Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Care e diferenta dintre atei si liberi cugetatori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOvidiu93, on 23rd May 2011, 23:58, said:

chiar nu vad diferenta intre un liber cugetator si un agnostic si nu vad de ce am aplica "stereotipuri"...

A nu se intelege gresit, nu spun ca ar trebui sa ramanem fix la o anumita idee, dar nici sa intindem o problema la infinit si oricum, o decizie luata poate fi oricand schimbata. Asta credeam pana am vazut definitiile din dictionare  :w00t: ,
Daca nu era o diferenta, cea pe care am spus-o mai inainte, nu ar fi fost necesare notiuni diferite care sa denumeasca cele doua categorii: agnostici si liberi cugetatori. Eu le consider diferite.

Acum problema mea este ca nu-mi place sa aleg acum ceva si pe urma sa ma schimb cum bate vantul. Nu pot face asta. La nivelul asta nu poti gandi atat de- nu gasesc decat- superficial. Nu poate fi vorba de orgoliu, sau teama de a decide, acestea nu-si au locul cand este vorba de astfel de lucruri. Pur si simplu astept cu rabdare noi date, nu simt nici o graba, nici o presiune, si sunt foarte sigur ca nu voi avea pana la sfarsit, suficiente date pentru a ma hotari. Dar nici asta nu-mi provoaca nici o emotie. Este o anume stare de spirit in care simt ca imi gasesc echilibrul.

#38
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postjohnnickelby, on 24th May 2011, 00:22, said:


Alti oameni isi gasesc echilibrul in un raspuns. Acum un post spuneai ca ma grabesc. Uite aroganta de care vorbeam noi alta data...

#39
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOvidiu93, on 24th May 2011, 00:29, said:

Alti oameni isi gasesc echilibrul in un raspuns. Acum un post spuneai ca ma grabesc. Uite aroganta de care vorbeam noi alta data...

Pai si care este treaba. Doar ca tu te grabesti ca de obicei.
Ramane cum am stabilit.  :rolleyes:

Si inca ceva. Esti de foarte multe ori confuz cand postezi, ca si acum. Pari foarte preocupat de altceva, in timp ce discuti  pe forum. Cel putin asa mi se pare.
Nici acum nu am inteles prea bine postul tau, crede-ma. Mi se pare fara sens ce ai postat, scuza-ma.

Inca ceva. Am impresia ca nu prea iti pasa ce postez eu, tu citesti superficial, doar cu gandul de a-mi gasi vreo greseala. Am evitat multa vreme sa dialoghez cu tine, pentru ca am simtit de mult asta.  Vreau sa te asigur ca asta ai incercat si acum, dar ai gresit ca de obicei.

Edited by johnnickelby, 23 May 2011 - 23:44.


#40
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postjohnnickelby, on 24th May 2011, 00:35, said:

Pai si care este treaba. Doar ca tu te grabesti ca de obicei.
Ramane cum am stabilit.  :rolleyes:

Ce imi place cand oamenii se avanta in afirmatii dar se contrazic mai tarziu si nici nu realizeaza asta  :lol: .

Nu chiar... Un liber cugetator nu este un ateist, nu este un teist, nu este ... Un liber cugetator este o persoana care nu aplica nici un fel de set de reguli gandirii sale, poate doar unele personale, nu inteleg cum poti spune asta cand un liber cugetator este practic o persoana complet libera limitata doar de propria sa dorinta. Da-o incolo de treaba, liber cugetator... Faptul ca un astfel de om respinge intr-un final anumite aprti ale religiei nu este o conditie pentru a fi un liber cugetator, pentru ca a fi liber cugetator este ceva complet personal. Dar nu, voi aplicati stereotipuri in continuare si aratati cu degetul spre altii :lol: ...

De fapt...orice persoana este un liber cugetator, de ce incerci sa incadrezi liber cugetatorii intr-o categorie cand nu e nevoie de nici una ? Incerci sa ii separi de agnostici dar nu merge, deloc...

PS Asa ti se pare pentru ca te avanti cu capul inainte spre...nici tu nu stii, in incercarea de a intelege ce gandesc, dar totusi, te avanti...si iese un terci.

Edited by Ovidiu93, 23 May 2011 - 23:49.


#41
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOvidiu93, on 24th May 2011, 00:42, said:

PS Asa ti se pare pentru ca te avanti cu capul inainte spre...nici tu nu stii, in incercarea de a intelege ce gandesc, dar totusi, te avanti...si iese un terci.
Faptul ca esti greu de inteles, recunosc ca este meritul tau. :rolleyes:

Si inca ceva. Citeste si tu te rog tot postul celui cu care discuti, ca se pare ca tu citesti primele cuvinte si-ti imaginezi restul, si normal ca iese ce iese. Eu citesc tot, chiar si posturile tale, chiar daca asta nu ma ajuta prea mult.

Edited by johnnickelby, 24 May 2011 - 00:05.


#42
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postjohnnickelby, on 23rd May 2011, 22:12, said:

Eu cred ca ti-am mai spus . Parerea mea este ca multi atei, printre care si tu, in momentul cand judecati religia, peste 50% din argumente sunt de natura politica. In mod sigur va ganditi la o schimbare majora a societatii la nivel global si credeti ca ceea ce impiedica acest lucru este religia. Nu cred ca stiti exact care ar fi acele schimbari, nu prea stiti care ar putea fi consecintele, dar credeti ca totul se va rezolva elegant o data cu disparitia religiei.
Eu, dimpotriva, cred ca religia a fost singurul factor de echilibru pana acum. Disparitia ei ar putea insemna chiar disparitia speciei numita om, sau cea mai mare parte a ei. Sunteti siguri ca veti fi printre putinii ramasi?
Politica este unul din "bratele" pe care religia le foloseste ca sa influenteze societatea. Asa ca e normal ca multe argumente sa fie din domeniul politicii.
Rezolvare eleganta? Nu. Dar unele obstacole se vad clar.
>Disparitia religie = disparitia speciei umane? Asta e banc...
P.S. Ca idee, nu cred ca umanitatea va scapa de religie. Sorry...


View Postjohnnickelby, on 23rd May 2011, 22:56, said:

Sincer acum, eu nu ma rog pentru nimeni.
Cred ca mai multe prejudecati ai tu decat am eu.
Nu am nici o problema ca nu il vezi pe Dumnezeu.
Esti o specie rara de crestin...

Quote

PS Sunt de acord ca te grabesti cu concluziile.
Serios? Parca tu ziceai ca disparitia religiei = disparitia speciei umane...

View Postjohnnickelby, on 24th May 2011, 00:55, said:

Si inca ceva. Citeste si tu te rog tot postul celui cu care discuti, ca se pare ca tu citesti primele cuvinte si-ti imaginezi restul, si normal ca iese ce iese. Eu citesc tot, chiar si posturile tale, chiar daca asta nu ma ajuta prea mult.
Se vede si din concluziile grabite pe care le tragi...

#43
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmork, on 24th May 2011, 01:14, said:

P.S. Ca idee, nu cred ca umanitatea va scapa de religie. Sorry...
Depinde de cat timp va mai exista.  Exista cred timpuri ale schimbarii, dar nu este timpul acum.

View Postmork, on 24th May 2011, 01:14, said:

Esti o specie rara de crestin...
Ai vrea sa ma  enervez acum? :rolleyes:

View Postmork, on 24th May 2011, 01:14, said:

Serios? Parca tu ziceai ca disparitia religiei = disparitia speciei umane...
Daca citesti atent vei vedea ca nu este o concluzie "Disparitia ei ar putea insemna chiar ". Sorry...

View Postmork, on 24th May 2011, 01:22, said:

Se vede si din concluziile grabite pe care le tragi...

Zi-mi care-s alea?
Eu observ ca tu tot tragi concluzii pe aici. Esti suparat sau mi se pare?  :rolleyes:
Apropos, vad ca tu citesti tot dar parca prea repede.

Edited by johnnickelby, 24 May 2011 - 00:28.


#44
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postjohnnickelby, on 24th May 2011, 01:26, said:

Depinde de cat timp va mai exista.  Exista cred timpuri ale schimbarii, dar nu este timpul acum.
Daca umanitatea dispare - problem solved. Nu?

Quote

Ai vrea sa ma  enervez acum? :rolleyes:
Pentru un crestin ar trebui sa fie un compliment asta...

Quote

Daca citesti atent vei vedea ca nu este o concluzie "Disparitia ei ar putea insemna chiar ". Sorry...
Bon. Tot exagerare ramane...

Quote

Zi-mi care-s alea?
Eu observ ca tu tot tragi concluzii pe aici. Esti suparat sau mi se pare?  :rolleyes:
Apropos, vad ca tu citesti tot dar parca prea repede.
Fanatic-crestine. Chiar daca nu le constientizezi.  :notangel:
Trag unele concluzii. In functie de comportamentul persoanei, de ce raspunde. Evident, respectiva persoana poate fi duplicitara si atunci concluziile pot fi false. Pot de asemenea sa ma insel... foarte probabil atunci cand persoana este echilibrata :rolleyes: . Dar sunt unele exemple incorigibile (si sunt de obicei crestine - sau asa dau impresia). E de mirare ca am o viziune sceptica asupra umanitatii?
Nu sunt suparat. Ti se pare. Eu nu am viziuni apocaliptice...
"Vezi" ca citesc prea repede? Parca imi cereai sa iti arat ce concluzii tragi...

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOvidiu93, on 23rd May 2011, 22:29, said:

Noi suntem oamenii care nu gandim suficient pentru ca nu il vedem pe Dumnezeu...

Ba dimpotriva, parerea mea este ca ganditi prea mult.

#46
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postrichelieu, on 24th May 2011, 10:15, said:

Ba dimpotriva, parerea mea este ca ganditi prea mult.

:deadtongue: Nu stiu daca sa te cred sau nu  :lol: dar atat timp cat esti adeptul "intelege cu inima" nu cred ca are rost sa incepem iar...dar...nu ai crede ca este necesar sa avem o cunoastere corecta, relativ completa a lumii pentru a putea intelege cum trebuie tot ceea ce ne inconjoara ?

In concluzie, ce este un liber cugetator ?

Edited by Ovidiu93, 24 May 2011 - 09:28.


#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Un om gandeste asupra unui lucru, atunci cand nu il intelege :). Odata ce l-a inteles, nu mai gandeste asupra lui, nu mai are de ce ;).

Am spus ce este un liber cugetator in opinia mea. Nu este agnostic, asa cum crezi tu.

#48
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Eu nu vad diferenta  :lol: . Respingerea bisericii si a religiei nu este o conditie, de ce trebuie un liber cugetator sa fie un deist sau un ateu ? E un liber cugetator, poate fi orice dar nu neaparat ceva...

Edited by Ovidiu93, 24 May 2011 - 09:38.


#49
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 24th May 2011, 10:26, said:

:deadtongue: Nu stiu daca sa te cred sau nu  :lol: dar atat timp cat esti adeptul "intelege cu inima"....

Atata timp cat lumea traieste cu "angoase intelectuale" pana la "intelesul cu inima" nu mai e decat un pas, pricepi tu? B)

#50
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Karuna, nu poti cunoaste cu inima, nu poti intelege cu inima  :uhuhno: . Sa nu crezi ca voi incerca vreodata sa inteleg cu "inima" cand este doar un placebo al propriei gandiri.

#51
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Ovidiu93, nu tot ce zici tu ca nu se poate inseamna ca-i asa.   :console:

#52
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postkaruna, on 24th May 2011, 11:08, said:

Ovidiu93, nu tot ce zici tu ca nu se poate inseamna ca-i asa.   :console:
Cunoasterea emotionala (sper ca nu te referi la cord cand zici "inima") este imprecisa prin natura ei. Este foarte usor de manipulat. Poti ajunge sa crezi si in diavol asa, crezand ca de fapt e Dzeu. Vezi ce a patit Avraam cand i s-a spus sa isi omoare fiul. Raspunsul corect era "piei drace"....

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOvidiu93, on 24th May 2011, 10:37, said:

Eu nu vad diferenta  :lol: . Respingerea bisericii si a religiei nu este o conditie, de ce trebuie un liber cugetator sa fie un deist sau un ateu ? E un liber cugetator, poate fi orice dar nu neaparat ceva...

Pai ....tu nu vezi diferenta, dar sunt niste termeni definiti deja, pentru anumite contexte. Putem dezbate legitimitatea termenilor respectivi daca vrei, dar nu cred ca e cazul sa ne complicam existenta cu asta. Liberul cugetator, este in principiu credincios, agnosticul este indecis.


Quote

Cunoasterea emotionala (sper ca nu te referi la cord cand zici "inima") este imprecisa prin natura ei.
Este. Tocmai de aceea nu e indicat sa te bazezi 100% pe ea. Dar la fel, cunoasterea rationala poate fi manipulata, pentru ca se bazeaza pe informatii primite de la alti oameni, creandu-ti falsa impresie ca de fapt tu ai rationat asa :). Tocmai de aceea, nu e indicat sa te bazezi 100% nici pe asta ;). Modalitatea optima de cunoastere, in opinia mea, este sa le combini pe amandoua. Sa filtrezi rational ceea ce cunosti emotional. Stiu....e greu de inteles si de acceptat de catre unii dintre voi acum. Unii o vor face mai tarziu, altii nu.

Edited by richelieu, 24 May 2011 - 11:07.


#54
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postrichelieu, on 24th May 2011, 11:58, said:

Pai ....tu nu vezi diferenta, dar sunt niste termeni definiti deja, pentru anumite contexte. Putem dezbate legitimitatea termenilor respectivi daca vrei, dar nu cred ca e cazul sa ne complicam existenta cu asta. Liberul cugetator, este in principiu credincios, agnosticul este indecis.

De ce nu liber cugetator ateist ? Nu inteleg de ce incadram liber cugetatorul intr-o anumita categorie chiar daca denumirea de "liber cugetator" spune altceva, de ce il facem teist sau ateu cand el nu este de fapt nici una dintre acestea... De ce ne mai obosim sa-i numim liber cugetatori  :lol: ?

Agnostic indecis ? Corect, dar...atunci de ce exista unii oameni care considera pozitia de agnostic drept una corecta, impartiala fata de totul ? Am mai spus si eu ca a fi agnostic trebuie sa fie doar ceva temporar, o stare de moment, de indecizie, dar nu, mi-au sarit autodeclaratii agnostici in cap ca nu e asa si agnosticii au o pozitie echidistanta fata de tot si este corect asa...

Termeni deja definiti ? Confuzia este enorma fata de ei...

@ - Cunoasterea emotionala este strict subiectiva. Cunoasterea rationala este strict obiectiva, nu este ceea ce cred alti oameni :) (matematica :rolleyes: ). Uite diferenta dintre 'spiritualitate' si obiectivitatea stiintei si motivul pentru care cele doua nu pot fi imbinate... De fapt, acea "manipulare' este prezenta doar fata de acele pareri atat de subiective create de emotii.

Edited by Ovidiu93, 24 May 2011 - 11:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate