Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

cum ati devenit atei? dar invers?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#1
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Deoarece multi de pe acest forum sustin "am fost ateu dar am devenit credincios" sau invers, sunt curios(si nu numai eu) sa descrieti experientele ce v-au condus la ateism sau credinta. Este foarte important de stiut pentru toata lumea.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005
am fost botezat crestin, "nu prea cred" in El.
asa simplu ... (fara auto)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cum? Mi-am dat seama că am un creier.

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
odata cu varsta.
incepi sa iti pui intrebari iar mai apoi realizezi ca raspunsurile oerite de religii sunt nesatisfacatoare/aberante.

#5
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 OriginalCopy, on 9th June 2011, 17:59, said:

Cum? Mi-am dat seama că am un creier.


+1 :lol:

#6
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Subconstientu mi-a intors un argument pe care il foloseam pentru teism contra mea,apoi am devenit agnostic,apoi am citit nitel si am devenit ateu

#7
KHVDAN

KHVDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.06.2011

 tamtamtam, on 9th June 2011, 17:04, said:

Subconstientu mi-a intors un argument pe care il foloseam pentru teism contra mea,apoi am devenit agnostic,apoi am citit nitel si am devenit ateu

Mai citeste, poate devii zeu.

#8
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Făceam exces de "De ce?".

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 KHVDAN, on 9th June 2011, 17:11, said:

Mai citeste, poate devii zeu.
Zeu nu devii citind TU, ci fiind adulat de ALȚII.

#10
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Viata m-a facut ateu. Mi-am dat seama ce explicatii fara logica aduc crestinii pentru evenimentele din viata lor.

#11
KHVDAN

KHVDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.06.2011

 OriginalCopy, on 9th June 2011, 17:13, said:

Zeu nu devii citind TU, ci fiind adulat de ALȚII.

Corect, dar ma refeream la evolutia postatorului. El a fost adorator de zeu, apoi a devenit agnostic, dupa care ateu. Si toate astea citind. Daca citeste destul, va evolua conform traiectoriei, la rangul de zeu.

BTW, un agnostic poate fi si teist; un agnostic poate fi si ateu. Agnosticismul nu infirma existenta unei forte superioare.

#12
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 KHVDAN, on 9th June 2011, 18:23, said:

BTW, un agnostic poate fi si teist; un agnostic poate fi si ateu. Agnosticismul nu infirma existenta unei forte superioare.

Rezulta ca un ateu poate fi si teist ! Nu?

#13
KHVDAN

KHVDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.06.2011

 orthodox, on 9th June 2011, 17:24, said:

Rezulta ca un ateu poate fi si teist ! Nu?

Nu mai chiuli de la orele de logica.

#14
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Vezi ce nume are si o sa realizezi ca el nu prea o duce bine cu gandirea ca regula generala

#15
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Am fost ateu indiferent fata de problema credintei, adica ma durea in 3 litere de orice altceva in afara de lumea materiala, pana in vara lui 2010. Evitam cartile religioase considerandu-le prostii, citeam mai ales filosofie si literatura. Singurele carti ce abordau religiile pe care le citisem erau doar Istoria religiilor de Eliade.

In august 2010, la putin timp dupa ce implinisem 18 ani, am avut niste discutii extrem de agresive in Anglia cu niste fete destul de credincioase in care pur si simplu am demolat toata doctrina crestina, toate sentimentele nobile, am demolat Biblia, am ras de ele fara nicio limita si cu o incantare pe care as numi-o astazi satanica.

In acelasi timp si tot in Anglia, am dat dovada de cel mai josnic comportament, practic am inselat o fata cu alta si, fara nicio remuscare fata de ce ar putea ea simti, cu o a treia. Imediat dupa, o seara mai tarziu, a intervenit discutia de care am amintit.

Dupa discutie, simtindu-ma bine si impacat cu mine insumi, nu mi-am mai batut capul cu nimic pana in septembrie, cand, plictisindu-ma de moarte, am gasit in biblioteca maica-mii "Jurnalul fericirii", care m-a facut sa meditez profund la multe lucruri. Tot nu eram convins de nimic, dar incepeam sa regret puternic ce am facut vara si sa ma simt ca ultimul vierme. Mi-am schimbat de asemenea opinia despre multe valori pe care le consideram pana atunci importante.

O luna mai tarziu, prin noiembrie, am inceput sa fac Yoga la recomandarea matusii mele. Practicand Yoga si Vipasana, am ajuns la un oarecare echilibru. Am inceput sa citesc si unele carti fundamentale, printre care Dao De Jing si Advaita Vedanta.

Am inceput sa citesc si Noul Testament, din curiozitate si pentru ca nu mai deschisesem Biblia pana atunci si voiam sa vad si eu ce e cu ea. A fost o lectura revelatorie, mai ales prin prisma celor citite in "Jurnalul Fericirii".

Am continuat sa practic Yoga si, la recomandarea lui @richelieu si curios fiind din cauza interesului meu pentru practici mistice, am citit si Pelerinul Rus.

Am inceput sa practic rugaciunea descrisa in respectiva carte, cu rezultate destul de bune, si mi-am schimbat complet ideea referitoare la religie. Am inteles si unele lecturi trecute, cum ar fi Istoria Religiilor, in alta lumina, si am inceput sa vad viata cu totul altfel.

Edited by MaxDemian, 09 June 2011 - 17:43.


#16
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 OriginalCopy, on 9th June 2011, 17:59, said:

Cum? Mi-am dat seama că am un creier.
De ce nu exista un buton de "like"? :thumbup:

 MaxDemian, on 9th June 2011, 18:42, said:

Am fost ateu indiferent fata de problema credintei, adica ma durea in 3 litere de orice altceva in afara de lumea materiala, pana in vara lui 2010. Evitam cartile religioase considerandu-le prostii, citeam mai ales filosofie si literatura. Singurele carti ce abordau religiile pe care le citisem erau doar Istoria religiilor de Eliade.

In august 2010, la putin timp dupa ce implinisem 18 ani, am avut niste discutii extrem de agresive in Anglia cu niste fete destul de credincioase in care pur si simplu am demolat toata doctrina crestina, toate sentimentele nobile, am demolat Biblia, am ras de ele fara nicio limita si cu o incantare pe care as numi-o astazi satanica.

In acelasi timp si tot in Anglia, am dat dovada de cel mai josnic comportament, practic am inselat o fata cu alta si, fara nicio remuscare fata de ce ar putea ea simti, cu o a treia. Imediat dupa, o seara mai tarziu, a intervenit discutia de care am amintit.

Dupa discutie, simtindu-ma bine si impacat cu mine insumi, nu mi-am mai batut capul cu nimic pana in septembrie, cand, plictisindu-ma de moarte, am gasit in biblioteca maica-mii "Jurnalul fericirii", care m-a facut sa meditez profund la multe lucruri. Tot nu eram convins de nimic, dar incepeam sa regret puternic ce am facut vara si sa ma simt ca ultimul vierme. Mi-am schimbat de asemenea opinia despre multe valori pe care le consideram pana atunci importante.

O luna mai tarziu, prin noiembrie, am inceput sa fac Yoga la recomandarea matusii mele. Practicand Yoga si Vipasana, am ajuns la un oarecare echilibru. Am inceput sa citesc si unele carti fundamentale, printre care Dao De Jing si Advaita Vedanta.

Am inceput sa citesc si Noul Testament, din curiozitate si pentru ca nu mai deschisesem Biblia pana atunci si voiam sa vad si eu ce e cu ea. A fost o lectura revelatorie, mai ales prin prisma celor citite in "Jurnalul Fericirii".

Am continuat sa practic Yoga si, la recomandarea lui @richelieu si curios fiind din cauza interesului meu pentru practici mistice, am citit si Pelerinul Rus.

Am inceput sa practic rugaciunea descrisa in respectiva carte, cu rezultate destul de bune, si mi-am schimbat complet ideea referitoare la religie. Am inteles si unele lecturi trecute, cum ar fi Istoria Religiilor, in alta lumina, si am inceput sa vad viata cu totul altfel.
Ce zici tu n-are treaba cu religia, ci cu spiritualitatea/psihologia.

#17
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

 bogdan2011, on 9th June 2011, 18:45, said:

De ce nu exista un buton de "like"? :thumbup:


Ce zici tu n-are treaba cu religia, ci cu spiritualitatea/psihologia.

N-as putea sa descriu tot ce m-a determinat sa renunt la ateism, pentru ca au fost foarte multe lucruri, dar te asigur ca are multa treaba si cu religia.

#18
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
propun ateilor sa spuna si varsta la care s'au "lepadat " de credinta.
eu am devenit ateu la 13 ani dupa 3 luni si ceva in care am mers aproape zilnic la biserica.
dupa alea 3 luni m'am intrebat din senin ce dreaq e cu mine de is asa prost, apoi mi'am zis ca daca in urmatoarele 5 minute dzeu nu face nimic concret ca sa imi arate ca exista atunci inseamna ca nu exista...si asa am terminat cu stupidiotenia asta numita religie.

sunt convins ca trecerea asta e una dintre cele mai bune decizii pe care le'am luat...e atat de bine sa te simti singur uneori,tu cu tine ,fara dzeu atoatestiutor,omniprezent,etc,etc..

Edited by Ombilic, 09 June 2011 - 18:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate