Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

cum se plateste online factura enel si cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
recent am observat pe plicul cu factura rcs-rds un mesaj "Plateste online" si adresa web unde intrii sa platesti, si am decis sa platesc factura rds online de-acum inainte. Cei de la RDS au facut sa fie super simplu de platit online.

Acum vreau sa aflu cum pot plati online si facturile Enel si Cosmote. E cineva pe-aici care le plateste online si-mi poate explica cum se procedeaza ?

LE: in plicul cu factura enel, mai este o hartie cu un tabel cu modalitati de plata: numerar, atm, direct debit, internet si virament bancar. In coloana internet, sunt nishte v-uri cu asterisk in dreptul unor banci, iar sub tabel scrie ce reprezinta asterisk-ul: "pt aceasta modalitate de plata website-urile bancilor pun la dispozitia clientilor tipare predefinite de plata."

acolo unde intru pe contul meu bancar de pe situl citibank, pot adauga un beneficiar completand numele si nr contului beneficiarului care incepe cu RO, si pot transfera o anumita suma din contul meu in contul acelui beneficiar pe care l-am adaugat. Dar nu cred ca asa se plateste factura, adica cum stiu cei de la enel ca acei 150ron pe care i-am transerat in contul lor, sunt pentru plata facturii?? Nu-mi dau seama cum se procedeaza, nu-mi vine sa cred ca astazi, in era internetului, sa nu poti plati online sau sa fie atat de greu sa aflii cum se plateste online... mai ales cand exista atatea persoane care nu pot ajunge la timp la un sediu sa-si plateasca, din cauza programului de la serviciu.

Edited by CTU99, 18 April 2011 - 17:38.


#2
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Nu poti plati din contul Citi,nu au contract incheiat cu nici un furnizor (lame,i know).
Cei de la Cosmo nu am vazut sa aiba plata online.

Incearca aici.

http://www.e-facturi.ro/index.aspx

#3
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
@cristian0007: mersi de link, in lista de furnizori de pe http://www.e-facturi...cturanoua1.aspx exista si Cosmote si Enel, dar la FAQ scrie: "Costurile achitarii unei facturi sunt de 4.5% din valoarea facturii platite." si parca nu prea merita.

Edited by CTU99, 18 April 2011 - 18:44.


#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 CTU99, on 18th April 2011, 18:14, said:

LE: in plicul cu factura enel, mai este o hartie cu un tabel cu modalitati de plata: numerar, atm, direct debit, internet si virament bancar. In coloana internet, sunt nishte v-uri cu asterisk in dreptul unor banci, iar sub tabel scrie ce reprezinta asterisk-ul: "pt aceasta modalitate de plata website-urile bancilor pun la dispozitia clientilor tipare predefinite de plata."

acolo unde intru pe contul meu bancar de pe situl citibank, pot adauga un beneficiar completand numele si nr contului beneficiarului care incepe cu RO, si pot transfera o anumita suma din contul meu in contul acelui beneficiar pe care l-am adaugat. Dar nu cred ca asa se plateste factura, adica cum stiu cei de la enel ca acei 150ron pe care i-am transerat in contul lor, sunt pentru plata facturii?? Nu-mi dau seama cum se procedeaza, nu-mi vine sa cred ca astazi, in era internetului, sa nu poti plati online sau sa fie atat de greu sa aflii cum se plateste online... mai ales cand exista atatea persoane care nu pot ajunge la timp la un sediu sa-si plateasca, din cauza programului de la serviciu.
Exista o chestie care se numeste Direct Debit. Enel isi ia singur bani din contul tau la data scadenta a facturii. Se poate seta in online-ul de la ING si Raiffeisen de exemplu. Citibank n-are Direct Debit si e super lame, mai ales ca banca enelului este fix citibank. :)

In schimb vezi ca la beneficiari poti seta tipul beneficiarului ca Plata Factura, si iti alegi din companii Enel. Poate iti cere un cod client ceva.

Edited by don_dannielo, 18 April 2011 - 21:02.


#5
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 don_dannielo, on 18th April 2011, 20:55, said:

In schimb vezi ca la beneficiari poti seta tipul beneficiarului ca Plata Factura, si iti alegi din companii Enel. Poate iti cere un cod client ceva.
am ales "plata factura" la tip beneficiar, si a aparut un textbox in care sa completez numele beneficiarului, iar in dreapta textbox-ului e un link "cautare companie" care mi-a deschis o mica fereastra in care am dat cautare la cuvantul "enel" si a gasit numele "ENEL ENERGIE MUNTENIA SA*BUCURESTI" ca sa-l selectez si cu acest nume a completat texbox-ul "numele beneficiarului", dupa care au mai aparut 3 textbox-uri: "cod client", "alte detalii", "alias beneficiar". La "cod client" am completat codul clientului de pe factura enel, la "alte detalii" nu am stiut ce sa pun, am scris enel, si la "alias beneficiar" tot enel. Dupa ce activez beneficiarul, sigur pot plati factura enel? Adica prin acel cod client stiu cei de la enel ca banii pe care ii transfer lor sunt pt a plati energia electrica? A mai platit cineva in felul acesta si nu au fost probleme ? Si cand completezi valoarea (lei), care tasta se foloseste pentru virgula, tasta de pe numeric keypad sau tasta cu virgula de langa tasta cu punctul?

Edited by CTU99, 24 April 2011 - 03:25.


#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 cristian0007, on 18th April 2011, 18:49, said:

Nu poti plati din contul Citi,nu au contract incheiat cu nici un furnizor (lame,i know).
Cei de la Cosmo nu am vazut sa aiba plata online.

Incearca aici.

http://www.e-facturi.ro/index.aspx
Ba da, Cosmote au cont la Citibank Romania, in interfata web IB a lui Citibank poti opta pentru furnizori , COSMOTE, este chiar si intr-o lista de furnizori prestabiliti.

#7
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
nu platiti facturi prin internet banking de la citibank deoarece, atunci cand ii sunati sa le spuneti sa va activeze furnizorii, nu v-i activeaza, ci adauga noi beneficiari fara sa selecteze "plata factura".

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 CTU99, on 29th April 2011, 05:48, said:

nu platiti facturi prin internet banking de la citibank deoarece, atunci cand ii sunati sa le spuneti sa va activeze furnizorii, nu v-i activeaza, ci adauga noi beneficiari fara sa selecteze "plata factura".
CEEEEE?  :o

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate