Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Filme-Online=Piraterie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Filmele online inseamna piraterie? Am vazut pe un forum ca a facut un user un post si a zis ca,Filmele-Online inseamna PIRATERIE.Este adevarat?
Trackere nu tot piraterie fac? Le face cineva ceva? Nu cred... E posibil sa patesc ceva?
Inca nu m-am apucat,dar am un gand sa ma apuc.

Edited by isdnd, 16 March 2011 - 10:31.


#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
E piraterie. Decat trailerele, secventele din filme, filmele care au iesit de sub legea drepturilor de autor si filmele care sunt publicate chiar de catre producator ca fiind gratis pentru oricine pot fi vizionate/descarcate legal.
Cam asta ar fi un site de torrente legale de pe care poti descarca filme gratis.
Subtitrarea o poti descarca de pe un site specific. Si alea sunt legale.

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 10:36.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Da, insemna piraterie.
Chiar trebuie sa ti se faca o schema logica ca sa pricepi?

E cumva oferit gratis de producator?

Cand il vezi la TV, filmul este cumparat de televiziune si pt ca sa il vezi, ei baga reclama.

#4
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Dar sunt atatea site-uri pe net care ofera "filme online" ,trackere,forumuri  etc.  care posteaza lucruri piratate.Ei de ce nu patesc nimic?

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Toti patesc la un moment dat.
Tracker-ul in speta nu este ceva ilegal. Un tracker poate fi folosit si pentru sharingul fisierelor personale.
Spre exemplu eu pot scrie o carte despre PHP sau despre masini si o pot pune pe un tracker pentru a fi facuta publica.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Sa te intreb ceva: daca ai un cutit in mana esti criminal?
Daca omori pe cineva cu el, atunci esti criminal, cam asta e diferenta.

#7
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Ok,am inteles.Dar,pe tracker-uri vad numai filme,jocuri etc. nu cred ca ei si-au dorit sa isi faca public filmul chiar pe un tracker(gen warez_spam).
Deci,in concluzie,as pati ceva daca as incepe un site cu filme online ?
Multumesc,
Apropo,multumesc pt pareri.

#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
De cand a aparut dolcetv.ro mi se pare ca ofera niste filme gratis la fel si media direct. Astea sunt legale, corect?

Edited by andreim77, 16 March 2011 - 10:49.


#9
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View Postisdnd, on 16th March 2011, 10:34, said:

Dar sunt atatea site-uri pe net care ofera "filme online" ,trackere,forumuri  etc.  care posteaza lucruri piratate.Ei de ce nu patesc nimic?
E greu sa ii depistezi pe toti si e mai greu sa ii condamni. Dar fii fara grija, multor videoclipuri de pe Youtube li se revendica periodic drepturile de autor. N-ai observat niciodata videoclipuri retrase de pe site-uri de video sharing pentru incalcarea copyright-ului? Sunt din ce in ce mai dese aceste situatii.
Ca veni vorba.. cel mai mult ma enerveaza pe mine e ca videoclipurile de pe Youtube sunt reuploadate de toti ratatii. In schimb, mi s-a intamplat sa uploadez eu in exclusivitate pe Youtube un video ca reclamantul sa il uploadeze apoi pe contul lui (si la calitate inferioara). Mi se pare penibil.
@andrei da, e ilegal.
Ca sa intelegi tu mai bine, pirateria a scapat prea mult de sub control ca sa mai poata fi controlata. Sunt putine sanse sa patesti ceva daca iti creezi un site de filme online, dar nu sunt nule. De obicei, cu cat ai mai mult trafic, cu atat atragi mai mult atentia autoritatilor responsabile cu protejarea drepturilor de autor.

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 10:51.


#10
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Deci eu pot lua o amenda,puscarie ceva,sau doar mi se inchide site-ul pentru drepturi de autor?

#11
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Majoritatea posesorilor de astfel de siteuri sunt inconstienti sau idioti.Cum sa te bati cu un gigant ca MGM?
E imposibil.Este ca si cum te duci cu un bat sa intarati un leu.Ca pui un trailer e altceva da sa o cauti cu lumanarea asa?
Uaau.Daca ti-e draga libertatea si nu vrei sa platesti toata viata daune stai frumusel in banca ta.Teribilistii nu au decat sa  faca astfel de siteuri.Poate scapa 1 an ....2 si apoi felicitari te trezesti cu un proces de iti smulgi parul din cap.
Nici torrentele cu filme nu sunt ok daca tu ca end user le descarci.A fost un caz parca in Suedia ,cand 19000 de persoane au fost date in judecata de o companie producatoare.Nu mai stiu bine ce s-a intamplat dar e riscant si cu torrentele.

ps. amenda pentru incalcarea drepturilor de autor in Romania poate urca pina la 400.000.000 lei vechi,reglementata de lege.

Edited by Sorin Nedelcu, 16 March 2011 - 10:55.


#12
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Oricare din astea. Depinde de cat de mult incalci legea.
Exemplu.
Asa cum a zis si Sorin, nu se merita sa faci un site de filme online. Sunt deja prea multe astfel de site-uri ca sa nu apari deloc in primele rezultate.
Plus ca nu o sa iti poti monetiza site-ul (adica sa obtii venituri din reclame). Majoritatea site-urilor care platesc pt publicitate nu doresc linkuri din partea site-urilor care incalca legea drepturilor de autor nici gratis, daramite pe bani..

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 11:02.


#13
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Deci risc sa iau amenda.Mai bine las site-u. Am un ID in lista care promoveaza filmele-online,poate il inchide.
Deci,cel mai probabil este sa iau amenda,nu sa mi-l inchida,nu? Favorabil ar fi sa mi-l inchida :deadtongue:

#14
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Pe http://filme.primatv.ro/ poti viziona lunar un film gratuit legal la calitate acceptabila (560p).

#15
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Cei de la PirateBay au primit 4 ani de inchisoare.

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Gandeste mai simplu: ce iti face mata daca bat mascatii la usa? :D

#17
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
Ok,gata,numai umblu pe site :lol: .
Courage: Nu asta era ideea,eu am intrebat doar daca este piraterie.
Multumesc,
Dati tc.

Edited by isdnd, 16 March 2011 - 11:14.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
NU inseamna piraterie, nici pe departe.

Lingvistic, DEX:

Quote

PIRATERÍE, piraterii, s. f. Faptă prin care membrii echipajului unui vas, prin amenințări și violență, răpesc un alt vas ori bunurile sau persoanele aflate pe bordul lui; infracțiune săvârșită de autorii acestei fapte.  Piraterie aeriană = (infracțiune care constă în) acte de amenințare și violență săvârșite de o persoană sau un grup înarmat asupra echipajului unui avion în scopul schimbării itinerarului acestuia. – Din fr. piraterie.
Juridic, cod penal (nu dati cu parul ca nu e EXACT versiunea in vigoare, toate sint similare):

Quote

Art. 233 Pirateria
(1) Furtul comis, prin violenta sau amenintare, de catre o persoana care face parte din echipajul sau din pasagerii unei nave aflata in marea libera, a bunurilor ce se gasesc pe acel vas sau pe o alta nava se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi .
(2) Cu pedeapsa prevazuta in alin.(1) se sanctioneaza si capturarea unei nave aflata in marea libera sau faptul de a provoca, prin orice mijloc, naufragiul sau esuarea acesteia, in scopul de a-si insusi incarcatura ei sau de a talhari persoanele aflate la bord.
(3) Daca pirateria a avut ca urmare vatamarea corporala, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 12 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi .
(4) Exista piraterie si daca fapta s-a comis pe o aeronava sau intre aeronave si nave.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate