Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

probleme cu societatea de gaz?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
in urma unor modificari in bucatarie, in locul aragazului obisnuit voi monta plita si cuptor incastrabile. problema e ca un "binevoitor" amic mi-a spus ca e "bai". in sensul ca cele doua componente trebuiesc montate independent. deci ar fi nevoie de 2 tevi de gaz care sa plece din cea principala. momentan neavind decit una, cica trebuie sa fac dosar sa aplic la distrigaz(sau cum se numeste), sa vina cineva de-acolo care sa-mi faca treaba la tevi.....ce mai, cica alergatura si cheltuiala.
acum pun si eu o intrebare celor care au asa ceva, dom'le e adevarat? daca nu, cum se face racordul(cred ca asa se numeste) din teava principala ca sa plece la 2 aparate? multumesc.


p.s. sper ca am fost coerenta, mentionind ca nu stiu nici eu prea bine despre ce vorbesc, neavind nici o legatura cu termenii si tehnica asta....

#2
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

sam, on Aug 31 2005, 19:13, said:

in urma unor modificari in bucatarie, in locul aragazului obisnuit voi monta plita si cuptor incastrabile. problema e ca un "binevoitor" amic mi-a spus ca e "bai". in sensul ca cele doua componente trebuiesc montate independent. deci ar fi nevoie de 2 tevi de gaz care sa plece din cea principala. momentan neavind decit una, cica trebuie sa fac dosar sa aplic la distrigaz(sau cum se numeste), sa vina cineva de-acolo care sa-mi faca treaba la tevi.....ce mai, cica alergatura si cheltuiala.
acum pun si eu o intrebare celor care au asa ceva, dom'le e adevarat? daca nu, cum se face racordul(cred ca asa se numeste) din teava principala ca sa plece la 2 aparate? multumesc.
p.s. sper ca am fost coerenta, mentionind ca nu stiu nici eu prea bine despre ce vorbesc, neavind nici o legatura cu termenii si tehnica asta....

<{POST_SNAPBACK}>


Pe scurt :ai  una bucata teava care iti intra in casa. Se aplica un distribuitor ( ca si ala de la tv cablu  :D  ) si din chestia aia pleaca 2 tevi una la plita si una la cuptor.
De mentionat e ca racordurile flexibile nu se mai accepta deci numai "teava neagra".

:peacefingers:

Edited by sonic_adi, 31 August 2005 - 19:35.


#3
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

sonic_adi, on Aug 31 2005, 19:34, said:

Pe scurt :ai  una bucata teava care iti intra in casa. Se aplica un distribuitor ( ca si ala de la tv cablu  :D  ) si din chestia aia pleaca 2 tevi una la plita si una la cuptor.
De mentionat e ca racordurile flexibile nu se mai accepta deci numai "teava neagra".

:peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

si "lucrarea" aceasta o pot face eu? adica angajind un meserias? sau e treaba cu umblatul la distrigaz, cu dosarul, cu aprobatul, etc....

ma uimeste ce spui despre racorduri flexibile. acum 3-4 luni au fost astia de la gaze la verificari de rutina, si au vrut sa ne amendeze ca aveam teava, de la aia principala pina in aragaz. au spus sa luam racord flexibil, ceea ce am si executat a doua zi. si acum te aud pe tine ca nu e voie..... :confuzzled:

#4
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

sam, on Aug 31 2005, 20:04, said:

si "lucrarea" aceasta o pot face eu? adica angajind un meserias? sau e treaba cu umblatul la distrigaz, cu dosarul, cu aprobatul, etc....

ma uimeste ce spui despre racorduri flexibile. acum 3-4 luni au fost astia de la gaze la verificari de rutina, si au vrut sa ne amendeze ca aveam teava, de la aia principala pina in aragaz. au spus sa luam racord flexibil, ceea ce am si executat a doua zi. si acum te aud pe tine ca nu e voie..... :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


:D  ROMANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Traim in Romania !

La mine e fix invers ! au venit la mine in casa si mi-au spus ca nu am ce cauta cu racord flexibil ( pe un ton destul de grav ) adica Distrigaz  ( Nord )  nu accepta astfel de racorduri si nu iti semneaza proiectul pentru ele.

Cu teava e complicat. Gandeste-te ca aragazu sta fix iar tu trebuie sa legi teava fara sa misti aragazu si sa pice fix  filet pe filet .... e complicat dar meseriasu poate.

Distrigazu trebuie sa : iti dea proiect, si sa-ti bage in casa teava de gaz. Dupa accea e treaba ta cine iti face racordurile atata timp cat respecta proiectul si lucreaza legal adica are ceva autorizatie de gaz.

Hai sa gandim logic: nu distrigazu face racordul de gaz de la teava pe care i ai in casa si centrala termica ci un instalator; la fel poate un instalator sa-ti faca legatura la aragaz.

Mie cei de la gaz s-au oferit sa mi-o faca  dar nu aveau ceva cot si am preferat sa mi-o faca instalatorul   (  ma refeream la racordu cu aragazul      :naughty:  )


:peacefingers:

#5
vision

vision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2005
Pana la urma cum este?
Sunt in aceeasi situatie ca si sam. Cei care au pus instalatia de gaz zic ca trebuie modificat proiectul adica inca cateva milioane lei cand in mod normal ar trebui pus un teu sa imi dea gaz si la plita si la cuptor. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cei care s-au mai izbit de problema aceasta.
Multumesc

#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Ia mai baga-i undeva pe toti si plateste-ti meserias de la distrigaz sa vina in timpul liber si sa te lege la amandoua.

La mine au schimbat acum 1 an toate coloanele de gaz din bloc (aveau 20 ani si desi nu scapau, cel putin la mine,trebuiau inlocuite).

La final mi-au zis ca trebuie sa-mi schimbe si racordul flexibil ca am nu stiu ce model  care nu-i omologat.
Am zis ok, am platit suplimentar si l-au schimbat.
Bineinteles ca, desi niciodata nu am avut scapari de gaz, dupa un timp a inceput sa se simta miros de gaz in bucatarie.
Si am toate facturile si chitantele de la firma autorizata ce a executat lucrarea.  Cand nu folosesc aragazul,inchid si robinetul de pe conducta.

Astazi au venit din nou la control altii de la Distrigaz. Au verificat cu spuma. cu sprayuri, cu flacara la ochiurile aragazului,   si.... bineinteles ca totul e ok.Nu are nimic. Desi in continuare eu inchid robinetul de pe teava.

Ca fapt divers, tot acum 2 ani au schimbat si teava de gaz de la o casa din zona. Tot o firma acreditata. Tot fiindca depasisera timpul normal de uzura. Idiotii au inceput sa taie teava fara ca, in prealabil,sa opreasca gazul de la contor.  Au aruncat casa in aer.

Concluzia: astia toti sunt niste p_ _ e incompetente deoarece nu oricine se poate acredita iar cine poate sa se acrediteze nu mai are nevoie de oameni competenti fiindca il doare in cot de toti si de toate.

Edited by ryky, 11 September 2007 - 20:03.


#7
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Pentru ryky: Tu ori ai robineti tip vechi (nu cu bila) ori ai o garnitura de aluminiu care nu este etansa intre racordul flexibil si aragaz amandoua scapa gaz dar foarte putin asa ca nu se poate observa la testare cu spuma dar se simte la nas cand baga ei mercaptan mai mult.
Pentru sam: In mod normal ti-ar trebui proiect dar regula nu se aplica. Daca ai ceva simt tehnic poti sa faci treaba asta chiar tu, nu iti trebuie decat un teu, doua racorduri flexibile omologate si una doua role de teflon, optional se pot pune inca doi robineti cu bila pentru a putea separa plita de cuptor in caz ca unul trebuie inlocuit sau ceva de genul. Nu am zis sa apelezi la un mester chiar si de la distrigaz deoarece la mine de trei ori au lucrat 3 mesteri diferiti la aragaz si de fiecare data mirosea, dupa ce am umblat eu nu a mai mirosit deloc :D

#8
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
distrigazul ti-a raspuns corect
legislatia prevede ca la orice modificare a consumatorului ( fie ca numar sau ca debite ) sa se solicite modificarea cotei de gaz si numarul de consumatori ( este un formular specific - EON are asa ceva pe sit-ul propriu )
acum in cazul tau 2 consumatori ( daca insumate consumurile  nu depasesc consumul initial - nu mai ai nevoie de modificarea cotei ) insa ai nevoie de proiect intocmit de un autorizat , avizat de distribuitorul de gaz si pus in opera de un alt autorizat in executie
ceea ce mi se pare exagerat sunt sumele specificate , dar poate in cazul dvs aveti geamuri termopan si este necesara si montarea unui senzor de scapari gaze si electroventilul aferent )
astea sunt prevederile legale si in caz de doamne fereste aveti pe cine trage la raspundere, in caz contrar raspunderea va revine in totalitate ( modificarea instalatiei de utilizare )
siguranta dumneavoastra versus bani , dumneavoastra alegeti
dar vedeti ca la distrigaz ( EON ) sunt liste cu firmele autorizate si puteti solicita oferte de la mai multi.

#9
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
teoretic DA, dar avind doar 2 consumatori ( 1 CT + masina gatit ) , poti folosi proiectul asa cum s-a depus, mai ales ca instalarea o face o firma autorizata.

#10
kta2306

kta2306

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2010
buna seara


va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de proiect nou si firma autorizata pentru mutarea aragazului un metru spre stanga. Un proiect exista deja pentru ca am centrala terminca...si stiu ca mutarea ei ar presupune costurile acelea enorm dar pentru mutarea aragazului cum se procedeaza?

multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate