Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Casa P+1 Dorobanti-Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
togo72

togo72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2011
Sunt nou pe acest forum (in sensul ca nu am mai postat niciodata, in schimb am citit f multe jurnale de casa) si scriu cu entuziasm la gandul ca in sfirsit incep demersurile pentru constructia unei case. Terenul l-am achizitionat de curind si este situat in inprejurimile Iasului mai exact in satul Dorobanti. Am depus actele pentru CU si sper ca saptamana asta  sa fac topo si geo .
Am deschis acest  jurnal cu speranta ca cei care-mi vor raspunde ma vor ajuta sa iau decizia cea mai buna. Asa ca va invit sa va dati cu parerea legat de prima mea intrebare.
Vreau sa construesc o casa cu amprenta la sol intre 90 si 100 mp P + 1 eventual mansarda, dar deocamdata neamenajata.
Intrebarea mea este: in ce sistem ma sfatuiti sa o fac, Pe cadre sau cu zidarie portanta? O sa va rog daca e posibil cu argumente  pro si contra din punct de vedere al rezistentei si al pretului dintre cele doua.

Multumesc anticipat

#2
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Salut, spor la construit :).

Sper ca vom fi vecini in curand, daca reusesc sa termin si eu casa si daca termina primaria cu lucrarile la canalizare.

De curiozitate, unde in Dorobanti ai terenul?

#3
togo72

togo72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2011
Terenul este la intrarea in sat, la circa 100 de metri de indicatorul Doeobanti este un drum  la dreapta care duce spre padure Alt reper nu iti pot da pentru ca nu stiu prea bine zona. Canalizarea in ce stadiu este?
De lucrarile la drum ai mai auzit ceva?

#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Posttogo72, on 28th March 2011, 16:41, said:

[...] Intrebarea mea este: in ce sistem ma sfatuiti sa o fac, Pe cadre sau cu zidarie portanta? [...]
Cu subiectul ăsta, cred că o să "mori de foame".   :naughty:
Sfatul meu: lasă proiectanții să gîndească, că doar de aceea îi vei plăti... nu? :peacefingers:


P.S. Fac referire la o fabulă în care o vietate a murit de foame pentru că nu s-a putut hotărî din care grămadă să mănînce... din cea din "stînga" sau din cea din "dreapta", așa că, pînă să ia decizia...  :thumbdown:

#5
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Legat de drum: cica acum ar avea bani sa asfalteze pana unde intoarce autobuzul (pe undeva prin centrul satului).

Legat de canalizare: deja sunt guri de canal montate pe drumul principal.

M-ar scuti de o cheltuiala cu fosa daca reusesc sa faca tot sistemul de canalizare.

Apropo, exista forum al primariei comunei Aroneanu.

Nu pun link sa nu fie considerat reclama la concurenta, dar daca ai sa cauti il gasesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate