Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#4177
oldbull

oldbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2009

 Catalin S., on 28th June 2009, 10:10, said:

Unde este postul de ieri al lui Anusca1984 ? Lasati oameni buni sa stie toti care e treaba in Thasos si din puncul lui / ei de vedere. Interesant ca nimeni nu a spus pana acum de mirosuri si canalizarea din Limenaria...

Mesajul de ieri


va rog nu aruncati cu pietre in mine! e doar un punct de vedere personal: Limenaria e poate cea mai putin inspirata alegere pentru un concediu decent in Thassos!

#4178
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009
Salut  a fost cneva la lacul Marie din thassos,am auzit ca ar fi si o cascada aveti cunostinta despre subiect sau poze.Multam

#4179
kassandra81

kassandra81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2009

 oldbull, on 29th June 2009, 10:27, said:

va rog nu aruncati cu pietre in mine! e doar un punct de vedere personal: Limenaria e poate cea mai putin inspirata alegere pentru un concediu decent in Thassos!


Din cate am inteles, mirosul neplacut este mai sesizabil in centrul statiunii dar daca stam la un hotel care este situat pe plaja, tot asa de puternic este mirosul?  Nu de alta, dar se pare ca am omis aspectul asta cand am ales Limenaria (suntem tineri si am inteles ca statiunea este mai animata decat celelate, unde e mai multa liniste si este si aproape de Potos)sper sa nu regret f tare, desi avem masina si nu o sa stam numai in Limenaria, de dormit acolo o sa dormim, totusi...  -_-

#4180
iepurici

iepurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.07.2007

 Catalin S., on 28th June 2009, 10:10, said:

Unde este postul de ieri al lui Anusca1984 ? Lasati oameni buni sa stie toti care e treaba in Thasos si din puncul lui / ei de vedere. Interesant ca nimeni nu a spus pana acum de mirosuri si canalizarea din Limenaria...

Mesajul de ieri


In Limenas s-a pastrat si un Teatru antic de unde privelistea este superba...
Iar la ALiki iar este impresionant situl arheologic.

 grecul68, on 28th June 2009, 12:03, said:

Daca n-ar exista canalizare,wc-rile ar fi in fundu curtii, asa ca trage singur concluzia.
Categoric, celora cu asteptari prea mari( a se citi ifose sau fite ieftine)nu le-a placut si nu le va place niciodata insula Thasssos, tot timpul vor gasi motive sa strambe din nas, si asta nu-i rau deloc.

Later: daca te duci in Thassos si apoi cand vii compari cu ce ai vazut pe la Roma, nu mai este nimic de comentat. Chiar merita sa-i fie stearsa postarea.


Da, ai mare dreptate.
Eu de exemplu la Kavala m-am dus special pentru apeduct, castelul din orasul vechi care pot rivaliza cu orice monumente din vest, ca sa nu mai spunem ca la Philippi - cativa km de Kavala este unul dintre cele mai mari importante situri arheologice din Europa (din pacate aici nu am reusit sa ajung)

#4181
oldbull

oldbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2009

 kassandra81, on 29th June 2009, 12:04, said:

Din cate am inteles, mirosul neplacut este mai sesizabil in centrul statiunii dar daca stam la un hotel care este situat pe plaja, tot asa de puternic este mirosul?  Nu de alta, dar se pare ca am omis aspectul asta cand am ales Limenaria (suntem tineri si am inteles ca statiunea este mai animata decat celelate, unde e mai multa liniste si este si aproape de Potos)sper sa nu regret f tare, desi avem masina si nu o sa stam numai in Limenaria, de dormit acolo o sa dormim, totusi...  -_-

daca mergeti cu masina nu sunteti legati de loc (Limenaria). in ciuda aparentelor insula nu e mare iar drumurile nu sunt aglomerate deci va puteti deplasa nestingheriti.

#4182
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009
prieteni a fost cineva la cascade si lacul din munti,asi vrea sa stiu pina unde poti merge cu masina

#4183
kassandra81

kassandra81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2009

 oldbull, on 29th June 2009, 12:55, said:

daca mergeti cu masina nu sunteti legati de loc (Limenaria). in ciuda aparentelor insula nu e mare iar drumurile nu sunt aglomerate deci va puteti deplasa nestingheriti.


  Dap, asa ma gandeam si eu :)  Apropo de distanta intre statiuni, cam cati km sunt din Limenaria pana la Golden Beach? Vreau sa merg acolo la plaja macar 2 zile din cele 7  ;)

#4184
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
45 km

#4185
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008

 cristi1234, on 26th June 2009, 13:12, said:

Ce cazare imi recomandati in Limenaria? Am niste prieteni care merg in august acolo, insa nu am mai gasit loc la aceeasi vila. As vrea ceva fara mari pretentii, o vila cu bucatarie, dar important e sa fie curat.
Vila Anna Studios, sau Hotel Anna Beach , Hotel Samara Beach, Vila Molos, etc. Incearca aici : http://www.thassos-i.../accommodation/

#4186
paulina

paulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.07.2008

 madalinam, on 29th June 2009, 10:12, said:

mergem la sfarsitul lui iulie iar camera a costat 60 euro fara mic dejun; daca luam si cu mic dejun era 72
daca ai fost chiar acolo, mai am cateva intrebari...sezlogurile de pe plaja din fata hotelului se plataesc?daca da, cat?:D
aa...si... camerele au aer conditionat?

multumesc mult
camerele au aer conditionat, dar parca nu face fata. Sezlongurile pe plaja se platesc. 7 euro doua sezlonguri cu umbrela si masuta. Sejur placut ! Chiar o sa-ti placa.

#4187
kassandra81

kassandra81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2009

 ANDOX, on 29th June 2009, 13:38, said:

45 km

Multumesc pt raspuns!  ;)

#4188
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009
hei prieteni,chiar nimeni nu avizitatt lacul si cascadele,eram interesant cam la ce distanta se afla de cea mai apropiata plaja

#4189
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Din cate am observat pe Google Earth, se pare ca lacurile se afla in centrul insulei. Deci ATV scrie pe tine.

#4190
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009

 Catalin S., on 29th June 2009, 14:52, said:

Din cate am observat pe Google Earth, se pare ca lacurile se afla in centrul insulei. Deci ATV scrie pe tine.
asa am observat si eu dar incer sa aflu daca pot ajunge in trun sat unde sa las masina si sa apoi sa fac o drumetie pe jos pina la lacuri

#4191
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008

 Crassus, on 29th June 2009, 14:50, said:

hei prieteni,chiar nimeni nu avizitatt lacul si cascadele,eram interesant cam la ce distanta se afla de cea mai apropiata plaja
Lacul Maries de afla aproape de varful Muntelui Ypsarion. Ca distanta fata de plaja, e vorba cam de 45 Km(plaja din Skala Marion) Cascadele, din cate stiu, sunt pe drum, inainte de a ajunge la lac

#4192
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009

 roxanasmaranda, on 29th June 2009, 15:02, said:

Lacul Maries de afla aproape de varful Muntelui Ypsarion. Ca distanta fata de plaja, e vorba cam de 45 Km(plaja din Skala Marion) Cascadele, din cate stiu, sunt pe drum, inainte de a ajunge la lac

multam de raspuns

#4193
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008

 Crassus, on 29th June 2009, 16:52, said:

multam de raspuns
Rectific. E vorba de 15 km distanta fata de plaja din Skala Marion. Nu mi-am dat seama. Atentie insa, drumul nu este chiar cel mai bun de pe insula. E de preferat sa il parcurgi cu ATV-ul sau un Jeep (impropriu spus, intrucat e vorba de Suzuki Jimny, Isuzu si nu mai stiu ce mai au de inchiriat).

#4194
bazildan

bazildan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.05.2009

 Gentzy, on 12th May 2009, 00:23, said:

Hello,

Si noi vom fi in Potos din 2 iulie si suntem tot brasoveni ( se pare ca ne-am gasit :)) ) noi vom sta la vila Stella :)
O veste buna , sper eu :mi-am luat bilet la villa Stella (intrare din 29.07) , merg cu Europa Travel , si daca doriti sa ne intilnim trimiteti-mi un mail, sau un PM !
Mai departe postez o impresie al cuiva care a venit pe 26.06.09 (este luata de pe un alt forum) , impresie care fiind "proaspata " , cu siguranta va fi bine primita :

"Salutare! Si noi ne-am intors de curand! Am fost cazati la Vila Stella din Potos-Thassos. Pt pretul pe care l-am platit (100Eur+400Ron transport/cazare6nopti/2persoane) cazarea a fost OK si cu mult superioara multor hoteluri de la noi. Camerele arata exact cum sunt pozele din prezentarea agentiei. In dulapiorul din chicineta ai toata vesela si tacamurile strict necesare pt a pregati si servi masa in concediu. In schimb nu vei gasi detergent de vase, sapun si hartie igienica. Un inconvenient ar mai fi acela ca pe toata durata sederii tale acolo va trebui sa-ti faci singur curatenie in camera(cu ustensilele care sunt lasate la comun pe hol) si sa-ti duci gunoiul. Desi se spune ca sunt 500m pana la plaja, drumul e atat de placut ca ni s-a parut chiar scurt. In concluzie, este o vila modesta care poate asigura tot confortul unor persoane fara mofturi si fite. Ne-am simtit bine si sincer a fost peste asteptarile noastre. Cineva mai sus era incantata de soferii europatravel?! Ei bine noi nu suntem de aceeasi parere!Daca cei de la ducere au fost sa zicem ok, cei de la intoarcere... au fost jalnici dpv profesional si extrem de aroganti. Din Kavala pana la "Bomboane" efectiv nu au vrut sa inchida aerul si tot autocarul tremura de frig, iar muzica pe care o puneau era in totala discordanta cu varietatea de varste existente in autocar si chiar cu ora la care calatoream, tinand cont ca am eliberat camerele la 10 si am asteptat autocarul pana la 14,30. In rest totul a fost la superlativ! Am avut ghid pe Alina, o tipa de un profesionalism si un caracter cum pe la noi rar mai gasesti. Ea a organizat urmatoarele activitati: Seara greceasca, croaziera pe Marea Egee in jurul insulei, turul insulei cu autocarul si excursie cu Jeep-urile in munti. Toate 4 au fost cam 105eur/persoana. In fiecare activitate la care am participat am descoperit ceva nou! Fie din obiceiurile si cultura thassosienilor, fie alte peisaje de o frumusete uimitoare, fie un mit sau o legenda! Sincer merita! Vei avea o vacanta de vis si niste amintiri de neuitat! "

Edited by bazildan, 29 June 2009 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate