Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa - urmatorul pas dupa nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tipoval

tipoval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.09.2009
Buna seara, mi-am luat inima in dinti sa va prezint visul nostru - o casa mica, calduroasa, cocheta si plina de prieteni.
Situatia se prezinta in felul urmator: detinem in Bucuresti,  un teren pe care este situat o casa batraneasca si o constructie noua ce s-a dorit a fi o hala de productie (vezi attach, scuzati schita de incepator).
Deoarece casa batraneasca nu o putem darma, noi am dori sa transformam hala intr-o casa de locuit. Precizez faptul ca parterul este construit (partea in forma de dreptunhgi), mai putin partea din dreapta unde dorim sa ridicam scara interioara si unde o sa se gaseasca un hol.
Ca detalii va pot spune ca hala e finisata la glet. De asemenea utilitatile respectiv, curent, canal, gaze sunt prezente la interior. Detinem chiar si o centrala cu gaze  si 4 radiatoare, insa ne gandim si la un alt sistem de incalzire (cel prin pardoseala).
Cam asa se prezinta situatia, sper ca nu am ratat din detaliile importante.
Acum sa va dau detalii despre ce vrem sa facem, respectiv sa ridicam un etaj, unde vom face 2 dormitoare si o baie. Precizez ca la parter din lipsa de spatiu grupul sanitar va lipsi.
Probleme intampinate:
-hala nu detine autorizatie de ridicare, doar casa batraneasca, ce trebuie sa fac? (cam ce bani voi cheltui cu actele, ma gandesc sa obtin autorizatie de extindere imobil pentru casa veche).
-ce suma credeti ca voi cheltui, inclusiv finisajele. (credeti ca-mi ajung 40.000 euro)?
-la etaj nu prea stiu cum sa impart spatiul, ce parere aveti? (probabil arhitectul ma va ajuta)
Astept de la voi pareri, sfaturi cum sa incep acest proiect.
Va multumesc din suflet si ma bucur ca pot face parte din grupul vostru.
O zi buna!

Attached Files


Edited by tipoval, 08 March 2011 - 19:46.


#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Pune poze, ca te ia Petre in colimator. Sa vedem terenul, casa, nu ne intereseaza schitele :D
Glumesc! Bine ai venit!
Pentru ca e putin cam problematica speta ta, poti pune cateva intrebari si aici, sunt cativa care te-ar putea indruma in pasii pe care trebuie sa-i urmezi.
http://forum.softped...t...&start=2628

#3
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Ne-ai aburit cu schitele alea dar topicul e ,,urmatorul pas dupa nunta,,despre asta nu ai spus nimic cand,unde.De acum daca tot ai intrat in hora trebuie sa joci dupa cum se canta.
Bine ai venit  :peacefingers:

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Exact, unde sunt invitatiile, sau crezi ca scapi asa ieftin?

#5
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 Astrul, on 8th March 2011, 21:27, said:

Exact, unde sunt invitatiile, sau crezi ca scapi asa ieftin?

daca fur mireasa cine cotizeaza miru sau nasu? :scratchchin:

eu iti tin pumnii si nu uita de poze, cit mai detaliate; asta daca vrei nota de trecere :naughty:

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu vad baie la parter ...?

#7
tipoval

tipoval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.09.2009
Buna seara,
maine am sa fac cateva poze si am sa le postez.
Asa este din lipsa de spatiu, am preferat ca grupul sanitar de la parter sa lipseasca.
Multumesc pentru primire.

#8
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 tipoval, on 9th March 2011, 22:11, said:

Buna seara,
maine am sa fac cateva poze si am sa le postez.
Asa este din lipsa de spatiu, am preferat ca grupul sanitar de la parter sa lipseasca.
Multumesc pentru primire.

E nasol fara baie la parter.
La etaj... baie, dus si... dimineata, insa in rest...
Imagineaza-ti ca majoritatea petrecerilor, a servirii meselor, bautul cafelelor etc se produc la... parter.
Ce faci la o petrecere (mai mare) cu multe, multe beri? Iti trimiti musafirii, pe scari, la etaj? :D
Ia o foarfeca, precum Boc, si mai taie 1,5 mp din bugetul altor incaperi...

#9
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 Rocknroll, on 9th March 2011, 22:42, said:

E nasol fara baie la parter.
La etaj... baie, dus si... dimineata, insa in rest...
Imagineaza-ti ca majoritatea petrecerilor, a servirii meselor, bautul cafelelor etc se produc la... parter.
Ce faci la o petrecere (mai mare) cu multe, multe beri? Iti trimiti musafirii, pe scari, la etaj? :D
Ia o foarfeca, precum Boc, si mai taie 1,5 mp din bugetul altor incaperi...

dar poate omu e drept credincios(pocait) si nu bea bere si n ici chefuri nu face; un om plin de virtuti nu ca noi destrabalati.
da un vece musai sa faci :OK:

#10
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
deja e in corzi..lasati-l un pic sa se desmeticeasca..

pai are prieteni ca in descriere zice de casa urmatorul pas dupa nunta si in descrie casa cocheta si plina de prieteni.
a scapat aspectul asta cu baia dar isi revine:)

bine ai venit

#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Raspuns scurt si la obiect: Cel mai probabil ai depasit cu hala POT-ul si deci nu vei putea autoriza constructia. Daca nu ne spui niste date aici, cat e terenu', ce suprafata construita are casa, ce suprafata construita are hala, un plan de situatie, niste poze.....nu cred ca poate nimeni sa te ajute.  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate