Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Utilizare internet

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
5orin

5orin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.05.2007
Esti in Germania (spre exemplu), ai un laptop cu wireless si un vecin nu atit bine intentionat, cit nepriceput sau ignorant, care si-a lasat reteaua privata (si implicit conexiunea la internet) nesecurizata.
  Intrebare: cit e de legal (nu etic, moral, principial, etc..) sa te folosesti de internet prin accesul facilitat de vecinul respectiv?

  Exista probabil doua directii ale discutiei:
  1. daca merg intr-un aeroport, sau o cafenea, etc..unde e un hotspot si am net free, pot sa ma conectez, nuuu? Deci pot si de la vecinul...
      
          si cea diametral opusa:
  
  2. Daca acelasi vecin isi uita usa descuiata sau deschisa, pot intra la el in casa? Sigur ca nu!

  Sint curios de opinii.
  Multumesc.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Hai sa o luam altfel . Daca vecinul vara isi pune aer conditionat , este legal sa folosesti racoarea din pereti care ajunge la tine ? La fel si cu accesul la net , nu ii intri in casa . El ar trebui de fapt sa plateasca pentru ca te polueaza electromagnetic . Ca sa nu mai zi ca si mobilul , si laptopul se poate seta sa scaneze singur retelele din jur si sa se conecteze automat unde poate . Atata timp cat programele astea sunt perfect legale , nu vad cum ai putea sa le interzici tu sa se conecteze la anumite retele . De ex , telefonul meu e setat sa caute hotspoturi free (fara parola ) la 30 min si sa actualizeze widgetul de vreme si de RSS . Cum pot sa ii interzic sa se conecteze la vecin , ca nu are optiunea asta ?

#3
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Nu e nici o problemă. E prostia ălora care nu-și parolează rețelele.

Acum vreo 5-6 ani am văzut vreo două reportaje din Franța despre IT în care unul sfătuia utilizatorii de rețele WiFi erau avertizați să-și protejeze rețelele, pentru că altfel oricine poate să le intre în calculatoare. Și chiar mergea la întîmplare pe stradă cu un laptop în mînă și unde găsea o rețea neprotejată, intra în ea și descărca fișiere din calculatoarele conectate. Apoi suna la ușa respectivului și-i arăta cît e de fraier că nu-și parolează rețeaua.

PS. Uite aici o metodă de „protejare” a rețelei:
[ http://farm3.static.flickr.com/2713/4230411322_5fee5b6d6f_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
http://www.neowin.ne...wireless-router
Sau asa poti pati...

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Poststormwatch, on 26th April 2011, 16:17, said:

Nu e nici o problemă. E prostia ălora care nu-și parolează rețelele.
... Și chiar mergea la întîmplare pe stradă cu un laptop în mînă și unde găsea o rețea neprotejată, intra în ea și descărca fișiere din calculatoarele conectate. Apoi suna la ușa respectivului și-i arăta cît e de fraier că nu-și parolează rețeaua...

eu am doua sloturi pentru alieni. sunt prost ca ma gindesc ca poate e vreun amarit care are nevoie de mail? sau sunt prost cind cred ca itr-o buna zi cind o sa am mare nevoie de wireless am sa gasesc unul liber? de ce fiecare plictisit cu un laptop trebuie sa sparga ceva sau sa descarce un film, ma depaseste.

@OP. legalitatea accesului la o retea straina este o chestie foarte discutabila.

#6
vinnnie

vinnnie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2012
Daca ti-ai facut mai multe conturi de yahoo de pe acelasi calculator, iar la unele conturi nu ai folosit numele tau real, ci un alt nume care poate exista este cumva ilegal?
Multumesc

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, puscaria te mananca!

#8
vinnnie

vinnnie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2012
As vrea mai multe detalii si raspunsuri serioase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate