Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Intrebari despre backlink-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
Sal ! Am si eu cateva nedumeriri despre aceste backlink-uri. Am citit pe foarte multe site-uri despre ele si tot nu imi este clar. In primul rand: pe foarte multe site-uri scrie sa iti pui site-ul pe cat mai multe web directories. Insa asta nu e ca o incercare de manipulare a page-rankului? Eu asa o vad .... pt ca fiecare webmaster isi poate pune site-ul pe web directories, indiferent de calitatea website-ului adaugat. Iar de pe webmaster guidelines am citit fraza asta "Don't participate in link schemes designed to increase your site's ranking or PageRank. In particular, avoid links to web spammers or "bad neighborhoods" on the web, as your own ranking may be affected adversely by those links." pe care nu o inteleg. :( ...adica practic sa nu iti faci backlink-uri ??
In al doilea rand nu intleg de ce sunt penalizate link-exchange-urile (adica daca eu imi pun site-ul pe un web directory care necesita reciprocal link si imi pun link-ul respectiv pe site sunt penalizat? ) asta ar insemna ca nu ai voie sa pui un link pe un site care are link catre tine?
Va multumesc.

#2
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004

View Postmlegs, on 28th February 2011, 12:14, said:

Sal ! Am si eu cateva nedumeriri despre aceste backlink-uri. Am citit pe foarte multe site-uri despre ele si tot nu imi este clar. In primul rand: pe foarte multe site-uri scrie sa iti pui site-ul pe cat mai multe web directories. Insa asta nu e ca o incercare de manipulare a page-rankului? Eu asa o vad .... pt ca fiecare webmaster isi poate pune site-ul pe web directories, indiferent de calitatea website-ului adaugat. Iar de pe webmaster guidelines am citit fraza asta "Don't participate in link schemes designed to increase your site's ranking or PageRank. In particular, avoid links to web spammers or "bad neighborhoods" on the web, as your own ranking may be affected adversely by those links." pe care nu o inteleg. :( ...adica practic sa nu iti faci backlink-uri ??
In al doilea rand nu intleg de ce sunt penalizate link-exchange-urile (adica daca eu imi pun site-ul pe un web directory care necesita reciprocal link si imi pun link-ul respectiv pe site sunt penalizat? ) asta ar insemna ca nu ai voie sa pui un link pe un site care are link catre tine?
Va multumesc.

Pai in mare masura ti-ai raspuns singur, citind guidelines. Algoritmul Google se bazeaza pe un circuit "natural" al link-urilor pe internet. Adica: Vasilica Mazararu tine un blog, in care vorbeste despre mazare. Gaseste pe internet, sau cumpara el insusi, o conserva de mazare de foarte bna calitate. Extaziat de descoperire, vorbeste despre ea pe blog, si pune un link catre site-ul producatorului de mazare, eventual si un link pagina conservei apartinand unui magazin online care vinde astfel de produse. Asta inseamna ca, in momentul in care Gogu Internautu va cauta "conserva de mazare" pe Google, sansele ca producatorul de conserve de mazare de calitate sa apara printre primele rezultate a crescut semnificativ. Deci, Gogu Internautu a gasit ce-l interesa, si va mai folosi Google si pe viitor, pentru ca obtinut rezultate de incredere.
Dar, in acest timp, Jean Bisnita isi face un site de vanzare de mazare, ca a auzit ca internetu asta vinde singur. Nu-l intereseaza prea multe, decat sa faca multi bani din piata profitabila de mazare. Deci, nu va vinde produse de calitate prea buna, ci va lua produse mai slabe, si le va vinde cu adaos de 120%.  Decat ca nu il recomanda nimeni, si se uita dezamagit cum conservele lui aduna praf. Ii vine o idee. Ia sa pacalesc io sistemul, si sa-mi vand mazarea. Si atunci, incepe si inscrie site-ul pe directoare, face schimb de link-uri cu Marin Samsaru de masini, etc. Foarte curand, ajunge in top la conserve mazare. Gogu Internautu, cautand intotdeauna mazare buna si ieftina, il gaseste pe Jean, si cumpara de la el. Mazarea e mica si tare, si nu-i place. Gogu se supara, si deschide BING! Google pierde business.

De aia, tot ce apare ca incalcare de guidelines inseamna pentru Google potentiala pierdere de business, si va fi pedepsita de Goagal.
Acuma, mai pune-ti o intrebare. Cand vrei sa cauti o informatie, de cate ori te-ai repezit sa deschizi un director de link-uri? Asa este, foarte rar sau deloc. Astea erau in voga acu multi ani, cand netul era mult mai mic, si cautarea se rezuma la ce-ti arata Yahoo, care nu era cine stie ce smecher. Acum, cu exceptia unor directoare de nisa (directoare care se ocupa de exemplu doar de domeniul mazare), majoritatea directoarelor sunt link farms. Goagal le recunoaste ca atare, si drept urmare, le ignora. Mai mult, daca o mare parte din link-urile care vin la tine sunt link farms, e posibil sa vezi si un cartonas galben.
Link exchange a aparut ca o solutie pentru bloguri in special initial. Mai nou, s-a dezvoltat ca o industrie de sine statatoare, si a inceput sa fie penalizata ca atare. De ce? Pai incalca principiul link-ului natural. Ca si cumpararea de link-uri. Tu nu faci link care Jean pentru ca Jean e foarte tare, ci pentru ca Jean iti da un link inapoi, sau pentru ca Jean te-a platit. Deci rezultatul pentru Gogu Internautu va fi afectat in continuare. In ce priveste directoarele cu link back, de regula avantajul e la ele si atat. Pentru ca directorul primeste link de la un site valid si unic, in timp ce link-ul directorului catre tine va fi in cel mai bun caz ignorat.
Ca in orice pe lume, exista in ce povestesc eu aici diferite grade de adaptare, ca si exceptii de la regula. Insa ca principiu cam asa sta situatia. Cand faci deci SEO, gandeste-te in primul rand la factorul natural, cat de fezabil e ca link-ul care vine de la site-ul x catre mine sa fie unul natural. Vei vedea ca lucrurile incep rapid sa se clarifice, si strategii mai inteligente decat inscrierea in directoare si link exchange iti vor veni rapid in minte.
My 2 cents.

Edited by mnemos, 28 February 2011 - 13:21.


#3
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
Multumesc de raspuns.. deci puteam sa imi pun eu site-ul pe un milion de directoare.... ca mai mult imi fac rau. Problema e ca nu mai pot sa imi sterg site-ul de pe directoarele pe care deja l-am pus (vreo 40 de directoare).... In fine :) si deci eu de unde sa stiu ce site-uri sunt considerate link-farm? De exemplu Technorati e link farm? ca e tot un fel de director...
Prin circuit natural se intelege deci promovarea site-ului tau de catre ceilalti, banuiesc. Aici e un cerc vicios pentru ca daca, la inceput tu nu iti promovezi singur site-ul, nimeni nu va auzi de el, deci nimeni nu te poate promova...SI eu cum pot sa imi vad page rankul cu zecimale?:)) vreau sa stiu pe unde ma aflu cu acest PR0, mai exact cat mai am pana la PR1 :))

Edited by mlegs, 28 February 2011 - 13:42.


#4
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004

View Postmlegs, on 28th February 2011, 13:36, said:

Multumesc de raspuns.. deci puteam sa imi pun eu site-ul pe un milion de directoare.... ca mai mult imi fac rau. Problema e ca nu mai pot sa imi sterg site-ul de pe directoarele pe care deja l-am pus.... In fine :) si deci eu de unde sa stiu ce site-uri sunt considerate link-farm?
Prin circuit natural se intelege deci promovarea site-ului tau de catre ceilalti, banuiesc. Aici e un cerc vicios pentru ca daca, la inceput tu nu iti promovezi singur site-ul, nimeni nu va auzi de el, deci nimeni nu te poate promova...SI eu cum pot sa imi vad page rankul cu zecimale?:)) vreau sa stiu pe unde ma aflu cu acest PR0, mai exact cat mai am pana la PR1 :))

In general, cam toate directoarele generale sunt considerate link farms, sau sunt pe cale sa devina :)
In ce priveste cercul vicios, exista si nu prea. Un site nou creat si cu o gramada de informatie  unica nu va avea mari probleme avand in vedere ca de obicei site-urile noi beneficiaza de un boost cateva luni in rankings. Apoi, nu a zis nimenica nu-ti poti promova singur site-ul, totul este sa existe o limita si o doza de bun simt. Exemplu - tu ai un site proaspat lansat, nu te impiedica nimeni sa trimiti link-ul unor amici, care sa scrie un review despre site de exemplu daca vor. Totul e sa nu depasesti o limita. Uite un alt exemplu de eroare: iti inscrii site-ul pe directoare, platesti link-uri, etc, si ajungi la un site nou lansat sa ai un ritm de 50 de backlinks care vin spre tine in fiecare zi. Nu e nimic rau in asta, dar daca de exeplu ritmul asta nu-l si mentii, devine deja suspicios. Pentru ca daca nu mentii ritmul aproximativ pentru urmatoarea perioada, inseamna ca flow-ul a fost artificial, si se ia la analizat mai serios si provenienta si calitatea link-urilor.
O alta eroare masiva pe care o enunti si tu aici, se refera la PR. A nu se confunda cu ranking. PR este Page Rank, un metric inventat de Google, ranking se refera la pozitia site-ului tau pe o pagina de search. PR-ul este un metric artificial, si pe care Google l-a trecut pe line moarta de ceva vreme, deoarece devenise o moneda de schimb si referinta la cumparatul/schimbul de link-uri, si este in acest moment un element a carui existenta continua mai mult din cauza reticentei Google de a renunta la un produs popular lansat de ei (webmasterul simte asa un flux de sange in instalatie cand primeste un PR mare), insa total inutil in lumea de azi. Asa ca si sa stii ce PR ai este inutil azi, darami-te ce PR subunitar am.  Ranking-ul este un element extrem de important insa, desi odata cu introducerea personalized search a devenit mult mai fluid. Asta insa e alta discutie.

#5
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
Printre amici e simplu de distribuit pt ca in primul rand poti sa o faci pe mess ! Dar ma gandeam cum sa imi share-uiesc siteul printre straini, fara sa comit spam ... Legat de directoare , ce mi se pare foarte ciudat e ca google detine propriul director: DMOZ (Open Directory Project) ... ceea ce este un link farm , nu?

#6
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004

View Postmlegs, on 28th February 2011, 17:55, said:

Printre amici e simplu de distribuit pt ca in primul rand poti sa o faci pe mess ! Dar ma gandeam cum sa imi share-uiesc siteul printre straini, fara sa comit spam ... Legat de directoare , ce mi se pare foarte ciudat e ca google detine propriul director: DMOZ (Open Directory Project) ... ceea ce este un link farm , nu?

Cand toate animalele sunt egale, unele sunt mai egale decat altele :) Intotdeauna exista exceptii, cum este si directorul Yahoo sau altele care pastreaza o conduita clar definita. Nu, DMOZ nu este un link farm, fiind destul de complicat cu aderarea la DMOZ.
Solutii sunt pentru orice, inclusiv spreading the word printre straini.

#7
razvan_shop

razvan_shop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2008
orice link conteaza, daca e ok, poti sa adaugi un articol necopiat aici http://www.beerandbr...ol-gratuit.html , si vei obtine un backlink pretios

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate