Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Insula Thassos

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
7063 răspunsuri în acest subiect

#4195
crystaline

crystaline

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 19.06.2009

 Delphinash, on 29th June 2009, 09:44, said:

Mailul de la Haus Elsa merge f prost de aia se raspunde cu intarziere. Tot ce pot sa spun e ca proprietarul e f serios si chiar nu da tepe la nimeni. Incearca sa ii scrii pe adrsea asta [email protected] si ii spui ca i-ai scris, bal bla toata povestea. Plus ca el mai are si acest hotel de la care ti-am data dresa si e f ocupat si cu rezervarile de acolo, poate chiar nu mai stie ce a trimis si cui.
Bafta! Daca va mai pot ajuta cu ceva in leg cu haus elsa sa imi ziceti ca eu ma stiu bine cu proprietarul si il pot ruga sa clarifice situatiile aparute. Trimiteti PM.
Cum spunea cineva grecii nu sunt atat de stresati ca noi si din asta traiesc nu_si permit sa traga tepe pt ca asta ii afecteaza pe termen lung.


Multumesc mult pt rapuns! M-am linistit! :)

#4196
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 13.02.2008

 Crassus, on 29th June 2009, 12:20, said:

prieteni a fost cineva la cascade si lacul din munti,asi vrea sa stiu pina unde poti merge cu masina

Onorabile Crassus, am fost cu masina pana la lacul de langa Maries si chiar mai sus, la Kastro, satul fantoma :)

daca nu ai 4x4 nu te sfatuiesc sa mergi decat pana la lac; mai departe drumul e plin de pietre si denivelari; de la lac la vreo 3-4 km este o bifurcatie: stanga spre Vf. Ypsario, dreapta- spre Kastro si apoi inapoi la Limenaria printr-o plantatie de maslini care cresc din pietre pe versantul muntelui.  E mult praf - e drum de pamant argilos presarat cu pietre iesite din coasta muntelui care pun la grea incercare suspensiile masinii. Drum Bun!

#4197
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 25.05.2009
cel mai bun este un atv,nu mai ai grija drumului ,ai doar grija ta sa nu te rastorni cu el,cu orice masina a ta sau inchiriata o sa fi stresat in loc sa admiri linistit peisajul de vis!

#4198
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Vreti voi sa ajungeti neaparat la lacurile alea???
Cred ca mai interesant ar fi sa ne povesteasca cineva care a fost cum naibii se ajunge la piscina aia naturala ??? Am inteles ca-ti trebuie multa vointa sa ajungi acolo, nu se merge cu masina sau cu atv-ul,ci trebuie sa mergi perpedes printre cateva plantatii de maslini,dar merita pe deplin efortul.

Editat de grecul68, 29 iunie 2009 - 20:06.


#4199
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 98
  • Înscris: 27.01.2009
ai  idee pe insula se poate pescui

#4200
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 25.05.2009
se pescuieste la greu,sant persoane care au niste casute mici chia pe malul marii special pentru pescuit.Eu personal am pescuit de pe vaporas in timpul croazierelor si a fost foarte placut.se prinde mai mult biban de mare dar si alte specii.fir intins!

#4201
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
În ultima perioadă de timPosted Imagep, citesc mesaje de la diferite persoane care se arată nemulțumite de condițiile de cazare în hoteluri/pensiuni/restaurante, de drum sau de distracție și le compară cu alte stațiuni consacrate din vest sau de aiurea!
Trebuie să înțelegeți un lucru: Thassos este o destinație de concediu pentru români (și nu doar) alternativă  pentru România, unde, dacă mai mergi, poți fi catalogat drept masochist!
Totuși, în Thassos nu este raiul de pe Pământ!
Sunt alte destinații de concediu cu mult mai frumoase, dar...... și prețul este pă măsură! :naughty:

Ca să închei: pentru banii pe care îi plătești pentru un concediu (alternativă la unul în tară) condițiile pe care le primești sunt prea bune!
:coolspeak:

Cei ce doresc altceva, trebuie să se scuture bine de niște bani în plus!!!


Asta este părerea mea!

Editat de copjob2000, 29 iunie 2009 - 20:49.


#4202
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 25.05.2009
corect coopjob!ca intotdeauna obiectiv si la subiect!insula este frumoasa si pentru la banii pe care se cer ofera destule numai sa stie omul ca nu o sa gaseasca gradina raiului acolo.mie unu mi-a placut in thassos si sant sigur ca si anul asta o sa-mi placa!

#4203
kostello

kostello

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 13.06.2009

 Crassus, on 29th June 2009, 12:20, said:

prieteni a fost cineva la cascade si lacul din munti,asi vrea sa stiu pina unde poti merge cu masina
Harta automobilistica a insulei thasos poti descarca de aici  http://www.thasos.hu...46:hertz_terkep  22Mb foarte detailata. Pina la lac poti merge cu masina,din Maries e cam rau drumul,depinde ce masina ai. In fiecare marti cu plecare din Scala Potamia la 7,45 sau Limenas 8,15 este Jeep Safari .  Limenas,Prenos ,Kazaviti se viziteaza o cariera de marmura ,virful Ypsario,cascadele,Theologos si costa 55 Euro/pers.  Am gasit niste poze (1280) pe net, recent facute in Thassos.  http://2009thassos.g...d.fotoalbum.hu/

#4204
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006
Legat de harta... Pentru download dati click pe "Letöltés most"... nu de alta dar nu toti stiu maghiara.  :rolleyes:

#4205
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 02.10.2003

 kostello, on 30th June 2009, 00:48, said:

Harta automobilistica a insulei thasos poti descarca de aici  http://www.thasos.hu...46:hertz_terkep  22Mb foarte detailata. Pina la lac poti merge cu masina,din Maries e cam rau drumul,depinde ce masina ai. In fiecare marti cu plecare din Scala Potamia la 7,45 sau Limenas 8,15 este Jeep Safari .  Limenas,Prenos ,Kazaviti se viziteaza o cariera de marmura ,virful Ypsario,cascadele,Theologos si costa 55 Euro/pers.  Am gasit niste poze (1280) pe net, recent facute in Thassos.  http://2009thassos.g...d.fotoalbum.hu/


super fine albumul cu poze....
am observat ca anul asta intarzie posturile cu cei care se intorc.... anii din urma luna iunie era plina de astfel de posturi... sa fie criza, sau lenea?

#4206
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 grecul68, on 29th June 2009, 20:03, said:

Vreti voi sa ajungeti neaparat la lacurile alea???
Cred ca mai interesant ar fi sa ne povesteasca cineva care a fost cum naibii se ajunge la piscina aia naturala ??? Am inteles ca-ti trebuie multa vointa sa ajungi acolo, nu se merge cu masina sau cu atv-ul,ci trebuie sa mergi perpedes printre cateva plantatii de maslini,dar merita pe deplin efortul.

Noi am mers odata cu masina pana la jumatatea drumului....am crezut ca acolo ramanem, am trecut peste niste bolovani imensi, santuri imense, ce se auzea pe sub masina !!!!!! Ne-am oprit intr-un final si baietii au fost rosi de curiozitate. S-au dus pe jos pana acolo pe o caldura insuportabila, incaltati inadecvat....Au vazut ceva dar nu prea mult, au zis ca era plin de arici in piscina asta. S-au intors cu inima in gat pt ca se urca f mult si fara un echipament si in graba nu se poate. Asa ca va sfatuiesc sa nu va bagati masina pe acolo.

#4207
hasty4you

hasty4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 25.06.2009

 bazildan, on 29th June 2009, 17:20, said:

O veste buna , sper eu :mi-am luat bilet la villa Stella (intrare din 29.07) , merg cu Europa Travel , si daca doriti sa ne intilnim trimiteti-mi un mail, sau un PM !
Mai departe postez o impresie al cuiva care a venit pe 26.06.09 (este luata de pe un alt forum) , impresie care fiind "proaspata " , cu siguranta va fi bine primita :

"Salutare! Si noi ne-am intors de curand! Am fost cazati la Vila Stella din Potos-Thassos. Pt pretul pe care l-am platit (100Eur+400Ron transport/cazare6nopti/2persoane) cazarea a fost OK si cu mult superioara multor hoteluri de la noi. Camerele arata exact cum sunt pozele din prezentarea agentiei. In dulapiorul din chicineta ai toata vesela si tacamurile strict necesare pt a pregati si servi masa in concediu. In schimb nu vei gasi detergent de vase, sapun si hartie igienica. Un inconvenient ar mai fi acela ca pe toata durata sederii tale acolo va trebui sa-ti faci singur curatenie in camera(cu ustensilele care sunt lasate la comun pe hol) si sa-ti duci gunoiul. Desi se spune ca sunt 500m pana la plaja, drumul e atat de placut ca ni s-a parut chiar scurt. In concluzie, este o vila modesta care poate asigura tot confortul unor persoane fara mofturi si fite. Ne-am simtit bine si sincer a fost peste asteptarile noastre. Cineva mai sus era incantata de soferii europatravel?! Ei bine noi nu suntem de aceeasi parere!Daca cei de la ducere au fost sa zicem ok, cei de la intoarcere... au fost jalnici dpv profesional si extrem de aroganti. Din Kavala pana la "Bomboane" efectiv nu au vrut sa inchida aerul si tot autocarul tremura de frig, iar muzica pe care o puneau era in totala discordanta cu varietatea de varste existente in autocar si chiar cu ora la care calatoream, tinand cont ca am eliberat camerele la 10 si am asteptat autocarul pana la 14,30. In rest totul a fost la superlativ! Am avut ghid pe Alina, o tipa de un profesionalism si un caracter cum pe la noi rar mai gasesti. Ea a organizat urmatoarele activitati: Seara greceasca, croaziera pe Marea Egee in jurul insulei, turul insulei cu autocarul si excursie cu Jeep-urile in munti. Toate 4 au fost cam 105eur/persoana. In fiecare activitate la care am participat am descoperit ceva nou! Fie din obiceiurile si cultura thassosienilor, fie alte peisaje de o frumusete uimitoare, fie un mit sau o legenda! Sincer merita! Vei avea o vacanta de vis si niste amintiri de neuitat! "


multumesc celui care s-a gandit si la noi care mergem la vila stella!! m-a surprins placut, nu ma asteptam, oricum eu sunt o persoana modesta si cred ca m-as obisnui repede..(sa imi fac curat in camera.. :P ) sper sa fie ok !! imi pare rau ca nu ne intalnim, noi plecam pe 18 august.astept pareri din excursia voastra!! nu am inteles prea bine cum e cu excursiile..toate 4 sunt 105e/persoana sau fiecare separat? ca altfel cost o excursie mai mult decat tot sejurul :D

Editat de hasty4you, 30 iunie 2009 - 09:00.


#4208
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 17.07.2007

 Liviu2009, on 26th June 2009, 19:36, said:

vedeam postul cuiva care se plangea de micul dejun la Olympion. nu stiu ce fazan umplut cu caviar mananca persoana respectiva acasa, dar nu sunt de acord cu el.

Din nefericire pentru noi, cand plecam in concediu ne asteptam sa gasim conditii mult mai bune decat in Romania, oriunde ne-am duce. Am ramas invechiti in conceptii. Gasim sejur 7 zile / 150 euro si credem ca luxul si slugarnicia ne intampina decum am oprit motorul.
Servicii proaste am intalnit si la Vila Natasa din Skala Potamia. Am acceptat ideea ca asa sunt retetele culinare in Grecia dar nu m-am obisnuit (si nici nu vreau sa ma obisnuiesc) cu servirea desertului pe o singura farfurie pentru 2 persoane.

 luci777, on 26th June 2009, 23:23, said:

Cei de la Vilextur sunt foarte corecti. Iti spun verde in fata totul despre "subiect" . De exemplu mie mi-au spus in iarna ca pretul la un serviciu este exagerat de mare - era o chestie ce tinea de mancare - si asa a fost. Dar mi-au explicat ca una peste alta, suma sejurului merita pentru ca erau compensatii in minus (la bani) la celelalte servicii.

M-ai facut sa rad :)
Mie nu mi-au spus ca:
- miroase infiorator si aproape permanent de la fosa septica
- nu se face curatenie regulat (cos gunoi, aspirator, hartie igenica)
- apa calda se termina repede
- nu am voie sa fac baie in piscina noaptea.

Stiu. Trebuia sa intreb.


 Catalin S., on 28th June 2009, 12:29, said:

...  Si daca tot am ajuns aici... intreb si eu... In toata insula nu exista canalizare sau este valabil doar pentru Limenaria ?

Canalizare exista dar nu peste tot. Drenarea apei de pe munte se face prin canale deschise (tip vad) cu deversare in Mare.
Constructiile sunt si cu fosa septica.


 grecul68, on 28th June 2009, 12:33, said:

Later: daca te duci in Thassos si apoi cand vii compari cu ce ai vazut pe la Roma, nu mai este nimic de comentat. Chiar merita sa-i fie stearsa postarea.

Nu va mai luati de ei pentru ca au dreptate.
La Roma e mult mai frumos si nici nu te priveste nimeni stramb daca-ti pui poseta pe cap. Oamenii au bun simt prin indiferenta .
Sa vedeti Spania... sau Tenerife, pfuuuuuu.....alta viata.
Ati inebunit cu Tassosul asta.  :D

Editat de concurent, 30 iunie 2009 - 10:16.


#4209
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006

 concurent, on 30th June 2009, 11:13, said:

Am acceptat ideea ca asa sunt retetele culinare in Grecia dar nu m-am obisnuit (si nici nu vreau sa ma obisnuiesc) cu servirea desertului pe o singura farfurie pentru 2 persoane.

Perfect de acord. Bine ca nu vi l-a servit direct pe masa...

 concurent, on 30th June 2009, 11:13, said:

- nu am voie sa fac baie in piscina noaptea.

Permite-mi sa te contrazic. Din cate am inteles, ar fi o lege internationala data in acest sens... scrisa / nescrisa... nu stiu... In linii mari ideea este urmatoarea. Se presupune ca dupa orele 18:00 angajatii / angajatul / salvamarul ma rog insarcinat cu supravegherea piscinei pleaca acasa, deci e liber pana a doua zi si decat sa se intample ceva cu vreun inotator slab, mai bine se interzice accesul la piscina. Deci totul tine de supraveghere...

Nu trage, asa am auzit si eu de la cineva si ulterior de la un hotelier... ca deh, a trebuit sa ma conving.  :rolleyes:

Editat de Catalin S., 30 iunie 2009 - 10:30.


#4210
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 concurent, on 30th June 2009, 11:13, said:

Nu va mai luati de ei pentru ca au dreptate.
La Roma e mult mai frumos si nici nu te priveste nimeni stramb daca-ti pui poseta pe cap. Oamenii au bun simt prin indiferenta .
Sa vedeti Spania... sau Tenerife, pfuuuuuu.....alta viata.
Ati inebunit cu Tassosul asta.  :D
Pai prietene, cat costa o vacanta in Tenerife sau la Roma si cat costa una in Thassos???
Nu a spus nimeni ca in Thassos este cel mai cel mai, bineinteles ca in Tenerife sau la Roma este muuuult mai misto, tocmai de aceea este absurd sa le compari,ce nu intelegi??
Multi dintre colegii de forum se duc in Thassos cu doua trei sute de euro per sejur, adica aproape gratis cand te gandesti cat costa un sejur la Mamaia, sa zicem.... Cand vorbim de insula Thassos ne referim la raportul pret calitate, si chiar daca tu sau altii ati avut ghinion, marea majoritate au primit mai mult decat s-ar fi asteptat:liniste, peisaje frumoase, cazare decenta, mancare proaspata, oameni amabili etc.
,,Ati inebunit cu Thasosul asta''- pai aste e forumul despre Thassos,cu bune si rele despre ce vrei sa vorbim....

Editat de grecul68, 30 iunie 2009 - 10:34.


#4211
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 30.06.2008

 Liviu2009, on 26th June 2009, 19:06, said:

vedeam postul cuiva care se plangea de micul dejun la Olympion. nu stiu ce fazan umplut cu caviar mananca persoana respectiva acasa, dar nu sunt de acord cu el.
am mancat de doua ori micul dejun la ei si a fost super ok: sunca, cascaval, unt, miere, dulceata, iaurt, cereale, cafea sau ceai. pentru o masa de dimineata mi se pare si bun si suficient. noi am mancat doar 2 zile acolo pentru ca vroiam sa ajungem la 8 la Paradise Beach, iar micul dejun se servea incepand cu ora 8. am ales sa fim pe plaja la acea ora.

Unul din posturile in legatura cu micul dejun de la Olympion imi apartine. Cred totusi ca ar fi trebuit sa citesti mai cu atentie. Micul dejun de la Olympion, cel putin pana anul trecut inclusiv, avea in componenta urmatoarele: 3 felii mortadella (deci nu sunca, ci o pasta de carne cu grasime, pe care nu stiu cine a reusit sa o manance), 2 felii cascaval gouda (vegetal, deci), insotite de o jumatate de franzela semi-feliata, plus cafea foarte slaba din cereale, la discretie (am intrebat, chiar era de cereale) , suc "natural" de portocale sau grepfruit (dupa miros, era Tang, sau Oranjada, nu stiu cum se mai numeste), ceai sau lapte, unt tartinabil si gem de caise sau capsuni. Daca ceaiul, cafeaua, gemul si untul erau la discretie, painea , mortadella si gouda trebuia sa ajunga pentru 2 persoane. Asadar, iaurtul, cerealele, mierea lipseau cu desavarsire. In fine, poate s-au mai schimbat lucrurile de anul trecut si pana acum. Nu-mi ramane decat sa constat la fata locului peste 4 saptamani, cand voi ajunge tot la Olympion. Oricum, cea mai buna varianta mi se pare supermarketul.  :OK:

#4212
oldbull

oldbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 21.05.2009

 grecul68, on 30th June 2009, 11:32, said:

Pai prietene, cat costa o vacanta in Tenerife sau la Roma si cat costa una in Thassos???
Nu a spus nimeni ca in Thassos este cel mai cel mai, bineinteles ca in Tenerife sau la Roma este muuuult mai misto, tocmai de aceea este absurd sa le compari,ce nu intelegi??
Multi dintre colegii de forum se duc in Thassos cu doua trei sute de euro per sejur, adica aproape gratis cand te gandesti cat costa un sejur la Mamaia, sa zicem.... Cand vorbim de insula Thassos ne referim la raportul pret calitate, si chiar daca tu sau altii ati avut ghinion, marea majoritate au primit mai mult decat s-ar fi asteptat:liniste, peisaje frumoase, cazare decenta, mancare proaspata, oameni amabili etc.
,,Ati inebunit cu Thasosul asta''- pai aste e forumul despre Thassos,cu bune si rele despre ce vrei sa vorbim....


concurent  a fost ironic in postul lui. are si de ce sa fie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate