July 2011, 09:15, said:

Cel mai important lucru este sa nu te dezarmezi la inceput. 1.7 km in 8 minute este un timp foarte bun daca ai calcut bine.

Si eu m-am mirat putin de timpul lui dar nu stiu ce constitutie are.


sigur am masurat foarte bine, ceasul la mana (nou). nu are rost sa ma fur singur si masuratoarea am facut-o pe kilometrajul de la masina, pus pe 0 si am mers normal cam cu 30-40 km/h. Am 1,70 cu 60 kg in urma cu 2 ani am avut 73 kg dar am mers la sala si am slabit, nu alerg pt. ca vreau sa slabesc (sunt si asa destul de slab) alerg pt. ca am un inceput de burta...nu stiu cum naiba se dupune tot ce mananc in zona respectiva. Merg la sala doar ca sa nu stau degeaba (nu vreau sa fac performanta sau muschi) ma joc cu greutatile pe-acolo ca sa fac miscare...am foarte mult timp liber. Joc fotbal, sunt din cta merg si inot cand e timpul bun, nu fumez deci antrenament am doar ca nu pot sa alerg mult de asta m-am si apucat (nu fumez)

Edited by moroianu, 07 July 2011 - 11:18.


#43
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 moroianu, on 7th July 2011, 12:10, said:

sigur am masurat foarte bine, ceasul la mana (nou). nu are rost sa ma fur singur si masuratoarea am facut-o pe kilometrajul de la masina, pus pe 0 si am mers normal cam cu 30-40 km/h. Am 1,70 cu 60 kg in urma cu 2 ani am avut 73 kg dar am mers la sala si am slabit, nu alerg pt. ca vreau sa slabesc (sunt si asa destul de slab) alerg pt. ca am un inceput de burta...nu stiu cum naiba se dupune tot ce mananc in zona respectiva. Merg la sala doar ca sa nu stau degeaba (nu vreau sa fac performanta sau muschi) ma joc cu greutatile pe-acolo ca sa fac miscare...am foarte mult timp liber. Joc fotbal, sunt din cta merg si inot cand e timpul bun, nu fumez deci antrenament am doar ca nu pot sa alerg mult de asta m-am si apucat (nu fumez)

Mda la noi se pune la burta , la fete la solduri

Daca vrei sa dai burta jos alearga mai incet , mult mai incet si mai mult ca si timp, 8 min nu sunt suficiente
La sala fa si tu abdomene (nu dau burta jos dar intaresc muschii)

#44
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

 RossAdy, on 7th July 2011, 09:11, said:

Sa nu imi iei in nume de rau dar mai verifica odata timpul si distanta, daca esti de abia la inceput nu cred ca poti sa alergi atat de tare, 1.7 km in 8 min inseamna ceva de genul 12-13 km /h
Hmm... deci nici pe el nu-l crezi, nici măcar nu știai ce condiție fizică are.

Părerea mea e că în anumite cazuri e mult mai greu să alergi 15 minute cu viteză mică decât 10 minute cu viteză mai mare.

#45
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 Sutelosbo, on 7th July 2011, 13:27, said:

Hmm... deci nici pe el nu-l crezi, nici măcar nu știai ce condiție fizică are.

Părerea mea e că în anumite cazuri e mult mai greu să alergi 15 minute cu viteză mică decât 10 minute cu viteză mai mare.

Nu cred pe nimeni pana nu vine cu dovada :)

O sa ma inscriu la un maraton de al dracu, sa vad daca pot alerga 40 km fara sa ma opresc (cu toate ca in mintea mea e cam imposibil)

Azi am fost pentru prima data cu bicicleta la munca
http://www.sports-tr...jmn3cqvqakik9a6

#46
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

 RossAdy, on 7th July 2011, 13:42, said:

Azi am fost pentru prima data cu bicicleta la munca
http://www.sports-tr...jmn3cqvqakik9a6
Și de unde știu că defapt n-ai fost cu mașina pe trafic greu ?! :eek:

Trebuia să filmezi ! :D

#47
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 Sutelosbo, on 7th July 2011, 13:53, said:

Și de unde știu că defapt n-ai fost cu mașina pe trafic greu ?! :eek:

Trebuia să filmezi ! :D


Iti dai seama ca nu am pedalat cu 14 km /h medie (poate un 20-25) , am uitat sa opresc programul cand am ajuns la destinatie
E foarte fun sa pedalezi dimineata, sa vedem la plecare ....

#48
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 RossAdy, on 7th July 2011, 13:42, said:

O sa ma inscriu la un maraton de al dracu, sa vad daca pot alerga 40 km fara sa ma opresc (cu toate ca in mintea mea e cam imposibil)

Cred ca ar fi un rezultat remarcabil, care te poate ajuta in viata de zi cu zi.

DAR: sporturile de anduranta nu sunt sporturi care promoveaza sanatatea! Nu este natural sa alergi ore in sir.

Parerea unui campion la triathlon si alergari pe distanta lunga (campion mondial la Ultraman - cursa de 515km in 3 zile impartita in 10km de inot, 84km de maratoane si bicicleta in zone deluroase):

"I’ve always been a huge advocate for developing health along with fitness but I’ve also accepted that professional endurance athletics (triathlon) is not a health contest per se. In its rawest form pro triathlon is a contest in resilience, pain and fatigue with a lot of stress on body and mind."

http://www.marksdail.../jonas-colting/

Edited by malicious earn, 07 July 2011 - 13:03.


#49
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Cel mai mult am alergat 12 km (fara sa ma opresc)
Oricum cand participi la o competitie (cat de mica o fi ea ) functionezi altfel

#50
paula_mircescu

paula_mircescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.02.2011
ma bucur ca oamenii mai si alearga http://unaltrahatder...ruprosti/gN8rIR serios ma inspaimanta tot soiul de diete dupa care intri in alte tratemente, de refacere. :|

#51
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Mai repeta odata

#52
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
pe cand eram un gras de 115 kg (m-am trezit subit la greutatea asta) la cei 30 de ani si 1,80 mi-am zis ca e nevoie sa fac ceva.

ce am facut?
pe langa dieta (aici nu iti sugerez nimic, fiecare face cum crede) m-am apucat de alergat. mai alergasem pe asfalt cu rezultate extrem de proaste (aici ma refer la faptul ca mi-am nenorocit genunchii). dupa o pauza de cateva luni m-am reapucat, iti recomand sa alergi odata la doua zile (pentru inceput organismul are nevoie si de timp sa se refaca)- la sala - pe banda. Inainte de alergat incalzire si apoi bicicleta vreo 15-30 min pt incalzit picioarele(inclusiv genunchii).

Eu, cu o dieta asociata am reusit sa dau in medie 1kg/saptamana, ajungand pana pe la 102 kg, dupa 3 luni. (dieta pe scurt e zero zahar (sucuri, prajituri, ciocolata) zero bere, zero cartofi))

Spor sa ai!

#53
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,841
  • Înscris: 01.09.2006
Dar de ce nu spuneti bre ca la grasi se freaca pulpele si te julesti intre picioare ? :)
Ca am facut si io o tura de IOR aseara ... si acum nu mai pot sa merg. De fapt pot sa merg ... dar zici ca sunt homosexual  :lol: .
Trebuie sa imi gasesc niste pantalonasi din aia ca la biciclisti ... dar nu cred ca se fabrica pe dimensiunea mea  :lol: .

#54
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

 ech, on 22nd July 2011, 14:19, said:

Dar de ce nu spuneti bre ca la grasi se freaca pulpele si te julesti intre picioare ? :)
Ca am facut si io o tura de IOR aseara ... si acum nu mai pot sa merg. De fapt pot sa merg ... dar zici ca sunt homosexual  :lol: .
Trebuie sa imi gasesc niste pantalonasi din aia ca la biciclisti ... dar nu cred ca se fabrica pe dimensiunea mea  :lol: .

La grasi se freaca pulpele si te julesti intre picioare ! :)
Schimbam o pereche de blugi la 3 luni pentru ca facem gauri la pulpe sus(sub craci) asa ca multumesc ca mi-ai reamintit
Ai grija ca cei de biciclisti(au protectie)  sunt diferiti de cei de alergat(simpli)

Se fabrica stai linistit, cate kg ai?

Edited by RossAdy, 22 July 2011 - 13:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate