Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Cires cu mugurii uscati !

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aurel22

aurel22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.12.2007
Buna ziua , am un cires
PRUNUS AVIUM - T36 asa scrie pe cutia lui, Origine: europa. Culoarea Florilor: roz. Perioada Inflorire: aprilie - mai. Inaltime: 150. Diametru: 40. Frunzis: caduc. Culorea Frunzelor: verde deschis. Expunere: insorita / semi umbra. Sol: bine drenat, bogat, fertile, ph neutru. Fertilizare: nu este necesar. Temp. Mini. (°C): -40. Iernare: exterior. Taiere: nu este necesar. Transplantare: inceputul primaverii. Particularitati: crestere compacta.

Problema este ca toti muguri s-au deschis acum cateva saptamani cand a fost mai cald, si cand a venit frigul si ploile de zilele acestea , s-au  uscat de tot mugurii si eu am taiat toate varfurile crengilor. Ciresul are o inaltime de 50 centimetri. Deocamdata nu mai da semne de inmugurire, decat un muguras foarte mic intr-o parte mai jos. Ce pot sa mai fac , daca nu l-am stricat....oare o sa mai inmugurasca si o sa mai creasca in inaltime ????


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Asteapta sa se incalzeasca mai tare afara. Ar trebui sa isi revina.
Referitor la scrisul de mai sus. Puteai sa utilizezi un scris normal. Vedem cat se poate de bine! :)

#3
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Este posibil ca acel cires nu mai faca flori anul acesta, iar din acei muguri sa creasca alte crengute (fapt cauzat de taierea pe care ai practicat-o). Cum zice si colegul, mai asteapta sa se incalzeasca. Acest frig poate pacali functiile biologice ale pomului, generand o stare de dormanz. Oricum, ai grija de el.

#4
brenacu

brenacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.10.2009
am un cires plantat acum 3 ani si a atins "performanta"de a nu avea nicio floare in cele 3 primaveri scurse pina acum.fara flori nu am nici fructe.ce ma sfatuiti sa-l inlocuiesc sau sa mai am rabdare?

#5
aurel22

aurel22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.12.2007
Multumesc pentru raspunsuri si scuze , nu mi-am dat seama ca e asa de mare scrisul.
Sarbatori fericite !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate