Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Cum obtin content original?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Sa luam o situatie ipotetica: x are un site in limba engleza, avand o nisa bine stabilita.
Cum poate sa faca x rost de content pentru blogul sau, astfel incat sa obtina trafic si sa nu fie penalizat de google(daca face copy-paste de pe alte siteuri care au acelasi obiect de activitate)?
E o idee sa caute siteuri in romana care sunt in nisa respectiva si sa faca traducerea in engleza? Dar oare acele siteuri din romana nu au copiat la randul lor, alte siteuri din engleza?

Daca iei content de pe 2-3 siteuri si il amesteci intr-un singur articol, google il va mai considera continut copiat?
Astept idei pt. ca sunt de parere ca este o chestiune de interes...

#2
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
In lumea ta toate lucrurile sunt copiate si nimeni nu creeaza?

#3
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
In lumea mea, am observat ca in decursul timpului mi-au fost copiate aproape toate lucrarile, articolele si siteurile si am avut surpriza sa constat ca au o pozitionare in google mai buna ca a mea, desi eu le-am scris.
Deci da, consider ca nu te ajuta prea mult continutul original. ( dpdv al raportului efort si timp consumat / bani castigati).

Edited by alex2010, 05 February 2011 - 22:33.


#4
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Pai daca ai fost sub ei inseamna ca nu ai facut ceva bine in alta parte...

#5
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa ai continut 100% original, dar daca site-ul nu are si suficiente backlink-uri, nu o sa ai vreo pozitie semnificanta.

#6
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Ideea e ca daca ai un site mai mic si publici content original, creat de tine si apoi vine un site mai vechi in domeniu care are mai multe backlinks-uri si un SEO mai bun si iti copiaza continutul, iti da fum la google search :\

Asa ca hai sa nu fim prea moralisti, facem un site pentru ca dorim sa scoatem niste bani de pe urma lui. Cum scoatem banii, e treaba fiecaruia, dar eu sunt patit cu original contentul, asa ca nu, mersi, nu ma mai intereseaza. Vad pe de alta parte ca agregatoarele de articole si de stiri se descurca bine si nu le penalizeaza google, eu doar vreau ceva in zona de mijloc, adica sa fie continut copiat dar : 1. tradus din romana in engleza sau din franceza in engleza 2. mai multe articole bune luate de pe diferite siteuri si contopite intr-un articol de nota 10. Adica asta implica si ceva munca din partea mea, nu e un simplu copy-paste sau un agregator automat...

Edited by alex2010, 05 February 2011 - 22:40.


#7
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postalex2010, on 5th February 2011, 22:37, said:

Ideea e ca daca ai un site mai mic si publici content original, creat de tine si apoi vine un site mai vechi in domeniu care are mai multe backlinks-uri si un SEO mai bun si iti copiaza continutul, iti da fum la google search :\

Daca ai continut original de calitate si stii sa creezi in jurul lui niste buzz (ai la indemana Social Media de ex. in o gramada de nise), atunci vei obtine tu linkuri prin el catre tine. Te copiaza 1-2, dar sunt destui si de buna credinta care vor linka inspre tine.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai articole serioase/valoroase le publici intr-o revista de specialitate sau scri vreo carte. Pe site pui un rezumat/o concluzie.

Edited by dani.user, 05 February 2011 - 22:44.


#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Faci ce face toata lume din industrie: traducere din engleza in engleza. Si nu bat campii. Pur si simplu citesti articolul original si schimbi sensul propozitiilor. E ca si cum ai spune versiune ta de poveste.

Si daca pui sursa la sfarsit, totul e ok :)

Edited by crysty2k5, 05 February 2011 - 22:43.


#10
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Si... daca nu pui sursa?

#11
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Te penalizeaza Google! :)

Auzi dar nu poti sa-ti faci drepturi de autor?Ma gandesc ca poate asa nu te mai copiaza nimeni.Dar nu stiu daca poti sa-ti rezervi drepturile pt un text :)).

#12
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Mai, n-am facut opere de arta, n-am scris carti si le-am pus pe net, doar am facut niste articole foarte bune care mi-au fost copiate, nu cred ca ar fi meritat efortul sa obtin drepul de autor asupra lor, altii au patit-o mai rau cu fotografii de ex...

#13
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Banuiesc ca articolele le-ai postat pe un blog sau ceva si stiu ca acolo scrie data si ora la care le-ai postat.Si vezi cum afli si data la care au postat ceilalti si contactezi google si ii penalizeaza...sau ma rog,cineva care se ocupa cu asta.

#14
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Ia incearca pe blogspot sa modifici data la care ai postat sa vezi ca poti sa pui si anul 2000...

#15
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Eu nici macar nu verfific daca imi sunt copiate.

Advertiserul vine la mine nu la cel care ma copiaza, ca face si el niste centi din AdSense... sa faca, nu prea imi pasa mie de asta.

Exact cum a punctat cineva mai sus, social media e de aur.

Daca ai scris 5 articole si vrei sa curga siroaie de bani..... mai bine lasa-te de meserie.

Daca scri asa de bine in engleza de ce nu scrii articolele pe bani, pentru alcineva care are site, tu iti iei banu pe munca ta, ala se descurca singur sa nu ii fie copiate articolele.

Am si un agregator romanesc, de cele mai multe ori acestea te ajuta nu-ti fura banii, dar ce sa stie romanaul cu ce se mananca social media.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate