Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Care e diferenta dintre atei si liberi cugetatori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Pai tocmai ce spusesem ca, cineva cu oarece timp in urma, a creat acesti termeni pentru a defini acele stari :). Daca tu vrei sa le schimbi sensul, e OK, dar mi se pare cam fara sens sa o faci => dupa cum spuneam....gandesti prea mult :)

Edited by richelieu, 24 May 2011 - 11:22.


#56
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 richelieu, on 24th May 2011, 11:58, said:

Pai ....tu nu vezi diferenta, dar sunt niste termeni definiti deja, pentru anumite contexte. Putem dezbate legitimitatea termenilor respectivi daca vrei, dar nu cred ca e cazul sa ne complicam existenta cu asta. Liberul cugetator, este in principiu credincios, agnosticul este indecis.
Agnoticull poate fi foarte bine liber-cugetator. Diferenta este de atitudine - libercugetatorul este antidogma, antibiserica, antireligie de obicei, pe cand unui agnostic (sau ateu) asta nu ii este cerut (ca sa se "califice" ca atare).
P.S. Nu cred ca agnosticul poate fi definit ca "indecis". Prin definitia cuvantului (dex) agnosticul este cel care considera ca nu se poate pronunta nici asupra existentei nici a inexistentei zeilor, din lipsa posibilitatilor de cunoastere. Nu este o pozitie dinamica (cred/nu cred) ci una care spune "nu se poate afla, deci pun manusile in cui pentru ca nu are sens sa imi bat capul". Indecizia nu implica automat rezervare fata de ceva - agnosticismul da (a nu se confunda cu apateismul). Agnosticimul se refera la gnoza, la capacitatea de a sti, de a cunoaste. Ateismul, prin contrast, la credinta sau la lipsa ei (de unde si termenul de ateu agnostic, de exemplu). Liber-cugetator mi se pare mai apropiat de termenul de antiteist, dar orientat spre partea "lumeasca" a problemei (dogme, doctrine, biserici, preoti).
Parerea mea.

Quote

Este. Tocmai de aceea nu e indicat sa te bazezi 100% pe ea. Dar la fel, cunoasterea rationala poate fi manipulata, pentru ca se bazeaza pe informatii primite de la alti oameni, creandu-ti falsa impresie ca de fapt tu ai rationat asa :). Tocmai de aceea, nu e indicat sa te bazezi 100% nici pe asta ;). Modalitatea optima de cunoastere, in opinia mea, este sa le combini pe amandoua. Sa filtrezi rational ceea ce cunosti emotional. Stiu....e greu de inteles si de acceptat de catre unii dintre voi acum. Unii o vor face mai tarziu, altii nu.
De aceea e bine sa ai cat mai multe informatii. Tin sa atrag atentia ca "cunosterea" emotionala este mult mai usor de manipulat decat cea rationala (si incepem aici cu psihologia - fie practicata ca atare fie invatata involuntar - si putem termina cu droguri sau medicamente care pot afecta creierul si starea emotionala). Diferenta este ca in multe situatii informatiile porimite de la alti oameni pot fi verificate (verifcare directa a ta la sursa, corelarea intre mai multe persoane, etc) pe cand experienta emotionala este eminamente singulara si subiectiva (nimeni altcineva nu are acces la ea). Tinand cont si greutatea de cuantificare a starilor emotionale, este foarte greu sa transmiti detalii exacte cu privire la respectiva stare chiar si catre persoane cunoscute. De exemplu tu ai o anumita stare pe care o definesti "deprimare" (definita conform unor definitii din limba si cultura ta) dar alta persoana care are aceeasi stare definita "deprimare" sa o perceapa diferit... sau nu. Dar nu poti discrimina intre cele 2 situatii, ci doar presupune cu oarecare probabilitate (prin observatie, analiza comportamentala, etc - la urma urmei suntem aceeasi specie).
Spui sa combinam cele 2 ... e o greseala. Tu ai cumva impresia ca cele 2 se vor sustine unele pe altele, vor completa golurile uneia.... cum nu se poate mai fals. Nu tii cont de vulnerabilitatile lor, care se vor propaga. Si de departe cea mai vulnerabila metoda este cea a "cunoasterii" emotionnale. Este ca un cal troian care iti introduce cel mai de temut dusman in mijlocul cetatii/argumentului. Tocmai pentru ca ai o incertitudine permanenta - poti cel mult sa tii cont de ea, nu sa o exploatezi eficien (mai ales ca vulnerabilitatile induse sunt subtile, astfel ca iti  da peste cap complet rationamentul far ca tu sa observi aceasta - fie si pe moment). Veriga cea mai slaba, nu cea mai puternica,  defineste rezistenta lantului.

Edited by mork, 24 May 2011 - 11:38.


#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
De acord cu tine, cu o precizare: Eu nu (mai) am incertitudini ;).

#58
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011
sunt acelasi lucru  :naughty:
multa iubire

#59
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 richelieu, on 24th May 2011, 12:32, said:

De acord cu tine, cu o precizare: Eu nu (mai) am incertitudini ;).
Atunci te inseli  :thumbup: ... stii cine are numai certitudini, nu?

Edited by mork, 24 May 2011 - 12:01.


#60
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 mork, on 24th May 2011, 11:37, said:

Cunoasterea emotionala (sper ca nu te referi la cord cand zici "inima") este imprecisa prin natura ei. Este foarte usor de manipulat. Poti ajunge sa crezi si in diavol asa, crezand ca de fapt e Dzeu. Vezi ce a patit Avraam cand i s-a spus sa isi omoare fiul. Raspunsul corect era "piei drace"....

La unii si ratiunea este imprecisa prin natura lor, asadar nu-i de mirare ca-i inseala si inima... Avram nu a patit nimic fiindca nu a ajuns sa-si omoare fiul si nici pe el insusi.

 mork, on 24th May 2011, 13:00, said:

Atunci te inseli  :thumbup: ... stii cine are numai certitudini, nu?

Certitudini au toti oamenii care au trecut prin anumite initieri si experiente. :console:

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 mork, on 24th May 2011, 13:00, said:

Atunci te inseli  :thumbup: ... stii cine are numai certitudini, nu?

Dap, oamenii care sunt complet lamuriti intr-o anume problema :).  Ca e evident ca ma refeream la o...anume problema.

#62
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 karuna, on 24th May 2011, 14:00, said:

La unii si ratiunea este imprecisa prin natura lor, asadar nu-i de mirare ca-i inseala si inima... Avram nu a patit nimic fiindca nu a ajuns sa-si omoare fiul si nici pe el insusi.
Tinand cont de natura umana, ratiunea este imprecisa la toti oamenii, nu la unii. Chestia e cat de imprecisa este? Asta variaza de la om la om. De obicei cei care "isi asculta" inima in loc sa rationeze si-o iau cel mai grav. Caz in speta - tu. Cum contravine ceva dogmei tale - ii dai exit, nu exista. Problem solved...
Ai pierdut esenta intamplarii. Daca Dumnezeu cere jertfa umana,  nu e Dumnezeu, este diavolul deghizat. Sau cel putin asta e primul gand care ar fi trebuit sa ii treaca prin cap. Dar nu, Avraam s-a executat. Chestia cea mai grava este ca el nu s-a mirat de aceasta cerere, nu a considerat-o extraordinara (de unde ar fi trebuit sa rezulte dubii cu privire la identitatea celui din fata lui). Prin urmare exista doar 2 posibilitati:
1. Avraam este o drona, un automaton care face ce i se spune atat vreme cat codul de autorizare este valid (vezi http://en.wikipedia....iki/Borg_Drone). Conceptul de morala este inutil - comenzile autorizate primite reprezinta morala dupa care se ghideaza - tot ceea ce primeste este bun, restul rau. Liberul arbitru este ca si inutil (mai bine zis este inutil). Daca Dzeu ii ordona sa isi omoare copilul o face, daca ii ordona sa piloteze un avion intr-un zgarie nori o face, daca ordona sa omoare 1 milion de oameni o face. Putem sa nu il consideram om, ii zicem automat biologic si atat.
2. Avraam este obisnuit cu pretentiile lui Dzeu, asa incat nu este mirat de cererea de a-si sacrifica fiul. Este o alta zi de venerare. Deci este rezonabil sa afirmam ca asemenea sacrificii au mai existat, era ceva acceptat si la zi. Iar asta spune foarte mult despre caracterul lui Dzeu - care pretinde sacrificii umane (remember Baal).
Bonus. Lipsa omniscientei lui Dzeu sau a cruzimii sale; ori Dzeu nu era omniscient (si nu cunostea rezultatul "testului") ori cunoastea dar l-a pus pe Avraam sa treaca printr-o cruzime complet nenecesara (inutila).

Quote

Certitudini au toti oamenii care au trecut prin anumite initieri si experiente. :console:
Orice persoana are certitudini. Problema este cand ai doar certiudini (lipsa incertitudinilor).
Arata-mi o persoana care nu are incertitudini si am sa iti arat o persoana instabila si periculoasa - daca o intalnesti mai bine treci pe cealalt trotuar...
P.S. Richeliu facea misto sau se dadea "rotund" (vezi si emoticonul). Toti oamenii au incertitudini...

 richelieu, on 24th May 2011, 14:06, said:

Dap, oamenii care sunt complet lamuriti intr-o anume problema :).  Ca e evident ca ma refeream la o...anume problema.
La o anume problema si am numai certitudini. Dar evident nu era chiar atat...  :peacefingers:

#63
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

80% rationament politic. Pari un Hébertist.
0% rationament politic,doar logica.Tinand cont cat de monstruos si obsedat de sange e zeul biblic nu ma riscam cu asa ceva (oricum,primul meu rationament a ucis toti zeii )

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 mork, on 24th May 2011, 14:30, said:

P.S. Richeliu facea misto sau se dadea "rotund" (vezi si emoticonul). Toti oamenii au incertitudini...

Era intr-adevar o gluma. Sau mai precis, o parte a adevarului, prezentata ca o gluma ;).

Referitor la ultimele discutii...va recomand sa cititi "Inteligenta- Reactioneaza creativ la prezent" scrisa de Osho. Are anumite trimiteri ..sa le zicem non-atee, dar facand abstractie de ele, este o lectura tare interesanta pentru oricine, chiar ateu fiind.

#65
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 richelieu, on 24th May 2011, 14:37, said:

Era intr-adevar o gluma. Sau mai precis, o parte a adevarului, prezentata ca o gluma ;).
Am pus si eu un emoticon ratacit pe acolo..

Quote

Referitor la ultimele discutii...va recomand sa cititi "Inteligenta- Reactioneaza creativ la prezent" scrisa de Osho. Are anumite trimiteri ..sa le zicem non-atee, dar facand abstractie de ele, este o lectura tare interesanta pentru oricine, chiar ateu fiind.
AI un link, o trimitere online ceva?  Nu de alta, dar titlul m-a suprins prin nesemnificativitatea lui. Eu imi fac un obicei din nu a citi cartile care promit foarte multe, pentru ca fara exceptie nu "livreaza" nimic interesant, ci platitudini amestecate cu wishful thinking si mult BS.
Da un titlu complet in engleza si numele autorului sa vedem ...

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
http://www.librarult...-prezent--i6570

Asta-i ce-am gasit asa...la o prima vedere. Eu am primit-o tiparita. Nu promite nimic, doar expune niste idei si niste definitii ale inteligentei ;). Parerea mea, este ca merita citita.

#67
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 richelieu, on 24th May 2011, 14:50, said:

http://www.librarult...-prezent--i6570

Asta-i ce-am gasit asa...la o prima vedere. Eu am primit-o tiparita. Nu promite nimic, doar expune niste idei si niste definitii ale inteligentei ;). Parerea mea, este ca merita citita.
Promisiunile sunt foarte subtile si esti manipulat ca sunt doar "prezentari". De obicei...
Pare usoara. Poate am sa o incerc...

#68
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 From 24th May 2011, 14:32:

0% rationament politic,doar logica.Tinand cont cat de monstruos si obsedat de sange e zeul biblic nu ma riscam cu asa ceva (oricum,primul meu rationament a ucis toti zeii )
Daca zici tu eu nu te contrazic. OK! 0%

Ti se pare ca omul este mai bun ca zeul?
Eu chiar nu stiu dar vreau sa te intreb daca exista un termen gen fanatic antireligios?

 johnnickelby, on 24th May 2011, 01:26, said:

Zi-mi care-s alea?

 mork, on 24th May 2011, 09:55, said:

Fanatic-crestine. Chiar daca nu le constientizezi. notangel.gif
Trag unele concluzii. In functie de comportamentul persoanei, de ce raspunde. Evident, respectiva persoana poate fi duplicitara si atunci concluziile pot fi false. Pot de asemenea sa ma insel... foarte probabil atunci cand persoana este echilibrata rolleyes.gif . Dar sunt unele exemple incorigibile (si sunt de obicei crestine - sau asa dau impresia). E de mirare ca am o viziune sceptica asupra umanitatii?

Eu te-am intrebat care sunt concluziile, si tu mi-ai raspuns cum sunt.  
M-a impresionat termenul "Fanatic-crestine". Recunosc ca de multe ori exagerez, dar vad ca incepi sa faci acelasi lucru. In cazul asta nu ma deranjeaza termenul, cat ma bucura ca te-am influentat putin, facandu-te sa exagerezi la randul tau. M-a distrat chestia asta.
Apoi urmeaza niste concluzii foarte evazive, in care lasi preopinentul intr-o zona crepusculara, sperand ca nu are lanterna la el. :rolleyes: Le poti numi conluzii la randul tau?

Edited by johnnickelby, 24 May 2011 - 16:09.


#69
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 johnnickelby, on 24th May 2011, 17:08, said:

Ti se pare ca omul este mai bun ca zeul?
Da. Omul nu pretinde superioritatea morala in timp ce varsa sangele ala...

Quote

Eu chiar nu stiu dar vreau sa te intreb daca exista un termen gen fanatic antireligios?
Antiteist fanatic? Antiteist militant?

Quote

Eu te-am intrebat care sunt concluziile, si tu mi-ai raspuns cum sunt.  
M-a impresionat termenul "Fanatic-crestine". Recunosc ca de multe ori exagerez, dar vad ca incepi sa faci acelasi lucru. In cazul asta nu ma deranjeaza termenul, cat ma bucura ca te-am influentat putin, facandu-te sa exagerezi la randul tau. M-a distrat chestia asta.
Apoi urmeaza niste concluzii foarte evazive, in care lasi preopinentul intr-o zona crepusculara, sperand ca nu are lanterna la el. :rolleyes: Le poti numi conluzii la randul tau?
Pai alea tu le stii. Eu vad doar efectul lor.
Ma bucur ca te amuz. Observa si ingerasul de dupa propozitia respectiva. Nu te-am tinut de genul drona incrancenata (cum este altul sau The listener).

Edited by mork, 24 May 2011 - 16:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate