Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

dieta paleo

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#253
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011
Miam facut un burger plus o banana si un mar prajite in untura. De ce? De curiozitate. Banana isi cam pierde gustul, devine un fel de cartof foarte moale, marul are gust de mar copt. Yummy.

#254
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
malitiosule, iar ai bagat carbohidrati  :naughty:

#255
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011

View Postproxtu, on 16th February 2012, 10:56, said:

malitiosule, iar ai bagat carbohidrati  :naughty:

guilty as charged

#256
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011
Tot apar cetateni care fac chestionare de genul:

De ce sunt unii grasi:
1. De prosti
2. De idioti
3. De nesimtiti

Dupa care nu te lasa sa comentezi.  De fapt isi arata propria ignoranta: poti sa iei in greutate in timp ce esti lesuit de foame pentru ca nu poti utiliza propria grasime drept combustibil.

#257
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmaliciosu, on 16th February 2012, 20:40, said:

Miam facut un burger plus o banana si un mar prajite in untura. De ce? De curiozitate. Banana isi cam pierde gustul, devine un fel de cartof foarte moale, marul are gust de mar copt. Yummy.

Hint: Incearca, cand mai prajesti fructe, sa folosesti untura de ratza sau de gasca. E mult mai rafinata si gustul va fi pe masura :)

#258
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postmaliciosu, on 16th February 2012, 18:40, said:

Mi-am facut un burger plus o banana si un mar prajite in untura. De ce? De curiozitate. Banana isi cam pierde gustul, devine un fel de cartof foarte moale, marul are gust de mar copt. Yummy.

Untura de porc ? Nu-mi suna prea bine combinatia, dar sa iti fie de bine.

Edited by chaosss, 24 February 2012 - 01:06.


#259
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011
untura de vita

#260
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011
Dr. Eades are un articol interesant despre grasimi saturate. Vorbeste despre un studiu facut in 1965, unde niste cetateni au incercat sa demonstreze ca reducerea grasimilor din dieta scade riscul de boli de inima testand pe niste oameni in varsta. Dupa cateva luni parea ca intradevar cei pe dieta low-fat au o rata mai mica de boli de inima. Fast forward 9 luni si 26 din aia pe dieta low-fat au murit, 8 din ei de atac de cord, iar din ceilalti doar 6 au murit, nici unul de atac de cord. Cercetatorii au concluzionat ca e un lucru neobisnuit dar nu au discutat mai departe. Incepea jihadul impotriva grasimilor saturate.

http://www.proteinpo...es-old-and-new/

Tot Dr. Eades da 7 motive sa mananci mai multe grasimi saturate:
    1) Improved cardiovascular risk factors.
    2) Stronger bones.
    3) Improved liver health.
    4) Healthy lungs.
    5) Healthy brain.
    6) Proper nerve signaling.
    7) Strong immune system.
8)[adaugat de autorul blogului] You need saturated fat to help you absorb fish oils and cod liver oil

http://www.nourishin...-saturated-fat/


Mark Sisson zice bine despre reactia oamenilor cand vorbesti despre grasimile saturate ca fiind sanatoase, despre preconceptii si despre cantitatea de dovezi care refuta ipoteza cu grasimile saturate si bolile de inima. Cu toate astea, medicii si media merga inainte ca oile tinand in brate ideea ca grasimea e cumva rea, periculoasa si un mare pacat.

Quote

In fact, “saturated fat” isn’t just that; it’s often “artery-clogging saturated fat.” Hell, a Google search for that exact phrase in quotations produces 4,490 entries (soon to be 4,491, I suppose). Most doctors toe the company line and roundly condemn it, while the media generally follows suit. The public, unsurprisingly, laps it up from birth. The result is a deeply ingrained systemic assumption that saturated fat is evil, bad, dangerous, and sinful, a preconceived notion that precludes any meaningful dialogue from taking place. Everyone “knows” that saturated fat clogs your arteries – that’s treated as a given – and attempting to even question that assumption gets you lumped in the crazy category. After all, if you start from such a “fundamentally incorrect position,” how can the rest of your argument be trusted? Thus, talk of the superior cardiovascular health of the Tokelau (with their 50% dietary saturated fat intake) or the Masai (with their diet of meat, blood, and milk) or the Inuit (with their ancestral diet of high-blubber animals) is all disregarded or ignored. If they even deign to listen to the facts, they’ll acknowledge the existence of healthy populations eating tons of saturated fat while muttering something about “genetic adaptation” or “statistical outliers.” It’s all hogwash, and it’s infuriating, especially when there’s so much literature refuting the saturated fat hypothesis. If you’re interested in more information on these three oft-cited high-saturated fat groups, check out Stephan’s entries on the Tokelau, the Masai, and the Inuit.

http://www.marksdail.../#axzz1nP1Ob3Sh

Inca vreo cateva de la Mark despre grasime si colesterol
http://www.marksdail.../#axzz1nP1Ob3Sh
http://www.marksdail.../#axzz1nP1Ob3Sh

Intre timp mai spuneti-mi despre majoritatea studiilor si a medicilor. Ma duc sa imi prepar un mic dejun ucigas si pacatos.

P.S. astia care v-ati nascut in timpul jihadului anti-grasimi saturate (anii 70-80-90) intrebati-va bunicii cam cum era cu untura si carnea pe vremea lor.

Edited by maliciosu, 25 February 2012 - 16:20.


#261
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011
Am fost cam dur, exista si oameni care stiu sa citeasca si sa priceapa. Pe unii din ei ii gasiti pe
http://www.reddit.com/r/keto
mancand low carb-high fat si topind sute de kile din jurul burtilor.

Edited by maliciosu, 25 February 2012 - 17:44.


#262
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmaliciosu, on 25th February 2012, 16:17, said:

Tot Dr. Eades da 7 motive sa mananci mai multe grasimi saturate:

Mai multe decat ...ce? Sau decat...cat? :)

View Postmaliciosu, on 25th February 2012, 17:43, said:

mancand low carb-high fat si topind sute de kile din jurul burtilor.

Eu am ars jde kile de grasime din jurul burtii, mancand medium all :D. Can you believe it? :rolleyes:

#263
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011

View Postrichelieu, on 25th February 2012, 09:19, said:

Mai multe decat ...ce? Sau decat...cat? :)

decat mananci acuma

Quote

Eu am ars jde kile de grasime din jurul burtii, mancand medium all :D. Can you believe it? :rolleyes:

da

#264
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si de unde stii tu cata grasime saturata mananc eu acum? Am zis pe undeva? :)

#265
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011

View Postrichelieu, on 25th February 2012, 09:55, said:

Pai si de unde stii tu cata grasime saturata mananc eu acum? Am zis pe undeva? :)

Pai de ce trebuie sa stiu? Cu cat mai multa cu atat mai buna.

#266
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006
Nu exista asa ceva, period. Orice exces, de orice fel, devine mai repede sau mai tarziu daunator pentru organism. But...suit yourself ...who am I to tell you how to kill yourself? :)

#267
maliciosu

maliciosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 30.11.2011

View Postrichelieu, on 25th February 2012, 14:37, said:

Nu exista asa ceva, period. Orice exces, de orice fel, devine mai repede sau mai tarziu daunator pentru organism. But...suit yourself ...who am I to tell you how to kill yourself? :)

E greu sa faci exces de grasime ca nu intra prea multa oricum ai da-o. Dar inteleg ce spui.

#268
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Aici ii dau dreptate lui malitiosu: mecanismele satietatii functioneaza mult mai bine cand mancam carne/grasime, nu sunt date peste cap ca in cazul ingerarii de carbohidrati/zaharuri.
Daca mananci carne/grasime, te saturi repede, daca bagi carbohidrati, parca nu te mai saturi :D

Edited by proxtu, 26 February 2012 - 01:16.


#269
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006
Tare mi-e teama ca vorbim limbi diferife.....

#270
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Malitiosule, cum se intelege trasul de fiare cu dieta paleo ? "Clasicii" spun ca daca tragi de fiare si vrei sa pui masa musculara parca trebuie sa bagi carbohidrati. La tine cum functioneaza ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate