Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Baiat de 12 ani foarte timid ,roseste la fata f.des si f.intens !

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Ce s-ar putea face ? Baiatul meu este foarte timid ,si pe langa asta, in foarte multe situatii chiar banale, roseste la fatza mai rau ca o fetita ,vreau sa zic se face rosu ca racul mai pentru orice emotie . Ceea ce evident creeaza un discomfort psihic, plus ca la scoala unii dintre colegii mai rautaciosi fac misto de situatia asta.... V-ati mai intalnit cu asemenea situatii ? Sugestii,opinii,multumesc mult !

Edited by Hellada, 02 June 2011 - 18:59.


#2
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Din pacate cred ca este o problema pshihica. Dacapana pe la 16 ani nu se va rezolva va avea mari probleme sentimentale dupaia si de adaptabilitate si comunicare probabil. Este de vina si mediul probabl in care a trait fiind departe de mistouri, mitocanii si alte discutii din grupurile de tineri.

#3
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
De vină ești tu și soțul tău pentru latura asta timidă a sa. Pot fi multe cauze precum neglijență, lipsă de afecțiune, violență în familie sau faptul că este mereu contrazis și i se zice că face multe lucruri rele.
Asta duce la o scădere a stimei de sine și, în consecință, timiditate.
Trebuie să îi creezi echilibrul adecvat pentru ca el să câștige încredere în forțele proprii.

Dacă regăsești prin cauzele enumerate ceva ce se întâmplă la tine în familie, încearcă să contrabalansezi făcând exact opusul.
Mai ai 5 ani să rezolvi problema. Altfel întreaga sa personalitate va fi contruită în jurul timidității, interiorizare e emoțiilor și în cele din urmă violență.
Nu neglija problema !

Edited by TVWLTOOZ, 02 June 2011 - 19:08.


#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Se obisnuieste, si trebuie sa invete singur sa isi controleze "roseata". Majoritatea copiilor la varsta lui sunt timizi (mai ales cei crescuti bine...ca sunt si foarte multi nesimtiti pe care ii doare la basca de orice, stiind ca sunt mici si nu li se intampla nimic)


p.s. Pune-l sa faca un sport de contact, sau macar ceva karate. 100% il ajuta ;)

p.s.2: si eu sunt pesti :lol:. Ii trece de la sine (cel putin mie mi-a trecut de la sine...)

Edited by brainium, 02 June 2011 - 19:11.


#5
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Postpopascu, on 2nd June 2011, 20:03, said:

Din pacate cred ca este o problema pshihica. Dacapana pe la 16 ani nu se va rezolva va avea mari probleme sentimentale dupaia si de adaptabilitate si comunicare probabil. Este de vina si mediul probabl in care a trait fiind departe de mistouri, mitocanii si alte discutii din grupurile de tineri.


Are prieteni,nu pot sa zic,nu este foarte retras,in scoala are rezultate chiar foarte bune...insa....e foarte sensibil si timid (si zodia pestilor,daca are vreo importanta aspectul asta) ...iar roseata... off off

#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Esti un parinte posesiv deobicei??? Asa se intampla cand va lasati copii pe afara, la joaca, sa relationeze cu alti copii/persoane.
Trebuie sa-l inveti cu viata ca totusi e tanar. Intr-o tabara/excursie singur undeva, sa faca un sport ceva etc.
E ceva rau daca e retras din cauza ca e timid.  Altceva e sa fii retras din cauza ca te doare undeva de cei din jurul tau.

Edited by errai, 02 June 2011 - 19:10.


#7
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View PostTVWLTOOZ, on 2nd June 2011, 20:07, said:

De vină ești tu și soțul tău pentru latura asta timidă a sa. Pot fi multe cauze precum neglijență, lipsă de afecțiune, violență în familie sau faptul că este mereu contrazis și i se zice că face multe lucruri rele.
Asta duce la o scădere a stimei de sine și, în consecință, timiditate.
Trebuie să îi creezi echilibrul adecvat pentru ca el să câștige încredere în forțele proprii.

Dacă regăsești prin cauzele enumerate ceva ce se întâmplă la tine în familie, încearcă să contrabalansezi făcând exact opusul.
Mai ai 5 ani să rezolvi problema. Altfel întreaga sa personalitate va fi contruită în jurul timidității, interiorizare e emoțiilor și în cele din urmă violență.
Nu neglija problema !

Nici nu poate fi vorba de neglijenta,lipsa de afectiune (din contra) iar ...violenta nici nu se pune problema.

View Postbrainium, on 2nd June 2011, 20:08, said:

Se obisnuieste, si trebuie sa invete singur sa isi controleze "roseata". Majoritatea copiilor la varsta lui sunt timizi (mai ales cei crescuti bine...ca sunt si foarte multi nesimtiti pe care ii doare la basca de orice, stiind ca sunt mici si nu li se intampla nimic)


p.s. Pune-l sa faca un sport de contact, sau macar ceva karate. 100% il ajuta ;)


Vezi aici e problema, cum controlezi roseata ? poate nu exista nici adulti care pot sa o faca,darmite un copil ? aici e baiul

Edited by Hellada, 02 June 2011 - 19:13.


#8
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Ti-am spus...si eu eram emotiv in tinerete. Asa sunt pestii, si nu prea ai ce face. Pana is dezvolta solzii...e mai greu :lol:. Dar o fac singuri. Cum spuneam mai sus...poate ajuta un sport mai...brutal (adica nu badminton sau tenis de masa), sau un sport de echipa :)

#9
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@TVWLTOOZ de sugestii, autosugestii si imagerie mentala ai auzit?
Problema cu timiditatea se poate rezolva astfel, si mai tarziu, nu exista nici un termen limita de 5 ani, doar ca cu cat este ignorata problema, cu atat va avea mai mult de suferit.
Cumparai carti pe aceste domenii.
Eu iti recomand cartile scriitorului meu preferat, Pavel Corut.
"Ingeri rebeli", "Omul si-a invins bestia" si "Mantuirea de dupa cumplita ratacire".
Studiind individual are avantajul ca nu este pus in situatia de a vorbi cu un psiholog, daca nu vrea sa faca acest lucru.
PS: O idee buna ar fi, sa il duci la o sala de arte martiale.
Cred ca asta ii va creste increderea in sine si va crea respect din partea colegilor care acum il supara.

Edited by Sorin84k, 02 June 2011 - 19:29.


#10
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Decat sa fie problema psihica e mai mare sansa ca roseata respectiva sa fie din cauza unei afectiuni a inimii. Du-te cu el la doctor mai bine.

#11
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Normal ca e de la inima, dar cauza e psihica. Eu am o colega care se face ketchup la fata cand da teste...

#12
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Sorin84k, da am auzit. Dar e foarte greu ca un copil să raționalizeze atât de bine încât să-și controleze emoțiile.
De aceea e bine ca părintele să-i creeze condițiile necesare ca el să cadă singur în "capcana" modelării personalității. Și șansă reală de rezolvare a problemei este identificarea sursei emoțiilor copilului.
Și vă rog nu stricați topicul cu tot felul de corelări cu zodiile.

Edited by TVWLTOOZ, 02 June 2011 - 19:40.


#13
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010

View PostAether, on 2nd June 2011, 20:12, said:

Duceți-l la curve!
=))))) Bine zis man! =)))
Si on-topic: Mai lasati-l si de capul lui, adica atunci cand se duce pe afara nu stati numai cu gura pe el: nu face aia, nu face aia, nu vorbi cu ala, etc.
Sau daca se joaca in fata/spatele casei/blocului si urmariti ce face, nu il lasati sa va vada sau sa ii dati de inteles ca il urmariti...

#14
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Eu am 18 ani si tot asa ma-nrosesc...si nu sunt timid...multi asa mi-au spus ca asa ii felul meu si n-am ce face ...da nu stiu....si nici nu ma intereseaza ca nu ma afecteaza si nu ma deranjeaza cu nimic

#15
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@Hellada

Te-as intreba daca in afara inrosirii fetei copilul manifesta si altfel de comportamente care sa determine etichetarea "timid"? Exista posibilitatea, si inca e foarte intalnita, ca sa existe un cerc vicios in felul urmator, inrosire deci simptom fizic ---> gandul ca ma inrosesc ----> acutizarea senzatiei de discomfort. Cu alte cuvinte chiar gandul sau/si remarcile celorlalti ca se inroseste intensifica starea si o intaresc.

Ce ar fi daca nu s-ar mai face atata caz de inrosirea fetei? :)

#16
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Postbrainium, on 2nd June 2011, 20:08, said:

Se obisnuieste, si trebuie sa invete singur sa isi controleze "roseata". Majoritatea copiilor la varsta lui sunt timizi (mai ales cei crescuti bine...ca sunt si foarte multi nesimtiti pe care ii doare la basca de orice, stiind ca sunt mici si nu li se intampla nimic)


p.s. Pune-l sa faca un sport de contact, sau macar ceva karate. 100% il ajuta ;)

p.s.2: si eu sunt pesti :lol:. Ii trece de la sine (cel putin mie mi-a trecut de la sine...)

Karate ?? Pana una alta i-ar place sa faca.... balet ! Iarna e la patinaj

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mi se pare mie sau eviți să răspunzi la întrebările alea cu "faptul că este mereu contrazis și i se zice că face multe lucruri rele"?

Din experiența mea, cauza timidității este exact asta: nimic nu faci cum trebuie, lasă că fac eu, fă cum spun eu, eu știu mai bine, să nu care cumva să faci sau să spui x lucru etc.

Apoi, să nu mi-o iei în nume de rău, dar să-ți placă baletul, băiat de 12 ani fiind, îmi sună îngrozitor de tare a "îmi place ce spune mama că trebuie să-mi placă, că eu n-am curajul să fac ceva singur".

Copilul nu s-a mai aflat în anumite situații, nu știe ce să facă dacă nu-i spune nimeni, n-are încredere în el și nu se poate integra și adapta singur. Ca un fel de început de atac de panică. Lasă-l să dea singur cu capul de pereți, la început să ia decizii simple, apoi din ce în ce mai complexe.

#18
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Postadadoi, on 3rd June 2011, 14:46, said:

mi se pare mie sau eviți să răspunzi la întrebările alea cu "faptul că este mereu contrazis și i se zice că face multe lucruri rele"?

Din experiența mea, cauza timidității este exact asta: nimic nu faci cum trebuie, lasă că fac eu, fă cum spun eu, eu știu mai bine, să nu care cumva să faci sau să spui x lucru etc.

Apoi, să nu mi-o iei în nume de rău, dar să-ți placă baletul, băiat de 12 ani fiind, îmi sună îngrozitor de tare a "îmi place ce spune mama că trebuie să-mi placă, că eu n-am curajul să fac ceva singur".

Copilul nu s-a mai aflat în anumite situații, nu știe ce să facă dacă nu-i spune nimeni, n-are încredere în el și nu se poate integra și adapta singur. Ca un fel de început de atac de panică. Lasă-l să dea singur cu capul de pereți, la început să ia decizii simple, apoi din ce în ce mai complexe.


Tocmai ca este un copil foarte linistit si cuminte,stie sa faca lucrurile cum trebuie, nu despre asta vorbim aici. Iar despre balet,eu ce sa ii fac daca ii face placere sa urmareasca uneori la TV asa ceva ? Nimeni nu i-a bagat asta in cap... Dar practicand patinajul, nu mi se pare o asa distanta de la patinaj la balet, doar au puncte comune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate