Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Cum fac sa am sunet TV Tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Am acest Tv Tuner si aceasta placa de baza. Problema e ca tv tunerul are cablu de audio care se baga in placa, dar placa nu are mufa audio aux in ( ca cea de la CD). Cum s-ar rezolva problema sa am sunet?

#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
what?
placile de sunet au audio aux in de pe vremea cand se puneau in sloturi ISA.

daca e configuratie 5.1/7.1, modifici functia mufei din softul placii de sunet.

#3
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostUrsul_Polar, on 23rd February 2011, 14:54, said:

what?
placile de sunet au audio aux in de pe vremea cand se puneau in sloturi ISA.

daca e configuratie 5.1/7.1, modifici functia mufei din softul placii de sunet.
Placa de sunet e cea de pe placa de baza. Si eu nu am vz acea mufa mica de audio in.

#4
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostAmon, on 23rd February 2011, 14:57, said:

Placa de sunet e cea de pe placa de baza. Si eu nu am vz acea mufa mica de audio in.
tu vorbesti despre mufa asta
[ http://www.techpowerup.com/reviews/Head-Direct/RE1/images/mini_jack.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau mufa asta
[ http://www.logicsupply.com/images/photos/cables/CDaudio_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pentru prima faci loop intre placa captura si cea de sunet modificand o iesire sa-ti functioneze ca aux in
pentru a doua cauta in manualul placii de baza

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostAmon, on 23rd February 2011, 14:57, said:

Placa de sunet e cea de pe placa de baza. Si eu nu am vz acea mufa mica de audio in.
Orice placa de sunet onboard are o iesire si o intrare de microfon, trebuie sa ai un conector de obicei verde de iesire si unul rosu sau albastru de intrare; eventual configurabil; sunt placi ce au 2 iesiri sau o iesire si o intrare (se seteaza din soft asta).

#6
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
daca vorbesti de cablul doi vezi in manual http://download.asro...al/760GM-S3.pdf  
vezi Front Panel Audio Header

#7
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostUrsul_Polar, on 23rd February 2011, 15:01, said:

tu vorbesti despre mufa asta
[ http://www.techpowerup.com/reviews/Head-Direct/RE1/images/mini_jack.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau mufa asta
[ http://www.logicsupply.com/images/photos/cables/CDaudio_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pentru prima faci loop intre placa captura si cea de sunet modificand o iesire sa-ti functioneze ca aux in
pentru a doua cauta in manualul placii de baza
Am al 2lea cablu. Dar nu cred ca placa de sunet are intrare audio pentru el. Aici e problema. Si nici tv tunerul nu are audio out ca rezolvam repede asa. :)

#8
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostAmon, on 23rd February 2011, 15:08, said:

Am al 2lea cablu. Dar nu cred ca placa de sunet are intrare audio pentru el. Aici e problema. Si nici tv tunerul nu are audio out ca rezolvam repede asa. :)
am scris mai sus.. ai front panel audio header, respecti ground-ul si output-urile si aia e.
o sa trebuiasca sa tai mufa la un capat sa separi ground-ul de semnal.

LE: o sa trebuiasca sa o tai pentru toate firele, pardon. vezi cum scrie in manual si respecti ce scrie acolo.

Edited by Ursul_Polar, 23 February 2011 - 15:13.


#9
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostUrsul_Polar, on 23rd February 2011, 15:10, said:

am scris mai sus.. ai front panel audio header, respecti ground-ul si output-urile si aia e.
o sa trebuiasca sa tai mufa la un capat sa separi ground-ul de semnal.

LE: o sa trebuiasca sa o tai pentru toate firele, pardon. vezi cum scrie in manual si respecti ce scrie acolo.
Daca te pricepi ca eu nu...explica-mi te rog unde bag firele pe culori in mufa aia ca eu nu imi dau seama :D

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   118.86K   37 downloads


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostAmon, on 23rd February 2011, 15:18, said:

Daca te pricepi ca eu nu...explica-mi te rog unde bag firele pe culori in mufa aia ca eu nu imi dau seama :D
Amon, am un tuner asemanator-alta marca, dar asta nu e important; ce trebuie sa faci: introduci un cap al cablului cu jack in mufa albasta de la placa de baza si celalalt cap (jack) in mufa galvena (verde) de pe tuner. Tunerulk scoate pe acolo semnal audio (LINE  sau AUDIO OUT) pe care- va primi placa de baza prin intrarea audio (LINE IN). Asta-i tot, nu te baga la modificari de mufe, cabluri, nu are rost.
p.s. Eu am primit cablul audio la cumpararea tunerului, daca nu il gasesti in piata la tarabe cu cativa lei. Bafta!

#11
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostAmon, on 23rd February 2011, 15:18, said:

Daca te pricepi ca eu nu...explica-mi te rog unde bag firele pe culori in mufa aia ca eu nu imi dau seama :D
Attached File  untitled.JPG   64.59K   33 downloads
scrie clar

conectezi gnd la gnd, r_in la out2_r si l_in la out2_l

adica tu o sa trebuiasca sa urmaresti unde este ground-ul pe tunner, apoi mufa de la celalalt capat sa o conectezi pe ground, respectand culoarea firului legat pe ground-ul tunnerului, r_in si r_out conform cu schema si respectand culorile, daca te deranjeaza sa auzi sunetele de pe stanga pe dreapta si invers.

mufa ce nu va fi in tunner va trebui sa o tai sau sa incerci sa scoti pinii cu tot din sloturile mufei (se poate)

View Postaltuser09, on 23rd February 2011, 15:27, said:

Amon, am un tuner asemanator-alta marca, dar asta nu e important
asemanator nu inseamna identic

Quote

Conectori:1 x Analog TV
1 x IR (receiver)
1 x AUX-Out (4 pini)
1 x Antena FM
1 x S-video

aux out pe pe 4 pini si glbenul e pentru s-video

apropo, pentru aux out nu iti vine conversie pe rca? ca e mult mai simplu sa iei un jack cu  adaptoare rca
adica asta
[ http://www.abcelectronique.com/comparateur/image_son/audio_video/accessoire/cable/divers/photos/cables_audio_jack_rca_5_m_belkin.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ursul_Polar, 23 February 2011 - 15:33.


#12
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostUrsul_Polar, on 23rd February 2011, 15:30, said:

Attachment untitled.JPG
scrie clar

conectezi gnd la gnd, r_in la out2_r si l_in la out2_l

adica tu o sa trebuiasca sa urmaresti unde este ground-ul pe tunner, apoi mufa de la celalalt capat sa o conectezi pe ground, respectand culoarea firului legat pe ground-ul tunnerului, r_in si r_out conform cu schema si respectand culorile, daca te deranjeaza sa auzi sunetele de pe stanga pe dreapta si invers.

mufa ce nu va fi in tunner va trebui sa o tai sau sa incerci sa scoti pinii cu tot din sloturile mufei (se poate)


asemanator nu inseamna identic



aux out pe pe 4 pini si glbenul e pentru s-video

apropo, pentru aux out nu iti vine conversie pe rca? ca e mult mai simplu sa iei un jack cu  adaptoare rca
adica asta
[ http://www.abcelectronique.com/comparateur/image_son/audio_video/accessoire/cable/divers/photos/cables_audio_jack_rca_5_m_belkin.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu am la TV tuner nici un AUX OUT! altuser09 ms de intentie, dar nu am calblu cu jack ca era simplu. Am doar ala patrat la ambele capete. Si cum sa il bag la mufele de OUT acolo? Nu ar trebui la IN?

#13
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostAmon, on 23rd February 2011, 15:37, said:

Nu am la TV tuner nici un AUX OUT! altuser09 ms de intentie, dar nu am calblu cu jack ca era simplu. Am doar ala patrat la ambele capete. Si cum sa il bag la mufele de OUT acolo? Nu ar trebui la IN?
Mda...pana la urma merge fara cablul ala...direct pe slot..:). Mersi de raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate