Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cresterea palmipedelor - rate si gaste

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#55
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
ce tip de incubator spuneai ca ai ?
La mine la Cleo scrie :cu trei zile inainte de terminarea incubarii ouale de rata si de gasca se stropesc cu apa de 2-3 ori pe zi. Este preferabil ca apa sa fie incalzita la 25 grade-35 grade

Daca se incubeaza oua de rata /gasca se va pune apa in prima perioada in alveola B dispre exterior iar in ultimele 3 zile in ambele alveole.

La fel scrie si de umezirea mainilor permanent cand intorci ouale. Nimic de racire pe perioada incubarii. Eu asa am facut si am gaste de nu mai stiu ce sa fac cu ele....

Edited by cristinaptudor, 10 April 2013 - 09:06.


#56
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
este cel patrat de electroarges

#57
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012

 eugen444, on 10 aprilie 2013 - 09:04, said:

este cel patrat de electroarges

argus il cheama

#58
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
am nevoie de sfatul celor cu experienta si stiu ce trebui sa fac

mai sus am postat ca am pus ouale la incubat pe data de 5 04 dar este defapt pe 2 04
asa ca aseara am luat o lanterna si am verificat cateva oua si am doua situatii
1  galbenusul se plimba prin albus fara nici-o greata si este intreg
2  galbenusul este spart si uniform pe o parte dar nu am reusit sa vad vinisoarele de sange

ouale sunt manipulate ca grijesi nu sunt bruscate si au camera cu aer

astept raspuns de la cei cu experienta nu de la chibiti si privitori

#59
pascaluta

pascaluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2009
Citez: "mai sus am postat ca am pus ouale la incubat pe data de 5 04 dar este defapt pe 2 04" - deci ai 9 zile de cand le-ai incubat, corect?
primul miraj se face la 8-10 zile, dar cei neexperimentati pot face usor confuzii, asa ca recomand mirajul II, la ziua 27 (sau mai repede cu 2-3 zile) cand vei observa:
- ouale aproape opace si cu camera de aer mare - lasa-le acolo, sunt boboci
-oua albe - ori nefecundate ori cu embrion mort - sparge-le si observa - atentie ca put ingrozitor si te poti si improsca! oualele sparte se ingroapa la minim 60 cm in pamant.
Pentru detalii citeste : Cresterea ratelor si gastelor, ed. MAST sau si mai tehnic, "Tehnologia cresterii gastelor", Ioan Vancea/1980, ed. Ceres.
Succes.

Am uitat sa-ti spun: in timp ce colectezi oualele, (1-2 sapamani) trebuie sa le intorci periodic la 180 grade stg-dr, altfel shalazele slabesc si galbenusul nu mai sta suspendat. Tu ce-ai facut?
Daca esti sigur ca galbenusul e spart, scoate un ou de proba si sparge-l tu sa te convingi.

Edited by pascaluta, 15 April 2013 - 23:45.


#60
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
cristinaptudor ceva miscare nu ne zici nimic
cineva azi este mamica ?Posted Image

#61
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Din 17 nu le mai intorceam de fapt. Si incepeam sa le pulverizez cu apa , umpland ambele alveole. Asa ca mai am de asteptat putin :)

#62
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
aveti cumva idee cu cat se vinde un boboc de gasca cam de 5 zile ?

sunt boboci scosi natural in gospodarie

mie mi-a cerut 10 ron buc si vreau sa stiu daca pretul este oki

#63
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Eu cred ca e ok, ieri am intrat la un magazin de furaje si pe usa era un afis cu privire la vanzarea de pui de o zi de gaina, curci, gaste si daca bine-mi amintesc cei de gasca erau 13 lei!

#64
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
nu vreau sa se considere reclama , dar la un magazin de  specialitate din jilava ilfov bobocul de gasca este la 18 ron si cel de rata este 4,5 ron.

#65
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
multumesc inseamna ca este bine

cumpar cu gasca cu tot  gasca la 30 de ron bucPosted Image Posted Image

#66
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
PRetul de 10 lei bobocul nu e mare doar ca nu trebuie comparat cu cei de la agroland sau alti furnizori de gasete de industrie.
Dpdv al marimii, randamentului, calitatii carcasei samd... nu poti compara cele doua produse.
Daca vrei sa-i tai samd... eu as prefera bobocii cumparati pt ca per total iesi mai ieftin. Daca vrei sa ai gaste prin curte si sa cresti ani de zile evident ca poti alege versiunea "taraneasca" DAR eu as fi atent la ce gaste cumpar. Gastele sunt si ele ca toate pasarile "de tara" de mai multe feluri, unele sunt rachete, altele sunt mai cloncanoase, mai mari, cu carne pe ele, conteaza si vigoarea , cum reproduc, etc...

#67
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
Buna seara am i eu o intrebare La ce varsta introduceti verdeata in hrana la rate?

Edited by druidu, 19 April 2013 - 21:24.


#68
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012

 cristinaptudor, on 17 aprilie 2013 - 13:19, said:

Din 17 nu le mai intorceam de fapt. Si incepeam sa le pulverizez cu apa , umpland ambele alveole. Asa ca mai am de asteptat putin Posted Image

nici acum nu ne spui nimic

#69
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Din 40 oua am 17 boboci...foarte foarte slab fata de anul trecut dar problema a fost la noi pentru ca nu am separat gascanii, unul a fost batut rau de altul si nu a mai calcat gastele :(. Acum i-a preluat pe toti closca gasca si are grija de ei in continuare . Oricum, puii si bobocii crescuti de closti au fost mult mai vigurosi si anul trecut si am avut mai putine batai de cap cu ei

#70
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
sa-ti traiasca
asta este asa invatam din greseli si practicaPosted Image

#71
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
La mine nu a fost nici greseala nici practica pentru ca le experimentasem pe ambele. A fost lipsa timp sa organizam lucrurile cum trebuie :(

#72
Corinass

Corinass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.04.2013
Buna tuturor!
Pe 25 apr am pus intr-un incubator Cleo 5 , 15 oua de rate mute si 14 de gaste. Dupa a 3 -a zi se intorc ouale?
Mentionez ca sunt incepatoare..fac asta pt prima data. Stiu ca ratele mute au perioada de incubatie de 35 de zile si gastele de 28 de zile, asa ca o sa mut ratele in ziua 22 sau 23 intr-un alt incubator in care am pus ,la aceeasi data(25 apr), 51 de oua de gaina. Aceste o sa eclozeze inainte si voi putea folosii incubatorul pt rate..dupa ce il curat...
Deci va rog sa ma ajutati cu sfaturi..mai ales acum,in prima perioada ca nu am timp suficient sa citesc tot forumul de la inceput..pe 28 sunt 3 zile si tre' sa stiu ce am de facut. Mentionez ca incubatorul Cleo 5 a venit fara carte. :(
Incubatorul in care am pus ouale de gaina este mai complex..are afisaj el care indica atat temp cat si umiditatea, si are si sistem de rotatie automat pe care l-am decuplat si o sa-l pun in functiune din ziua 3 . Incubatorul de numeste Puisor X2 electro admon. Am fost f incantata cand mi-a venit aceasta idee si mi-am facut comanda de acest incubator si de 51 de oua de gaina diferite rase..Din momentul in care a sosit curierul cu ouale si le-am asezat cu grija in incubator, mi-am dat seama ca imi doresc si rate si gaste si am fugit repede la shopping si mi-am luat Cleo 5 , apoi am trecut prin piata pe la nenea cu oua ...le-am verificat si am fugit acasa cu mare nerabdare sa le pun. Le-am notat pe o parte cu X si pe cealalta cu O deoarece pe acestea tre' sa le intorc personal.
Sunt atat de fericita dar fff nerabdatoare sa aud piu-piu,mac-mac si cotcodac cred :))=))
Numai bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate