Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

cum ati devenit atei? dar invers?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#469
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 Ovidiu93, on 14th October 2011, 13:37, said:

A tinde spre un gri absolut (echilibru perfect) este la fel ca a vrea sa fii alb sau negru. Atunci cand stim ca nu putem atinge acel echilibru perfect si nici nu putem ajunge intr-o extrema, de ce persistam, de ce ne dorim atat de mult sa fim ceva ce nu suntem ? In alte cuvinte, de ce nu este suficient sa fim...pur si simplu oameni. De ce tinde omul spre idealuri pe care stie ca nu le poate atinge  :rolleyes: ?
A tinde spre gri este dorinta omului de-a vedea extremele....Calea de mijloc este solutia...si de unde stii tu ca nu putem atinge acel echilibru???...

Si cum este un om pur si simplu...este alb sau negru...sau este gri???

#470
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 karuna, on 17th September 2011, 15:59, said:

Educatia crestina nu-i acelasi lucru cu cea religioasa. :console:  Presupunand ca mamele voastre nu v-au invatat sa talhariti, ci  sa fiti prietenosi, ingaduitori si buni cu ceilalti oameni, inseamna ca ati primit o educatie crestineasca. In caz contrar o sa ma simt nevoita sa recunosc ca nu ati fost educati crestineste...
Pai notiunea de bine si de rau nu au aparut odata cu crestinismul. Ideile astea au fost imprumutate.

 kruger, on 17th September 2011, 16:18, said:

Hai sa te intreb ceva...nu e prima data cand fac asta pe aria de Ateism:

Spui ca te-au invatat parintii ce e bine si rau. OK, deci a fura e rau, cred ca suntem amandoi de acord.
Si acum intrebarea e: Daca ai putea fura 1 milion de dolari, fiind 100% sigur/a ca nu te prinde niciun om, deci fara niciun dubiu ... ce te-ar impiedica sa-i furi ?
In momentul de fata, incerc sa ma perfectionez pentru a putea lua decizia corecta in astfel de situatii. Acum nu demult, am primit 100 RON de la tatal meu pentru ceva unde am presupus ca as avea nevoie de bani, insa la urma am aflat ca nu am mai avut nevoie de ei. Tatal meu nu stia asta, urma ca eu sa-i transmit acest lucru si sa-i dau banii inapoi, fapt care l-am realizat. Puteam sa pastrez banii si chiar mi-a trecut acest lucru prin cap dinainte sa stiu ca nu o sa am nevoie sa-i folosesc, dar in momentul in care am aflat ca imi raman mie am decis ca trebuie sa-i dau inapoi tatalui meu.

Nu as vrea sa fiu ridicol, cu sumele mai mari tentatia e pe masura, dar nici nu as da un raspuns categoric. Cum am mai spus, incerc sa fiu cat mai corect chiar daca poate in lumea asta nu prea are importanta.
Tu ce ai raspunde la intrebare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate