Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Sigma vs Canon, 50 1.4

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
Am canon dar nu mai sunt multumit de el de cand cu 5d-ul, focalizeaza f lent. Daca nu e in totalitate vina camerei si pot scoate un timp mai bun cu sigma sunt dispus sa-l schimb. Are cineva experiente cu sigma sau cu amandoua?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
A scris calexe mai demult despre exprienta neplacuta cu sigma 50 1.4

#3
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 13.02.2007

Vizualizare mesajdani.user, pe 20th May 2011, 23:09, a scris:

A scris calexe mai demult despre exprienta neplacuta cu sigma 50 1.4

Salutare,
Am de curand un 5d mark 2 si un sigma 50 f1.4. O sa fac ceva poze cu ele in urmatoarele zile. ( inca nu am ajuns sa ma joc cu ele). Daca vrei sa fac anumite teste, poti sugera aici.
Cheers!

#4
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
Ms, teste cu poze nu ma intereseaza pt ca am vazut pe net, ma intereseaza cat de rapid si precis e si daca pierzi cadre din cauza lui pe strada. Daca esti din buc poate ne putem intalni, eu aduc canonul.

#5
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Nu, nu avem cum sa ne intalnim ca nu stau in Ro. Anyway, o sa probez si te anunt. Testez intensiv!

#6
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
Nu stiu eu multe, dar de un lucru sunt cam sigur - niciodata un obiectiv third party nu o sa fie mai rapid la AF decat unul brand. Este pur si simplu o lege a ingineriei ( reverse engineering ) care cam dicteaza asta. Legat de inconsistenta in AF, treburile stau cam la fel. Cu atat mai mult daca discutam despre 50mm 1.4 de la sigma, despre care nu am auzit (de la prieteni, si cunostinte, posesori) decat de rau din pacate :( Tocmai de aceea, pentru street (sau pe strada, daca am inteles gresit "street" ) cred ca nu este cel mai indicat obiectiv.

OT/2: Acum daca ne gandim si fizic, la greutatea sticlei din sigma (are totusi filtre de 77mm), nu stiu daca HSM-ul lor poate misca mai rapid o cantitate de sticla mai mare, decat poate USM-ul canon sa miste o cantitate mai mica.

Nu am nimic cu sigma, sunt posesor chiar, si tocmai de aceea sunt constient de minusurile acestui producator.

#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
Ms, inseamna ca am deja cea mai buna combinatie, poate ar trebui sa ma gandesc la alta focala.
Astept si parerile tale zypa.

#8
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
Cam ai cea mai ok solutie de 50mm pe Canon 5d; acum nah, pacat de optica din sigma. http://photography-o...h...3520&page=5

#9
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.816
  • Înscris: 08.01.2010
50mm nu are USM ci micro USM, care nu e la fel de rapid si care in timp e marea problema a obiectivului.
Sigma nu merita decat daca iti place riscul.
Arunca un ochi la 35mm si 85mm non L. Daca ai buget de L ia-l pe oricare ti se potriveste. 85mm e fara egal, iar 35mm e cel mai bun din clasa lui, am vazut ce a scos Nikon si nu e la acelasi nivel.

#10
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
Intr-adevar - are micro USM - m-a indus in eroare faptul ca are full-time manual focus. 85mm 1.2L e cu siguranta fara egal in clasa lui, dar nu se preteaza pentru ce vrea initiatorul topicului - VITEZA ! numai rapid nu este;

85mm 1.8 da. este un obiectiv excelent, care-si merita fiecare banut. La fel si 35mm 1.4L, daca exista bugetul adecvat.

#11
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
Se cam simte lipsa unui obiectiv intre 50 1.4 si 50 1.2.
85 e prea lung iar 35 1.4 il iau doar daca-mi pica niste bani din pom. Ma uitam la 35 f2 dar pare cam praf http://www.the-digit...ens-Review.aspx

Momentan stau cu asta, poate ma sucesc total si iau unu manual.

#12
jubilatu

jubilatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 22.03.2012
Am preferat sa readuc threadul  la viata decat sa deschid unul nou.
f64are o oferta cu canonul 50mm 1.4 la 1100 lei, fata de sigma 2000lei. Tipul de acolo mi-a zis ca nu au prea avut probleme cu sigma, dar ...trebuie si el sa isi vand marfa.

Ceva experiente noi cu obiectivul  Sigma 50mm 1.4 ?

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006

Vizualizare mesajdreadboy, pe 21st May 2011, 14:05, a scris:

Nu stiu eu multe, dar de un lucru sunt cam sigur - niciodata un obiectiv third party nu o sa fie mai rapid la AF decat unul brand. Este pur si simplu o lege a ingineriei ..

Nu e nicio lege a ingineriei, aia cu reverse engineering tine doar de montura, contacte si comunicare. Restul tine de producator. Eu am sigma 85 1.4 si focalizeaza mai rapid decat nikon 85 1.4 D, care e pe surub, si poate si mai rapid decat 1.4G, nu le-am testat pe amandoua simultan. Sigur, sigma al meu nu e mai bun optic decat ultimul, si daca prinzi o copie buna de D, nici decat el poate, insa la AF pana acum nu am ce sa ii reprosez. Si in mod sigur o sa fie mai rapid decat varianta 85L de canon, deci teoria ta nu tine.

De 50 nu stiu nimic insa daca este ca 85-ul, e un obiectiv bun optic si rapid la AF, pacat de povestile de groaza pe care le-am auzit cu consistenta AF-ului (pana acum nu am de ce sa ma plang la 85, nu stiu insa daca as risca cu un 50 de sigma vazand ca 50-urile de nikon sunt oricum bune).

Optic iara nu mai tine povestea cu third party, samyang sigma si tamron au aratat ca pot scoate obiective mai bune decat firmele de body-uri.

In ceea ce il priveste pe ralcr, AF-ul lui 5D nu este o referinta in domeniu si nici 50 1.4 de canon in general, eu am gasit ca 85-ul 1.8 focalizeaza rapid si precis, 35 f2 focalizeaza destul de rapid dar precis, probabil 35L focalizeaza la fel de precis dar mai rapid. Poate ar trebui sa schimbi focala sau sa mergi la F64 sa testezi un sigma 50...

Editat de nicolaie, 20 aprilie 2012 - 07:05.


#14
jubilatu

jubilatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 22.03.2012

Vizualizare mesajnicolaie, pe 20th April 2012, 08:04, a scris:

Poate ar trebui sa schimbi focala sau sa mergi la F64 sa testezi un sigma 50...

Multumesc pt informatii.
Conform legii,asumata de f64, pt produsele cumparate la distanta ai la dispozitie 10 zile lucratoare sa le restitui fara nici o motivatie. asa incat s-ar putea sa prefer sa il cumpar online si sa il testez pe indelete acasa.
Nu stiu daca pretul dublu poate justifica diferenta de calitate... dar daca ma gandesc ca 85L 1.2 costa de 4-5 ori mai mult...

Editat de jubilatu, 20 aprilie 2012 - 07:51.


#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu stiu la ce pret dublu te referi, 50 1.4 canon costa 1699 iar sigma 1999. Am vazut multe fotografii de strada bune facute cu focala de 35 mm.

#16
jubilatu

jubilatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 22.03.2012

Vizualizare mesajnicolaie, pe 20th April 2012, 08:56, a scris:

Nu stiu la ce pret dublu te referi, 50 1.4 canon costa 1699 iar sigma 1999. Am vazut multe fotografii de strada bune facute cu focala de 35 mm.
La canon 50mm 1.4 pretul pt pachetul cu 5d2 este mai mare cu 1100 lei decat pretul 5d2 body. (oferta lunii aprilie). Sigma este 1999lei.
Pe mine 35ul este OK doar pt peisaj urban (bloace si biserici) Pt restul mi se pare prea larg. Iar pt landscape autentic vreau un 20mm.

Editat de jubilatu, 20 aprilie 2012 - 08:12.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
Am inteles, un prieten a avut recent un 50 1.4 canon pe un 5D si l-a vandut, daca tin bine minte nu prea i-a placut. Daca ai posibilitatea, mergi la F64 cu un body canon, fa poze cu ambele obiective in aceleasi conditii si apoi trage concluziile acasa, pe monitor. Iar daca vrei sa cumperi un sigma 50 online, poti face cum am vazut ca fac prin state, comanzi 2 (daca ai bani sa le platesti, desigur), le testezi bine si il returnezi pe cel ce nu ti-a placut.

Salut.

#18
jubilatu

jubilatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 22.03.2012

Vizualizare mesajnicolaie, pe 20th April 2012, 09:12, a scris:

Iar daca vrei sa cumperi un sigma 50 online, poti face cum am vazut ca fac prin state, comanzi 2 (daca ai bani sa le platesti, desigur), le testezi bine si il returnezi pe cel ce nu ti-a placut.

"Tip of the day"
nu imi trecea prin cap. Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate