Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

porcusor guineea bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
arisbb

arisbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2010
Am un porcusor de guineea femela,are 1 luna si am vazut azi ca a inceput sa stranute.este vreo problema?sunt sensibili de fel la boli?acum 1 sapt mi a murit hamsterul si nu vreau sa patesc la fel si cu porcusorul :(

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postarisbb, on 28th February 2011, 23:12, said:

Am un porcusor de guineea femela,are 1 luna si am vazut azi ca a inceput sa stranute.este vreo problema?sunt sensibili de fel la boli?acum 1 sapt mi a murit hamsterul si nu vreau sa patesc la fel si cu porcusorul :(
Un porcușor este bolnav dacă după trecerea a 6-12 ore nu are interes fată de hrană. Dacă suntem răciți sau bolnavi, vom evita pe cât posibil contactul direct cu porcușorul sănătos, nu vom merge prea aproape de el, și înainte de administrarea hranei ne vom spăla pe mâini.
  Lăcrimare a ochilor sau crusta la nivelul lor, respirație grea sau/și șuierătoare, catar nazal, strănut, tuse – acestea sunt simptome ale diferitelor infecții respiratorii care se confunda cu alergia (aceasta din urma însă fiind o boala foarte rară la porcușori!), având aceleași simptome. Porcușorul va avea nevoie de îngrijiri medicale speciale, medicul veterinar fiind în măsură să pună diagnosticul corect. In cazul unei infecții respiratorii boala poate fi fatală, deoarece starea porcușorului se poate agrava rapid. Uneori moartea poate surveni brusc, fără ca aceasta sa fie precedată de simptome. Stresul, alimentația deficitara/unilaterala, schimbarea brusca a temperaturii, așternutul murdar, umed (neschimbat la timp), aglomerația sunt factori care pot submina rezistența organismului porcușorului, și astfel îl predispun la boală.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate