Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Femeia la volan

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4552 replies to this topic

#4501
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Postrichelieu, on 02 decembrie 2023 - 21:26, said:

Eu am văzut mult mai multe accidente provocate de “șoferi” tupeiști, decât de femei.

Citind postarea ta imi dau seama acum ca toate accidentele in care am fost implicat au fost provocate de femei... nu poate fi doar o coincidenta. Cea mai tare a fost una care dadea cu spatele si s-a urcat cu bara pe roata motocicletei mele desi eu o claxonam sa se opreasca. Cand am intrebat-o unde se uita a zis ca in oglinzile laterale ca in aia de mijloc nu se uita niciodata!!!

#4502
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Well...eu ma refeream la accidentele grave, alea pentru care am pierdut ore bune pe trasee gen Valea Oltului...sau DN2, nu la acrosaje usoare in oras. Dar sunt convins ca statistic chiar si pentru ultimele balanta inclina in dreptul tupeistilor.....

Trebuie facuta diferenta dintre "sofer bun" si "un pilot bun". Folosesc cuvantul pilot in lipsa unuia mai potrivit pentru a descrie o persoana care stie sa controleze foarte bine o masina in orice conditii.
Multi sunt piloti buni, dar soferi prosti, pentru ca....a fi sofer, presupune mai multe abilitati si cunostinte (si constienta) decat strict controlul masinii. Presupune si prudenta, anticipare, sa ii protejezi pe altii, nu sa ii fortezi pe altii sa te protejeze pe tine, sa conduci preventiv, etc.
Zmeii.....nu sunt soferi buni, iar eu pe astia ii consider soferi mai prosti decat media femeilor.

#4503
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
@richelieu

Aia care au blocat Valea Oltului poate erau bombardieri ias asta implica sa fii prost si ca pilot si ca sofer. Ca pilot nu faci accidente din simplul motiv ca fiecare actiune este calculata, daca esti bun si ca sofer este combinatia ideala (cazul meu). Statistic cred ca femeile produc mai multe accidente dar e posibil sa fie accidente mai usoare pt ca se produc in general la viteze reduse in timp ce barbatii produc mai putine accidente desi ei ruleaza mai multi km dar cel mai probabil acidentele produse de ei sunt mai grave deoarece merg cu viteze mai mari.

#4504
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Nu există "statistic cred". Ori "statistic", adică cu statistici pe care le-ai putea prezenta să-ți susții afirmațiile. Ori "cred", adică cu presupuneri din burtă, caz în care n-ai nevoie de dovezi, te credem pe cuvânt că "crezi". ;)

#4505
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Cand o sa am timp o sa caut niste statistici dar pana atunci ia gandeste-te la ceea ce vezi in jur, cate accidente au femeile pe care le cunosti (colege, vecine, prietene, etc) si cate accidente au barbatii pe care-i cunosti. Vei vedea ca numarul de incidente este sensibil mai mare in cazul femeilor care cel putin o data pe an mai sterg o bara, o usa, sparg un stop...

#4506
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Bla bla bla. Între timp 99% din idioții care mă pun în pericol și trebuie să-i evit sunt idioți masculi feroce, ași ai volanului. Cu femei rar am de a face.

#4507
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcorleone2023, on 09 decembrie 2023 - 12:08, said:

@richelieu

Aia care au blocat Valea Oltului poate erau bombardieri ias asta implica sa fii prost si ca pilot si ca sofer. Ca pilot nu faci accidente din simplul motiv ca fiecare actiune este calculata, daca esti bun si ca sofer este combinatia ideala (cazul meu). Statistic cred ca femeile produc mai multe accidente dar e posibil sa fie accidente mai usoare pt ca se produc in general la viteze reduse in timp ce barbatii produc mai putine accidente desi ei ruleaza mai multi km dar cel mai probabil acidentele produse de ei sunt mai grave deoarece merg cu viteze mai mari.
Cei la care faci tu referire, sunt foarte putini in trafic, raportat la numarul total de participanți. Majoritatea sunt niste wannabe pe care ii feresc altii, iar ei de multe ori nici macar nu realizează asta și se considera soferi buni.
De regulă șoferii buni, nu se grăbesc aiurea, nu depășesc pe drumuri gen valea Oltului unde oricum ai merge nu câștigi mai mult de 3-4 minute, doar pentru a schimba peisajul și a avea altă mașină în față :)
Chiar, cum îți explici ca piloții de raliu sau alte competiții auto, când sunt în trafic merg foarte legal?

Da, bărbații au niște atuuri față de femei când e vorba despre condus, e vorba despre niște înzestrări genetice diferite, rafinate în zecile de mii de ani de evoluție și preocupări de genul vânătoare, război, etc. Dar tocmai astea sunt săbii cu două tăișuri, pentru ca tot genetica ne determină să fim mai cocoși și mai competitivi. De aceea, mai degrabă te omoară un bărbat, decât o femeie, în trafic. Ca mai zgârie ele o portieră, o capotă? Să le zgârie :). Pentru alea există asigurări.


#4508
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,267
  • Înscris: 24.07.2022
dar de barbati stii sa prevezi manevrele, fac ineptii "logice". :) femeia nu poti sa prevezi, deci sansele sa ai incidente cu ele sunt inzecite. as prefera deci doar sansele minime cu barbatii.
daca mai pun ca imi place si viteza, una care merge legal dar ma surprinde si "ma ricoseaza" de pe banda in pom, e mult mai letala si probabil pt mine.

#4509
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 05.07.2007

View Postcorleone2023, on 09 decembrie 2023 - 12:08, said:

@richelieu
Ca pilot nu faci accidente din simplul motiv ca fiecare actiune este calculata, ,........ (cazul meu).
zic tu ca nu se intampla accidente pe la concursuri de piloti profesionisti, deoarece fiecare actiune este calculata? sa ne intelegem, toti din concursuri piloti profesionisti. mai departe nu comentez.

#4510
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023
Pilotii sa piloteze pe circuit. Pe sosea sa-si vada lungul nasului.

#4511
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPunter, on 11 decembrie 2023 - 21:28, said:

dar de barbati stii sa prevezi manevrele, fac ineptii "logice". :) femeia nu poti sa prevezi, deci sansele sa ai incidente cu ele sunt inzecite. as prefera deci doar sansele minime cu barbatii.
daca mai pun ca imi place si viteza, una care merge legal dar ma surprinde si "ma ricoseaza" de pe banda in pom, e mult mai letala si probabil pt mine.
Dacă conduci preventiv (scuzați cacofonia), pot să prevezi orice situație :)

Pentru viteză există circuite, altfel intri în categoria meseriașilor de mai sus :)

#4512
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Dintr-un drum Bucuresti - Suceava:
UNA pe A7  (centura Bacau) care mergea pe banda 1 cu 60-70 la ora (drum uscat, zi, vizibilitate maxima), ALTA, care la urcarea din Vadu Moldovei catre Falticeni, (unde se fac doua benzi), dupa ce a ars-o cu 40 la ora prin localitate (coada de vreo 10 masini, eu eram al doilea in spatele ei), a trecut direct pe banda doi, fara semnalizare, si "a calcat-o" la 50 la ora.
In stilul asta a urcat toata panta.

#4513
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Un paradox al chiloților e că ei îi consideră pe ceilalți de pe stradă proști (implicit el e cel mai deștept) și atunci fentează (optimizează) traficul, și totuși îi consideră și deștepți încât să îi prevadă lui manevrele impulsive și idioate. :lol: Și sunt foarte șocați când află că nu-i așa, dovadă că nici tărtăcuța lor nu e peste medie. :D

#4514
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023

View Postrinaldoparaipan, on 12 decembrie 2023 - 11:07, said:

Dintr-un drum Bucuresti - Suceava:
UNA pe A7  (centura Bacau) care mergea pe banda 1 cu 60-70 la ora (drum uscat, zi, vizibilitate maxima), ALTA, care la urcarea din Vadu Moldovei catre Falticeni, (unde se fac doua benzi), dupa ce a ars-o cu 40 la ora prin localitate (coada de vreo 10 masini, eu eram al doilea in spatele ei), a trecut direct pe banda doi, fara semnalizare, si "a calcat-o" la 50 la ora.
In stilul asta a urcat toata panta.
Pentru primul caz s-a inventat manevra cunoscuta sub denumirea de "depasire". Pentru al doilea, ai voie sa mergi pe banda 1 cu ce viteza vrei matale, chiar mai tare decat pe B2, daca asa iti pofteste inima.

#4515
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Postkato1, on 11 decembrie 2023 - 21:32, said:

sa ne intelegem

Nu ai inteles nimic din discutie, asa nu ne intelegem. O sa continui discutia cu richelieu, el a inteles.

#4516
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Postrichelieu, on 11 decembrie 2023 - 13:54, said:

Cei la care faci tu referire, sunt foarte putini in trafic, raportat la numarul total de participanți. Majoritatea sunt niste wannabe pe care ii feresc altii, iar ei de multe ori nici macar nu realizează asta și se considera soferi buni.

Una e sa te consideri sofer bun si una e sa fii sofer bun. Perceptia mea generala despre soferii din Romania este ca sunt foarte slabi, cei mai slabi din Europa, cred  ca doar ucrainienii sunt mai slabi ca noi la acest capitol dar discutia acum este despre femei si oricat de slabi ar fi romanii barbati ca soferi femeile sunt si mai slabe.


View Postrichelieu, on 11 decembrie 2023 - 13:54, said:

De regulă șoferii buni, nu se grăbesc aiurea, nu depășesc pe drumuri gen valea Oltului unde oricum ai merge nu câștigi mai mult de 3-4 minute, doar pentru a schimba peisajul și a avea altă mașină în față Posted Image

De unde stii ca e sofer bun cel care nu se grabeste? Si prin graba ma refer la a merge cu viteza maxima legala. Poate e doar foarte slab ca sofer iar el stie asta sau daca nu stie instinctul de conservare il face sa mearga foarte incet. Dupa tine astia sunt soferi buni, in realitate ei fiind foarte slabi.


View Postrichelieu, on 11 decembrie 2023 - 13:54, said:

Chiar, cum îți explici ca piloții de raliu sau alte competiții auto, când sunt în trafic merg foarte legal?

Asta e o legenda, nu inseamna ca au comportament de bombardieri dar sigur nu merg legal 100%, mai ales in Romania unde daca ai merge legal 100% imbatranesti pe drum.

View Postrichelieu, on 11 decembrie 2023 - 13:54, said:

Da, bărbații au niște atuuri față de femei când e vorba despre condus, e vorba despre niște înzestrări genetice diferite, rafinate în zecile de mii de ani de evoluție și preocupări de genul vânătoare, război, etc. Dar tocmai astea sunt săbii cu două tăișuri, pentru ca tot genetica ne determină să fim mai cocoși și mai competitivi. De aceea, mai degrabă te omoară un bărbat, decât o femeie, în trafic. Ca mai zgârie ele o portieră, o capotă? Să le zgârie Posted Image. Pentru alea există asigurări.

Intocmai, barbatii sunt favorizati genetic sa conduca mai bine. Cat despre portiere si capote ele reprezinta in general daune mici pt ca ele merg incet (din motive mentionate mai sus) si astfel sunt evitate mai usor.

#4517
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrichelieu, on 21 noiembrie 2023 - 20:05, said:



E o constatare obiectiva, da' proasta :). Barbatii care conduc bine, sunt putini. In rest, aia care nu conduc bine, de multe ori conduc mai prost decat femeile.
Ca li se pare unora ca ei sunt zmei....e altceva.
sa vezi numa ce dezastru este cand prinzi in fața ta o femeie la volan, care se mai machiaza in timp ce conduce, eventual vorbeste si la telefon..

#4518
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 05.07.2007

View Postcorleone2023, on 17 decembrie 2023 - 11:21, said:

Intocmai, barbatii sunt favorizati genetic sa conduca mai bine. Cat despre portiere si capote ele reprezinta in general daune mici pt ca ele merg incet (din motive mentionate mai sus) si astfel sunt evitate mai usor.
asa prostii mai rar. genetic? cum ai ajuns la asa concluzie? genetic? in cazul de fata vorbim de niste abilitati si de interesul dat pentru a le indeplini.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

florynsv

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate