Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Instalatie incalzire gravitationala, prin termosifon

- - - - -
  • Please log in to reply
833 replies to this topic

#541
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
E o intrebare retorica sau astepti si un raspuns?! :)

#542
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostVox13, on 18 ianuarie 2016 - 20:28, said:

Sunt localitati cu mai bine de 48 de ore fara curent electric.Oare e rentabila  circulatia naturala a agentului termic in sistemul de incalzire ?
Daca poti sa bagi in foc in asa fel ca sa nu-ti fiarba apa in schimbator... dar nu asta conteaza, ci caldura!
Eu  mai fac cateva incercari, dupa aia pompa, dar era o economie de o pompa....ata ete...
Dar poate ca vana termica face figuri...Posted Image

#543
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsandy76, on 18 ianuarie 2016 - 21:12, said:

Daca poti sa bagi in foc in asa fel ca sa nu-ti fiarba apa in schimbator... dar nu asta conteaza, ci caldura!
Eu  mai fac cateva incercari, dupa aia pompa, dar era o economie de o pompa....ata ete...
Dar poate ca vana termica face figuri...Posted Image
@sandy76, poti sa dai mai multe detalii cu privire la sistemul tau care nu prea vrea sa functioneze natural?
Posted Image

#544
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
De functionat nu ma plang ci de lentoarea functionarii, iar daca bag un lemn in plus aduc schimbatorul la fierbere, practic nu circula destul de repede apa!
Ma gandeam ca focaresc 2-3 ore si am butoiul plin cu energie termica, dar cand trebuie sa cantaresti daca mai pui un lemn langa cele 2...
Practic numai butoiul este legat la schimbator, mai spre primavara o sa conectez si caloriferele la care oricum trebuie sa adaug pompa!
Soba-cazan este o racketa destul de mare cu un tub de otel de 168 mm in diametru si cu inaltimea de 1100 mm, iar camera unde bag lemnele se aprovizioneaza pe sus
si are 16/23/50.
Schimbatorul este din teava de 1 1/2 teava trasa la capetele orizontale (tur-retur) si teava trasa 1 1/4 la verticala unind turul de retur prin 5 tevi de 1000mm, deci in jur 0,8 mp.

#545
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsandy76, on 19 ianuarie 2016 - 12:20, said:

De functionat nu ma plang ci de lentoarea functionarii, iar daca bag un lemn in plus aduc schimbatorul la fierbere, practic nu circula destul de repede apa!
Ma gandeam ca focaresc 2-3 ore si am butoiul plin cu energie termica, dar cand trebuie sa cantaresti daca mai pui un lemn langa cele 2...
Ce valoare maxima atinge diferenta de temperatura intre tur si retur?

View Postsandy76, on 19 ianuarie 2016 - 12:20, said:

Practic numai butoiul este legat la schimbator, mai spre primavara o sa conectez si caloriferele la care oricum trebuie sa adaug pompa!
Si cum faci in momentul de fata fara calorifele legate? Folosesti butoiul pe post de stocator?
Nu crezi ca o data ce vei lega si caloriferele va fi mai greu de adus schimbatorul la fierbere?

View Postsandy76, on 19 ianuarie 2016 - 12:20, said:

Soba-cazan este o racketa destul de mare cu un tub de otel de 168 mm in diametru si cu inaltimea de 1100 mm, iar camera unde bag lemnele se aprovizioneaza pe sus
si are 16/23/50.
Posted Image Deci, ai un agregat cu ardere inferioara..

View Postsandy76, on 19 ianuarie 2016 - 12:20, said:

Schimbatorul este din teava de 1 1/2 teava trasa la capetele orizontale (tur-retur) si teava trasa 1 1/4 la verticala unind turul de retur prin 5 tevi de 1000mm, deci in jur 0,8 mp.
Posted Image Schimbatorul cum este spalat de gazele fierbinti? Unde l-ai pozitionat? Ai si vana termostatica, nu ai vrut sa-l faci cu condensatie, asa-i?  Posted Image

#546
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postandreilesan, on 19 ianuarie 2016 - 13:46, said:

Ce valoare maxima atinge diferenta de temperatura intre tur si retur?

Daca iau temperatura de deschidere a vanei 61 grade pe retur iar turul atinge cateodata si 100 asta din observatia ca fierbe cateodata, dar termometrul montat pe tur nu a trecut de 90.
In butoi nu am termometru dar incalzirea nu am reusit sa o fac decat pana la jumatatea butoiului, deci returul este rece...

Si cum faci in momentul de fata fara calorifele legate? Folosesti butoiul pe post de stocator?

Exact..

Nu crezi ca o data ce vei lega si caloriferele va fi mai greu de adus schimbatorul la fierbere?

Asa sper!

Posted Image Deci, ai un agregat cu ardere inferioara..

Da...

Posted Image Schimbatorul cum este spalat de gazele fierbinti? Unde l-ai pozitionat? Ai si vana termostatica, nu ai vrut sa-l faci cu condensatie, asa-i?  Posted Image

Schimbatorul este intr-o incinta unde gazele din soba racketa coboara peste el intai pe tur si apoi ajunge la retur si apoi mai coboara putin si dau de
intrarea la cos pe unde urca inca calde(nu am termometru pe cos) dar destul sa incalzeasca si portiunea de cos (caramida pe lat)
Am vana , deschide la 61 grade este de 1 1/4 cu 14 kvs

#547
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
E prea mare diferenta de cca 40K..Posted Image  Nu ai potrivit bine valoarea pierderilor de presiune cu valoarea presiunii disponibile..
Nu ar fi mai rational sa adaugi inca o vana termostatica kvs14 mc/h decat sa intercalezi o pompa dependenta de energia electrica?

P.S. Daca aveai o tavita de condens sub schimbator - ai fi putut renunta la vana cu trei cai existenta..Posted Image

Edited by andreilesan, 20 January 2016 - 22:47.


#548
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
As mai avea si eu o intrebare, ce temperatura au gazele ce ies spre cos? Caci tare imi este frica de faptul ca acel schimbator capteaza mult mai mult decat 3 kw/mp la felul in care este pozitionat Posted Image

#549
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006

View Postsandy76, on 19 ianuarie 2016 - 12:20, said:

De functionat nu ma plang ci de lentoarea functionarii, iar daca bag un lemn in plus aduc schimbatorul la fierbere, practic nu circula destul de repede apa!
Ma gandeam ca focaresc 2-3 ore si am butoiul plin cu energie termica, dar cand trebuie sa cantaresti daca mai pui un lemn langa cele 2...


Mareste diametru tevii de tur dintre schimbator si butoi...

#550
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006
... si, daca vrei sa ai si circulatie naturala si vana cu trei cai, trebuie pusa o supapa gravitationala in paralel pe vana, pe retur.

#551
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostVictorI, on 21 ianuarie 2016 - 08:35, said:


Mareste diametru tevii de tur dintre schimbator si butoi...
Posted Image  De cate ori? Si de ce doar teava de tur?

View PostVictorI, on 21 ianuarie 2016 - 10:05, said:

... si, daca vrei sa ai si circulatie naturala si vana cu trei cai, trebuie pusa o supapa gravitationala in paralel pe vana, pe retur.
Vana cu trei cai e montata ca sa evite formarea de condens pe schimbatorul de caldura. Daca monteaza o cale paralela cu vana cu trei cai va obtine o temperatura necontrolata pe retur.. Si atunci care ar mai ramane rostul vanei cu trei cai?
Posted Image

#552
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006
Dupa mine, circuitul gravitational/natural nu se impaca cu vana cu 3 cai. Dar daca doreste sa o foloseasca eu zic ca lucrurile se vor intampla asa:
Apa se incalzeste progresiv si incepe sa circule. Daca @sandy asteapta pana la 60 grade si apoi sa inceapa termosifonarea prin butoi, cand focul este deja la maxim, aceasta nu poate prelua surpusul de caldura. Mai ales doar prin vana. Cu clapeta pusa in paralel, in prima faza apa calda se va imparti si prin vana si putin prin clapeta ( ea optureaza totusi putin calea). Astfel, in soba/centrala va ajunge pe retur un amestec. Dar daca procesul incepe de cand faci focul, diferfenta de temperatura dintre tur si retur nu va fi mare si nu cred ca va afare condens. Cand vana incepe sa inchida pe circuitul initial si deschide pe cel secundar, va avea deasemenea 2 cai in paralel. De aceea am spus ca doar turul sa fie mai de diametru mai mare. Parerea mea..., eu asa as face.

#553
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006

View Postandreilesan, on 21 ianuarie 2016 - 16:27, said:

Posted Image  De cate ori? Si de ce doar teava de tur?



Iarasi parerea mea, nu dati cu pietre: 1. este vb de principiu difuziunii, teava groasa la iesirea din schimbator va functiona ca un difuzor si va mari viteza de circulatie a apei (va avea si rezistenta hidraulica mai mica).
2.Apa calda are densitate mai mica, aceeasi masa de apa va trebui sa treaca apoi pe retur-dar cu o densitate mai mare.

#554
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostVictorI, on 22 ianuarie 2016 - 08:22, said:

Dupa mine, circuitul gravitational/natural nu se impaca cu vana cu 3 cai.
Posted Image Eu unul, nu as fi asa categoric. Chiar ieri am fost in trecere pe la lucrarea (vezi unde sunt vanele si cate sunt) pozele careea le-am postat aici: http://forum.softped...4#entry18105439
si beneficiarii erau foarte multumiti.. Am ajuns pe la 12:30 la dansii si in casa erau 21 grdC.. Colegul a rugat sa mearga la baie si dupa ce s-a spalat pe maini cu apa calda, a intrebat de curiozitate daca a fost facut focul astazi dimineata.. Raspunsul a fost : Nu, focul a fost dat ieri pe la 5 seara si la 11 nu mai era nimic in focar...

View PostVictorI, on 22 ianuarie 2016 - 08:22, said:

Dar daca doreste sa o foloseasca eu zic ca lucrurile se vor intampla asa:
Apa se incalzeste progresiv si incepe sa circule. Daca @sandy asteapta pana la 60 grade si apoi sa inceapa termosifonarea prin butoi, cand focul este deja la maxim, aceasta nu poate prelua surpusul de caldura. Mai ales doar prin vana. Cu clapeta pusa in paralel, in prima faza apa calda se va imparti si prin vana si putin prin clapeta ( ea optureaza totusi putin calea). Astfel, in soba/centrala va ajunge pe retur un amestec. Dar daca procesul incepe de cand faci focul, diferfenta de temperatura dintre tur si retur nu va fi mare si nu cred ca va afare condens. Cand vana incepe sa inchida pe circuitul initial si deschide pe cel secundar, va avea deasemenea 2 cai in paralel. De aceea am spus ca doar turul sa fie mai de diametru mai mare. Parerea mea..., eu asa as face.
Respect parerea, eu insa as incerca sa fac mai intai un calcul, ca sa vad ce solutii am si care mi-ar conveni mai mult.Posted Image

View PostVictorI, on 22 ianuarie 2016 - 08:45, said:

Iarasi parerea mea, nu dati cu pietre: 1. este vb de principiu difuziunii, teava groasa la iesirea din schimbator va functiona ca un difuzor si va mari viteza de circulatie a apei (va avea si rezistenta hidraulica mai mica).
2.Apa calda are densitate mai mica, aceeasi masa de apa va trebui sa treaca apoi pe retur-dar cu o densitate mai mare.
1. Reducerea rezistentei hidraulice nu se face cu implicarea cresterii vitezei;
2. Tocmai din cauza ca apa rece are o densitate mai mare si asta influenteaza presiunea dinamica (densitatea inmultita la viteza la patrat pe doi) eu mai degraba as incerca sa simulez marirea diametrului returului si nu a turului..Posted Image


P.S. Am fost si pe la lucrarea monitorizata si amintita aici: http://forum.softped...2#entry18522985
La temperaturile negative mentinute in perioada aceasta - valoarea necesarului termic pentru luna ianuarie se invarte in jur de 3,6 kW (in casa mentinanduse in jur de 20grdC)..
Ceea ce este multumitor..  Dar, la sfarsit de luna voi trage o linie si va voi tine la curent..Posted Image

Edited by andreilesan, 22 January 2016 - 09:10.


#555
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 07 ianuarie 2016 - 12:03, said:

Ca tot am promis sa va tin la curent cum functioneaza instalatia in circulatie naturala descrisa aici:   http://forum.softped...6#entry18076900
pot sa va transmit ca dupa consumurile de energie electrica inregistrate a rezultat ca pentru jumatatea de luna octombrie (caci a fost pus in functiune pe 16.10.2015) valoarea medie a '"necesarului termic'" a fost 1 kW. In luna noiembrie - 1,4 kW, iar in luna decembrie - 1,9 kW. Temperatura interioara +20 grdC. Sa tinem cont ca suprafata incalzita are cca 190 mp. Contributia in kWh a panourilor solare nu o pot estima, dar pot sa spun ca in perioada monitorizata pompa solarelor a functionat 275 ore, introducand caldura in stocator, din care aceasta '"curgea'" natural in caloriferele din casa.
Mai aduc cateva date.. Pentru luna ianuarie '"necesarul termic'" a fost 3,57 kW (a fost o luna geroasa). Cu toate acestea solarele au functionat 74 ore in aceasta luna. Caloriferele fiind dimensionate pentru temperatura redusa nu au avut niciodata mai mult de +50 grdC pe tur. Diferenta de temperatura intre tur si retur la '"butoiasul cu rezistentele electrice'' este de 12K, circulatia fiind asigurata natural, fara nici-o pompa (scuze ca ma repet) si toate caloriferele fiind dotate cu robineti de tur cu capuri termostatabile.
Posted Image

P.S. Zilele trecute discutam cu cineva despre asigurarea circulatiei agentului termic in instalatiile moderne dependente de energia electrica si ma ""luam de cap"".. Cat de mult se complica treaba daca nu exista o continuitate stabila in furnizare si la parametri optimi a energiei electrice.. Posted Image
Motoarele pompelor trebuie sa fie cu convertizor de frecventa, pentru asta stabilizatoarele si sursele de asigurare cu curent trebuie sa aiba o sinusoida cat mai pura... Apoi, bateriile care sa stocheze energia electrica ca sa o furnizeze apoi pompelor trebuie sa fie cu o uzura si capacitate egale.. Generatoarele la fel au nevoie de intretinere si consumabile.. Ca toate acestea au o durata de viata limitata.. Aoleu-u-u-u ! Ma "'doare mintea"" si apoi ma intreb si eu, dar nu-i oare mai simplu sa fie gandite in contextul proiectarii ecologice toate instalatiile (unde se poate) cu circulatie naturala, fara pompe? Chiar si cele care folosesc suprafete radiante.. Posted Image

Edited by andreilesan, 07 February 2016 - 12:31.


#556
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postandreilesan, on 07 februarie 2016 - 12:13, said:

Motoarele pompelor trebuie sa fie cu convertizor de frecventa, pentru asta stabilizatoarele si sursele de asigurare cu curent trebuie sa aiba o sinusoida cat mai pura...
Aici ma tem ca este o confuzie.

Convertizorul de frecventa presupune o conversie AC -> DC -> AC. Asta implica faptul ca este aproximativ indiferenta forma de unda primara. Poate sa fie chiar si DC.

Pompele mici (< 100 W) sunt chiar cu motoare sincrone, cu rotor cu magneti permanenti. Si la acestea exista conversie AC -> DC -> impulsuri DC. Din nou, datorita conversiei initiale AC -> DC, forma de unda primara este irelevanta.

Pompele clasice, cu turatie fixa, cu condensator, sunt cele care sunt sensibile la forma de unda.

#557
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postkolfleading, on 07 februarie 2016 - 19:15, said:

Aici ma tem ca este o confuzie.
Posted Image Nu pretind ca am dreptate la acest capitol..Posted Image  deaceea am si scris ca ma '"doare mintea'" .. Posted Image

#558
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Post_R_A_D_U, on 28 februarie 2016 - 08:48, said:

Are un om de la mine de pe strada instalatia cu termosifonare, fara pompa, [ceva cam cum vreti dvs] dar are cazanul (Viadrus) in beci, iar instalatia este pe PPR. Din cazan a plecat, progresiv, cu tur PPR mai mare. Aceasta teava este prin camere, pe sus, la 5-6cm de tavan. S-a intepat in ea cu teava normala ce coboara la fiecare calorifer.  
Radule, cu teava de tur dusa pe sus (distributie superioara i se spune) se preteaza doar daca cazanul este la acelasi nivel cu caloriferele (mai bine zis cand centrul de incalzire este la aceeasi cota cu centrele de racire). Daca cazanul este in beci (subsol, demisol) eu nu vad rostul sa montezi teava de tur la partea de sus a parterului.. Posted Image  Daca sa o luam inginereste e chiar mai dezavantajos deoarece creste lungimea de teava, deci creste valoarea pierderilor de presiune la curgerea agentului prin tevi.

View Post_R_A_D_U, on 28 februarie 2016 - 08:48, said:

Returul este pe jos, sub calorifere  cu un pic de cadere, cadere care este oricum accentuata mult mai mult atunci cind ajunge in beci la cazan. Caloriferele le are puse normal, sub geam dar constructia camerelor ii permite sa vina cu ele in degradeu. Cred ca intelegeti... ultimul este pus mai sus, antepenultimul un pic mai jos si tot asa pina la revenirea in cazan.
Aceasta '"cadere'" are rolul doar de a facilita evacuarea aerului din instalatie. Nicaieri in metodologia de calcul aceasta panta nu este mentionata si este strict doar pentru evacuare aerului. Pentru a nu obtine diferente mari, pentru asigurarea pantelor, teava poate fi pozata in forma de linie franta cu '"culmile dealurilor'" la racordurile care duc la calorifere si cu '"fundurile vailor'" la jumatate de deschidere dintre doua racorduri verticale (prin care se evacuiaza aerul).. Teava de polimeri se potriveste foarte bine, caci este elastica si este facil sa realizezi acele '"sinusoide'" line.. Polimerii pot fi usor ingropati in sape si pereti, astfel problemele esteticului se rezolva fara complicatii.Posted Image

View Post_R_A_D_U, on 28 februarie 2016 - 08:48, said:

Dupa cum am zis mai sus, mie nu mi-a permis colinearitatea camerelor sa fac treaba asta dar, sincer, nici nu-mi placea cu tevile alea pe sus. Stiu ca lucrul cel mai bun este cel mai simplu, fara complicatii.
Deacord: '"Tot ce e genial este extrem de simplu'"..Posted Image  Daca casa nu a fost conceputa pentru o instalatie cu circulatie naturala a agentului termic - trebuie gasite solutii..

View Post_R_A_D_U, on 28 februarie 2016 - 08:48, said:

Poate domnul @andreilesan ne lumineaza cum are domnia sa instalatia facuta...
Eu stau la bloc, asa ca nu am cu ce sa va '"dau pe spate'"..Posted Image  Dar, daca veniti in Constanta as putea sa va duc in mai multe locuri sa va prezint cum functioneaza si cum arata instalatiile cu circulatia naturala elaborate de ingineri, nu la plesneala, nu dupa ureche..Posted Image

View Post_R_A_D_U, on 28 februarie 2016 - 08:48, said:

Aveti dreptate, nu contesta nimeni dar... nu cumva cu pompa de recirculare apa se plimba mai repede prin calorifere, rezultind o caldura degajata mai mare?
Posted Image  Am mai povestit pe aici, din momentul aprinderii focului in cazan si pana la resimtirea caldurii la cel mai indepartat calorifer nu dureaza nici 15 minute.. Asta se poate verifica.Posted Image

Edited by andreilesan, 28 February 2016 - 09:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate