Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 

tocator masa vegetala

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
salut tuturor,

Mergand la plantatia de pruni (nelucrata de mai bine de 5 ani, de cand a murit bunicul), am  gasit buruieni prospere si vesele.
Unele dintre ele au devenit copaci in toata regula mai mari decat prunii si practic fac o panza deasa de balarii si lastaris prin care nu se poate trece, exceptie o poteca pe care ies in capul terenului.
Acum ceva timp, am gasit aici pe softpedia un topic cu un tocator de mase vegetale, insa nu-l mai gasesc si nu cred ca ar merge la teren asa inclinat. (are si pante de 40-45%). In alte parti  terenul este aproape drept (10-15% inclinatie)
Sunt curios ce utilaj as putea folosi ca sa scap de balarii si daca mai merge sa plantez in perioada asta pt ca a trecut primavara cam de multicel si cam ce tip de pomi fructiferi as putea pune in panta, pomi care sa nu necesite prea multe interventii, avand in vedere inclinatia mare a terenului. Nu-mi trebuie productie mare, ci pomi rezistenti si sa nu aiba nevoie de tratamente (si implicit catarari pe pante).
Probabil ca mi-ar trebui un utilaj pe care sa-l car, avand in vedere ca iese din discutie tot ce este pe roti.

suprafata teren: cca 2500 mp; pruni cca 1000 mp dar la final vor fi toti 2500 mp cu pomi fructiferi; pot sa ma extind la 1,5 ha, chiar si mai mult, daca voi rezista fizic (desi ma indoiesc; probabil ca-mi va ajunge ce am de facut)

Am facut si o poza pt a va face o idee de teren. Prunii in in vale, iar jos de tot se vad casele din sat si apoi Jiul. Asa va dati seama de inclinatia terenului.

mutumesc anticipat pentru sfaturi

L.E.
Ar merge o motocoasa? Nu stiu daca motocoasa poate taia masa lemnoasa pe care am vazut-o. Unele buruieni sunt copaci in toata regula: au trunchiul si 3-4 cm in diametru.

Attached Files


Edited by pointiv, 30 May 2011 - 08:07.


#2
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Citeste si tu la Dezbateri/Iarba dintre pomi! Si eu am pante de 45 grade si pana am gasit utilajul ala am cautat de mi-au sarit ochii! De plantat acum nu cred ca se mai poate decat daca ii iei cu pamant cu tot (ca in ghiveci). Daca vrei sa plantezi pomi la care sa valorifici fructele, dar sa nu intervii, sincer, nu prea stiu!

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
arbustii ii tai cu toporul si buruienile le cosesti cu o motocoasa cu lama.

#4
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postdorel232004, on 30th May 2011, 09:10, said:

Citeste si tu la Dezbateri/Iarba dintre pomi! Si eu am pante de 45 grade si pana am gasit utilajul ala am cautat de mi-au sarit ochii! De plantat acum nu cred ca se mai poate decat daca ii iei cu pamant cu tot (ca in ghiveci). Daca vrei sa plantezi pomi la care sa valorifici fructele, dar sa nu intervii, sincer, nu prea stiu!

fructe vreau pentru consum, nu ma gandesc sa valorific; poate peste cativa ani. Acum vreau sa mentin (pana nu este prea tarziu) ceea ce am. Avand in vedere ca si tu ai pante de 45%, o sa caut pe la "Iarba printre pomi" posturile scrise de tine sa vad ce utilaj folosesti.


View Postrasistu, on 30th May 2011, 09:11, said:

arbustii ii tai cu toporul si buruienile le cosesti cu o motocoasa cu lama.

asa ma gandesc si eu, insa din lipsa de experienta mai intreb.
Daca din greseala dau intr-un arbust cu motocoasa, se strica imediat sau rezista la cateva utilizari proaste inainte de a se strica?

#5
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Poti taia si arbustii cu o motocoasa profesionala (pina la 10cm-diametru cu cutit special), dar solutia lui Dorel232004, e cea mai avantajoasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate