Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Baiat de 12 ani foarte timid ,roseste la fata f.des si f.intens !

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
sport de echipa

il fortifica, invata sa aibe incredere in el, sa lege prietenii, sa socializeze , sa fie mai indraznet.

gaseste-i ceva care-i place, nu foarte dur.

View PostHellada, on 2nd June 2011, 20:11, said:

Vezi aici e problema, cum controlezi roseata ? poate nu exista nici adulti care pot sa o faca,darmite un copil ? aici e baiul

Roseata e efectul. Ocupa-te de cauza.

View PostHellada, on 2nd June 2011, 20:11, said:

Nici nu poate fi vorba de neglijenta,lipsa de afectiune (din contra) iar ...violenta nici nu se pune problema.

Dimpotriva, adica acasa e obisnuit altfel fata de ce gaseste dincolo de usa.
E un copil mai sensibil. Al meu de ex, nu suporta sa urle cineva la el, pt ca nu era obisnuit sa i se vorbeasca pe ton ridicat.
In capul lui, daca el nu a facut nimic rau, de ce striga ala la el ??

Nu rosea, dar ii venea sa plinga. A prins mai mult tupeu cu sportul, intr-un an s-a schimbat total.

View PostHellada, on 3rd June 2011, 18:50, said:

Tocmai ca este un copil foarte linistit si cuminte,stie sa faca lucrurile cum trebuie, nu despre asta vorbim aici. Iar despre balet,eu ce sa ii fac daca ii face placere sa urmareasca uneori la TV asa ceva ? Nimeni nu i-a bagat asta in cap... Dar practicand patinajul, nu mi se pare o asa distanta de la patinaj la balet, doar au puncte comune.

Daca-i place baletul, da-l la dans. Ceva mai ritmat si neaparat sa includa socializarea cu alti copii.

#38
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am 16 ani si am avut aceeasi problema ca si baiatul de 12 ani. Cu timpul v-a invata singur sa isi controleze emotiile.
Eu inca am aceasta problema doar partial cand este vorba de lucruri mai serioase insa il folosesc ca un avantaj nu ca un dezavantaj.

#39
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012

View PostHellada, on 2nd June 2011, 19:54, said:

Ce s-ar putea face ? Baiatul meu este foarte timid ,si pe langa asta, in foarte multe situatii chiar banale, roseste la fatza mai rau ca o fetita ,vreau sa zic se face rosu ca racul mai pentru orice emotie . Ceea ce evident creeaza un discomfort psihic, plus ca la scoala unii dintre colegii mai rautaciosi fac misto de situatia asta.... V-ati mai intalnit cu asemenea situatii ? Sugestii,opinii,multumesc mult !

eu reincarnat :thumbup: cu exceptia partii cu colegi rautaciosi...se amuzau pe lucrul asta dar fara sa fie agresivi

Edited by beleapecap, 10 April 2012 - 10:21.


#40
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View PostHellada, on 2nd June 2011, 19:54, said:

Ce s-ar putea face ? Baiatul meu este foarte timid ,si pe langa asta, in foarte multe situatii chiar banale, roseste la fatza mai rau ca o fetita ,vreau sa zic se face rosu ca racul mai pentru orice emotie . Ceea ce evident creeaza un discomfort psihic, plus ca la scoala unii dintre colegii mai rautaciosi fac misto de situatia asta.... V-ati mai intalnit cu asemenea situatii ? Sugestii,opinii,multumesc mult !

Eu pana in clasa a 6a am fost foarte rusinos, daca imi dadea restul gresit la magazin, imi era rusine sa-i zic ca mi-a dat prea putin, ba chiar imi era rusine sa cer ceva, daca nu eram intrebat cu ce pot fi servit.

Apoi dintr-o data am facut 180 de grade si mi-a trecut toata rusinea, intr-a 8a am realizat ca toti oamenii sunt la fel ca mine, am evoluat si am ajuns intr-un final sa mi se para un fleac jobul de agent imobiliar (unde ai contact non stop cu oameni), am lucrat 2 luni fara nici o problema, dar e greu cu facultatea, altfel nu ma lasam, imi placea.

Acuma unii ma considera prea direct chiar, nu am nici o jena sa le fac observatie 'sictiritilor' care lucreaza in relatii cu publicul si sunt platiti macar sa vorbeasca frumos, chiar daca ar trebui sa-mi zambeasca (la privat, de la stat nu am pretentii), iar in limita bunului simt, nu mai simt sentimentul de rusine.

Eu zic ca asta vine de la experienta si de la multele ipostaze in care am fost pus. Am fost nevoit de multe ori sa iau initiativa si asta m-a 'calit'. Il poti 'antrena' sa nu mai fie timid, trimite-l intr-o tabara, o organizatie de elevi (scouts etc.).

Edited by keeekeeess, 03 May 2012 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate