Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

dieta paleo

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#91
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMosotti, on 3rd July 2011, 13:43, said:

TOATE dietele sint niste muy pentru idioti. nu exista dieta perfecta pentru toata lumea, de fapt nu exista dieta perfecta nici pentru un anumit grup. FIECARE OM E DIFERIT. cine zice "nu minca cereale" sau "nu minca grasimi" fara sa aibe habar cu cine vorbeste tre sa mearga in timp si s-o omoare pe proasta de ma-sa inainte de a-l naste pe el insusi, marele cretin.

si ce dracu de timpenie mai e si "omul n-a evoluat ca sa manince cereale"? omul este un animal OMNIVOR. si nu, "omnivor" nu vine de la "om".

vorbeste civilizat ca ne zgarii pe creier

#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,500
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDev, on 3rd July 2011, 13:21, said:

Asta nu inseamna ca mancand rahat in fiecare zi o sa fim sanatosi.

Ei...cum nu? Uite-te la mosoti cum mananca rahat in fiecare post si e tare sanatos...

#93
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDev, on 3rd July 2011, 13:21, said:

Evident ca ai dreptate. Pentru ca suntem omnivori putem manca si rahat. Asta nu inseamna ca mancand rahat in fiecare zi o sa fim sanatosi. Sau cine stie? :habarnam: Ii las pe altii sa descopere...
o sa rizi ca prostu, dar chiar asa si e. problema cu cacatul este ca nu are cine stie ce substante nutritive si mai poti lua si niste bacterii nasoale. ca sa nu mai zic de aspect. de gust nu ma pronunt, da ma indoiesc ca e ca ciocolata.

anyway, good luck la o viata sanatoasa fara cereale :lol:

View PostDev, on 3rd July 2011, 13:21, said:

Evident ca ai dreptate. Pentru ca suntem omnivori putem manca si rahat. Asta nu inseamna ca mancand rahat in fiecare zi o sa fim sanatosi. Sau cine stie? :habarnam: Ii las pe altii sa descopere...
vorbesc civilizatat cu oamenii inteligenti, nu cu maimutele timpite care dau sfaturi nocive de neam prost pentru ca asa au citit ei pe nus ce cacat de site. aia ar trebui batuti cu paru peste spinare

#94
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMosotti, on 4th July 2011, 14:38, said:

vorbesc civilizatat cu oamenii inteligenti, nu cu maimutele timpite care dau sfaturi nocive de neam prost pentru ca asa au citit ei pe nus ce cacat de site. aia ar trebui batuti cu paru peste spinare

Prietene, nu stiu ce se intampla cu tine. Sper ca esti ok.

#95
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Uite o chestie periculoasa la carnea slaba, cum ar fi carnea de iepure: se numeste Rabbit Starvation sau otravire cu proteine:

Rabbit eaters, if they have no fat from another source—beaver, moose, fish—will develop diarrhea in about a week, with headache, lassitude and vague discomfort. If there are enough rabbits, the people eat till their stomachs are distended; but no matter how much they eat they feel unsatisfied. Some think a man will die sooner if he eats continually of fat-free meat than if he eats nothing, but this is a belief on which sufficient evidence for a decision has not been gathered in the North. Deaths from rabbit-starvation, or from the eating of other skinny meat, are rare; for everyone understands the principle, and any possible preventive steps are naturally taken.

http://en.wikipedia....bbit_starvation

#96
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu e o "chestie periculoasa la carnea slaba", e o chestie periculoasa la exces de proteine. Orice exces duce la dezechilibre - iar dietele dubioase bazate pe exces gen "paleo", Atkins, post negru fara apa timp de 40 de zile si altele nu fac exceptie.

#97
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMosotti, on 4th July 2011, 14:38, said:

o sa rizi ca prostu, dar chiar asa si e. problema cu cacatul este ca nu are cine stie ce substante nutritive si mai poti lua si niste bacterii nasoale. ca sa nu mai zic de aspect. de gust nu ma pronunt, da ma indoiesc ca e ca ciocolata.
Speram ca ti-e mai usor sa pricepi ca eu am vorbit serios, se pare ca nu.
Cam ca rahatu's si cerealele, am explicat mai sus de ce tu nu mananci pic de substanta nutritiva din ele chit ca ar exista ceva. Si de ce's periculoase pentru organism. N-am vorbit din diete, nici dpdv evolutiv (cred ca n-am pomenit evolutia in tot postul ala gigant?! de fapt am postat treaba aia aici, pt ca aici a venit vorba despre). Am prezentat doar fapte. Biologie, chestii verificabile. Am dat cred suficiente cuvinte-cheie pe care le puteti gasi in carti. :naughty:

Pana la urma nu va fura nimeni bucata de paine din fata, ba chiar va ramane mai mult voua. Fiecare doarme dupa cum mananca. Mi se pare normal sa selectezi informatiile si sa alegi ce ti se pare tie logic.

Chiar va rog, bagati in voi pana faceti poc -_-

#98
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostLoveDemon, on 5th July 2011, 07:56, said:

Nu e o "chestie periculoasa la carnea slaba", e o chestie periculoasa la exces de proteine. Orice exces duce la dezechilibre - iar dietele dubioase bazate pe exces gen "paleo", Atkins, post negru fara apa timp de 40 de zile si altele nu fac exceptie.

Dubioase pentru cine?

Paleo si Atkins pot fi stiluri de viata, nu diete, postul de 40 de zile e temporar, hai sa nu le amestecam.

#99
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 02:40, said:

Uite o chestie periculoasa la carnea slaba, cum ar fi carnea de iepure: se numeste Rabbit Starvation sau otravire cu proteine:

Rabbit eaters, if they have no fat from another source?beaver, moose, fish?will develop diarrhea in about a week, with headache, lassitude and vague discomfort. If there are enough rabbits, the people eat till their stomachs are distended; but no matter how much they eat they feel unsatisfied. Some think a man will die sooner if he eats continually of fat-free meat than if he eats nothing, but this is a belief on which sufficient evidence for a decision has not been gathered in the North. Deaths from rabbit-starvation, or from the eating of other skinny meat, are rare; for everyone understands the principle, and any possible preventive steps are naturally taken.

http://en.wikipedia....bbit_starvation

O sa iti zic o singura data.

Excesul de absolut ORICE este periculos.

Execesul de PROTEINE e periculos.
Execesul de CARBOHIDRATI e periculos.
Execesul de FIBRE e periculos.
Execesul de GRASIMI e periculos.
Execesul de VITAMINE e periculos.
Execesul de MINERALE e periculos.
Execesul de APA e periculos.
Excesul de POST e periculos.

Acum repeta asta in gand, de 10 ori, pentru fiecare.  :deadtongue:

View PostDev, on 5th July 2011, 13:38, said:

Cam ca rahatu's si cerealele, am explicat mai sus de ce tu nu mananci pic de substanta nutritiva din ele chit ca ar exista ceva.

Substante nutritive exista in cereale.



View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 15:01, said:

Dubioase pentru cine?

Paleo si Atkins pot fi stiluri de viata, nu diete, postul de 40 de zile e temporar, hai sa nu le amestecam.

Au inceput ca diete.... li se spune diete... sunt diete.

Edited by Charger, 05 July 2011 - 15:24.


#100
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,500
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCharger, on 5th July 2011, 16:22, said:

Au inceput ca diete.... li se spune diete... sunt diete.

Eu oricum le vad ca dezastruoase pe termen lung, pentru majoritatea oamenilor.

#101
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostCharger, on 5th July 2011, 16:22, said:

Substante nutritive exista in cereale.

Mai citeste inca o data ce ai citat.
Preferabil sa citesti si postul de pe pagina precedentanta, in special partea cu fitatii.

Edited by vp-emanuel, 05 July 2011 - 15:49.


#102
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostCharger, on 5th July 2011, 15:22, said:

O sa iti zic o singura data.

Excesul de absolut ORICE este periculos.

Execesul de PROTEINE e periculos.
Execesul de CARBOHIDRATI e periculos.
Execesul de FIBRE e periculos.
Execesul de GRASIMI e periculos.
Execesul de VITAMINE e periculos.
Execesul de MINERALE e periculos.
Execesul de APA e periculos.
Excesul de POST e periculos.

Pai si lipsa nu e periculoasa? De ce carnea trebuie sa fie slaba?

Quote

Au inceput ca diete.... li se spune diete... sunt diete.

Cine a spus ca au inceput ca diete?

Stai sa facem o distinctie:

- in limba romana dieta inseamna "Regim alimentar special, recomandat în caz de boală, pentru păstrarea sănătății, scăderea greutății corporale etc"

- in limba engleza, diet mai inseamna si "The kinds of food that a person, animal, or community habitually eats" adica ce mananca o comunitate de obicei, la fel cum ai spune mancare cu specific ardelenesc sau italienesc etc.

Edited by malicious earn, 05 July 2011 - 16:49.


#103
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postvp-emanuel, on 5th July 2011, 16:49, said:

Mai citeste inca o data ce ai citat.
Preferabil sa citesti si postul de pe pagina precedentanta, in special partea cu fitatii.

Am citit, dar nu sunt intocmai de acord.

Locuitorii Imperiului Roman traiau cu cereale; fiertura sau terci de cereale. Mai tarziu, au descoperit si painea.
Dev a spus ca nu mananci pic de substanta nutritiva din ele.
Sa fim seriosi!

Acolo era o lista cu partile negative ale consumului de cereale. Exista asemenea liste si in cazul carnii, si in cazul lactatelor.

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 17:48, said:

Pai si lipsa nu e periculoasa? De ce carnea trebuie sa fie slaba?

Cine a spus ca au inceput ca diete?

Stai sa facem o distinctie:

- in limba romana dieta inseamna "Regim alimentar special, recomandat în caz de boală, pentru păstrarea sănătății, scăderea greutății corporale etc"

- in limba engleza, diet mai inseamna si "The kinds of food that a person, animal, or community habitually eats" adica ce mananca o comunitate de obicei, la fel cum ai spune mancare cu specific ardelenesc sau italienesc etc.

1. Carne slaba - carne cu continut mic de grasimi. Cum ti-am mai zis si inainte, dar tu... :nonobad:
Exact aceeasi carne pe care o consuma si omul preistoric din vanat. Si chiar tu ai zis si citez "Asa o fi" (probabil,din lipsa de argumente). Nu comenta ca iti arat postul.

2. Credeam ca vorbim in romaneste, nu in engleza.

Diet
1. food and drink considered in terms of its qualities, composition, and its effects on health: Milk is a wholesome article of diet.
2. a particular selection of food, especially as designed or prescribed to improve a person's physical condition or to prevent or treat a disease: a diet low in sugar.
3. such a selection or a limitation on the amount a person eats for reducing weight: No pie for me, I'm on a diet.

#104
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmalicious earn, on 14th June 2011, 22:44, said:

Laptele contine multe glucide. Daca e fermentat, mare parte din ele sunt consumate. In schimb, tot exista riscul sa fii intolerant la lactoza pentru ca omul nu a evoluat sa manance laptele altor animale. Mie spre exemplu imi ies cosuri pe spate si pe fata daca mananc chiar si un pic de unt care e mare parte grasime, nu mai vorbesc de lapte.
nu are treaba intoleranta la lactoza cu untul, cum nu are treaba intoleranta la lactoza cu laptele altor animale!

intoleranta la lactoza am dezvoltat-o majoritatea oamenilor din cauza ca dupa intarcare mare parte dintre noi nu am mai baut lapte si astfel enzimele din intestin care digerau lactoza au disparut, organismul nu le-a mai produs pt.ca nu mai avea nevoie de ele. intoleranta la lactoza are si tratament: ori introducerea pe care medicamentoasa a acelor enzime, ori "invatarea" corpului din nou sa digere lapte (azi 5 ml, maine, 10, etc). exista si oameni care se nasc cu intoleranta la lactoza si o au toata viata (organismul lor nu poate fi invatat sa digere lactoza deoarece nu poate produce acele enzime)

so, intoleranta asta cand o ai...o ai nu numai la laptele altor animale, ci la orice lapte (chiar si la laptele uman).

chestia cu omul si laptele altor animale nu are legatura cu intoleranta la lactoza, ci cu faptul ca laptele contine si enzime, hormoni, etc...chestii care-s puse acolo de mama pt.puiul ei...nu pt.puii altor specii.

#105
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

Quote

Locuitorii Imperiului Roman traiau cu cereale; fiertura sau terci de cereale. Mai tarziu, au descoperit si painea.
Dev a spus ca nu mananci pic de substanta nutritiva din ele.
Sa fim seriosi!

Argumentul tau se numeste apel la traditie sau la practici comune si reprezinta o eroare logica.
http://www.nizkor.or...-tradition.html
http://www.nizkor.or...n-practice.html

Sa fim seriosi! este un apel la ridicol care de asemenea reprezinta o eroare logica:
http://www.nizkor.or...o-ridicule.html

View PostCharger, on 5th July 2011, 17:25, said:

1. Carne slaba - carne cu continut mic de grasimi. Cum ti-am mai zis si inainte, dar tu... :nonobad:
Exact aceeasi carne pe care o consuma si omul preistoric din vanat. Si chiar tu ai zis si citez "Asa o fi" (probabil,din lipsa de argumente). Nu comenta ca iti arat postul.

Pai da ma si eu ce am zis: de ce mic? Asta inseamna imediat ca o sa ai proteine si carbohidrati multi ca sa compensezi caloriile. Asta te-am intrebat, pe ce te bazezi cand marginalizezi grasimile in favoarea proteinelor si carbohidratilor? Doar pe apel la practici comune?

Si cine a spus ca asta consuma omul preistoric din vanat? Ti-a pus Dev poze cu cata grasime e in vanat. Tu ai pus poze cu carne slaba nu cu tot animalul.
Crezi ca omul preistoric cand vana porcul alegea numai carnea slaba? Crezi ca arunca ficatul de rata ca e plin de grasime?

Quote

2. Credeam ca vorbim in romaneste, nu in engleza.

Pai dieta paleo nu a inventat-o un roman, ci un american si i-a zis paleo diet.

Quote

Diet
1. food and drink considered in terms of its qualities, composition, and its effects on health: Milk is a wholesome article of diet.
2. a particular selection of food, especially as designed or prescribed to improve a person's physical condition or to prevent or treat a disease: a diet low in sugar.
3. such a selection or a limitation on the amount a person eats for reducing weight: No pie for me, I'm on a diet.

Da ma stiu, am zis ca in engleza are mai multe sensuri printre care si mancare pe care o consuma un grup de oameni in mod obisnuit.

Oricum, nu de-aia e paleo un stil de viata, ci pentru ca asa e considerata de toti care mananca in felul asta. Degeaba ne batem in definitii.


View Postanknic, on 5th July 2011, 19:28, said:

nu are treaba intoleranta la lactoza cu untul, cum nu are treaba intoleranta la lactoza cu laptele altor animale!

Pai ce untul nu are lactoza?

Quote

intoleranta la lactoza am dezvoltat-o majoritatea oamenilor din cauza ca dupa intarcare mare parte dintre noi nu am mai baut lapte si astfel enzimele din intestin care digerau lactoza au disparut, organismul nu le-a mai produs pt.ca nu mai avea nevoie de ele. intoleranta la lactoza are si tratament: ori introducerea pe care medicamentoasa a acelor enzime, ori "invatarea" corpului din nou sa digere lapte (azi 5 ml, maine, 10, etc). exista si oameni care se nasc cu intoleranta la lactoza si o au toata viata (organismul lor nu poate fi invatat sa digere lactoza deoarece nu poate produce acele enzime)

so, intoleranta asta cand o ai...o ai nu numai la laptele altor animale, ci la orice lapte (chiar si la laptele uman).

chestia cu omul si laptele altor animale nu are legatura cu intoleranta la lactoza, ci cu faptul ca laptele contine si enzime, hormoni, etc...chestii care-s puse acolo de mama pt.puiul ei...nu pt.puii altor specii.

Interesant, unde ai gasit explicatia asta?

#106
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 20:32, said:

Argumentul tau se numeste apel la traditie sau la practici comune si reprezinta o eroare logica.
http://www.nizkor.or...-tradition.html
http://www.nizkor.or...n-practice.html

Sa fim seriosi! este un apel la ridicol care de asemenea reprezinta o eroare logica:
http://www.nizkor.or...o-ridicule.html

Ce am spus eu vine ca o completare la spusele lui Dev.
Nu e un apel la traditie, mortii ei de logica.

Dev a spus "Cam ca rahatu's si cerealele, am explicat mai sus de ce tu nu mananci pic de substanta nutritiva din ele chit ca ar exista ceva."
I-am explicat ca exista substante nutritive in ele. Exemplul romanilor era doar o dovada, nu un apel la traditie.


View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 20:32, said:

1. Pai da ma si eu ce am zis: de ce mic? Asta inseamna imediat ca o sa ai proteine si carbohidrati multi ca sa compensezi caloriile. Asta te-am intrebat, pe ce te bazezi cand marginalizezi grasimile in favoarea proteinelor si carbohidratilor? Doar pe apel la practici comune?

2. Si cine a spus ca asta consuma omul preistoric din vanat? Ti-a pus Dev poze cu cata grasime e in vanat. Tu ai pus poze cu carne slaba nu cu tot animalul.
Crezi ca omul preistoric cand vana porcul alegea numai carnea slaba? Crezi ca arunca ficatul de rata ca e plin de grasime?

Ti-am mai explicat, omul lui Dumnezeu, vezi pe topicul lui Iuliux
http://forum.softped...t...t=0&start=0


2. Ti-am mai explicat si asta.
Vanatul contine putine grasimi. Grasimile alea din poza lui Dev sunt putine, acopera unele organe. Nici babele de azi nu le folosesc asa, le topesc.

Ai sacrificat vreodata un animal ca sa stii despre ce vorbesti? Am taiat gaini, curcani, rate, iepuri, porci. Am asistat la taierea vitelor.
Grasime multa se gasesc doar la porcul domestic, crescut pe 4 metri patrati. Aia se transforma in sunca. Aia se poate manca si asa. La restul grasimea e destul de putina, acopera unele organe si se gaseste mai rar in unele zone. Tesutul adipos se topeste si devine seu, la vite sau la oi.
Aia de pasare exista in cantitati moderate dar e mai saraca in acizi grasi.
Ma indoiesc ca ai sacrificat si ca te-ai uitat in interiorul lor sa vezi ce este. Iti cumperi de la supermarket bacon procesat (mancarea americanului obez) si te crezi in familia Flintstone ca ai citit in niste articole din ziare online cum e corect sa mananci.

Na animale intregi:
[ http://davidngala.wildlifedirect.org/files/2008/12/duiker-meat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.deltameat.com/images/hunting2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ti se pare ca seamana cu baconul tau procesat? Prietene, esti penibil daca ai impresia ca dieta ta este asemanatoare cu a omului preistoric.
Daca i se spune paleo, nu inseamna ca asa manca si omul preistoric (care apropo, dadea coltul pe la 35-45 de ani)
Omul preistoric manca vanat (procentul de carne e mai mare decat procentul de grasime in vanat) nu porc domestic cum mananci tu.
Si-l manca dupa ce alerga kilometri intregi cu ditamai arma de piatra in mana nu dupa 25 de flotari si 15 tractiuni facute la 2 zile.

Citeste despre japonezii din Okinawa (acum cativa erau considerati cei mai sanatosi, nu stiu cum e acum) sa vezi cate grasimi mananca aia.

Si apropo nu mai cita din articole aiurea. Daca dai un google, o sa vezi ca sunt vreo 3 site-uri pe tema paleo diet. Nici unul nu ridica grasimile in slavi.

#107
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Eu te intreb de ce carne slaba, tu o dai in sunca procesata. Daca mai adaugi si niste jigniri esti cu atat mai convingator. Imi pare rau sa iti spun ca nivelul discutiei e foarte jos. Hai sa fim de acord ca nu suntem de acord.

Edited by malicious earn, 05 July 2011 - 20:43.


#108
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 20:32, said:

Pai ce untul nu are lactoza?



Interesant, unde ai gasit explicatia asta?


in principiu untul nu ar trebui sa aiba lactoza fiind un produs obtinut din lapte fermentat, fermentii consuma lactoza.

intr-o carte de medicina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate